Аеродроми

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Milano Airport - Malpensa



Frankfurt Airport




Amsterdam Airport - Schiphol





Сум бил на овие три. Последната слика вистина е така, нека не ве лажат очите, ја доживеав глетката. :)
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Schiphol - најдобар аеродром на кој сум бил. Професионалност на високо ниво, структура, функционалост... без забелешки.
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
за мене најдобар (а беше и избран од медиумите) е минхенскиот аеродром




реклама за време на светското


иначе исто како амстердамскиот до пистите авионите стигнуваат преку мостови под кои се улиците кои водат до терминалите..па може да се случи да боингот 747-400 поминува над вас.

други аеродроми кои не се лоши е новиот терминал во дубаи



добар хаб за тој дел од светот..посебно за "Emirats" kои имаат доста добра услуга во нивните авиони.





други аеродроми, Атланта како хаб за "Delta", Логан интерешионал во Бостон (добар сервис, мала понуда на продавници). Мајами е катастрофален...таа двојазичност (шпански и англиски) и таа латиноамеричка лежерност го прават да е толку неефицијентен. Секој те праќа на друг шалтер само да се отараси од тебе.

Во европа покрај Минхен најомилни ми се, Амстердам, Цирих, Барцелона, Мадрид (се средија со услугата на новиот терминал), Лондонскиот Хитроу исто полека го нормализира сервисот...Торино, Милано, Варшава не ме импресионираат...а посебно Софија, Белград, Загреб и со реновирање си останаа регионални аеродроми...Истамбулскиот е подобар од овие.

нај не импресивни: Сао Пауло, за толкав град таков аеродром е стварно катастрофа...ама има и покатастрофални...во Калкута на пр, ме потсети на старата скопска автобуска.


сепак индијците имаат и импресивни аеродроми, тој во Делхи или на југот во Бангалоре (центарот на ИТ технологијата таму)...во Мумбаи исто не е лоша инфраструктурата ама замислете си дека покрај жицата почнува најголемите сламс во тој дел од азија. Секое слетување и полетување дава чудно чуство



замислете некој фундаменталист со золја од таму...никој нема да го најде по тие бараките.

еве уште едно сличе од тие сламс...стравотна глетка е кога се лета при спуштање над нив. Посебно што во сите индиски градови визибилноста е катастрофална..пилотот вика слетуваме за две минути а вие при ведро небо нема да ја видите долу земјата...густо жолтило





 

nikaТa

Mr.Lover Lover
Член од
16 април 2010
Мислења
524
Поени од реакции
60
Дизелдорф
Хотели и паркиралишта

Внатре

Писта
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Сао Паоло - Бразил

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Сент Мартен, холандски остров на Карибите, Princess Juliana Airport


Слична глетка е и на Охридскиот аеродром со поглед од патот, ама пак наизглед посигурно од ова...

Eден од најинтересните аеродроми во светот за туристите, еден од најтешките за пилотите :D

 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Некој што имал прилика да лета од аеродромот у Франкфурт? Ми треба повеќе инфо.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
transavia.com @ Ohrid

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Туркиш @ OHD ноќеска (copyright> Стојан Стојановски 2S studio Ohrid)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom