Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Ај ако можи предлог на риби, што немаат проблем да со други риби во аквариум, што растат релативно поголеми(бидеќи аквариумот е 500л) и се со убав изглед.. Цена 20е максимум :D (јас појма немам од риби, ама за еден другар ми е) :D :D :D
Да ти посочам риби конкретно неможам. Едино да другар ти да си одбере еден вид риба и пред да ја зеде да прогугла за нејзе што услови бара па според нејзе да бара други риби. Јас ако го правам би идел со тревен скејп 2 каменја троа поголеми во ќошевите, во средина трева и би го напунил со над 100 комада неонки кардинал, 10 анциструси и 10 коридораси.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Styx

nocturnal
Член од
8 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
91
Имам бета борец кој го чувам од ноември минатата година во кугла. Пред извесно време забележав дека на устата му се појави некаква бела материја, но сега гледам се проширила низ целата уста (на горниот дел само). На интернет побарав и видов дека најверојатно се работи за габична инфекција. А исто така, го гледам дека постојано лежи на дното од куглата и ја нема таа живост од порано. Како можам да го третирам? Што можам да направам за да ја излечам инфекцијата доколку се работи за тоа? Инаку сам е во куглата, нема други риби. Има вештачко растение и камчиња, а водата ја менувам двапати неделно, а куглата ја чистам без детергент.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Имам бета борец кој го чувам од ноември минатата година во кугла. Пред извесно време забележав дека на устата му се појави некаква бела материја, но сега гледам се проширила низ целата уста (на горниот дел само). На интернет побарав и видов дека најверојатно се работи за габична инфекција. А исто така, го гледам дека постојано лежи на дното од куглата и ја нема таа живост од порано. Како можам да го третирам? Што можам да направам за да ја излечам инфекцијата доколку се работи за тоа? Инаку сам е во куглата, нема други риби. Има вештачко растение и камчиња, а водата ја менувам двапати неделно, а куглата ја чистам без детергент.
Искрено, не вреди.. повеќе ќе те кошта препарати да купуваш одколку нов борец. Но доколку ти е мил иди во петшоп кажи им за проблемот ќе ти дадат лек. Ти го препорачувам петшоп делфин во аеродром зад веро се наоѓа. Инаку неможе да се створат полезни бактерии во кугла бидејќи се мие сктоз и нема филтер медиа каде што би се зафатиле. Тие полезни бактерии ги бранат рибите од поголем број на зарази. Затоа и се бара пред да се пуштат рибите да биде аквариумот циклиран т.е да се ствпрат полезни бактерии во него.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Имам златна рипка и стаклар. Денес златната беше во лошо расположение, беше на дното на аквариумот цел ден и ставив прстофат сол и веднаш се расположи и сега е како порано. И стакларот е добар, но шубе ми е зошто прочитав дека не трпи сол, но исто така прочитав дека сосем малку сол трпи, а према мене према аквариумот прстофат мислам и дека е навистина малку.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Zdravo :) Imam 5 karasi od koi sto 4 od niv se oranda i 1 teleskop i 5te se so sredna golemina, imam i 2 ancistrusi maski, edniot e 7 incha a drugiot e 5 incha i mnogu si gi sakam, pricinata zosto si gi sakam e deka imaat kao mali beli tocki na teloto i im izleguvaat kao rogovi ako se maski, ama za zal mnogu retko gi ima golemi kaj nas, pa sakav da prasam da ne znae nekoj kade prodavaat za da kulam uste nekolkumina ?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Имав живоротки,
една по една ми умреа, ама немам песок и природна трева туку ситни камчиња и вештачка трева:anco:
не ми е јасно само каде отидоа пцовисаните :angel:рибички :popce:
имам внатрешна филтер пумпа и греач ама греачот не ми е многу сигурен стар е, не се гледа температурата.
која е цената на греачите?

некои поиздржливи риби да ми предложите?

димензија на аквар
52 должина,26 ширина и 36 висина
околу 40 литри вода.
моментално имам ставено само камења за фонтани претходно третирани со солна киселина и убаво исперени, стоеа во вода два дена
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSNqiFyI1XYHa__qsHjUUYOM1-ziTnopaulhABCGMTnVYIQ-9pArA

имам и капак и деновиве ќе ставам нови неонки
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
ај мала помош
колку земја (иситнет камен) од петшоп делфин во аеродром ми е потрено за аквариум со димензии 52 должина,26 ширина

и белиот и црниот песок се убави

дали ке расте трева во тој песок или ќе треба и друг песок да ставам, под иситнетиот камен
upload_2017-10-15_4-20-36.jpeg
za vakov pesok a ima i crn, ili da izmesam pola pola i da dojde saren pesokot vo akvariumot
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Устата на стакларот утрово забележав дека му е црвена со бели точки. Имам златна риба во аквариумот и две неонки и никои други не покажуваат да имаат некаков проблем. Стакларот исто така не покажува да е засегнат од ова, си пливурка, си чисти, како секогаш.
WP_20171017_09_27_29_Pro.jpg
И боите му се нормални.
Ќе одам до пет шоп сега, но не сум мирна па вака да прашам што да правам? Претпоставувам има капки за ова и дали сите риби ќе треба превентивно да ги третирам или само него да го изолирам? На телото нема ништо, само овде како на сликата.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66




Ова се моите риби, значи имам 4 караси (оранда) и 3 чистаци (анциструси) од кои 2 се машки и 1 женка :)
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49




Ова се моите риби, значи имам 4 караси (оранда) и 3 чистаци (анциструси) од кои 2 се машки и 1 женка :)
Ќе ми простиш но морам да ти го искритикувам аквариумот.
1. Карасот бара мин 100л за да живее без стрес. Според пумпата претпоставувам дека е 40-60л, но еве да кажеме дека ќе се адаптираат на литражата, би ти препорачал доколку не си во план за поголем аквариум да не дотураш уште риби или смени ги за други кои ќе можат без проблем да живеат таму.
2. Извади се што е пвц (треви,украси) стави речни карпи и можеш да ставиш трева криптокоруна по петшопови ја викаат амазонка (ама не е).
3. Карасите бараат ладна вода од 16-19 степени, така да грејачот не ти е потребен многу.

Предлог, стави керамички ќуп но да не биде внатрешноста изложена на светло за да може да се спарат анциструсите.


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Ќе ми простиш но морам да ти го искритикувам аквариумот.
1. Карасот бара мин 100л за да живее без стрес. Според пумпата претпоставувам дека е 40-60л, но еве да кажеме дека ќе се адаптираат на литражата, би ти препорачал доколку не си во план за поголем аквариум да не дотураш уште риби или смени ги за други кои ќе можат без проблем да живеат таму.
2. Извади се што е пвц (треви,украси) стави речни карпи и можеш да ставиш трева криптокоруна по петшопови ја викаат амазонка (ама не е).
3. Карасите бараат ладна вода од 16-19 степени, така да грејачот не ти е потребен многу.

Предлог, стави керамички ќуп но да не биде внатрешноста изложена на светло за да може да се спарат анциструсите.


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Ke repliciram na 3te kritiki (soveti):
1) Akvariumot ima 95 litri, pricinata zosto akvariumot e povisok a ne posirok e deka moite roditeli (deka se uste ziveam so niv) ne se mnogu lubiteli za milenici, pa za da ne zapocne "tretata svetska vojna" mi go imaat napraeono vo pet shop po naracka da bide poveke visok a ne sirok za da ne izgleda pregolem i da ne zafakja mnogu mesto, ama sepak ima litraza i da ne planiram da zemam pogolem akvarium bar za sega, karasite posebno ovie sto se so kapa mi se omileni i ne planiram da zemam drugi.

2) Ne mi e jasno zosto treba da ja izvadam dekoracijata koja istata ne e toksicna deka e kupena i preporacana od pet shop.

3) Akvariumot mi e vo dnevna soba i taka da retko se slucuva greacot da se uklucuva.

Sto se odnesuva na keramicki kup, dali moze da se kupi vo pet shop i dali ima nesto alternativno ?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Ke repliciram na 3te kritiki (soveti):
1) Akvariumot ima 95 litri, pricinata zosto akvariumot e povisok a ne posirok e deka moite roditeli (deka se uste ziveam so niv) ne se mnogu lubiteli za milenici, pa za da ne zapocne "tretata svetska vojna" mi go imaat napraeono vo pet shop po naracka da bide poveke visok a ne sirok za da ne izgleda pregolem i da ne zafakja mnogu mesto, ama sepak ima litraza i da ne planiram da zemam pogolem akvarium bar za sega, karasite posebno ovie sto se so kapa mi se omileni i ne planiram da zemam drugi.

2) Ne mi e jasno zosto treba da ja izvadam dekoracijata koja istata ne e toksicna deka e kupena i preporacana od pet shop.

3) Akvariumot mi e vo dnevna soba i taka da retko se slucuva greacot da se uklucuva.

Sto se odnesuva na keramicki kup, dali moze da se kupi vo pet shop i dali ima nesto alternativno ?
Ок, за декорацијата точно дека не е токсична, ова го пишувам од искуство мења параметри во водата, а и нели природно си е природно :) сепак аквариумпт треба да преставува парче природа во нашите домови. А за ќупот да обично се продаваат низ петшопови, но и можеш да ставиш керамичка саксија но да не биде лакирана. Имам видено дека се продаваат пештери на фулал ама мислам дека се многу мали а цената им е од 500 денари нагоре. Или импровизирај со рамни камења направи им пештера има туторијали на youtube.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Ок, за декорацијата точно дека не е токсична, ова го пишувам од искуство мења параметри во водата, а и нели природно си е природно :) сепак аквариумпт треба да преставува парче природа во нашите домови. А за ќупот да обично се продаваат низ петшопови, но и можеш да ставиш керамичка саксија но да не биде лакирана. Имам видено дека се продаваат пештери на фулал ама мислам дека се многу мали а цената им е од 500 денари нагоре. Или импровизирај со рамни камења направи им пештера има туторијали на youtube.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Blagodaram mnogu na sovetite, a da ve prasam ako eventualno znaete, jas mnogu gi sakam ancistrusite i ako mnogumina gi narekuvaat "grdi ribi", pricinata zosto gi sakam e deka koga cuvav ribi za prv pat vo 2006-2009 golemite ancistrusi ne gi prodavaa, sekade kade prasuvav mi kazaa deka ili ne se prodavaat (deka demek gi cuvaat za parenje) ili pak epten skapo plus minus 1000 den, a jas sega ovie gi zedov za djabe t.e 200 den vo pet shop aquarium, koga gi kupiv bea 5 i koga otidov utre denta da zemam uste nekoe veke gi prodal site, pa me interesira da ne znaete dali prodavaat i negde drugo nezavisno na cenata ?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Blagodaram mnogu na sovetite, a da ve prasam ako eventualno znaete, jas mnogu gi sakam ancistrusite i ako mnogumina gi narekuvaat "grdi ribi", pricinata zosto gi sakam e deka koga cuvav ribi za prv pat vo 2006-2009 golemite ancistrusi ne gi prodavaa, sekade kade prasuvav mi kazaa deka ili ne se prodavaat (deka demek gi cuvaat za parenje) ili pak epten skapo plus minus 1000 den, a jas sega ovie gi zedov za djabe t.e 200 den vo pet shop aquarium, koga gi kupiv bea 5 i koga otidov utre denta da zemam uste nekoe veke gi prodal site, pa me interesira da ne znaete dali prodavaat i negde drugo nezavisno na cenata ?
Матични или возрасни анциструси ретко се наоѓаат. Да видиш во петшоп Делфин во Скопје , аеродром позади веро. Можат да те услужат секако или да ти најдат од кај нив или да ти порачаат.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
филтер пумпа за 40 литри аквариум, цена ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom