Аквариумски риби (општи дискусии)

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
rock-kate напиша:
a neso mi kazvea trebalo da ja varam vodata neznam so neznam kako...
Па водата да е превриена или одстоена..Ама тоа во шише настрана :) Не со рибите хехе... И ко ќе им мениш вода, ќе им ставаш од стоената, или варената...
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
rock-kate напиша:
a neso mi kazvea trebalo da ja varam vodata neznam so neznam kako...
ne mora da ja varis, ako mozes da go napolnis akvariumot so ziva voda, zs ovaa od vodovod i sranje, mene od obicnata voda mi umrea site ribi

lesno ti e tebe,treba na dve ripcinja da im dades ime, a jas sto imam vo akvariumot preku 100, kako da gi krstam :))))))))
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Aleee напиша:
ne mora da ja varis, ako mozes da go napolnis akvariumot so ziva voda, zs ovaa od vodovod i sranje, mene od obicnata voda mi umrea site ribi

lesno ti e tebe,treba na dve ripcinja da im dades ime, a jas sto imam vo akvariumot preku 100, kako da gi krstam :))))))))
Pa samo vo Ohrid imaT жива вода :) А иначе и живата не е препорачлива...
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Имам две рипчиња,караси,ги чувам во обична стаклена кугла,имам ставено камчиња,едни убавки си ги собирав од Јадранско,Им менувам на 2-3 дена вода,јадат како да не виделе у живот јадење,така да тешко дека би опстанале со по 1 зрно храна....Барем по 10 зрна 2 пати дневно1Ги имам од септември,многу се убавки,весели,распливани,а се викаат Фиби и Пејџ,кума им е ќерка ми ..по тоа Волшебничките де....
П.С.Една моја пријателка ги вика-Сута и Реџо!!!!:vozbud:
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
31
Поени од реакции
2
имав рипка ија чував 6 месеци демек ке сум бил по одговорен така . ија чува ва и чував ја хранев со ракчиња ам и сменив храна и ми умре :nesum:
толку од мојат одговорноста

www.apr.org.mk
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Имам 10ина рипки од неодамна. Првите недели им ставав многу храна (тродупло од што треба) и се наталожи доле и разви габи па мораше да се чисти целиот аквариум. Сега се ок иако нешто чистачот мена боја на посветло, не знам шо кур му е. Dont die on me Mr Cleaner, only cool fish on da block.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Imav i ja ripcinja ama dosadni se po izvsen period :pos2: baraat vnimanie i griza. Treba da se menuva vodata povremeno ili ako ima filter ednas mesecno taa voda sto ja stavas kako nova treba da e otstoena i da ne e ladna vo zavisnost dali ripcinjata se morski,ezerski ili sl. Si ima posebna hrana za niv i pomalku se dava ednas dnevno, za da ne se zamati vodata a oni nemaat sitost jadat kolku im dades i ako prejadat ke puknat ama stvarno. Treba da znaes koja ripka so koja odi.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
daj im bilo koj iminja sto sakas.. ako se zivorotki za kratko vreme ke ti trebaat mnogu iminja :0
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
jaka obaveza e ali pak golem merak prai osobeno nekoi vidovi na ribi i trevi,ne e samo frli im nekoe zrno dziger i oni ke ziveaat ima uste mn raboti za da bidat srekni :)
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
стави им некој камен ....и слично ....за убав дом..
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
А најдобар сајт за акваристика у Македонија посебно морската акваристика е www.reefzone.net
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Јас немам аквариум но го имам чувано аквариумот на сосетката кога се некаде на пат па ни го дават на нас да има даваме јадење не за друго :>)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
И ја си чувам рипче од пред некој ден,значи едно е само и го чувам во кугла.И значи вака,го хранам со едни минијатурни зрнциња по 2 пати на ден 10 зрна отприлика и јаде као никад храна да нема видено:toe: За водата менувам на 2-3 дена и нормално не онаа од чешма директно,а може таква ама одстоена.И како што кажа Мартин$ може да се стават каменчиња околу превриени,ја имам ставено и надвор и во куглата ама едни малечки. Е сега планирам да купам уште нешто внатре ако може да се стави ,вака ептен досадно ќе и е ,само незнам што би можело.

Инаку ај да искористам прилика и да прашам.Навечер во собата каде што е мора да е осветлено или?:)

п.с заборавив да кажам како ми се вика ..- Ции ( дабл И ):)
П.п.с Изгледа ми е трудна рибата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom