Автобуси

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Ultimate', 14 ноември 2008.

 1. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  абе дечки имате претстава што значи да си шофер на автобус и да возиш дечишта низ Европа без одмор
  башка во секој автобус седиштата што се зад шоферот не се бројат и на такви патишта треба да се празни за да одмора едниот шофер додека другиот вози
  а инаку има и од новите автобуси кај нас што вредат околу 200 000 евра
   
 2. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.034
  Допаѓања:
  132.074
  Во многу автобуси, шоферот кога сака да се одмори, влегува под седиштата во едно сопче каде што има кревет и таму спие, додека другиот вози и обратно :). Имам влезено, комотно е, имаш каде да се свртиш, иако е малце ниско.
   
 3. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870

  95% од автобусите кај нас тоа го немаат
   
 4. C i M

  C i M

  Член од:
  16 март 2009
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  0
  Зависи на кој автобус на некои е позади кај задната врата креветот а на некои е напред кај совозачкото седиште.
   
 5. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Dexter

  Член од:
  3 септември 2008
  Мислења:
  4.531
  Допаѓања:
  577
  Таквите автобуси се од времето на филмот Ко то тамо пева :),денес секој модерен автобус има кревет,тоалет кој возачите на автобусите го користат за шверцување торбици :) и стално е заклучен,греење за во место кое возачите не го вклучуваат за да заштедат нафта а во автобусот сите замрзнале,клима уред кој не знаат да го контролираат и или ќе те смрзнат или ќе има чуство како да си во сауна,ДВД и дисплеји на кои стално се врти или некој глупав филм или Турбо Фолк...
   
 6. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  абе доволно знам за автобусите кај нас што и како имаат
  и ги имаат сите работи освен креветот
   
 7. C i M

  C i M

  Член од:
  16 март 2009
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  0
  За штедењето нафта си во право за некој фирми ама фирмите со 5,6 автобуси сигурен сум дека не штедат на нафта и дека клима или парно секогаш има пуштено мн добро го знам тоа и сигурен сум а за креветите немаат само оние кој возат редовни линии во Р. Македонија а другите имаат да не именувам сега кој зошто мн добро ги знам автобусите во Р.Македонија
   
 8. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  јас сигурен сум дека ги знам многу подобро
  а фирмите си имаат сопствени пумпи за нафта, па и не им се исплаќа да штедат на парно или клима оти имаат конкуренција па лесно може да ги изгубат патниците
   
 9. gooner4life

  gooner4life Arsenal-Maniak

  Член од:
  11 јули 2008
  Мислења:
  7.035
  Допаѓања:
  1.565
  Историјатот на Македонскиот Автобус... и дедо ти го измајсторишал :pos2::pos2::pos2: јакоо ееј :helou:
   
 10. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.037
  Допаѓања:
  41
  Дубрава со мотор од прага, и предница мотор и менувач лиаз,инако бензинец не дизел, а беше паркиран во кругот на АТП Пролетер скопје а и негова сопственост беше, Иначе од горе наведениве муабети за автобуси само едно ке кажам, дека подобар автобус од Мерцедес 415 сколпен во каросерија само склопен напоменувам, во перјодот 1990- 1994 како таа серија никогаш повеќе нема да има току добри автобуси, исто и мерцедес 413 е тие коли се сон и за возенје и за одржување и за се ,иначе нема нови автобуси во македонија има само фуш репарирани или нашминкани да знаете со какви кочни системи се возите и на какви,профили седите пешки кеси тргнете, единствено зашто нема поголеми несреќи е затоа што навистина мајстори ги возат
   
 11. C i M

  C i M

  Член од:
  16 март 2009
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  0
  Тоа дека се репарирани многу автобуси и нашминкани како што викаш не е точно можам да гарантирам дека има многу нови автобуси во Македонија и тоа правени во Македонија т.е. во наши фабрики наброј ми кој фирми имаат стари автобуси нашминкани
   
 12. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.037
  Допаѓања:
  41
  Сите кажими една фирма која има нов автобус, купен од фабрика или една македонска фирма шт произведува автобуси,има лиценца за производство на автобуси, истите тие нови автобуси ги носи на атест на машински и во мвр за штанцување на бројки на шасија,кј од тие вирми има увезено нови управувачки ситеми и кочни системи ,која од нив инсталира нов погонски систем и движечки систем ганц нов преден заден трап, ганц нови шасиски подржувачи и стабилизатори и суспендори,стабилизатори и суспендори речиси никој немаат,пошто,друже сее тоа старо нашмикано а ти кажими еден нов автобус у мк??
   
 13. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.996
  Допаѓања:
  2.656
  Транскоп Битола... пред 2 години купија 3 нови автобуси, кои одат на релација Битола-Софија, Битола-Белград и некоја линија во летен период.
   
 14. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.037
  Допаѓања:
  41
  Грешка си транскоп битола има два репарирани во турција автобуси, и еден на старо купен ,ацо алибаба тој што го возеше ( зелениот) е стар автобус купен во германија, џондата тој штого вози е С-415 репарирана во турција и само надворешно е репариран, а Славче подмижаното тој штого вози, манот и тој е на старо купен од германија сакаш датиги кажам и фирмите од кој се купени, другите високо туристички автобуси штоимсе и тие се само шминкани во неколку скопки фирми како диме друма и бобус ,по фуш здравје
   
 15. C i M

  C i M

  Член од:
  16 март 2009
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  0
  TOTO има 3 нови автобуси за кој гарантирам дека се нови
   

Сподели преку: