Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Секое тело има различен механизам на жлезди а со тоа и различна фреквенција на лачење на маснотии така што само редовна хигиена и добра исхрана ќе ти помогне да ги намалиш и да ги регулираш лачењата. Друга работа : зошто не пробаш роакутан? Јас пробав, не бев редовен и акните рецидивираа. Вториот третман беше успешен и ми го среди и лачењето на маснотии ;)

P.S. ПудрА (а не пудрО) користи само ако сакаш да скриеш нешто на одреден - краток интервал - но твојата кожа има потреба да дише а не да биде уште толку позапушена... И да... Пред да ставиш камена пудра ти треба течна основа за да може каменот подобро да се аплицира ;)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
А јас па од друга страна сум слушнал дека роакутанот има и ред други нус-појави и затоа не се препорачува на секого,точно ли е?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А јас па од друга страна сум слушнал дека роакутанот има и ред други нус-појави и затоа не се препорачува на секого,точно ли е?
Не се препорачува само ако го примаш како аналгин : треба следење од специјалист, редовна проверка на крв и ред други работи... ;)
 
P

puppete dolly

Гостин
а дали некој може да ми каже зошто секогаш..години уназад ми се нафрлува само левиот образ?во ред ете,и на десниот некогаш ретко ќе излези некое мозолче ама за левиот никогаш не успеав да најдам долготрајно решение.Користам хлорафеникол лосион одвреме навреме..Ќе се повлечи црвенилото,па по некое време пак почнува да црвенее и да се појавуваат акни на истите места.:mad:некое велат дека има врска и со јајниците,ама ете фала му на Господ во ред ми се јајниците.Инаку женско сум,редовно ја отстранувам шминката и го мијам лицето.Ако има некој што се справува со сличен проблем нека пиши...(n)
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
А јас па од друга страна сум слушнал дека роакутанот има и ред други нус-појави и затоа не се препорачува на секого,точно ли е?
Има доста нус ефекти, јас лично го користев 2 пати (значи прво 4 месеци - па пауза од 3, па повторно 4 месеци користење). Најпрво доколку се решиш да ги користиш или е за некој друг, провери крв, после одкако ќе почнеш со употреба (се гледа според килажа на личноста од колку mg да се користат) еднаш месечно ќе се проверува крв - за секој случај :) За резултати - Подобро нема ! (лично искуство)
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Имам неколку акни на вратот и никако не поминуваат. Пред некое време слушнав за некоја маст "Flogocid". Ја има некој користено, помага за акни?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
мајонез,џанк фуд,и остало срање е најлошо за нив...од искуство..

е сеа нормално,и хигиена си бара,јас пред секое бричење и после бричење,нејќете да знаете какви ритуали имам :D

имав многу порано,поради тоа погоре напишаното,го сменив,и фала Богу неам...се појавуваат,ама и тие не се толку лоши,како тие што беа..башка идам и на козметичар(кој има проблеми нека иде,без глупи сфаќања дека тоа е за девојчиња) и топ ми е..

ете и мое искуство со проклетиве акни :D

бтњ,никако,НИКАКО кај оној што се рекламираше лекарот..анчевски или како беше...идев кај него...бетер ме направи..
 
М

Мaријa

Гостин
мајонез,џанк фуд,и остало срање е најлошо за нив...од искуство..

е сеа нормално,и хигиена си бара,јас пред секое бричење и после бричење,нејќете да знаете какви ритуали имам :D

имав многу порано,поради тоа погоре напишаното,го сменив,и фала Богу неам...се појавуваат,ама и тие не се толку лоши,како тие што беа..башка идам и на козметичар(кој има проблеми нека иде,без глупи сфаќања дека тоа е за девојчиња) и топ ми е..

ете и мое искуство со проклетиве акни :D

бтњ,никако,НИКАКО кај оној што се рекламираше лекарот..анчевски или како беше...идев кај него...бетер ме направи..
Многу точно во врска со исхраната, особено треба да се избегнува мајонезот, кечапот, како и зачинетата храна. Ама ретко кој се храни здраво. Најчесто помасната кожа е склона на акни, т-зоната; брада, чело. Кога имам поголемо лачење на лојните жлезди користам пена за лице на Нео страта, која отстојува околу 2 минути. Сите треба да практикуваат редовна хигиена и нега на кожа.
Секојдневно утринско миење на лицето со сапун кој не ја суши кожата. со ph5, јас го користам Еуцерин.
Во принцип користам нивна козметика, заради тоа што убаво ги регулира маснотиите. Исто треба да се практикува парење на лицето, особено со камилица која го смирува црвенилото, воспалението на лицето. Потоа се отвараат порите, за темелно да ги исчистите митесерите. Избегнувајте стискање на акни, тоа нека го прави стручно лице, а потоа премачкувајте ги со антибиотик (Клиндамицинот е поефикасен од Хлорамфениколот), но не долг период, заради презаситување на лицето, а може да има и контра-ефект. Употребувајте пилинг за лице до 2 пати неделно, јас го имам гел-пилингот. После целиот третман ставете зелена маска (глина), која ги затвора порите и го намалува црвенилото. Ефикасна е и против акни, рани на лицето. Следува миење на лицето и ставање на хидратантен крем соодветен за вашиот тип на кожа. Јас ја препорачувам Dermo purifyer, линијата на Еуцерин како медицинска, а избегнувајте производи кои содржат алкохол, што е можно повеќе.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Многу точно во врска со исхраната, особено треба да се избегнува мајонезот, кечапот, како и зачинетата храна. Ама ретко кој се храни здраво. Најчесто помасната кожа е склона на акни, т-зоната; брада, чело. Кога имам поголемо лачење на лојните жлезди користам пена за лице на Нео страта, која отстојува околу 2 минути. Сите треба да практикуваат редовна хигиена и нега на кожа.
Секојдневно утринско миење на лицето со сапун кој не ја суши кожата. со ph5, јас го користам Еуцерин.
Во принцип користам нивна козметика, заради тоа што убаво ги регулира маснотиите. Исто треба да се практикува парење на лицето, особено со камилица која го смирува црвенилото, воспалението на лицето. Потоа се отвараат порите, за темелно да ги исчистите митесерите. Избегнувајте стискање на акни, тоа нека го прави стручно лице, а потоа премачкувајте ги со антибиотик (Клиндамицинот е поефикасен од Хлорамфениколот), но не долг период, заради презаситување на лицето, а може да има и контра-ефект. Употребувајте пилинг за лице до 2 пати неделно, јас го имам гел-пилингот. После целиот третман ставете зелена маска (глина), која ги затвора порите и го намалува црвенилото. Ефикасна е и против акни, рани на лицето. Следува миење на лицето и ставање на хидратантен крем соодветен за вашиот тип на кожа. Јас ја препорачувам Dermo purifyer, линијата на Еуцерин како медицинска, а избегнувајте производи кои содржат алкохол, што е можно повеќе.
Епа фала Богу,јас се придржавам до тој живот :D

исто така,имам приметено,ако јадам од сендвичара,било што,па и стек и лебче и кечап и сенф(дозволено во тој жвиот,но не многу често) после 2-3 дена,одма ми искача 1-2 голема бубуљица гадна таква...ради тоа и во школо носам јадење од дома спремено...океј не само ради тоа,али мал дел и ради тоа :D

а ова со сапунов го практикувам пред и после бричење,и топ ми е...али не со таков сапун,ќе земам баш деновиве...кај има таков сапун ?

и кажи ми каде да го најдам болдираново,и што пари е..

и,веќе година-две после бричење ставам крема од Афродита,која многу добро ми го смирува црвенилото и све тоа,али при крај сум,а незнам дали имаат за да порачам,па замена за тоа нешто ? имам пробано секакви чуда од колонски води,али уште поише ми го разранува лицето тоа...
 
М

Мaријa

Гостин
Епа фала Богу,јас се придржавам до тој живот :D

исто така,имам приметено,ако јадам од сендвичара,било што,па и стек и лебче и кечап и сенф(дозволено во тој жвиот,но не многу често) после 2-3 дена,одма ми искача 1-2 голема бубуљица гадна таква...ради тоа и во школо носам јадење од дома спремено...океј не само ради тоа,али мал дел и ради тоа :D

а ова со сапунов го практикувам пред и после бричење,и топ ми е...али не со таков сапун,ќе земам баш деновиве...кај има таков сапун ?

и кажи ми каде да го најдам болдираново,и што пари е..

и,веќе година-две после бричење ставам крема од Афродита,која многу добро ми го смирува црвенилото и све тоа,али при крај сум,а незнам дали имаат за да порачам,па замена за тоа нешто ? имам пробано секакви чуда од колонски води,али уште поише ми го разранува лицето тоа...
Значи во аптеките ги имаш сите производи, е сега во однос на цената можеби некои се поскапи. На пример Еуцерин сапунот е околу 200 денари, ама ќе го користиш исклучиво ти и нема да го потрошиш за брзо време. Нео страта пената е исто така медицинска козметика, а цената е 1200 денари.
Слична ефикасна пена за лице, која убаво го чисти лицето е на Афродита и е околу 300 денари. Убав избор ти се и тие, имаат квалитетни производи, повеќето на база на камилица, и се за поосетлива кожа. Гел-пилингот е на Еуцерин и беше околу 500-600 денари. Клиндамицинот е евтин, не знам точна цена, но употребувај го само на акните затоа што може да ти предизвика иритација.
И никако немој да употребуваш различни препарати во краток временски период, затоа што може да има негативни ефекти, како дерматитис на пример.
Инаку голем дел од производите повеќе не ги ни користам, затоа што немам потреба, па ако ти треба нешто слободно пиши ми по приватна. :)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Може ли некој да ми ја наброи храната која е штетна за акните т.е лицето,а која храда се препорачува за побрзо излекување на акните
поздрав
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Може ли некој да ми ја наброи храната која е штетна за акните т.е лицето,а која храда се препорачува за побрзо излекување на акните
поздрав
Исфрли од исхраната благо,мрсно и газирано, ќе видиш какво подобрување ќе имаш! И многу вода да пиеш!
Јас имав акни, и до ден денес, благо и мрсно многу ретко јадам, 1-2 на месец, ама наместо благо јадам овошје :), а газирано години не пијам, само на слава или друг повод, кока кола! :)...
Лицето, да не го заречам, ми е многу чисто, а порано кога не внимавав на исхраната, ми беше полно со акни!
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Исфрли од исхраната благо,мрсно и газирано, ќе видиш какво подобрување ќе имаш! И многу вода да пиеш!
Јас имав акни, и до ден денес, благо и мрсно многу ретко јадам, 1-2 на месец, ама наместо благо јадам овошје :), а газирано години не пијам, само на слава или друг повод, кока кола! :)...
Лицето, да не го заречам, ми е многу чисто, а порано кога не внимавав на исхраната, ми беше полно со акни!
Да да тоа сум го слушнал,а исто ме интересира дали млекото влијае лошо,сум слушнал дека киселото млеко било добро,а пресното лошо влијаело на акните
точно ли е?
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 15:31 ---
А јајцата?
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Да да тоа сум го слушнал,а исто ме интересира дали млекото влијае лошо,сум слушнал дека киселото млеко било добро,а пресното лошо влијаело на акните
точно ли е?
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 15:31 ---
А јајцата?
Да да, млекото обавезно да го исфрлиш од исхраната, јогуртот и киселото млеко се во ред! Јас, заборавив да напишам и за млекото, фала што ме потсети :)!

Јајцата се супер извор на протеини, нема потреба да ги тргнеш од исхраната!
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Јас кога имав бубалици користев се' и сешто, и купував секакви производи и мајка ми домашни ми правеше (имам многу мрсна кожа) и искрено ништо од тоа не ми помогна. Со текот на времето бубалиците сами си исчезнуваа и еве како стареам многу ретко се појавуваат, само пред менструација. Мој совет ви е ако сте тинејџери да не си го малтретирате лицето и кожата и да не ги чепкате акните за да не имате после дупки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom