Аквариумски риби (општи дискусии)

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Зедов циклиди сега. Ама страв ми е да не ги напаѓаат другиве. Инаку имс една златна онаква, трихогастер, скалари, моли и има уште некоја слична како моли нз како се вика.
Дали да ги извадам циклидиве или не.

Инаку немам треви. Само вештачки неколку има
За медиум осветлување потребно ти е 23w за со лед. Со овие лед ленти ќе ти тераат понезахтевни треви, само што ако се послаби може да имаш проблем со кафеава алга.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Зедов циклиди сега. Ама страв ми е да не ги напаѓаат другиве. Инаку имс една златна онаква, трихогастер, скалари, моли и има уште некоја слична како моли нз како се вика.
Дали да ги извадам циклидиве или не.
Циклидите ќе ти ги убијат другите риби. Златна рибка т.е карас може да се чува само со карас ради температурата на водата од 18 степени, скаларот кога тогаш ќе почне да го напаѓа карасот, молито ќе ти го напаѓа трихогастерот.. пред да купуваш риби прочитај за нив дали одговараат едни со други. Во стил температура, литража на вода исхрана и слично. Би ти препорачал да се одлучиш на еден вид и тој да го тераш, ако си почетник и ти е прв аквариум почни со живородки (ксифо, гупи , моли, платици) најлесни се за чување.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ајдеее. Јас прашав во пет шоп еден ми рекоа немало да ги напаѓаат.. Ќе видам сега од кој да чувам па ќе пишам пак.
Циклидите ќе ти ги убијат другите риби. Златна рибка т.е карас може да се чува само со карас ради температурата на водата од 18 степени, скаларот кога тогаш ќе почне да го напаѓа карасот, молито ќе ти го напаѓа трихогастерот.. пред да купуваш риби прочитај за нив дали одговараат едни со други. Во стил температура, литража на вода исхрана и слично. Би ти препорачал да се одлучиш на еден вид и тој да го тераш, ако си почетник и ти е прв аквариум почни со живородки (ксифо, гупи , моли, платици) најлесни се за чување.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Ајдеее. Јас прашав во пет шоп еден ми рекоа немало да ги напаѓаат.. Ќе видам сега од кој да чувам па ќе пишам пак.
Ако се џуџести циклиди како рамирезот и сл. нема да типрават проблем, ама ако се малави тешко другите риби.
 
Член од
10 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
ме интересира каде во Скопје може да купам автоматска хранилка за риби? фала
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Здраво дечки,
ме интересира каде во Скопје може да купам автоматска хранилка за риби? фала
Немо, декспорт или делфин.. ако нема види по огласи на нет иам видено.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
6
Zdravo sakam da prasam nesto. Cuvam 1 par ramirezi, zenkata e crvenkasta vo stomakot i ja zabelezav deka kopa vo pesokta, pretpostavuvam deka e spremna za polozuvanje ikra, pa gi premestiv so maskiot vo posebna mrestilka, staviv i eden plocest kamen demek na kamen da go isturi :). No me interesira dali mozi da se MOLZI prvo zenkata pa maskiot, i kako bi odel cel proces ili samo da gi ostavam vo mrestilata sami da si ja zavrsat rabotata.???
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
ИТНО ИТНО ИТНО

Како што гледате на сликиве рипкава не е воопшто во најдобра состојба. На 5 секунди припаѓа вака на страна и се движи вака легната... Немам појма од што може да е, по едно ливче храна на ден и се дава, вода се менува на 2-3 дена со температура од 20 до 25 степени. Сега има ли нешто да направам да и се помогне? Од што може да и е вака и дали има шанси да преживее да се врати во нормала? И тие каменчињата во аквариумот и ги исфрлив и сега пак и сменив нова вода плус.



19389665_1504651549555724_48192430_n.jpg 19369462_1504658962888316_1925773011_n.jpg 19357903_1504651486222397_386990675_n.jpg
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
ИТНО ИТНО ИТНО

Како што гледате на сликиве рипкава не е воопшто во најдобра состојба. На 5 секунди припаѓа вака на страна и се движи вака легната... Немам појма од што може да е, по едно ливче храна на ден и се дава, вода се менува на 2-3 дена со температура од 20 до 25 степени. Сега има ли нешто да направам да и се помогне? Од што може да и е вака и дали има шанси да преживее да се врати во нормала? И тие каменчињата во аквариумот и ги исфрлив и сега пак и сменив нова вода плус.



Прегледај го приврзокот 173038 Прегледај го приврзокот 173037Прегледај го приврзокот 173039
Жалам но нема како да и се помогне на рибата. Пукнат и е меурот за рамнотежа и затоа е така странично. Причина незнам. Ама сепак ќе пишам барем да знаеш за наредни риби.
Во кугла не се чува риби бидејќи не е возможно да се создадат полезни бактерии и да се створи еко систем во куглата само поради честите промени на вода и миење на куглата. едино со сила може да се чува бета борец. Карасите се риби кои бараат мин. 100 литри аквариум т.е голем простор за да можат да се чуствуваат безбедни, бараат температура на вода од 16 до 18 степени и затоа не се препорачува да се мешаат со други видови на риби.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Жалам но нема како да и се помогне на рибата. Пукнат и е меурот за рамнотежа и затоа е така странично. Причина незнам. Ама сепак ќе пишам барем да знаеш за наредни риби.
Во кугла не се чува риби бидејќи не е возможно да се создадат полезни бактерии и да се створи еко систем во куглата само поради честите промени на вода и миење на куглата. едино со сила може да се чува бета борец. Карасите се риби кои бараат мин. 100 литри аквариум т.е голем простор за да можат да се чуствуваат безбедни, бараат температура на вода од 16 до 18 степени и затоа не се препорачува да се мешаат со други видови на риби.
За жал почина рипката, поклон и го дадов на девојката за роденден, не сум многу навлезен на сите корисни информации околу чување на рипка, туку само вака амтерски што ми рекоа воде менување, хранење еднаш дневно и каменчиња да не и е монотоно. Ова со 100 литри е сепак позахтевен финансиски аквариум, а и покомплицирано за одржување. Доколку се земе аквариум поголем во форма на правоаголник, некаде со големина на 1/4 куќиште (ако е легнато куќиштето) од компјутер, дали би било доволно простор за рипката така? Би било подобро во однос на куглата или ист ефект би се сведело на крај?
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
За жал почина рипката, поклон и го дадов на девојката за роденден, не сум многу навлезен на сите корисни информации околу чување на рипка, туку само вака амтерски што ми рекоа воде менување, хранење еднаш дневно и каменчиња да не и е монотоно. Ова со 100 литри е сепак позахтевен финансиски аквариум, а и покомплицирано за одржување. Доколку се земе аквариум поголем во форма на правоаголник, некаде со големина на 1/4 куќиште (ако е легнато куќиштето) од компјутер, дали би било доволно простор за рипката така? Би било подобро во однос на куглата или ист ефект би се сведело на крај?
Ако е за карас, да. Се додека не се направи циклирање на аквариумот, не се стави соодветна опрема ( филтер ,грејач светло) крајно ќе резултира со смрт на рибата за краток период или како што кажав во предходниот пост ќе си земеш бета борец,

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
zdravo decki imam akvarium so ribi no mnogu mi umiraat imam pumpa no umiraat do sto moze da e problemot ako znae nekoj na koja temperatura treba da e vodata tocno ako znae nekoj moze od toa da mi umiraat neznam
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
zdravo decki imam akvarium so ribi no mnogu mi umiraat imam pumpa no umiraat do sto moze da e problemot ako znae nekoj na koja temperatura treba da e vodata tocno ako znae nekoj moze od toa da mi umiraat neznam
Дај повеќе инфо: димензии на аквариум, јачина на пумпа, јачина на светлост и време траење, на колку време правиш промена на вода и по колку, видови риби и колку имаш моментално и моментална температура.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
35*30*20 svetlo neonka T5 6w e sega na pumpata ne pisuva jacina ima dve brzina sekogas mi e na prva brzina a na pumpata pisuva samo AP208 vo akvariumot imam skalari golemo perki I uste dva drugi vidovi na 7 dena ja menuvam vodata nautro I navecer gi ranam si lisnata hrana temperaturata na vodata e? 25 stepeni
 

Kajgana Shop

На врв Bottom