Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Не може Груевски да те натера да удриш некого, ако ти не сакаш да го удриш. Ја нема таа моќ. Гневот ќе мора некако да го исканалира. Како, мислам дека ќе зависи од Заев. Ако тој продолжи со улица стратегија, ќе се канализира на улица. Не се луди по втор пат да му ја остават улицата на Заев, кога нема способни луѓе да ја држи. Еднаш веќе ја направија таа грешка.

Ако Заев си го потсмири членството, издувниот вентил ќе бидат откази после избори. Ама дека се ќе заврши со „беше забавно, до наредниот пат“, малце потешко. Иако Заев успеа да се извлече засега. Други му го избоксуваа комфортот.
Со транзицијата почнаа партиски вработувања и партиски отпуштања. Омразата од економски причини и таа од политички станаа брат и сестра. Тука првпат потфрливме како држава. Со промена на генерации таквата омраза остана, оваа генерација не успеа да ја одвои политиката од економијата, (иако со таква платформа доби избори во 2006та) и продолжи уште посиловито да го продлабочува јазот.

Е сега, една работа да ти биде јасна. Кога јас обвинувам, го обвинувам тој што бил на власт кога тоа почнало. СДСМ беа на власт кога почна меѓусебната омраза заради припадност во некоја партија и привилегиите кога таа партија е на власт, затоа и СДСМ се највиновни за тој грев, независно што ДПМНЕ истото го прават. Ако сега таквата одмазда добие нова димензија, со насилства и бркање луѓе од работа, дом/држава, тоа ќе остане историски терет на ДПМНЕ и никој друг. Не ме интересира мене кој бил опозиција и колку педерски се понашал. Мене ме интересира кој бил власт и што направил за да не го дозволи, а камо ли охрабри тоа нешто.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.163
Поени од реакции
5.128
Не се согласуваат со претседателот ама ќе организираат контра протест вероватно мислат дека Заев го наговорил Хорхе на оваа глупост.
Како бе може да протестирате и да се согласувате со помилување на криминалци и убијци
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
СДСМ не признаваат институции, сакаат да се тепаат по улици 12.04.2016 Заев: Иванов веднаш да поднесе оставка
Лидерот на СДС Зоран Заев попладнево изјави дека со одлуката на претседателот Ѓорге Иванов е извршен државен удар и се погазени Уставот, законите и Договорот од Пржино.
Тој побара Иванов да си поднесе оставка, а претседателот на Собранието да свика седница и да покрене постапка за негово отповикување.
Според него, Иванов денеска станал директен соучесник во злосторничкото здружување против Македонија.
- Во името на целата демократска и правдољубива јавност судските процеси мора да продолжат и да има правна разрешница. Криминалците да одговарат за криминалот, невините да имаат можност да ја докажат својата невиност. Јас, Зоран Заев на чело на демократска Македонија ќе ги предводам граѓаните во битката за враќање на уставниот поредок и државноста на улици на протести, во градови и села низ цела Македонија, рече Заев.
Одговарајќи на новинарски прашања, Заев рече дека не ја прифаќа одлуката на Иванов и оти не сака воопшто да биде аболициран, ниту помилуван.
- Ниту барав, ниту прифаќам амнестија. Не сме сите исти и не сме сите криминалци. Јас сум невин и својата невиност сакам да ја докажам на суд низ соодветна процедура. Не сакам воопшто да бидам аболициран ниту помилуван. Не ја прифаќам оваа одлука. Не дозволувам да бидам ставен во ист ќош со вистинските криминалци во власта, рече Заев, повикувајќи ги сите оние коишто се невини, а политички обвинети, да побараат повлекување на одлуката.
Тоа што изјавил Заев ИЧ не е вистина тој лаже и не може да му се верува еве како оди работава Заев беше аболициран,а другите политичари не, значи Иванов што изјавил дека ќе амнестира,но тоа не важи за Заев оти според законот ако еднаш е аболициран и повторно втор пат прави прекршок тогаш ќе му се суди ете затоа Заев урлаа пред медиумиве.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Овие политички случувања и потези од власта, наликува на политичкиот крај на Бранко. Само што тој се извлече, овие незнам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Со транзицијата почнаа партиски вработувања и партиски отпуштања. Омразата од економски причини и таа од политички станаа брат и сестра. Тука првпат потфрливме како држава. Со промена на генерации таквата омраза остана, оваа генерација не успеа да ја одвои политиката од економијата, (иако со таква платформа доби избори во 2006та) и продолжи уште посиловито да го продлабочува јазот.

Е сега, една работа да ти биде јасна. Кога јас обвинувам, го обвинувам тој што бил на власт кога тоа почнало. СДСМ беа на власт кога почна меѓусебната омраза заради припадност во некоја партија и привилегиите кога таа партија е на власт, затоа и СДСМ се највиновни за тој грев, независно што ДПМНЕ истото го прават. Ако сега таквата одмазда добие нова димензија, со насилства и бркање луѓе од работа, дом/држава, тоа ќе остане историски терет на ДПМНЕ и никој друг. Не ме интересира мене кој бил опозиција и колку педерски се понашал. Мене ме интересира кој бил власт и што направил за да не го дозволи, а камо ли охрабри тоа нешто.
Не, не. Тоа што Груевски 10 години се трудеше да не ги брка од работа, на крај го донесе во ситуација да мора да договара на Кале како да го распушти СЈО, а тоа да не биде распуштање на СЈО. И истите што ги нема избркано од работа, да му протестираат дека ги бркал од работа. Затоа што на телефон кажал некој колку би било најпрекрасно да ги избрка од работа.

И сега, Груевски ќе испадне тешка будала ако продолжи да ја води старата политика. Сега е доведен во „ја би да ми то кољемо куме, и онако че прича да смо је клали“ ситуација.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ако може сега ЕУ и САД, да не прогласат за диктатура нешто налик на Северна Кореја, барем да има основ за барање на азил, вака диктатурата ни ја продаваат као демократија.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
пред година време некој рече, дека овие политичариве сами ќе си се спасат, а пак нарадот ќе го јаде. Ова вечерва ми личе на договорена работа помеѓу едните и другите, овие демек протестираат овие демек контра протест, а сите на крај среќни ќе бидат, ни заев ќе одговара за пуч ни грујо за нешо друго, веруш испадна најјак фактор у држава, а народот е најслаба карика
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Со транзицијата почнаа партиски вработувања и партиски отпуштања. Омразата од економски причини и таа од политички станаа брат и сестра. Тука првпат потфрливме како држава. Со промена на генерации таквата омраза остана, оваа генерација не успеа да ја одвои политиката од економијата, (иако со таква платформа доби избори во 2006та) и продолжи уште посиловито да го продлабочува јазот.

Е сега, една работа да ти биде јасна. Кога јас обвинувам, го обвинувам тој што бил на власт кога тоа почнало. СДСМ беа на власт кога почна меѓусебната омраза заради припадност во некоја партија и привилегиите кога таа партија е на власт, затоа и СДСМ се највиновни за тој грев, независно што ДПМНЕ истото го прават. Ако сега таквата одмазда добие нова димензија, со насилства и бркање луѓе од работа, дом/држава, тоа ќе остане историски терет на ДПМНЕ и никој друг. Не ме интересира мене кој бил опозиција и колку педерски се понашал. Мене ме интересира кој бил власт и што направил за да не го дозволи, а камо ли охрабри тоа нешто.

Неутралка ,алелуја !
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Една нуклеарка и да не снема. Ја реши сета Ѓорѓи, нема што друго да се прави овде.
А што, ова не е нуклеарка? Не ништи ваква работа се од паметен, релативно аполитичен млад човек у државава? Не ствара гнилеж и не убива амбиција? Моментално човек лежи 3 години за украдени ќебапи, а овие се сите до последен наградени.

Се влече бе ова, со вакви срања сме пораснати, додека другари сркале прекршочни за најобична тепачка, на вести сме го гледале Александарче Верушевски како се симнува по скали од суд, окезен две осмици, со уште една ослободителна пресуда и по некоја аболиција. Уште од детство главите ни се наполнети со слики дека таквите, тие дно од луѓе, се единствени наградени у општествово. Со оваа аболиција тоа и се потврди, нема напредок, нема еволуција, исти лајна сме.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не се согласуваат со претседателот ама ќе организираат контра протест вероватно мислат дека Заев го наговорил Хорхе на оваа глупост.
Како бе може да протестирате и да се согласувате со помилување на криминалци и убијци
Абе види вaкa, екстензивнo aкo глеaш се е лoгичнo.
Ивaнoв бил член нa УO нa Oтвoренo oпштествo aкo не се лaжaм, oни тoгaш му вгрaдиле у мoзoкoт некoјa нaпрaвa зa кoнтрoлирaње нa мислите и нa пoстaпките, a сеa гo искoристиле тoa зa дa гo нaтерaaт Хoрхетa дa гo aбoлицирa зaев.
Се си е лoгичнo, јa не знaм кaкo вaкa oчигледни рaбoти не мoжете дa видите.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom