Аквариумски риби (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Акваристика' започната од рок-кејт, 2 јуни 2007.

1. NelTu

NelTu Coffee addict

Член од:
    1 август 2011
    Мислења:
    2.318
    Допаѓања:
    6.964
    Зедов циклиди сега. Ама страв ми е да не ги напаѓаат другиве. Инаку имс една златна онаква, трихогастер, скалари, моли и има уште некоја слична како моли нз како се вика.
    Дали да ги извадам циклидиве или не.

Инаку немам треви. Само вештачки неколку има

2. 3pi0

3pi0

Член од:
    21 август 2009
    Мислења:
    91
    Допаѓања:
    25
    Циклидите ќе ти ги убијат другите риби. Златна рибка т.е карас може да се чува само со карас ради температурата на водата од 18 степени, скаларот кога тогаш ќе почне да го напаѓа карасот, молито ќе ти го напаѓа трихогастерот.. пред да купуваш риби прочитај за нив дали одговараат едни со други. Во стил температура, литража на вода исхрана и слично. Би ти препорачал да се одлучиш на еден вид и тој да го тераш, ако си почетник и ти е прв аквариум почни со живородки (ксифо, гупи , моли, платици) најлесни се за чување.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

3. NelTu

NelTu Coffee addict

Член од:
    1 август 2011
    Мислења:
    2.318
    Допаѓања:
    6.964
    Ајдеее. Јас прашав во пет шоп еден ми рекоа немало да ги напаѓаат.. Ќе видам сега од кој да чувам па ќе пишам пак.

4. Riki111

Riki111

Член од:
    14 јули 2012
    Мислења:
    71
    Допаѓања:
    14
    Ако се џуџести циклиди како рамирезот и сл. нема да типрават проблем, ама ако се малави тешко другите риби.

5. oliverdanilov

oliverdanilov

Член од:
    10 април 2017
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво дечки,
    ме интересира каде во Скопје може да купам автоматска хранилка за риби? фала

6. 3pi0

3pi0

Член од:
    21 август 2009
    Мислења:
    91
    Допаѓања:
    25
    Немо, декспорт или делфин.. ако нема види по огласи на нет иам видено.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

7. nikolappmkd

nikolappmkd

Член од:
    23 јули 2016
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    5
    Zdravo sakam da prasam nesto. Cuvam 1 par ramirezi, zenkata e crvenkasta vo stomakot i ja zabelezav deka kopa vo pesokta, pretpostavuvam deka e spremna za polozuvanje ikra, pa gi premestiv so maskiot vo posebna mrestilka, staviv i eden plocest kamen demek na kamen da go isturi :). No me interesira dali mozi da se MOLZI prvo zenkata pa maskiot, i kako bi odel cel proces ili samo da gi ostavam vo mrestilata sami da si ja zavrsat rabotata.???

8. oliverdanilov

oliverdanilov

Член од:
    10 април 2017
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво, давам гратис црни Molly. Ги имам околу 10тина. Полн ми е аквариумот и сакам да ги намалам малце. Ако е заентересиран некој нека ме побара на 077757979.
    https://www.aquaportail.com/aquabdd/photos/poecilia-sphenops.jpg

Сподели преку: