Академија на ИТ Александрија

Член од
15 април 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ако те интересираат компјутери иди си у Alexandria. Таму ми студира едно другарче и вика ептен cool место било. Не само што за година дена (максимум две за компјутерски мрежи) ќе добиеш практични знаења и куп сертификати (Cisco, Microsoft, CompTIA, CIW), него дури и ти наоѓаат работа. Сега баш ми рече оти Александрија со Он.Нет направила некој договор за пракси и сите шо биле на пракса Он.нет ќе ги запослувал.

Освен тоа, кажуваше дека сега од октомври ќе имале некои нови интересни програми (специјалист за продажба и специјалист за поддршка, мрежен техничар и програмер). Вика, вистинско чудо колку многу научиле за така малку време и - толку лесно и забавно. Мали групи, добра опрема и уште подобри инструктори. И нема малтретирање околу испити пошто све полагале на компјутер. Значи, нема мито, нема корупција. Е да, кошта малце повеќе, но не повеќе од другите тнр факултети, (али само заради испитите за сертификати) али тие пари ги враќаш за помалце од една година. На државните факултети ќе окапеш со години и кога ќе отидеш да конкурираш за работа на крај ќе ти кажат, батка, како може ти тие работи да не ги знаеш. И, пак мораш да учиш она што нив им треба. Рачунај ти сега колку пари се тоа само за животни трошоци додека студираш.

У секој случај, другарчево вика дека не жали за ниедно евро што го дал таму затоа што веќе му обезбедиле работа и тоа за само една година студии...

Ај сеа шо ќе кажете.... Факултет а? Како не бе...
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
другарче, а?... страшно добри професори, а?... ги враќаш парите за помалку од година, а?... вистинско чудо, а?... сајтот, после толку години работа, конечно го сменија, но без комплетирање, а?... :tv:

:drk: за рекламава!
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
A veze nemaat tamu instruktorite, aj da ne gi nabrojuvam vazi? I ubij se za idiotskava reklama zaedno so drugarti imaginarniot

:: Druga tazhna rabota e faktot deka od 6 poraki, site mu se isti, robertu, koj si ti, ROBERtu
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Се е супер, имаат јака опрема, за предавачи незнам, ама ќе ги дадеш парите и нема да имаш диплома...т.с. со средно ќе си :(
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
CT напиша:
A veze nemaat tamu instruktorite, aj da ne gi nabrojuvam vazi? I ubij se za idiotskava reklama zaedno so drugarti imaginarniot

:: Druga tazhna rabota e faktot deka od 6 poraki, site mu se isti, robertu, koj si ti, ROBERtu
Не бе па и ти, зошто реклама:pos2:
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Dobro, a kolku se plakja? Eve na primer za sistem administrator? I kolku vreme se studira dodeka ja zemes ovaa diploma?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Вака беше. 2000евра 1година плус материјали и испити и ќе те фати уште 1500-2000 најмалце (под услов се од прва да положиш) значи рачунај околу 3500-4000 најмалце за 1 година. Некои курсеви траат по 1 некои по 2 години.
Вака беше до пред некој месец кога прашував. Не верувам дека смениле нешто.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Jane напиша:
Вака беше. 2000евра 1година плус материјали и испити и ќе те фати уште 1500-2000 најмалце (под услов се од прва да положиш) значи рачунај околу 3500-4000 најмалце за 1 година. Некои курсеви траат по 1 некои по 2 години.
Вака беше до пред некој месец кога прашував. Не верувам дека смениле нешто.
Оган...има Cisco курсеви преку лето, каде за помалце пари ќе ги земеш истите сертификате а не ДИПЛОМИ (да не сe станува случајно дипломиран систем администратор :pos:)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе бегај и дувај од нив... Една образовна институција те молам! Часови одржуваат во изнајмен двособен стан. Можеби имаат професори пракса ама 4000 евра за година????? Кој нормален ке ги даде? И на крај пак ке си бидеш ”со средно”. А Cisco има на технички факултет во Битола за студентите и е околу 200-300 евра за да земеш сертификат (ако си студент).
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Епа истото што го кажавте е мислам и овде. Знаи еве јас конкретно сакав да идам на тоа за Мрежи - курс (или како и да го наречам) кој трае 2 години. Е сега првата година добиваш мислам 9 сертификиати. И значи во текот на годината плаќаш да речеме 200евра за ова, 300 за она, 250 за ова, по 50 за она (овде спаѓаат материјалите само незнам што точно материјали беа) и плаќаш значи секој од тие 9 сертификати цената им беше мислам од стотина евра па нагоре за испит. ЗНачи ти кога ќе ги потрошиш "материјалите" и ќе изучиш еден дел идеш да полагаш и си го плаќаш тоа, па они ти ги зимаат парите. Ако полоиш од прва добиваш СЕРТИФИКАТ и идеш понатака, ако не пак плаќаш да речеме уште 150 евра за полагањето се додека не положиш за да ти дадат сертификат.
Е сега јас земав собрав сите трошоци за "материјалите" и сите трошоци за полагањата и испаѓаше околу 1500-2000евра од 1 година ПОД УСЛОВ СЕ ОД ПРВА ДА ПОЛОЖИШ. Плус 2000 евра учењето што го плаќаш испаѓа околу 3500-4000 евра од година зависно од курсот што си го одбрал.
Иначе и овде се добива сертификат, а не диплома.

п.с. Барем така ми објасни таа теткицата што беше таму кога се распрашував. Рече сертификат од Microsoft или Cisco или од кај и да е.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Jane напиша:
Епа истото што го кажавте е мислам и овде. Знаи еве јас конкретно сакав да идам на тоа за Мрежи - курс (или како и да го наречам) кој трае 2 години. Е сега првата година добиваш мислам 9 сертификиати. И значи во текот на годината плаќаш да речеме 200евра за ова, 300 за она, 250 за ова, по 50 за она (овде спаѓаат материјалите само незнам што точно материјали беа) и плаќаш значи секој од тие 9 сертификати цената им беше мислам од стотина евра па нагоре за испит. ЗНачи ти кога ќе ги потрошиш "материјалите" и ќе изучиш еден дел идеш да полагаш и си го плаќаш тоа, па они ти ги зимаат парите. Ако полоиш од прва добиваш СЕРТИФИКАТ и идеш понатака, ако не пак плаќаш да речеме уште 150 евра за полагањето се додека не положиш за да ти дадат сертификат.
Е сега јас земав собрав сите трошоци за "материјалите" и сите трошоци за полагањата и испаѓаше околу 1500-2000евра од 1 година ПОД УСЛОВ СЕ ОД ПРВА ДА ПОЛОЖИШ. Плус 2000 евра учењето што го плаќаш испаѓа околу 3500-4000 евра од година зависно од курсот што си го одбрал.
Иначе и овде се добива сертификат, а не диплома.

п.с. Барем така ми објасни таа теткицата што беше таму кога се распрашував. Рече сертификат од Microsoft или Cisco или од кај и да е.
Со 4000 евра можеш на електро 2 години да земеш кога ќе ги подмитиш професорите :pos:
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Хм... баш вчера бев во александрија на државниот натпревар по информатика .
Кога ја видов однадвор, ме фати така мала смеа поради тоа што очекував за таков колеџ местото да биди поголемо. Ок нема врска, кога влеговме внатре видов дека има доволно простории за учење и се беше убаво средено и опремено. Исто така и луѓето што работеа внатре беа фини.
Компјутерите на кои се одвиваа тестовите беа со LCD монитори ( какви конфигурации беа не знам ) ... и тестовите се вршеа преку NetSupport ( Иако најискрено не го очекував тоа ) .
Е сеа најдов едно нецелосно поставено прашање кое немаше воопшто логика и кое секој би го збунило. Исто така најдов и грешки во синтаксата на паскал кодовите кои беа дадени како прашања. Најдов грешка и на едно зборче во прашањата кои беа напишани на англиски, наместо which , тие имаа напишано witch ( вештерка ) :) . Не знаам дали овие грешки беа заради нестручноста на луѓето кои ги составувале прашањата, или нешто друго, затоа не сакам да коментирам. Сепак мене сето ова ми изгледа непрофесионално за институција од таков тип.
По натпреварот ни дадоја признание за учество на натпреварот, цд со презентација за александрија и едни да ги наречам брошурчиња, и ваучери од по 50 евра кои можат да се искористат САМО за попуст при школување на колеџот. Значи ако сакам да се школувам таму ќе треба да си најдам 1950 евра, а тоа ми изгледа многу смешно :D .
Сепак мислам дека целта на натпреварот им беше да си направат една добра реклама низ цела Македонија и да привлечат повеќе ученици кои би се школувале таму.
Се на се, мене ми се виде ОК школата, ама 2000 евра што се премногу за наши услови, премногу се... Ни на сон не можам да видам толку пари, па камоли да си платам школување...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
А затоа толку луѓе имаше деновиве кај Александрија?!

И јас сакав таму да идам да "студирам",али со тие сертификати ќе можам само г*з*т да си го избришам
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Имаше државен натпревар во информатика...
Бевме ја и точкест ама некако тапа беше

Ќе пишам цитат од девојката која беше со мене и Гардиан у соба на решавање..

Искача по само 20 мин...ја искачам 3 мин после неа и вика абе ова прашањава...Сите ги стаив 4та опција мора некое да е точно :pos:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Jane напиша:
Вака беше. 2000евра 1година плус материјали и испити и ќе те фати уште 1500-2000 најмалце (под услов се од прва да положиш) значи рачунај околу 3500-4000 најмалце за 1 година. Некои курсеви траат по 1 некои по 2 години.
Вака беше до пред некој месец кога прашував. Не верувам дека смениле нешто.
A колку има попуст ако ги рекламираш по форуми? :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom