Ако сака полн буџет, Србија до вторник мора да се откаже од Косово!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
ПАДНА УЛТИМАТУМ ОД БРИСЕЛ


Ако сака полн буџет, Србија до вторник мора да се откаже од Косово!
Вучиќ навел дека бил мошне разочаран од односот на Приштина кон Белград и кон регионот, дека тие се служеле со трикови за да ја остварат својата цел и да формираат област на северот на Косово во која Албанците би биле мнозинско население.
Првиот потпретседател на владата на Србија Александар Вучиќ синоќа за РТС потврдил дека српскиот преговарачки тим добил рок до 9 април, вторник, да го прифати решението на Брисел, пренесува Блиц.
„Понудата е исклучително лоша за Србите на Косово и за српскиот народ, како и за државата. За таа понуда би требало пред сѐ да се изјаснат граѓаните на Србија“, изјавил вчера Вучиќ за главниот дневник на српската државна телевизија. Вучиќ додал дека во следните денови мора да му ги објаснат на народот сите последици на одбивањето на планот од Брисел, но и последиците од неговото прифаќање.
Вучиќ навел и дека бил мошне разочаран од односот на Приштина кон Белград и кон регионот, дека тие се служеле со трикови за да ја остварат својата цел и да формираат област на северот на Косово во која Албанците би биле мнозинско население.
„Ако одбиеме, на Србија ќе ѝ бидат затворени вратите во светот. Ќе имаме помалку пари за буџетот и економијата. Ако се прифати „лошото решение“, тогаш прашање е како тоа ќе го прифати српскиот народ на Косово. Се наоѓаме меѓу чекан и наковална“, кажал Вучиќ истакнувајќи дека планот за северот на Косово е лош. Тој истакнал и дека Србија мора да ја донесе одлуката во следните 72 до 96 часа.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ова ти е, како да дошле човекојадци од планина, и ти викаат: "ај јади гомна зашто ќе те изедеме ние тебе" ..
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ова ти е, како да дошле човекојадци од планина, и ти викаат: "ај јади гомна зашто ќе те изедеме ние тебе" ..
Мене повеќе ми личи на оној џиги-миги до смрт.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И на Европјаниве ќе им дојде крајот. Им стана интересно да ни понудуваат „решенија“ кои мора да ги прифатиме и сите се условни. Ако на почетокот бев голем поддржувач на ЕУ и нашето влегување таму, сега сум најголемиот поборник да не се влегува во овој систем на притисоци, уцени и закани. Вака самите да се притискаат, а не не нашле со Србите слаби економии и си играат како што сакаат со нас. Ова на ништо не личи. Не и треба на Србија ни ЕУ, ни пари, ни унија. Го залажуваат само населението. Срамота е ова од ЕУ!
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Уцена врз уцена. и тоа ЕУ и нашата Македонија што ни вовдевуа еу системи закони и давачки,а никакво зелено светло ни немаат дадено. цело време сме на црвено:cuc:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
А кој кур србиве седнаа да преговараат? Од една страна се држат до резолуцијата на ОН а од друга страна преговараат со Косово како држава, Дачиќ се ракува со Тачи пред камери како да се сретнал со Путин! Со преговорите фактички го признаа Косово како независна држава и јасно е дека од преговорите може да изборат само некоја небитна одстапка на локално ниво, србите на косово да решаваат сами како ке го собираат ѓубрето од улиците, водоснабдувањето, канализацијата и слични локални глупости....
 
F

FARANG

Гостин
И на Европјаниве ќе им дојде крајот. Им стана интересно да ни понудуваат „решенија“ кои мора да ги прифатиме и сите се условни. Ако на почетокот бев голем поддржувач на ЕУ и нашето влегување таму, сега сум најголемиот поборник да не се влегува во овој систем на притисоци, уцени и закани. Вака самите да се притискаат, а не не нашле со Србите слаби економии и си играат како што сакаат со нас. Ова на ништо не личи. Не и треба на Србија ни ЕУ, ни пари, ни унија. Го залажуваат само населението. Срамота е ова од ЕУ!

Јас го чекам денот кога КИНА ќе почне вака да им прави
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Јас го чекам денот кога КИНА ќе почне вака да им прави
Исто и јас:D
--- надополнето: 4 април 2013 во 09:10 ---
Вака и на грција требаше да и направат...
Она си ја плати подршката за да ја блокира Македонија во Нато и Еу со купување оружје од Британија и Франција во вредност од неколку десетици милијарди пред и по самиотот на Нато 2008. Се е бизнис остај приказни за љубов и братсво и единство во Еу. Да фрлеше толку пари Македонија за купување оружје од Германија и Франција ќе не примеа во Нато без да не замараат со нато стандарди. Ќе ни речеа вие ги исполнувате најсторогите критериуми за Нато бидејќи го поседувате најдоброто и оружје(си ги напунил со пари па сега мора малку да те пофалат) Тоа е тоа
--- надополнето: 4 април 2013 во 09:20 ---
Уцена врз уцена. и тоа ЕУ и нашата Македонија што ни вовдевуа еу системи закони и давачки,а никакво зелено светло ни немаат дадено. цело време сме на црвено:cuc:
Јас повеќе од 5 години сум евроскпетик и се залагам Македонија полека да почне да се врти кон Исток од економски и политички причини. Тоа е континентот кој ќе владее во 21 век. А во Учебниците по Историја за Запад ќе пишуваат како во 20 век биле најаки фраери во светот. Паметна држава користи бенефити од повеќе страни. Не постојат вечни пријатели постојат вечни интереси. Патем стратешки партнер на Еу им се Кина, Индија , Русија итн(не се заебавам имаат потпишани договори за стратешки партнерства). А ние пукнааме од среќа што стратешки партнери ни се Американците па види сега колку сме глупи. Еу што не кара да не вртиме кон Исток она потпишала стратешки партнери со сита најаки земји од Азија. Дволичност без граници:D
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Тие што владеат со ЕУ, владеат и со Кина така да...
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ќе падне Косово и Метохија, ама ќе падне и Босна и Херцеговина. Ако може КосМет да прогласи независност, зошто да не може и Република Срспка и да се припои кон Србија?
А етнички ситуацијата е вака:
 
P

PewDiePie

Гостин
Ќе падне Косово и Метохија, ама ќе падне и Босна и Херцеговина. Ако може КосМет да прогласи независност, зошто да не може и Република Срспка и да се припои кон Србија?
И после одма Херцеговина ќе се припои кон Хрватска,а ова ќе го дозволи кој ?

Никој.

Што ги мотаат српските политичари србите,не само што Косово им е земено,туку нит економијата ќе им се оправи нит ништо.
Банкрот земја. Грција2
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
И после одма Херцеговина ќе се припои кон Хрватска,а ова ќе го дозволи кој ?


Никој.

Што ги мотаат српските политичари србите,не само што Косово им е земено,туку нит економијата ќе им се оправи нит ништо.
Банкрот земја. Грција2
Ама они и во таква криза не се откажуваат, гледаш да се откажаа негде? Да се откажаа од Косово и Метохија нема да има преговори. Нема никој сила да потпише дека е земено. Исто како што во Македонија никој нема гз да излезе и да го смени името. Со кое лице ќе излезе пред народот?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас повеќе од 5 години сум евроскпетик и се залагам Македонија полека да почне да се врти кон Исток од економски и политички причини. Тоа е континентот кој ќе владее во 21 век. А во Учебниците по Историја за Запад ќе пишуваат како во 20 век биле најаки фраери во светот. Паметна држава користи бенефити од повеќе страни. Не постојат вечни пријатели постојат вечни интереси. Патем стратешки партнер на Еу им се Кина, Индија , Русија итн(не се заебавам имаат потпишани договори за стратешки партнерства). А ние пукнааме од среќа што стратешки партнери ни се Американците па види сега колку сме глупи. Еу што не кара да не вртиме кон Исток она потпишала стратешки партнери со сита најаки земји од Азија. Дволичност без граници:D
Едно не ми е jaсно, ти сам велиш дека ком исток да се вртиш, па еве и Србиja прави чекори тамо да се врти, зашто тогава Вучик толкова се плаши дека след вторник ке намалеели парите, па ке им се затворат вратите.. еве им Кина, еве им Русиja, еве им Индиja, еме им Бразил... БРИКС.
Ем ком исток да се вртиш, ама сматраш дека парите ти идат от ЕУ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom