Аквариумски риби (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Акваристика' започната од рок-кејт, 2 јуни 2007.

 1. NelTu

  NelTu Coffee addict

  Член од:
  1 август 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  6.969
  Зедов циклиди сега. Ама страв ми е да не ги напаѓаат другиве. Инаку имс една златна онаква, трихогастер, скалари, моли и има уште некоја слична како моли нз како се вика.
  Дали да ги извадам циклидиве или не.

  Инаку немам треви. Само вештачки неколку има
   
 2. 3pi0

  3pi0

  Член од:
  21 август 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  46
  Циклидите ќе ти ги убијат другите риби. Златна рибка т.е карас може да се чува само со карас ради температурата на водата од 18 степени, скаларот кога тогаш ќе почне да го напаѓа карасот, молито ќе ти го напаѓа трихогастерот.. пред да купуваш риби прочитај за нив дали одговараат едни со други. Во стил температура, литража на вода исхрана и слично. Би ти препорачал да се одлучиш на еден вид и тој да го тераш, ако си почетник и ти е прв аквариум почни со живородки (ксифо, гупи , моли, платици) најлесни се за чување.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 3. NelTu

  NelTu Coffee addict

  Член од:
  1 август 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  6.969
  Ајдеее. Јас прашав во пет шоп еден ми рекоа немало да ги напаѓаат.. Ќе видам сега од кој да чувам па ќе пишам пак.
   
 4. Riki111

  Riki111

  Член од:
  14 јули 2012
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  14
  Ако се џуџести циклиди како рамирезот и сл. нема да типрават проблем, ама ако се малави тешко другите риби.
   
 5. oliverdanilov

  oliverdanilov

  Член од:
  10 април 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво дечки,
  ме интересира каде во Скопје може да купам автоматска хранилка за риби? фала
   
 6. 3pi0

  3pi0

  Член од:
  21 август 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  46
  Немо, декспорт или делфин.. ако нема види по огласи на нет иам видено.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 7. nikolappmkd

  nikolappmkd

  Член од:
  23 јули 2016
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  5
  Zdravo sakam da prasam nesto. Cuvam 1 par ramirezi, zenkata e crvenkasta vo stomakot i ja zabelezav deka kopa vo pesokta, pretpostavuvam deka e spremna za polozuvanje ikra, pa gi premestiv so maskiot vo posebna mrestilka, staviv i eden plocest kamen demek na kamen da go isturi :). No me interesira dali mozi da se MOLZI prvo zenkata pa maskiot, i kako bi odel cel proces ili samo da gi ostavam vo mrestilata sami da si ja zavrsat rabotata.???
   
 8. oliverdanilov

  oliverdanilov

  Член од:
  10 април 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво, давам гратис црни Molly. Ги имам околу 10тина. Полн ми е аквариумот и сакам да ги намалам малце. Ако е заентересиран некој нека ме побара на 077757979.
  https://www.aquaportail.com/aquabdd/photos/poecilia-sphenops.jpg
   
 9. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  2.444
  Допаѓања:
  5.780
  ИТНО ИТНО ИТНО

  Како што гледате на сликиве рипкава не е воопшто во најдобра состојба. На 5 секунди припаѓа вака на страна и се движи вака легната... Немам појма од што може да е, по едно ливче храна на ден и се дава, вода се менува на 2-3 дена со температура од 20 до 25 степени. Сега има ли нешто да направам да и се помогне? Од што може да и е вака и дали има шанси да преживее да се врати во нормала? И тие каменчињата во аквариумот и ги исфрлив и сега пак и сменив нова вода плус.  19389665_1504651549555724_48192430_n.jpg 19369462_1504658962888316_1925773011_n.jpg 19357903_1504651486222397_386990675_n.jpg
   
 10. 3pi0

  3pi0

  Член од:
  21 август 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  46
  Жалам но нема како да и се помогне на рибата. Пукнат и е меурот за рамнотежа и затоа е така странично. Причина незнам. Ама сепак ќе пишам барем да знаеш за наредни риби.
  Во кугла не се чува риби бидејќи не е возможно да се создадат полезни бактерии и да се створи еко систем во куглата само поради честите промени на вода и миење на куглата. едино со сила може да се чува бета борец. Карасите се риби кои бараат мин. 100 литри аквариум т.е голем простор за да можат да се чуствуваат безбедни, бараат температура на вода од 16 до 18 степени и затоа не се препорачува да се мешаат со други видови на риби.
   
 11. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  2.444
  Допаѓања:
  5.780
  За жал почина рипката, поклон и го дадов на девојката за роденден, не сум многу навлезен на сите корисни информации околу чување на рипка, туку само вака амтерски што ми рекоа воде менување, хранење еднаш дневно и каменчиња да не и е монотоно. Ова со 100 литри е сепак позахтевен финансиски аквариум, а и покомплицирано за одржување. Доколку се земе аквариум поголем во форма на правоаголник, некаде со големина на 1/4 куќиште (ако е легнато куќиштето) од компјутер, дали би било доволно простор за рипката така? Би било подобро во однос на куглата или ист ефект би се сведело на крај?
   
  Последно уредено: 19 јуни 2017
 12. 3pi0

  3pi0

  Член од:
  21 август 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  46
  Ако е за карас, да. Се додека не се направи циклирање на аквариумот, не се стави соодветна опрема ( филтер ,грејач светло) крајно ќе резултира со смрт на рибата за краток период или како што кажав во предходниот пост ќе си земеш бета борец,

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
  На FilipMKD007 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. miki_miki

  miki_miki

  Член од:
  8 јуни 2014
  Мислења:
  366
  Допаѓања:
  79
  zdravo decki imam akvarium so ribi no mnogu mi umiraat imam pumpa no umiraat do sto moze da e problemot ako znae nekoj na koja temperatura treba da e vodata tocno ako znae nekoj moze od toa da mi umiraat neznam
   
 14. 3pi0

  3pi0

  Член од:
  21 август 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  46
  Дај повеќе инфо: димензии на аквариум, јачина на пумпа, јачина на светлост и време траење, на колку време правиш промена на вода и по колку, видови риби и колку имаш моментално и моментална температура.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 15. miki_miki

  miki_miki

  Член од:
  8 јуни 2014
  Мислења:
  366
  Допаѓања:
  79
  35*30*20 svetlo neonka T5 6w e sega na pumpata ne pisuva jacina ima dve brzina sekogas mi e na prva brzina a na pumpata pisuva samo AP208 vo akvariumot imam skalari golemo perki I uste dva drugi vidovi na 7 dena ja menuvam vodata nautro I navecer gi ranam si lisnata hrana temperaturata na vodata e? 25 stepeni
   
  На 3pi0 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: