Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ne procita prasanjeto izgleda.
Ustavno e EBR da obezbeduva privatna proslava na politicka partija?
Муабетот беше друго нешто.

А за обезбедувањето, зависи во која функција се таму. Едно е партиско обезбедување, а друго е обезбедување на просторот од полицијата при масовни собири. Тоа секогаш го има.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Муабетот беше друго нешто.

А за обезбедувањето, зависи во која функција се таму. Едно е партиско обезбедување, а друго е обезбедување на просторот од полицијата при масовни собири. Тоа секогаш го има.
znaci utre partijata na romite ako imaat proslava za rodenden,EBR kje dojdat da gi obezbeduvaat?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Муабетот беше друго нешто.

А за обезбедувањето, зависи во која функција се таму. Едно е партиско обезбедување, а друго е обезбедување на просторот од полицијата при масовни собири. Тоа секогаш го има.
Тоа не беше масовен собир туку партиски собир, прослава, последен поздрав пред патот за Идризово, ете тоа беше. Зошто специјалците не обезбедуваат собир на Сдсм или било која друга партија? Затоа што полицијата е Вмровска, затоа што се исплашени од тоа да не им влезе некој, и затоа овие 2 месеци зградата на Вмро е чувана подобро и од Белата Куќа, мислам дека тие полицајци се спремни животот да го дадат само да не дојде некој до зградата. За мене тие се луѓе без мозок, бидејќи со нив на наша страна оваа власт 2 дена нема да издржи, ама нив подобро им е да замижуваат на убиства се додека платата си доаѓа. Тоа дека немаат право специјалците да обезбедуваат партиски собири, немаат. Тие треба да го бранат народот, а не политичарите. Ама кај нас е обратно бидејќи 10 години диктатура е.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Полицијата треба да заштити од проблеми. Да сме реални, овие собири се потенцијално опасни. Не е лошо да се делува превентивно. Не е убаво што ги нарекуваш без мозок. Нив им е тоа работа. Не станува збор за партиски погледи на нештата, туку безбедносни. Замисли што би се случило ако нема полиција и се случи конфликт меѓу спротиставените страни. На пример, оние кои сакаа некој транспарент да истакнат, па другите да ги нападнат.. или како и да е. Може да се случат несакани работи.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Ако капне капка поликолор на Белата Куќа, штабот на СДСМ ќе гори. Добро е што ја чуваат. А на СДСМ-овците не им гајле, беспари си го добија имотот, а и посакуваат граѓанска војна затоа што тоа им е единствената шанса.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Полицијата треба да заштити од проблеми. Да сме реални, овие собири се потенцијално опасни. Не е лошо да се делува превентивно. Не е убаво што ги нарекуваш без мозок. Нив им е тоа работа. Не станува збор за партиски погледи на нештата, туку безбедносни. Замисли што би се случило ако нема полиција и се случи конфликт меѓу спротиставените страни. На пример, оние кои сакаа некој транспарент да истакнат, па другите да ги нападнат.. или како и да е. Може да се случат несакани работи.
Транспарентот ќе беше истакнат и ќе си отидеа сите, а во тој момент другите слушаа како Грујо се заканува со граѓанска војна. Ќе ги нарекувам бидејќи такви се, поголемиот дел. Како што кажав, тие треба да го штитат народот, а не партијата. За партиски собири има партиско обезбедување, а не специјалци и што ти ја знам. Добиле наредби да бранат по секоја цена згради и споменици, нека ги одбијат бе, нека покажат дека не им се плашат и дека се на страната на народот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Транспарентот ќе беше истакнат и ќе си отидеа сите, а во тој момент другите слушаа како Грујо се заканува со граѓанска војна. Ќе ги нарекувам бидејќи такви се, поголемиот дел. Како што кажав, тие треба да го штитат народот, а не партијата. За партиски собири има партиско обезбедување, а не специјалци и што ти ја знам. Добиле наредби да бранат по секоја цена згради и споменици, нека ги одбијат бе, нека покажат дека не им се плашат и дека се на страната на народот.
Партиското обезбедување е недоволно и несоодветно за тоа. Тие може да обезбедуваат лидер или помал собир. Обезбедувањето постои за „ненормални“ групи кои прават инцидент. Огромниот дел не е насилен (зборувајќи општо), но ако некои повлечат инцидент, по нив и некои други ќе тргнат. Многу е „академски“ да се каже дека транспарентот ќе се истакне и толку. Реално, не постои ли опасност дека некои „агресивни“ да му се пуштат на поставувачот, па и по некој друг и да го претепаат? Толпа е тоа. Размисли убаво дека 100 пати е подобро да се спречи, отколку да жалиме потоа.
А како да одбијат да бранат кога работа им е спроведување на редот и поредокот во државата. Не е добро ако некој друг го прави тоа. Паралелни полиции, или слично.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Партиското обезбедување е недоволно и несоодветно за тоа. Тие може да обезбедуваат лидер или помал собир. Обезбедувањето постои за „ненормални“ групи кои прават инцидент. Огромниот дел не е насилен (зборувајќи општо), но ако некои повлечат инцидент, по нив и некои други ќе тргнат. Многу е „академски“ да се каже дека транспарентот ќе се истакне и толку. Реално, не постои ли опасност дека некои „агресивни“ да му се пуштат на поставувачот, па и по некој друг и да го претепаат? Толпа е тоа. Размисли убаво дека 100 пати е подобро да се спречи, отколку да жалиме потоа.
А како да одбијат да бранат кога работа им е спроведување на редот и поредокот во државата. Не е добро ако некој друг го прави тоа. Паралелни полиции, или слично.
Па ќе се ставеше транспарентот и толку, во тој момент немаше никој од другата страна. Додека дојдоа да видат, немаше никој да остане. Ај ако не следниот пат и војската нека ги чува. И не ми е јасно зошто полицијата обезбедува кај една партија, што не обезбедува кај сите.
Така иначе убаво треба да одбијат наредба, ако размислуваат со своја глава ќе одбијат, гледајќи што се случува и што сеуште се случува. Ама изгледа немаат со што да размислат и затоа. Се вадат на тоа дека ние нив ги тепаме, прскаме со боја, тие биле бранители. Биле како да не, тие се неизживеани животни кои едвај чекаат да истепаат некого, не сите ама поголем број.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Партиското обезбедување е недоволно и несоодветно за тоа. Тие може да обезбедуваат лидер или помал собир. Обезбедувањето постои за „ненормални“ групи кои прават инцидент. Огромниот дел не е насилен (зборувајќи општо), но ако некои повлечат инцидент, по нив и некои други ќе тргнат. Многу е „академски“ да се каже дека транспарентот ќе се истакне и толку. Реално, не постои ли опасност дека некои „агресивни“ да му се пуштат на поставувачот, па и по некој друг и да го претепаат? Толпа е тоа. Размисли убаво дека 100 пати е подобро да се спречи, отколку да жалиме потоа.
А како да одбијат да бранат кога работа им е спроведување на редот и поредокот во државата. Не е добро ако некој друг го прави тоа. Паралелни полиции, или слично.
Жорге а тоа што човек од обезбедувањето на Грујо командуваше со полицијата уставно е?

А да заборавив ти сакаш факти па еве ти факти
http://novatv.mk/video-obezbeduvaneto-na-gruevski-koordinira-protest-so-politsijata/

Aјде сега објасни како ова е во согласност со законот.
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom