Акупресура и Акупунктура

Член од
24 мај 2014
Мислења
4.530
Поени од реакции
4.492
Споделете мислења и искуства околу Акопресурата и Акопунктурата тие што имате знаење. За тие што не се сретнале со овој тип на древно лекување ке пишам нешто колку што сум научил поискусните слободно нека ме надополнуваат. За Акопунктурата сум читал помалку али ке пишам и за неа.

Акопунктура е древен начин на лечење кој функционира на начин што на точно одредени точки поточно (енергетски медиријани) се ставаат иглички кои со тоа што се наоѓаат на една точка лекуваат друга болка на сосема друго место. Целта и вистинскиот начин на функционирање на Акопресура и Акопунктура е тоа што со поставување на иглички или притискање на одредени точки од меридијаните се остварува правилен проток на енергијата наша во телото. Се мисли на енергетско тело.

Акопресура е исто така кинески древен начин на лекување кој функционира на начин што се притиска или масира на одредена точка се со цел да се направи правилен енергетски проток и баланс во нашето енергетско тело. Исто така точките на кои се притиска се наоѓаат на енергетските меридијани. Во литератури за Акопресура ке се сретнете со "ки" или "чи" на јапонски "ки" значи енергија исто така на кинески "чи" значи енергија. Не џабе оригиналните мајстори за овие техники ја форсираат логиката на енергијата. Главната филозофија на Акопресура е тоа дека се во нас и околу нас е енергија.

Многу битен сегмент на Акопресурата е филозофијата на Јинг и Јанг. Баш оној круг со црно и бело внатре... Значи филозофијата на Јинг Јанг е тоа да во се има баланс и дека ништо ама баш ништо не е совршено. Тој што може ке го прочита ова без објаснување само со гледање на знакот...
Акопресурата и Акопунктурата покрај тоа што се користат повеќе од 6000 години и успеваат во работата сите тие години често се под сомнение дека не се стварни и толку вредни овие техники. Тие сомненија најчесто ги нафрлуваат големите лекари светски некои од што мораат да го шират бизнисот фармакологија некои од причина што се слепи значи веруваат само во тоа што науката може да го дофати и објасни. Голема грешка... Морам да ви го пишам и ова дека ако почнете да се интересирате околу ова и ако почнете да талкате по интернет и книги ке се сретнете со објаснувања кои ги објаснуваат само површните резултати и начини од користењето Акопресура и Акопунктура. Тоа е површно и недоволно објаснување али не се криви и модерниве доктори што тоа го објаснуваат така поради што толку можат да научат и да дофатат со нивното научно воспитување. Мој совет ви е дека со тоа што ке научите барем малку од овие техники и древни знаења ке добиете само нешто вистинско плус во животот доколку имате прилика трудете се да научите што повеке од оваа убавина.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.708
Поени од реакции
1.094
Неќам игли.
Инаку да, можеби може да се реметат и оштетуваат нервите со игли, но не гледам доволно прифатлива причина за да практикувам такво нешто.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.291
Поени од реакции
771
Jas sum gledal videa okolu temava, i PREKRASNO e seto toa!
Odamna baram, kade ima Akopresura, Osteopatija i sl ??? Niz Skopje..
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.530
Поени од реакции
4.492
Неќам игли.
Инаку да, можеби може да се реметат и оштетуваат нервите со игли, но не гледам доволно прифатлива причина за да практикувам такво нешто.
Priznavam imam i jas fobija od medicinski igli ali ovie se igli so mnogu mali vrvovi i ne odat tolku dlaboko za da ostetat nervi... Inache najprifatliva pricina na lugjeto da go koristat ova im e koga medicinata klasicna nemozhe da im najde lek.[DOUBLEPOST=1413916568][/DOUBLEPOST]
Jas sum gledal videa okolu temava, i PREKRASNO e seto toa!
Odamna baram, kade ima Akopresura, Osteopatija i sl ??? Niz Skopje..
http://www.akupunktura.mk/ eve nesto. :) Pozdrav brat.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.016
Priznavam imam i jas fobija od medicinski igli ali ovie se igli so mnogu mali vrvovi i ne odat tolku dlaboko za da ostetat nervi... Inache najprifatliva pricina na lugjeto da go koristat ova im e koga medicinata klasicna nemozhe da im najde lek.[DOUBLEPOST=1413916568][/DOUBLEPOST]
http://www.akupunktura.mk/ eve nesto. :) Pozdrav brat.
Не се работи за тоа дали врвовите се мали , туку се многу тенки ! 0,2-0,3 мм . така да убодот не е толку болен , поради тој факт .
Не одат длабоко поради фактот што уствари они се користат за стимулирање на одредени точки , кои пак го стимулираат одбрамбениот систем кај човекот за полесно справување со болеста.
За Ваша информација не сум јас специјалистот за оваа област , знам нешто од оваа област од причина што мојата сопруга е специјалист за акупунктура , моите познавања се сосема површни !
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Iglite ne se tenki kako vlakno od kosa? I malku se dolgi taka?
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Akopunktura e vid anestezija koja ima za cel da dovede eden del bezbolen i na toj del moze da se vrsi operacija. Pacientot e vo svest i so nego mozes i muabeti da teras. Inace se koristi kaj nas za pomali intervencii no vo Kina gi koristat za intervencii koi traat i po 12 casa pa i poveke. Inace akopunkturata e kombinirana anestezija :) mi dojde poimot nekako poznat ama ne mi teknuvase. Mojata profesorka po predmetot hirurgija e specijalist za akopunktura.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.016
Акупунктура , не акопунктура ! И не е само анестезија туку има поширока примена!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.016
Не велам дека лекторот на твојот учебник нема да најде оправдување за замената на буквата . Само сакам да те посоветувам , ако веке учиш за да бидеш некој , во таа смисла и лекар , секогаш проверувај ги работите на сите можни извори ! Само така можеш да бидеш нешто повеке од обичен исполнител на задачи .
Прочитај за светските искуства и мислења за акупунктурата има земји кои отишле охохо во тој смисол. Во Русија на пример без високо медицинско образование и положен специјалистички испит не можеш да се занимаваш со акупунктура , во Франција мислам е дека исто .
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.530
Поени од реакции
4.492
Не велам дека лекторот на твојот учебник нема да најде оправдување за замената на буквата . Само сакам да те посоветувам , ако веке учиш за да бидеш некој , во таа смисла и лекар , секогаш проверувај ги работите на сите можни извори ! Само така можеш да бидеш нешто повеке од обичен исполнител на задачи .
Прочитај за светските искуства и мислења за акупунктурата има земји кои отишле охохо во тој смисол. Во Русија на пример без високо медицинско образование и положен специјалистички испит не можеш да се занимаваш со акупунктура , во Франција мислам е дека исто .
Se ubavo ali medicinata objasnuva povrsno... Oni go objasnuvaat fizickoto dejstvo na Akopunkturata isto i za Akopresurata. Ovie tehniki stari iljadnici godini so poteknuvaat od Kina imaat duhovna smisla i na toj nacin pomagaat. Mene me bendisa toa kako vistinski nacin na pomos pa zatoa pocnav da citam i da se interesiram za ova. Pobarajte za Jing Jang filozofijata i za energetski meridijani vo naseto telo (energetsko telo) seto ova e del od vistinata kako ustvari lecat tehnikive.[DOUBLEPOST=1414061373][/DOUBLEPOST]
Akopunktura e vid anestezija koja ima za cel da dovede eden del bezbolen i na toj del moze da se vrsi operacija. Pacientot e vo svest i so nego mozes i muabeti da teras. Inace se koristi kaj nas za pomali intervencii no vo Kina gi koristat za intervencii koi traat i po 12 casa pa i poveke. Inace akopunkturata e kombinirana anestezija :) mi dojde poimot nekako poznat ama ne mi teknuvase. Mojata profesorka po predmetot hirurgija e specijalist za akopunktura.
Site stari kulturi se cudo. Neznam na koja svest postoele site tie lugje... Egipjanite prvi operiraat pred 3000 godini, Vo Indija Ajurvedite lecat od najlosite bolesti od pred 5000 godini, Isto taka i na Tibet imalo leciteli od ovoj tip, Vo Kina ovie tehniki postojat isto taka iljadnici godini. I toa e toa za da opstane nesto iljadnici godini mora da e stvarno vredno.
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Se ubavo ali medicinata objasnuva povrsno... Oni go objasnuvaat fizickoto dejstvo na Akopunkturata isto i za Akopresurata. Ovie tehniki stari iljadnici godini so poteknuvaat od Kina imaat duhovna smisla i na toj nacin pomagaat. Mene me bendisa toa kako vistinski nacin na pomos pa zatoa pocnav da citam i da se interesiram za ova. Pobarajte za Jing Jang filozofijata i za energetski meridijani vo naseto telo (energetsko telo) seto ova e del od vistinata kako ustvari lecat tehnikive.[DOUBLEPOST=1414061373][/DOUBLEPOST]
Site stari kulturi se cudo. Neznam na koja svest postoele site tie lugje... Egipjanite prvi operiraat pred 3000 godini, Vo Indija Ajurvedite lecat od najlosite bolesti od pred 5000 godini, Isto taka i na Tibet imalo leciteli od ovoj tip, Vo Kina ovie tehniki postojat isto taka iljadnici godini. I toa e toa za da opstane nesto iljadnici godini mora da e stvarno vredno.
Hirurgijata inace zapocnala mnogu poodamna i pred tie 3000 godini. Uste od kameno doba. Lugjeto uste od toa vreme pravele amputacci na delovi od telo i koristele za da se stopira krvta ogan. I uste mnogu raboti pravele. :) bas interesna tema za zborenje e hirurgijata :)
(Offtopic otidovme)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.530
Поени од реакции
4.492
Hirurgijata inace zapocnala mnogu poodamna i pred tie 3000 godini. Uste od kameno doba. Lugjeto uste od toa vreme pravele amputacci na delovi od telo i koristele za da se stopira krvta ogan. I uste mnogu raboti pravele. :) bas interesna tema za zborenje e hirurgijata :)
(Offtopic otidovme)
Jas pocituvam se ali najveke mi se dopagja pomaganje, lecenje preku kosmicka energija i preku poveketo granki na alternativnata medicina. Ponekogash mora da se pomaga i preku klasicna medicina ali od klasicna medicina ne mi se dopagja se... Na primer toa sto psihijatrite osven so apcinja nikako poinaku ne pomagaat. Dodeka hirurgijata mi se dopagja kako nacin na pomaganje.
 
На врв Bottom