Акните - повеќе од тинејџерски проблем

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
МаРиНа`Ох напиша:
лонсион а? :))
pa taka nesho se vika ustvari neznam vrska neam ali mama mi pracha sekoj mesec po edno takvo shishence tuka u usa vrska neam sho e zimi se :pos: :pos: :pos:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
лосион се викат то.. ама немат врска,...:)
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
МаРиНа`Ох напиша:
лосион се викат то.. ама немат врска,...:)
mislish nepomaga ja nemam akni ts bubuljici i nikad ne sum gi imal i toa mi pomognalo znam 100% sum siguren zavisi sekoja koza e razlichna razlichni reakci na razlichni proizvodi
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
dajdo напиша:
mislish nepomaga ja nemam akni ts bubuljici i nikad ne sum gi imal i toa mi pomognalo znam 100% sum siguren zavisi sekoja koza e razlichna razlichni reakci na razlichni proizvodi
не, не, сакав да речам дека немат врска дали го викаш лосион или лонсион, не е важно.. а за помагање, помагат, само сепак како шо рече ти зависит од кожата..:wink:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
МаРиНа`Ох напиша:
не, не, сакав да речам дека немат врска дали го викаш лосион или лонсион, не е важно.. а за помагање, помагат, само сепак како шо рече ти зависит од кожата..:wink:
a ja ne te sfatif ova prv pat da ne te sfatam koa zborvash oridski mor :pos: :pos: nego zabegafme od temata inache ima edna mast u usa za 4 dena ti go chisti liceto ama 220 dolari e
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
dajdo напиша:
a ja ne te sfatif ova prv pat da ne te sfatam koa zborvash oridski mor :pos: :pos: nego zabegafme od temata inache ima edna mast u usa za 4 dena ti go chisti liceto ama 220 dolari e
Да и во Америка имало некое апче преку ноќ ти го зголемувал пенисот за 5 цм.

Ебате.........
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
аман тие проклети акни...а јадам тро појќе благо си се појавјет непоканети:icon_mad: :pos: ...зависит од кожата...на помрсна кожа се котет бре...
 
Член од
10 декември 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ve isprocitav site komplet.I jas kako vas,si mislev od majonez ,od chokolado,neznam sho.To se totalni gluposti.Mozi 5% tie pridonesuvaat. Ako imash akni,nema lek,kolku sakash da se miesh,kolku sakash pazi na ishrana.Imam citano storii duri na leb i voda ostanuvale deca.
Mozam da preporacam za mashkite da ne se brichat mnogu dlaboko,kontra nikako,vlaknoto ne smee da e pod koza,oti se stvara iritacija.Drugo,nikako koristenje kolonska voda,tuku samo Nivea Balsame Sensitive.I nikako da ne se miete poveke od dva pati denot,makar kolku i da vi e mrsno liceto,oti sho poveke se mie,tolku poveke lachi kozata sebum.
Jas imav problem so liceto pred 3-4 godini.Imav se probano,dzabe.Duri imam kupeno i toa americkiot krem Proactive,gola voda e ,samo pari perat.Na kraj otidov na dermatolog,p.s batalete kozmeticari,samo na proveren lekar odete.I dermatologot mi praveshe tretmani so ovosni kiselini,mnogu skapo e toa,ama posle 4 tretmani,nemav nikakov problem so godini.Eve sega posle izvesno vreme pak pocnav da imam malce,ama zanemarlivo.Ama jas si sum takov tip, ne sakam vlakno da mi fali.Otidov kaj dermatolog,koj diplomiral na Harvard.Luge,genetski problem e veruvajte.Od mama i tato go nosime.Nema lek,tuku samo preventiva.
Bash sakam da mi kazi,neznam koe chupche beshe nazad,za toj lekarot od Ohrid.I nemojte da gi devalvirate onie koi se so takov problem,oti toa ne e do niv.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Џои,зависит од кожата. Мене ептен ми помогнаа креми, а на некој друг, како тебе, не.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Срекна сум дека досега сум немала никакви проблеми со акните,иако понекогаш може да ме изненади по некое мало проблемче:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
10 декември 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zedov edna kolekcija,ama mnogu pari ja plativ.Liceto kristalno cisto mi se stori od ova.Koj saka ,mozi da prasha na pvt,ke mu objasnam.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Imam cista koza i ednakov ten,nikogas ne sum imala problemi so akni,sekoj den posle solo pravo vo toalet i go mijam liceto vednas so mlaka voda i gel za lice,mi doaga kako mienje race:)obavezno so losion nivea i na kraj nivea soft krema i pred spienje uste edna tura samo losion cliven i krema cliven :).Mene mi se pojavuvaat pred periodot po edna dve malecki i togas e opst haos,mn me nerviraat i vednas pocnuvam da gi pipkam da gi slapam so gluposti so nadez deka ke iskcezne za moment,a i vazno ne iskacam od doma.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Акна е мал џеп со воспалени маснотии во кожата, произведени од лојните жлезди лоцирани во подлабокиот слој на кожата, а чиишто одводни канали се отвораат во фоликулот на влакното. Кога оваа маснотија ќе остане заробена и ќе се воспали, доведува до појава на мозолчиња познати како акни.


Симптоми:
Вообичаено се јавуваат на лицето и грбот и можат да се претворат во абсцеси или подлабоки кожни рани.


Причини:
Создавањето на хормонот тестостерон, кај мажи како и кај жени (иако повеќе кај мажи), предизвикува растење на лојните жлезди, кои создаваат повеќе лој. Во меѓувреме, кожата околу пората произведува кератин. Кога овие две субстанции ќе се измешаат, лојта и кератинот создаваат чеп кој ја затвора пората предизвикувајќи митесер (црнка). Кога пората ќе се зачепи поради оваа субстанција, бактериите почнуваат да се собираат и да се размножуваат. Ова го воспалува пределот и формира мозолче.


Препорачан третман:
1. Мијте го вашето лице секојдневно со течен сапун со неутрален pH наутро и навечер за да се отстрани маснотијата. (Исушете го лицето со тоалетна хартија, за да не се загади кожата повторно).
2. Нанесете прополис крема со алое вера (жените може да ја нанесат шминката преку прополис кремата).
3. Добра идеја е да се исчисти кожата длабински со маска за чистење (Марине маск)
4. Земете Бета-Каротен со Селен и витамин Е , Витамин-Ц и Витамин-Д
5. Советуваме да употребувате повремено ексфолијативна крема. Измијте го лицето со неутрален течен сапун. Исто така, нанесете маска за лице (види брчки) на база на ретинол и овошни киселини за да се корегира или поправи оштетената или лошо третирана кожа.
6. Земете природен антибиотик како прополис се додека не исчезне инфекцијата.
7. Акните бараат третман кој трае 4 до 6 месеци.
Дополнително се препорачува:
1. Да се елиминира колку што е можно повеќе употребата на шеќер и брашно, како и пржени јадења, путер, чоколадо и полномасно млеко.
2. Зголемете го внесот на житарици, како и јогурт, пробиотици кои ги прочистуваат желудникот и цревата.
3. Избегнувајте употреба на масни креми или козметика
4. Избегнувајте орални контрацептиви како и лекови кои содржат бромиди или јодиди.
Избегнувајте сапуни кои содржат сулфиди, јод, бромиди или маснотии.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
so znam ne se nervirajte ke pominat :)
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
И нервозата придонесува, стресот, кај девојките и пред циклус.
Многу хигиена и нега, без запуштање, кој си има ваква мака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom