Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
без програма ни на брат не верувам.
Јас не еден, ќе ти убедам уште 100души да ти гласаат за Заев, ако ти мене ме убедиш дека ќе биде утопија кога тој ќе дојде на власт. Јас ти гарантирам дека уште не отворена вратата од кабинетот ќе почне и тој да вработува килави неспособни глупаци со книшки во администрацијата, а ќе почне да ги брка килавите од другата страна.
Pa i da ponudi programa, nekoj kje mu ja napishe, nekoj institut od stranstvo (za pari, se é lesno) i kje izlezi na izbori. Taka napravi i ovoj od dpmne, pa posle deset godini im ja vidovme "programata".
Tuka e i glavniot problem koj doprva kje dojde, za nekolku meseci. Ima li politicka sila vo drzhavata da go prifati predizvikot narechen Vlada na RM? Kandidati za fotelji da, za toa sum siguren, ama lugje so znaenje i kapacitet za da bidat odgovorna vlast, vo toa voopshto ne veruvam.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
колку си ти "во право", не си свесен...Македонија беше првата земја од овие што сеуште не се влезени од балканот, која потпиша договор за стабилизација и асоцијација (2001 со важност од 2004). Официјално стана кандидат во декември 2005, кога другите сегашни 6 абер немаа од некаков статус (освен не знам за Турција). Со Хрватска имавме напоредно сличен статус. Сега Хрватска е во Е, Србија, ЦГ, Албанија...сите станаа кандидати. Значи, од сите бивши Ју држави и Албанија кои не се сеуште членки (го започнавме процесот истовремено со Хрватска 2000-2001), ние бевме први кои добивме можност за преговори и статус. Сега цг, србија си тераат напред...
Е ние сме антички македонци ем ќе се тешиме со Косово. Така да, не знам што ти заклања видик, да заклучиш што досега се случуваше.
http://eeas.europa.eu/the_former_yugoslav_republic_of_macedonia/
http://ec.europa.eu/enlargement/pdf/the_former_yugoslav_republic_of_macedonia/saa03_01_en.pdf
http://www.sep.gov.mk/data/file/Publikacii/pregovori-za-clenstvo.pdf
За тоа што Македонија не само што не ги исполни главните услови туку и назадуваше, не е виновна еу и нејзината политика на според тебе стап и морков. Тоа се твои фантазии, ништо повеќе.

Сега сето сработено 2 децении (1995, покана за членство и посебно прва половина на 2000тите) и определбата на државата, владата и програмата на партијата за евроатлантска определба може лесно да паднат во вода
Политичката криза ја загрози препораката за ЕУ
Европската комисија го замрзна претпристапниот дијалог на високо ниво со Македонија, а сѐ поголем број европски и домашни претставици сметаат дека во прашање е и препораката за почеток на преговори со Европската унија, па дури и кандидатскиот статус.
Lurtz жал ми е што ќе те разочарам, али очигледно и ти го сонуваш сонот на летната ноќ. Македонија е многу што, ама онаму каде што сонуваш дека со раширени раце не чекаат е НИШТО.... , домашен проблем или евентуално Коминтерновска измислица која треба што побргу да се избрише од списокот.
Процес кој можам да кажам дека добро им иде ;)
Ќе се повторам, за да запаметиш... : Македонија , никогаш и со букви НИКОГАШ немала препорака за членство во ЕУ, имала само морков на долг стап и маса глупандери кои верувале дека тој, ако трчаш доволно посветено по него...... ќе не одведе на север...:)...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Процес кој можам да кажам дека добро им иде ;)
..:)...
по ова што те читам, трокираш...воопшто не ти оди добро. Освен ако под добро не мислиш на својот бизнис, тоа е веќе друго. Во врска со процесот Македонија Еу жалама ам очигледно поим немаш. Или пак не знаеш тоа да го напишеш конкретно.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Ашкол сум бе дете, аферим, ваков проценител како тебе ни за чистач на вц не би ставил кога би се прашувал и таму нема да знаеш дали се чисти плочките или има измачкано гомно.
Каде ја виде ти иднината? Ајде и тебе истото прашање, наброј ми 10 добри особини на Заев поради кој треба да го гласам на следните избори, дај ми ја во пдф целата програма за идните 4 години да ја разгледам што човекот ќе промени, без програма ни на брат не верувам.
Јас не еден, ќе ти убедам уште 100души да ти гласаат за Заев, ако ти мене ме убедиш дека ќе биде утопија кога тој ќе дојде на власт. Јас ти гарантирам дека уште не отворена вратата од кабинетот ќе почне и тој да вработува килави неспособни глупаци со книшки во администрацијата, а ќе почне да ги брка килавите од другата страна.
Имаме способни луѓе во државата, ама сите кога застанат на вагата на парите и корупцијата се менуваат за 360степени, јас би ги скратил многу мандатите на сите високи позиции, според мене е најдобро да бидат на секои 2 години, ќе имаме се почесто избори, па кога му се ниша позицијата, би се труделе повеќе, а за време на тие 2 години целосна проверка на ветената предизборна програма, дали она што го ветиле се исполнува по датуми како што е ветено.
Нешто налик на буџетите во големите корпорации, таму нема измрдување од планот кој е зададен, денес измрдаш жолт картон, втор жолт и си аут, е така треба да биде и во државата, а самата контрола треба да ја прави народот, т.е организации претставници на народот независни од партиите и самиот народ со постојана телефонска и интернет комуникација со тие организации, ако и организацииите почнат да влечат кон страната на власта поради некаква закана или мито, народот ќе ги сечи веднаш, нивна промена и промена на власта. Кога секој на секој му е душкало во врат е подобро, треба да се плашат да однесат дома пенкало кое не е нивно, а не милиони.
Контрола, многу голема контрола на секоја ситница е најбитно во држава со ваков менталитет, многу лесно може да се организира, а не цел сектор во државна институција да работат колку јас сам во приватна компанија, е тоа е она што не еби како народ, а фатат државна позиција сите гледаат да украдат и да си го ладат, џандарите да може и на капење со униформа би оделе, пола од нив се најголеми шверцери, багабонти, докторите си спијат на работа и луѓе им умираат на секој чекор, зошто?
Џабе е повеќе што и да се напише, ти си отруен од медиумските лајна.
Тебе ако ти дојдат Сител, Телма, Канал 5, Алфа и ти кажат дека Заев ја има најубавата програма во историјата и те трујат 15 дена дека е најубава, ти си таков тип на човек што ќе поверуваш, без притоа да воочиш дека на Македонија и треба итно чистење на системот а не некоја програма, која е пополнета со буџет со позајмици.
Ако кажуваат дека Заев е најголем криминалец и багабонт во Струмица, ти ќе поверуваш дека е така, ако сите медиуми ги кажуваат неговите позитивни дела, ти ќе поверуваш дека човекот е добар за да те владее.

Епа брат грешка си, на Македонија не и треба нов владетел, нит некоја банална програма, на Македонија и треба промени.
Контролата треба да ја стави народот, јасно да се стави на знаење дека секој што ќе дојде ќе треба да работи за нас, не за него и неговата фела, или во спротивно ќе заврши онака како што треба да заврши човечето што сакаше да не владее повеќе од 10 години.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
по ова што те читам, трокираш...воопшто не ти оди добро. Освен ако под добро не мислиш на својот бизнис, тоа е веќе друго. Во врска со процесот Македонија Еу очигледно поим немаш. Или пак не знаеш тоа да го напишеш конкретно
..незнам...., но ти продужи си со самофарбање.., молерајот добро ти оди :):):)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
..незнам...., но ти продужи си со самофарбање.., молерајот добро ти оди :):):)
Очигледно немаш никакви конретни докази во барем еден муабет да кажеш, еве вака е. А многу е едноставно, ние добивме датум за САА, датум за кандидатски статус и можност за хармонизација и отворање и усогласување на поглавијата. Цели тимови работеа на тие закони, поглавја, врз основа на тоа добивавме и пари...Тоа што последните неколку години немаме напредок па и назадуваме не е вина на еу. Тоа стап морков, тоа е некоја твое мислење без конкретни пишани докази. Не знам дали ќе не удостоиш со конретен муабет зашто нас не мразат, зашто "напредуваме во поглавијата" ама мрачни сили сакаат да не постоиме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.762
Џабе е повеќе што и да се напише, ти си отруен од медиумските лајна.
Тебе ако ти дојдат Сител, Телма, Канал 5, Алфа и ти кажат дека Заев ја има најубавата програма во историјата и те трујат 15 дена дека е најубава, ти си таков тип на човек што ќе поверуваш, без притоа да воочиш дека на Македонија и треба итно чистење на системот а не некоја програма, која е пополнета со буџет со позајмици.
Ако кажуваат дека Заев е најголем криминалец и багабонт во Струмица, ти ќе поверуваш дека е така, ако сите медиуми ги кажуваат неговите позитивни дела, ти ќе поверуваш дека човекот е добар за да те владее.

Епа брат грешка си, на Македонија не и треба нов владетел, нит некоја банална програма, на Македонија и треба промени.
Контролата треба да ја стави народот, јасно да се стави на знаење дека секој што ќе дојде ќе треба да работи за нас, не за него и неговата фела, или во спротивно ќе заврши онака како што треба да заврши човечето што сакаше да не владее повеќе од 10 години.
Пак брзи заклучоци, јас ТВ немам и не ми треба да имам, кажи ми ти како стекнал тој фирма од 800 вработени со чесна работа во Македонија?
Ти гледаш со обоени очила, не јас, јас гледам од страна и ти кажувам овој што не води сега е тежок криминалец заедно со цела негова банда, овој што сака да не води изгуглај и ќе видиш видеа со поткуп, тужби за криминални дела и е бизнисмен, а да ти кажам од искуство, бизнисмените гледаат само пари, за нив е се бројка и луѓето во фирмата и луѓето во државата. Добар бизнисмен нема сентименталност кон луѓето тоа треба да ти биде јасно, дали ти ќе гладуваш ако излезеш од работа или ќе се бесиш него не му е гајле.
На крајот пак не сведуваме на истото, ПРОМЕНА е потребна, НО не промена од големи сипаници на ситни, туку целосно лечење на истите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.762
Pa i da ponudi programa, nekoj kje mu ja napishe, nekoj institut od stranstvo (za pari, se é lesno) i kje izlezi na izbori. Taka napravi i ovoj od dpmne, pa posle deset godini im ja vidovme "programata".
Tuka e i glavniot problem koj doprva kje dojde, za nekolku meseci. Ima li politicka sila vo drzhavata da go prifati predizvikot narechen Vlada na RM? Kandidati za fotelji da, za toa sum siguren, ama lugje so znaenje i kapacitet za da bidat odgovorna vlast, vo toa voopshto ne veruvam.
Тоа зборувам де, програмата што ќе ја даде да биде водич за време на неговиот мандат, а истата да биде контролирана од народот, секој да има задача да проверува дали тоа што е ветено е исполнето.
Пример:
Програмата ќе си ја имаш до календарот дома, ако денес е ветено дека треба да се асфалтира улицата кај тебе во населба и да се заврши во рок од 30 работни дена, заоркужи и следи, ако измрда повеќе од 10 денови алармот се дига и проверката е неопходна, тоа ти го зборувам.
Се додека не му се стави таква проверка сите ќе не ебаваат како што сакаат.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Пак брзи заклучоци, јас ТВ немам и не ми треба да имам, кажи ми ти како стекнал тој фирма од 800 вработени со чесна работа во Македонија?
Ти гледаш со обоени очила, не јас, јас гледам од страна и ти кажувам овој што не води сега е тежок криминалец заедно со цела негова банда, овој што сака да не води изгуглај и ќе видиш видеа со поткуп, тужби за криминални дела и е бизнисмен, а да ти кажам од искуство, бизнисмените гледаат само пари, за нив е се бројка и луѓето во фирмата и луѓето во државата. Добар бизнисмен нема сентименталност кон луѓето тоа треба да ти биде јасно, дали ти ќе гладуваш ако излезеш од работа или ќе се бесиш него не му е гајле.
На крајот пак не сведуваме на истото, ПРОМЕНА е потребна, НО не промена од големи сипаници на ситни, туку целосно лечење на истите.
Не е битно дали е некој бизнисмен или не, побитно е позади него да нема бизнисмени и еден куп олигарси,, (така не би бил толу моќен) ..Само што ти како и огромна маса луѓе не го гледате тоа.
Не брзам со заклучоци туку твоите размислувања и ставови се створ од една медиумска канализација чија цел е да смрди и да креира мислења налик на твоите.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.762
Не е битно дали е некој бизнисмен или не, побитно е позади него да нема бизнисени и еден куп олигарси,, (така не би бил толу моќен) ..Само што ти како и огромна маса луѓе не го гледате тоа.
Како знаеш дека нема да има олигарси позади него?

Нека даде човекот програма со која навистина ќе се подобри ситуацијата во државата и јас ќе бидам првиот што ќе излезе да го гласа и ќе го фалам на секој чекор, али тоа сеуште не сум го видел.
Живееме во држава каде народот е сиромашен, живееме во држава каде летен одмор е луксуз, а не нешто што би требало секој да си го дозволи, живееме во држава каде пилешки џигер од 45 денари за кило ни е на менито во исхраната, наброј ми ги реформите со кои тој ќе го промени ова, ми треба инфо како планира да ја дигне минималната плата да биде над 400евра (со толку може да крпари народ, се под тоа ти е преживување), како планира да ја намали стапката на невработеност, како планира да го контролира образованието и да ги скине дипломите што се делат на секоја будала, ми треба инфо како планира да не внесе во ЕУ и НАТО, ми треба инфо како планира да ја изгради инфраструктурата во државава и да имам нормален пат додека се возам за дома, а не товарен шлепер да ми ги тестира нервите 40км, инфо како планира да го подобри здравството, поради вакво мизерно здравство изгубив многу блиски, тоа ти е најмизерно во цел систем, како?

Објасни ми ги детално овие прашања па да продолжиме дискусијата, поинаку ми го губиш времето со муабети од пред кооперација, ако немаш одговор на овие основни прашања те молам повеќе да не ме цитираш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
колку си ти "во право", не си свесен...Македонија беше првата земја од овие што сеуште не се влезени од балканот, која потпиша договор за стабилизација и асоцијација (2001 со важност од 2004). Официјално стана кандидат во декември 2005, кога другите сегашни 6 абер немаа од некаков статус (освен не знам за Турција). Со Хрватска имавме напоредно сличен статус. Сега Хрватска е во Е, Србија, ЦГ, Албанија...сите станаа кандидати. Значи, од сите бивши Ју држави и Албанија кои не се сеуште членки (го започнавме процесот истовремено со Хрватска 2000-2001), ние бевме први кои добивме можност за преговори и статус. Сега цг, србија си тераат напред...
Е ние сме антички македонци ем ќе се тешиме со Косово. Така да, не знам што ти заклања видик, да заклучиш што досега се случуваше.
http://eeas.europa.eu/the_former_yugoslav_republic_of_macedonia/
http://ec.europa.eu/enlargement/pdf/the_former_yugoslav_republic_of_macedonia/saa03_01_en.pdf
http://www.sep.gov.mk/data/file/Publikacii/pregovori-za-clenstvo.pdf
За тоа што Македонија не само што не ги исполни главните услови туку и назадуваше, не е виновна еу и нејзината политика на според тебе стап и морков. Тоа се твои фантазии, ништо повеќе.

Сега сето сработено 2 децении (1995, покана за членство и посебно прва половина на 2000тите) и определбата на државата, владата и програмата на партијата за евроатлантска определба може лесно да паднат во вода
Политичката криза ја загрози препораката за ЕУ
Европската комисија го замрзна претпристапниот дијалог на високо ниво со Македонија, а сѐ поголем број европски и домашни претставици сметаат дека во прашање е и препораката за почеток на преговори со Европската унија, па дури и кандидатскиот статус.
каква политичка криза , какви бакрачи... во Црна Гора имаше силни нереди со апсење на опозиција, предходно бомби по редакции и убиства... ете сега во Хрватска има ептен политичка криза... Се тоа за кризата во РМ се прикаски за дебили.... има други причини, пред се проблемот со името, но не во буквална смисла... на Грција и е потребна нестабилна РМ поради нивни внатрешни социјални проблеми... освен тоа, РМ е полигон за припреми за дејства кон Србија која се декларира против НАТО...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Очигледно немаш никакви конретни докази во барем еден муабет да кажеш, еве вака е. А многу е едноставно, ние добивме датум за САА, датум за кандидатски статус и можност за хармонизација и отворање и усогласување на поглавијата. Цели тимови работеа на тие закони, поглавја, врз основа на тоа добивавме и пари...Тоа што последните неколку години немаме напредок па и назадуваме не е вина на еу. Тоа стап морков, тоа е некоја твое мислење без конкретни пишани докази. Не знам дали ќе не удостоиш со конретен муабет зашто нас не мразат, зашто "напредуваме во поглавијата" ама мрачни сили сакаат да не постоиме.
...да беше 1903 уште кога зинавме Независна Република Македонија, пак ќе уприличеа еден Берлински, Букурешки незнам каков собир или што беше и дефинитивно ќе ни расплачеа милу нам мајку.... Сега е 21 век , цвета демократијата... па тоа мора да се среди со демократски иљачи и за еден подолг период од недела. Со оперетски војни за људске правице, со урамуење и обадинтеруење , со шарени и левачки револуции, молерисуење фасади, разни неуставни сјо трагачи по правда и вистина, па други шерифи и амбасадори у лов на диктатори и криминалци...и бескрајни договори во клуб на пратеници и на брдото Пржино. Спискоите избирачки кои се мислена именка за англиските на пример , не ги ни спомнувам.
А ти сонувај ја ЕУ, морковот и Норд Прави.
Но таму стигнуеш само како бугарин,грк, можеби србин па и албанец. За Македонци таму нема место..,освен пијани на кафанска маса со песната: и пак не заебааааа!! Нормално, ако не се случи некое чудо па Господ пак по земја почне да оди.... :) :) :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Како знаеш дека нема да има олигарси позади него?

Нека даде човекот програма со која навистина ќе се подобри ситуацијата во државата и јас ќе бидам првиот што ќе излезе да го гласа и ќе го фалам на секој чекор, али тоа сеуште не сум го видел.
Живееме во држава каде народот е сиромашен, живееме во држава каде летен одмор е луксуз, а не нешто што би требало секој да си го дозволи, живееме во држава каде пилешки џигер од 45 денари за кило ни е на менито во исхраната, наброј ми ги реформите со кои тој ќе го промени ова, ми треба инфо како планира да ја дигне минималната плата да биде над 400евра (со толку може да крпари народ, се под тоа ти е преживување), како планира да ја намали стапката на невработеност, како планира да го контролира образованието и да ги скине дипломите што се делат на секоја будала, ми треба инфо како планира да не внесе во ЕУ и НАТО, ми треба инфо како планира да ја изгради инфраструктурата во државава и да имам нормален пат додека се возам за дома, а не товарен шлепер да ми ги тестира нервите 40км, инфо како планира да го подобри здравството, поради вакво мизерно здравство изгубив многу блиски, тоа ти е најмизерно во цел систем.

Објасни ми ги детално овие прашања па да продолжиме дискусијата, поинаку ми го губиш времето со муабети од пред кооперација, ако немаш одговор на овие основни прашања те молам повеќе да не ме цитираш.
Пак таа програма, главната фора на медиумите на Груевски со која ве цуцулат веќе 10 години.
Ти си од оние луѓе кои чекаш да падне цената на лебот од владата или таа да ти донесе средства со кои одморот не би ти бил луксуз туку рутина.
Чекаш да те внесе во некоја унија, за која и самиот знаеш дека СЕУШТЕ НЕ СИ ЗА ТАМУ.
Но главното што треба да ти падне во моментот е слободата.
Слободата на говор и изразување без притоа да бидеш обележан од системот.
Слобода да можеш да учиш и напредуваш без притоа да си должен огромни кредити на системот.
Слобода да отвориш бизнис без притоа да ти доаѓаат легализираните рекетари на системот.
Слобода да работиш непречено без притисоци од системот, со закани дека ќе леташ од работа.
Слобода да излезеш гордо, да одлучиш и да протестираш, на пример, за тоа дали на твојата држава и треба споменици од кредити или нешто друго.

- Во тој момент сфаќаш дека ти ја имаш својата судбина во своите раце и не треба да чекаш од владата туку можеш сам да си ја креираш и усмеруваш иднината.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.762
Пак таа програма, главната фора на медиумите на Груевски со која ве цуцулат веќе 10 години.
Ти си од оние луѓе кои чекаш да падне цената на лебот од владата или таа да ти донесе средства со кои одморот не би ти бил луксуз туку рутина.
Чекаш да те внесе во некоја унија, за која и самиот знаеш дека СЕУШТЕ НЕ СИ ЗА ТАМУ.
Но главното што треба да ти падне во моментот е слободата.
Слободата на говор и изразување без притоа да бидеш обележан од системот.
Слобода да можеш да учиш и напредуваш без притоа да си должен огромни кредити на системот.
Слобода да отвориш бизнис без притоа да ти доаѓаат легализираните рекетари на системот.
Слобода да работиш непречено без притисоци од системот, со закани дека ќе леташ од работа.
Слобода да излезеш гордо, да одлучиш и да протестираш, на пример, за тоа дали на твојата држава и треба споменици од кредити или нешто друго.

- Во тој момент сфаќаш дека ти ја имаш својата судбина во своите раце и не треба да чекаш од владата туку можеш сам да си ја креираш и усмеруваш иднината.
Супер, дај ми инфо како ќе ги подобри овие работи што ти ги наброја, а понатаму одиме со моите прашања и те молам не ми спомнувај уште еднаш медиуми, фора груевски, такви фори со мене не ти требаат, зборуваме објективно и непристрасно кон ниту една партија, зборуваме како да го подобриме општеството каде што живееме и како да живееме подобар живот.

Зошто мислиш дека не си за во ЕУ?
Тогаш барем нема да има потреба блгари да се пишува цела мкд, сега е полошо, не сме во ЕУ, се пиша пола мкд Бугари за да извади пасош.
Да не збориме за помошта што се добива првите години за да се дигне државата на нозе, тоа што Бугарија и Романија имаа апаши на чело и не ги искористија тие поволности е доволен показател како не треба да постапат нашите.

Учиш без да си должен и во овој момент, не заебавај и ти дека со 200 евра годишна партиципација и 50 евра дом месечно се задолжи, јас потекнувам од сиромашно земјоделско семејство и сам се издржував цело време, па успеав да завршам факултет и постдипломски без да должам некому.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom