Автомобил за МК патишта

Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
12
Се мислам што е најдобро за нашите крш патишта? Џип (СУВ) или голема лимузина со долго меѓуоскино растојание? Дефинитивно звтомобилите со тврдо подвозје не се за кај нас (освен ако не се користат за вадење камен од бубрези...).
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Зависи колку буџет имаш на располагање... Џиповите се скапи, многу поскапи во споредба со лимузините.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
А зашто не обичен седан од типот Ауди А4? Зборувам за моделите од 98-00 година што се произведуваа.....тоа ми е мене најубав автомобил воопшто:smir:.
Еве сличе....ова е туниран со v6 мотор...перверзија од кола:

.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Што ако се меки французите кога се прават партал на нашиве патишта (од лично искуство)
Германските ауто некако ми се најиздржливи
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Што ако се меки французите кога се прават партал на нашиве патишта (од лично искуство)
Што имаше француско ти? Рено 9-ка некоја, од минатиот век, ако добро памтам?
Немој да генерализираш (од лично искуство) ;)
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Kolku orginalno ke izgleda Skopje koga site po ulicite bi gi vozele ovie:

sekogas koga ke iskocam so kola niz centar se nerviram maksimalno, nemozes da ne primetis kako ti propaga kolata vo dupki kolku i da sakas da si smiren.Na sred rekord ima sahta dlaboka 10tina cm, pred josip broz skolovo e relly, partizanska da ne ja spomnuvam, bulevorot so proaga niz biser, tri biseri...e nerven slom, celo Skopje e katastrofa, vo Ohrid sedis ubavo na sedisteto dodeka ne pogodis bilo kakva dupka, koga ke ja pogodis izmesten si...da ne zboruvam za drugite gradovi.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Што имаше француско ти? Рено 9-ка некоја, од минатиот век, ако добро памтам?
Немој да генерализираш (од лично искуство) ;)
19 од 1996 год, партал се направи по дупките за неполни 6-7 години
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Само СУВ возило е за кај нас ако сакаме да шетаме низ цела наша државичка, да можеме онака комотно за викенд да тркнеме на планина или да се повозиме по град со малку поголема брзина од 15 км на час а да не ја уништиме колата.
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
12
Не планирам наскоро да купувам кола туку само ме интересира што најдобро ги апсорбира дупките. Дали е големината на тркалата (15 инчни vs. 17 инчни фелни на пример)? Или можеби меѓуосовинското растојание комбинирано со подесувањето на подвозјето. Јас имам Астра стара неполна година. Подвозјето е толку круто што се граничи дури со непријатно. Не е проблем во градското возење - се вози полека и може да се „избегнат“ дупките. Кога ќе излезам на отворен пат како возам на калдрма во некое село. Секцијата Велес-Скопје пред тунелот кај Катланово ми е посебно омразерна...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Види вака. Подебела гума подобро ги апсорбира нерамнините пример за Југо подобро 165/70 R13 отколку 145/70 R13 само рачунај дека колата повеќе ке троши бензин но и ке биде постабилна. Со поголем бандаж во случајот како што ти велиш R17 посилно ќе ги чуствуваш дупките особено ако имаш нископрофилна гума. :smir:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Види вака. Подебела гума подобро ги апсорбира нерамнините пример за Југо подобро 165/70 R13 отколку 145/70 R13 само рачунај дека колата повеќе ке троши бензин но и ке биде постабилна. Со поголем бандаж во случајот како што ти велиш R17 посилно ќе ги чуствуваш дупките особено ако имаш нископрофилна гума. :smir:
Се ставаат секогаш гуми со фабрички пропишана димензија!!!
Ако веќе менуваш, си има и онлајн конфигуратори, што смееш, што не. Така...многу работи се заебуваат на колата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom