Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Grmys, 12 февруари 2016.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.548
  Допаѓања:
  31.281
  Видоа дека компромитираноста на bitushanec, како форумски лик, веќе нанесува премногу штета, па го повелкоа. Наскоро и идиотов ќе го повлечат, пошто дури не е ни човечко суштество.
   
  Avenger99, Almeida, sankerce и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.455
  Мoре пaметњaкoвич ти си нaшoл дa збoриш зa oдрaбoтувaње зa пaртијa, ти кoј брaниш криминaлци и бaрaш дa ти дaдaт дoкaзи зa нештo штo е oчигледнo, a вo oбрaтнa ситуaцијa не бaрaш дoкaзи туку ќутиш и бегaш oд oдгoвoри. Се прaвиш демек нештo културен и oбрaзувaн a уствaри си клoшaр вмрoвски. Се фaтил зa двoјaзичнoстa кo слеп зa стaп, и сегa дури испaднa декa Грујoс не сaкaл дa ги oслoбoди терoристите туку тoa билo зaрaди прaшaњaтa кoи не зaслужувaле oдгoвoр. Мoре Мaкедoнецу и пaтриoту, брaнику нa држaвaтa, Грујoс сaм oдлучи и нaреди дa се oслoбoдaт не се прaви пaметен мнoгу. А зa тoa дaли ќе живеaт Албaнци вo Струмицa ич дa не се секирaш, тoa е сaмo дoкaз декa ти зaмижувaш нa криминaлoт и зaтoa збoрувaш зa двoјaзичнoст. Тoa си нaучил oд службенoтo пaтувaње. Ај сегa пoпрaви ми ги грешките вo пишувaњетo кo прaв пaтриoт.
   
  На Avenger99, Almeida и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 3. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  7.102
  Допаѓања:
  7.755
  Протекле нови снимки на ФБ од функционери на ДУИ
   
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.548
  Допаѓања:
  31.281
  На невидено, претпоставувам дека не се ништо посебно. Заев си го чува Ахмети, можда ќе му притреба. он ако сака да ги поткачи ДУИ подобро ќе пушти за Смилковско.
   
  На Zarniwoop му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.298
  Допаѓања:
  1.376
  Нема да те поправам, само ќе ти побарам да ми пишеш каде сум бранел криминалци и каде сум се „фатил“ за двојазичноста. За воведување на втор службен јазик во цела МК напишав само сега и тоа како оди тоа како постапка, како е сегашното законско решение и што треба да се стори за да „биде работата“.. и што може да има за последица.
  Затоа, партијата твоја не треба да користи лажговци како тебе да ги брани „интересите“ на уличарски начин. Еве, јас како „клошар вмровски“ ве убивам во поим со институционални средства, со факти, не со лаења како тебе.
   
 6. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.138
  http://www.pravda.gov.mk/
  http://www.mls.gov.mk/
  http://www.mon.gov.mk/
  http://www.economy.gov.mk/
  http://www.mzsv.gov.mk/
  http://www.moepp.gov.mk/

  по кој основ се воведени двојазични владини страници на министерствата?
  Македонија е двојазична?
   
  На Avenger99, icemaher, sankerce и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. shura

  shura штрумф

  Член од:
  9 април 2007
  Мислења:
  640
  Допаѓања:
  64
  Што ти е бе пер дај од тоа дрогата
   
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.574
  Допаѓања:
  5.425
  тоа е сосем друго, обични секој веб има и на англиски, а и во цел свет е така..
  дискусија е за работа на шалтерите, за двојазично треба х2 да се вработат а ионака има по рамковен што се вработија а седат дома и земат плата. Друг голем проблем е што некаде нема албанци а има друго малцинско мнозинство ( Рурци, Роми, Срби, Власи...) .. веќе има реакции од турското малцинство
   
 9. |gor

  |gor Шмрчем амфетамин

  Член од:
  12 јануари 2010
  Мислења:
  1.367
  Допаѓања:
  2.475
  + има и општини кои веб страниците им се само на албански
   
  На ElNinho и Ne_sum_ja им се допаѓа ова.
 10. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.138
  не зборам јас за општина кај има 50% албанци, ова се министерства на Македонија, на целата држава каде не се мнозинство а имаат двојазичност.
  Значи двојазичноста веќе почна да се имплементира во Македонија под власт на ВМРО ДПМНЕ
   
 11. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  7.102
  Допаѓања:
  7.755
  Двојазичност е тоа пример што се прави во Водовод Скопје или Комунална Хигиена.

  Јас колку што разбрав Заев вели пример во Струмица да има службеник кој што ги познава јазиците на малцинствата. Доколку некој жител изрази желба, да добие одговор од институцијата на неговиот мајчин јазик. Значи нема да пишува општина Струмица на двата јазици за сите граѓани туку да се овозможи тие што имаат потреба да комуницираат така.

  Отидовме оф топик
   
  Последно уредено: 23 ноември 2016
  На Zarniwoop му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  6.138
  Допаѓања:
  16.659
  Леле пастирот и чуварот на нацијата кога ќе дознае одма има да ги укине и ќе ги апси :eek:
   
  На Zedd, wicked_1 и |gor им се допаѓа ова.
 13. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.455
  Ајде сезнајко убиј не во поим и одговори што те прашал Лет3.
  Тука може да ти се приклучат и Волкот најголемиот патриот и дедо Иреал. Другите ги нема на службено патување се.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ElNinho

  ElNinho Мадридиста!

  Член од:
  17 јули 2009
  Мислења:
  20.007
  Допаѓања:
  52.166
  Во целата приказна за двојазичноста, најубаво е како се потценуваат од самото ДПМНЕ, Македонците кои живеат во општини во кои се малцинство.

  Као, не боли кур за вас у Дебар и Тетово, битни се да ги спасиме Виница и Кратово од двојазичност. А у Кратово газда Ѕинго најавува да стави натписи на кинески пошто се збратимил со некој град таму. Еве шипратрски нема да зборите ама ќе р’мбате за кинези и ќе учите кинески.

  Во Тетово не постои двојазичност. Македонскиот јазик е маргинализиран, културните настани на македонски јазик се приватно финансирани, денот на ослободувањето не е одбележан званично бог знае од кога, ДРЖАВНИОТ универзитет не држи настава на Македонски јазик и уште многу тавки работи, ама нема врска.

  Па уште и Ѓорчев го ставија во 6ка, ќе продава магла за македонштина. :pos:

  Шилегов и Ѓорчев се во 6ка, можда најсмешните ликови од двете најголеми партии, не отидоа со листи другите помали македонски коиалиции и партии. Индиректно си покажуваат као кур не боли за вас. Тоа е знак дека Македонија е веќе федерализираана а не спинувани говори на Заев дека сакал федерализација, нема што да сака, веќе е спроведено тоа федерализирање, само е без формални граници.
   
  Последно уредено: 23 ноември 2016
  На Black Knight, Avenger99, Solaire of Astora и уште 7 други им се допаѓа ова.
 15. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.050
  Допаѓања:
  4.935
  Aма ти не знаеш, Заев сака да воведе двојазичност во цела држава!

  И така до следно затворање на темава.
   
  На Antigona му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: