Академија на ИТ Александрија

Член од
6 април 2010
Мислења
101
Поени од реакции
8
Нема, предавањето ти е на Македонски,испитите,книгите ти се на Англиски/
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Од Италија во Македонија имам намера да се вракам за да учам на Александрија. Тука сум 4 ипол години и на почетокот коо дојдех ме врнаа 1 година и тука средното образование не е 4 години како шо е у Македонија туку тука е 5 години. Ја зашо јас на 21 година заврших средно.
Шо мислете, вреде ли да се вракам у МК за да учам у та академија?

Кратко и јасно - НЕ!
Малку е доцна одговоров, во случај ако не си се вратил веќе:toe:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Alexandria вреди како Pearson Vue и Prometric центар каде може да се полагаат испити за сертификација (Microsoft, Cisco, Oracle, Adobe....) со што има одлична репутација како официјален центар. Во тој поглед е одлична а во однос на академија и студии имајте на ум дека парите што се плаќаат ги плаќате за курс а не за некое високо образование и диплома која најдобро е да се верифицира со полагање за светски признат сертификат од некоја област.
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
53
Поени од реакции
5
Ако може некој да ми даде некои информации за Академијата, некој што студирал таму или има некој близок што студирал. Попрецизно за насоката Графички дизајнер. Колку се квалитетни студиите, дали наставата е повеќе практична, колку квалитетни се професорите. Дали се исплати, бидејќи се вложуваат значителни финансиски средства? Дали по завршувањето сте веќе спремни за впуштање во работа?

Благодарам за помошта
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ако може некој да ми даде некои информации за Академијата, некој што студирал таму или има некој близок што студирал. Попрецизно за насоката Графички дизајнер. Колку се квалитетни студиите, дали наставата е повеќе практична, колку квалитетни се професорите. Дали се исплати, бидејќи се вложуваат значителни финансиски средства? Дали по завршувањето сте веќе спремни за впуштање во работа?

Благодарам за помошта
Не :)

Во Македонија немаш толку работа како графички дизајнер бидејќи се мисли дека секој може тоа да го прави. А уствари, ретки се луѓето кои можат салам дизајни да направат. Можеби знаат да работат во Photoshop ама за К не ги бива.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Се запишав во александрија и можам да кажам..сега за сега сум презадоволен од предавањата и нормално професорите. Наставата е сумер, нема многу замарање и вклучена повеќе практика. За сертификатите и вработување ќе видиме кога ќе завршам.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Се запишав во александрија и можам да кажам..сега за сега сум презадоволен од предавањата и нормално професорите. Наставата е сумер, нема многу замарање и вклучена повеќе практика. За сертификатите и вработување ќе видиме кога ќе завршам.
Како со термините, отсабајле или попладне се иде?
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Како со термините, отсабајле или попладне се иде?
Термините се од 8.30 до 11.00 (прва година) а за втора не заприметив баш како се.

пс. одговор со закаснување од скоро 1 година :eek:
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Дали кога полагаш еве пример ccna1 ,дали се паѓаат истите прашања што ги има на нет од минатите години ?
 
Член од
22 април 2011
Мислења
323
Поени од реакции
105
Е некој за од adobe прашања дали има во некој формат pdf или doc за полагање на испит... некој линк и слично.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Може ли некој да ми каже како се води Александрија? Мислам Дали е нешто како еден годишен универзитет?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Може ли некој да ми каже како се води Александрија? Мислам Дали е нешто како еден годишен универзитет?

Значи од Александрија нема да добиеш диплома дека си завршил факултет или нешто слично , ќе добиеш многу сертификати кои што се многу повеќе барани на пазарот отколку дипломите на некој од нашите факултети.
Додека бев Бугарија имав колега кој што заврши на Александрија односно зеде околу 5-6 сертификати и без проблем го враборија во HP во Софија како Windows Admin - Second lvl Support.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
А дали овие сертификати, може да бидат корисни за аплицирање во Канада?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
А дали овие сертификати, може да бидат корисни за аплицирање во Канада?
Сертификатите ги добиваш од светски компании пр. за графика од Adobe итн итн. Така да сегде ќе ти користат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom