Акупресура и Акупунктура

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Jas se pocituvam ali najveke mi se dopagja pomaganje, lecenje preku kosmicka energija i preku poveketo granki na alternativnata medicina. Ponekogash mora da se pomaga i preku klasicna medicina ali od klasicna medicina ne mi se dopagja se... Na primer toa sto psihijatrite osven so apcinja nikako poinaku ne pomagaat. Dodeka hirurgijata mi se dopagja kako nacin na pomaganje.
Isto mislenje imame za psihijatrite. :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.530
Поени од реакции
4.492
Isto mislenje imame za psihijatrite. :)
So pomos na Akopresura i Akopunktura mnogu poveke bi im se pomognalo na psihicki bolnite odkolku so edna vrekja sedativi i antidepresivi koi im go umrtvuvaat mozokot na bolnite... (gi nabrojav akopresura i akopunktura posto kosmicka energija e vonzemjanski poim vo naseto opstestvo) A toa kako se tretiraat najtesko bolnite vo dusevnite bolnici e sram za prirodata. Naukata edvaj dopira do potsvest ne pa do dusata... Isto taka smesni mi se i lugjeto sto se silno zakopani so mozokot vo medicinskite nauki i smetaat deka osven niv nisto drugo ne e tocno i precizno. Kasno ke svatat deka site bukvalno site nauki se bizniz golem... Najubavite raboti se cuvstvuvaat ne se gledaat, dopiraat, vkusuvaat. Samo toa e vospitani sme deka postoi samo ona sto nasite zemski setila go gledaat. Se dodeka e taka ke ne javaat ovie biznismenive... Vo krajna smisla i gledna tocka ako nesto e vo red ili ne e vo red taka treba da bide posto se e rezirano od nekoi mnogu pogolem i mnogu posilen od site nas. Pozdrav. :)
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Ja istoto go mislam. Postoi Toa nesto sto e nad site ;) Inace jas iako studiram medicina gledam i drugi granki. Na primer koga bi se spoila psihijatrijata so duhovnata nauka bi mozelo da se lecat bolni po priroden pat(nekoi bolesti). Bi mozelo da se pomogne taka mnogu na covestvoto. Mnogu granki mozat da se spojat so medicinata. Bi idel covekot uste ponapred. ;)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.530
Поени од реакции
4.492
Ja istoto go mislam. Postoi Toa nesto sto e nad site ;) Inace jas iako studiram medicina gledam i drugi granki. Na primer koga bi se spoila psihijatrijata so duhovnata nauka bi mozelo da se lecat bolni po priroden pat(nekoi bolesti). Bi mozelo da se pomogne taka mnogu na covestvoto. Mnogu granki mozat da se spojat so medicinata. Bi idel covekot uste ponapred. ;)
Se soglasuvam so tebe epten. Pozdrav. :)
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Акупунктурата многу помага. Јас имам мајка која имаше проблеми со кичмата. Во Струмица има еден човек што прави таква терапија (единствен е што работи на тој начин, не знам кој беше не ме фаќајте за збор) и човекот со две терапии ја донесе кичмата во нормала. Тоа беше пред 4-5 години и до ден денес се нема пожалено дека ја боли, а исто така и чичко ми од истата мака одеше кај него. Многу му помогна.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Почитувани, сакам да споделам едно, за мене, пријатно изненадувачко искуство. Имено, поради востановената и дијагностицирана мигрена на левата страна на главата, проследена со неподнослива болка и други непријатни симптоми, помошта ја барав по лекарите ширум Македонија, каде што ќе слушнев за позитивни лекувања и третмани. За жал, најчесто ми препишуваа лекарства кои буквално понекогаш и со “цела шака“ ги пиев. Освен некои минимални и подобрувања болката беше постојано присутна.
Бев слушнала од некои мои пријатели дека алтернативната медицина помага. Во почетокот бев скептична, но бев приморана да пробам и на ваков начин да се лекувам. На интернет се запознав со “благодетите“ на Акупунктурата. Бев пријатно изненадена кога на еден сајт видов дека и кај нас сме имале стручњаци во оваа сфера и тоа замислете дипломиран лекар во НР Кина, во Пекинг кој со Акупунктура се занимава повеќе од 25 години. И тоа во моето родно Куманово.
По уредна најава, бев примена, прегледана и третирана со фамозните иглички. Резултатите повеќе од фантастични. После првата сеанса од 12 третмани, болките напросто исчезнаа, т.е. на праг на поднесување, така што, веднаш по втората сеанса од 10 третмани целосно лековите не ги употребувам. Моето искуство сакам да го споделам со сите оние коишто имаа било каков тип на главоболка, па дури и мигрена нека се јават и третираат со акупунктура.

Дали Вие верувате во лечењето со акупунктура?
 
Член од
16 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Поради востановената и дијагностицирана мигрена на левата страна на главата, проследена со неподнослива болка и други непријатни симптоми, помошта ја барав по лекарите ширум Македонија, каде што ќе слушнев за позитивни лекувања и третмани. За жал, најчесто ми препишуваа лекарства кои буквално понекогаш и со “цела шака“ ги пиев. Освен некои минимални и подобрувања болката беше постојано присутна.
Бев слушнала од некои мои пријатели дека алтернативната медицина помага. Во почетокот бев скептична, но бев приморана да пробам и на ваков начин да се лекувам. На интернет се запознав со “благодетите“ на Акупунктурата. Бев пријатно изненадена кога на еден сајт видов дека и кај нас сме имале стручњаци во оваа сфера и тоа замислете дипломиран лекар во НР Кина, во Пекинг кој со Акупунктура се занимава повеќе од 25 години. И тоа во моето родно Куманово.
По уредна најава, бев примена, прегледана и третирана со фамозните иглички. Резултатите повеќе од фантастични. После првата сеанса од 12 третмани, болките напросто исчезнаа, т.е. на праг на поднесување, така што, веднаш по втората сеанса од 10 третмани целосно лековите не ги употребувам.
 

jackripper

Шовинист
Член од
27 јуни 2015
Мислења
38
Поени од реакции
22
и јас имав до лани мигрена обично зимскиот период ме фаќаше,3 пати до сеа правев сатива у мојот 17 годишен живот и фала му на бога оваа зиме што помина ни еднаш не ми се појави мигрена.
 
D

Daedalus

Гостин
Пошто третирање на болки кои се предизвикани од којзнае која болест, не е лечење на болеста која ја предизвикува болката туку ублажување на симптоми.
А има катаљон плацебо терапии кои работат на тој принцип, не е само акупунктурата.
Ја ако сеа иам тумор и како резултат на истиот иам грозоморни главоболки, со тоа што делувам на нервен систем дали со акупунктура, акопресура, невромускулни стимулатори, аналгетици и тристо други чуда, нема да го излечам туморот којшто ми ја предизвикува болката, само нема да осеќам болка.
Лаички, некои луѓе мислат дека ако не осеќаат болка, под дифолт ја излечиле и болеста која ја предизвикува болката.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
29
Пошто третирање на болки кои се предизвикани од којзнае која болест, не е лечење на болеста која ја предизвикува болката туку ублажување на симптоми.
А има катаљон плацебо терапии кои работат на тој принцип, не е само акупунктурата.
Ја ако сеа иам тумор и како резултат на истиот иам грозоморни главоболки, со тоа што делувам на нервен систем дали со акупунктура, акопресура, невромускулни стимулатори, аналгетици и тристо други чуда, нема да го излечам туморот којшто ми ја предизвикува болката, само нема да осеќам болка.
Лаички, некои луѓе мислат дека ако не осеќаат болка, под дифолт ја излечиле и болеста која ја предизвикува болката.
akupunkturata pomaga i te kako, posebno za bolki vo 'rbetot,grbot jas poveke veruvam vo alternativnata medicina nego li vo ovaa nasata mene licno mi ima pomognato imav hronicni bolki na polovinata cel mesev od kreven nemav stanato isto znam kup luge so mu ima pomognato od diskopatija/diskohernija vklucuvajki go i tatko mi na koj ke mu go vadea diskusot nepismenite doktori eve da ne go zarecam veke 6-7 godini nema problemi i bolki taka da ja preporacuvam na site
 
D

Daedalus

Гостин
jas poveke veruvam vo alternativnata medicina nego li vo ovaa nasata
Така, у болниците место овие неспособниве западни лекари и хирурзи, треба да операциите да ги извршуваат искусни практикувачи на акупунктура, акопресура реики и слично, а во аптеки да се продаваат само хомеопатски лекови, батали ти Биг Фарма неприродни хемии. На пример за комплицирани операции на срцеви болести ко хипертрофична кардиомиопатија, боцкање на игли у кичма и у г'з, како и стискање на специфични предели од дланката, помага повише од некоја глупа западњачка операција од рандом неписмен лекар што учел 6 години општа и + 6 колку беа таму кардиохирургија.
Сите знаеме дека такви болести постојат поради негативни мисли, стресови и блокирани чакри од злокобни астрални суштества, а не поради наводни механички оштетувања и генетика како што лажат западниве материјалисти. Ја слушам дека овие од Тибет, живеат по 200-300 години пошто ги знаат тајните за лекување од вакви болести, баш го читав тоа у „Трето Око“ од Лобсанг Рампа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
5.918
Поени од реакции
4.770
Оваа како реклама за Топ Шоп ми звучи кога читав:D Шала на страна интересно звучи.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.016
Така, у болниците место овие неспособниве западни лекари и хирурзи, треба да операциите да ги извршуваат искусни практикувачи на акупунктура, акопресура реики и слично, а во аптеки да се продаваат само хомеопатски лекови, батали ти Биг Фарма неприродни хемии. На пример за комплицирани операции на срцеви болести ко хипертрофична кардиомиопатија, боцкање на игли у кичма и у г'з, како и стискање на специфични предели од дланката, помага повише од некоја глупа западњачка операција од рандом неписмен лекар што учел 6 години општа и + 6 колку беа таму кардиохирургија.
Сите знаеме дека такви болести постојат поради негативни мисли, стресови и блокирани чакри од злокобни астрални суштества, а не поради наводни механички оштетувања и генетика како што лажат западниве материјалисти. Ја слушам дека овие од Тибет, живеат по 200-300 години пошто ги знаат тајните за лекување од вакви болести, баш го читав тоа у „Трето Око“ од Лобсанг Рампа.
И сега , заклучок треба да изведеме ние или ти се ке ни објасниш ?
Никој погоре не рече дека акупунктурата и акупресурата лечат се , туку повекето постови беа дека помага .
Ако пак целта ти е да ја контаминираш темата , бујрум , гледам даваш се од себе !
 
На врв Bottom