Автомобили во размер

Член од
22 јануари 2018
Мислења
88
Поени од реакции
79
Остај тоа, лоша им е фарбата, дебел слој на боја и се губат деталите. Како да ги фарбале со спреј во лименка. Имам мала колекција 1/64 Hotweels и фарбата и деталите се многу подобри од тие на Bburago 1/43, a се 3-4 пати поефтини.
Да живеев во Германија пример, сигурно немаше да добирам ббураго маисто но тоа е...тука еден модел од norev, almost real, iscale, minichamps, herpa e над 50 евра...таму паѓаат цените и до 5 евра...CK MODELS има преголем избор[DOUBLEPOST=1528357939][/DOUBLEPOST]Мало ажурирање, во план ми е да ставам уште една полица, осветлување и стакло да не фаќаат прашина...ми фалат 812 superfast, 250 GTO, 599 и California за ferrari зборувам :)) IMG_20180607_094705.jpg
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Мало ажурирање, во план ми е да ставам уште една полица, осветлување и стакло да не фаќаат прашина...ми фалат 812 superfast, 250 GTO, 599 и California за ferrari зборувам :))Прегледај го приврзокот 191858
Јас би ги додал и легендарните F40 и 288 GTO, од нив започна златната ера на Ferrari.
Што викаш за цените од странство до МК, да скапи се. Пак ќе кажам, според мене, подобро 2-3 топ модели, него ли 10 Bburago.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
И јас сум разочаран од бандажите, не знам зошто не ги прават како welly пример, но 1/43 bburago assembly каде го составаш сам си има солидни гуми и бандажи[DOUBLEPOST=1528354427][/DOUBLEPOST]
Да, го има во веро џамбо и крш
Го немав разгледано 2018 Бураго каталогот, многу нови модели браво... Ја посебно тријам раце на новата Импреза :vozbud:
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
88
Поени од реакции
79
Го немав разгледано 2018 Бураго каталогот, многу нови модели браво... Ја посебно тријам раце на новата Импреза :vozbud:
Импрезата од бураго 1/43 ?[DOUBLEPOST=1528387978][/DOUBLEPOST]Фрли око на оваа од welly ист размер 1/43 но преголема разлика во квалитетот, додека пак цената е иста
 

Attachments

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Импрезата од бураго 1/43 ?[DOUBLEPOST=1528387978][/DOUBLEPOST]Фрли око на оваа од welly ист размер 1/43 но преголема разлика во квалитетот, додека пак цената е иста
Со Welly си имам работа веќе 10 години и повеќе, ќе пуштам нешто слики конкретно од нив, туку веќе ги нема друже.. Иста е цената али колку ке ме кошта праќањето е муабетот ?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Со Welly си имам работа веќе 10 години и повеќе, ќе пуштам нешто слики конкретно од нив, туку веќе ги нема друже.. Иста е цената али колку ке ме кошта праќањето е муабетот ?
Зависно од каде, ама без минимум 10-15 ЕУР, нема да биде.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ова е единствено добро од Бураго во 1/43 размер, Мерцедес Актрос транспортер, стварно вреди да се купи, кој собира во тој размер.



Или пак ова:

 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
mercedesot mozno e da vredi, a ova vtorovo ne gi gledav na katalogot, kamionot ne pisuva sto marka e, pretpostavuvam iveko, ili mercedes spored predniot del, ama ne e toa toa. a za aktrosot i jas mislam dolgo, kade bi mozel da go najdam, vo krs go nemase posledno koga bev
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
mercedesot mozno e da vredi, a ova vtorovo ne gi gledav na katalogot, kamionot ne pisuva sto marka e, pretpostavuvam iveko, ili mercedes spored predniot del, ama ne e toa toa. a za aktrosot i jas mislam dolgo, kade bi mozel da go najdam, vo krs go nemase posledno koga bev
Актросот е новитет во последниот каталог, би требало во Крш да го донесат. Гледам по нет околу 35 ЕУР е, без поштарина.
За втората слика, во право си, ама па вреди да ви разбие монотонија во колекција.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
jas ja razbiv, rodnini mi donesoa tranvai 1/43 kako i hermelini i slicno, sakav da najdam i helihopteri 1/43 ama tesko se naogaat.
vo krs ima 1/43 kamioni, ne se sekavam sto bea new way nesto taka, ama losa izrabotka, ne odgovaraa po golemina so kolite.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Здраво на сите,

Сакам да почнам со ова хоби, па имам неколку прашања.

За почеток ќе гледам BBurago и Maisto, па ме интересира кој бренд е подобар според вас.
Како што гледам повеќето овде се за Maisto, но сепак да прашам.

Исто така, повеќе би сакал да најдам макети и да ги склопам сам (како што знам BBurago нема макети).
Ја видов "Assembly" линијата на Maisto, па ме интересира дали квалитетот на макетите е на исто ниво како и веќе склопените автомобили или има некоја разлика?
Кој друг бренд на макети би го препорачале?

Макетите од Maisto се во 1:24 размер, па сеуште се мислам дали да купувам макети или да купувам автомобили во 1:43.
1:24 ми делува некако големо..

Благодарам !
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Здраво на сите,

Сакам да почнам со ова хоби, па имам неколку прашања.

За почеток ќе гледам BBurago и Maisto, па ме интересира кој бренд е подобар според вас.
Како што гледам повеќето овде се за Maisto, но сепак да прашам.

Исто така, повеќе би сакал да најдам макети и да ги склопам сам (како што знам BBurago нема макети).
Ја видов "Assembly" линијата на Maisto, па ме интересира дали квалитетот на макетите е на исто ниво како и веќе склопените автомобили или има некоја разлика?
Кој друг бренд на макети би го препорачале?

Макетите од Maisto се во 1:24 размер, па сеуште се мислам дали да купувам макети или да купувам автомобили во 1:43.
1:24 ми делува некако големо..

Благодарам !
Ист е квалитетот на веќе склопените и тие за склопување, нема разлика.
Има едно правило, што поголем размер, толку повеќе детали. Твој е изборот што ќе собираш. Е сега, тука многу влијае и цената.
Макети, во вистинска смисла на зборот, во МК нема никаде да најдеш, само од странство.
Меѓу Бураго и Маисто, јез да се под иста капа, јас би избрал Маисто. Подобра изработка, подобро се офарбани и подобри детали од Бураго.
Во Крш ми спомнаа дека веќе нема да носеле Маисто, само Бураго :гомце:, ама кој ги знае.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Ист е квалитетот на веќе склопените и тие за склопување, нема разлика.
Има едно правило, што поголем размер, толку повеќе детали. Твој е изборот што ќе собираш. Е сега, тука многу влијае и цената.
Макети, во вистинска смисла на зборот, во МК нема никаде да најдеш, само од странство.
Меѓу Бураго и Маисто, јез да се под иста капа, јас би избрал Маисто. Подобра изработка, подобро се офарбани и подобри детали од Бураго.
Во Крш ми спомнаа дека веќе нема да носеле Маисто, само Бураго :гомце:, ама кој ги знае.
Постојат ли макети (баш макети), каде што нема само 20 парчиња за склопување?
Кои брендови прават такви макети?

Не сум во Македонија, но неможам да најдам некоја таква информација за да видам дали некоја продавница тука продава такви макети. Наоѓам некои брендови, меѓутоа не знам ништо за нивниот квалитет.
Дали има макети како што се макетите за авиони, каде што ти требаат денови да ги склопиш, а не 15 минути ?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
jas ja razbiv, rodnini mi donesoa tranvai 1/43 kako i hermelini i slicno, sakav da najdam i helihopteri 1/43 ama tesko se naogaat.
vo krs ima 1/43 kamioni, ne se sekavam sto bea new way nesto taka, ama losa izrabotka, ne odgovaraa po golemina so kolite.
New ray е брендот.
Види, пошто сум член на странски diecast форуми, таму читам дека на Бураго/Маисто, на 80% од моделите им е утнат размерот.
Има scale calculator-и по нет и така најлесно може да се калкулира со димензиите на 1/1 моделите. Значи можеш да измериш на тие што ги имаш дома и така ќе знаеш со сигурност дали се утнати камионите или некои од твоите модели.
Знам дека Бураго/Маисто ги прават моделите според кутиите, што е глупо. Примети дека сите кутии се исти по димензии, од било кој размер, што нема логика и не е пракса кај поскапите брендови. Смешки.[DOUBLEPOST=1528626182][/DOUBLEPOST]
Постојат ли макети (баш макети), каде што нема само 20 парчиња за склопување?
Кои брендови прават такви макети?

Не сум во Македонија, но неможам да најдам некоја таква информација за да видам дали некоја продавница тука продава такви макети. Наоѓам некои брендови, меѓутоа не знам ништо за нивниот квалитет.
Дали има макети како што се макетите за авиони, каде што ти требаат денови да ги склопиш, а не 15 минути ?
Како не, има доста брендови, јас би ги издвоил Tamiya, Aoshima и Fujimi. Потоа Revell, Italeri...
Само да знаеш, овие ти повлекуваат и специјален алат за склопување и бои за фарбање. Скапо ама топ им се деталите и изведбите.[DOUBLEPOST=1528652172][/DOUBLEPOST]Се "спрема" и да, замислете, Bburago e. :D

20180610_193153.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom