Автобуси

Ultimate'

Диктатор
Член од
23 октомври 2007
Мислења
118
Поени од реакции
9
Najdobroto prevozno sredstvo po patistata za kratki i dolgi relacii.Imav prilika da odam Ungarija so vakov model stvarno e neverovaten.Za mene najdobri se Setrite.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Според кажувањата на дедо ми, еве што имал неговиот татко Шевролет автобус произведен 1930 како овај на сликата кој се возел на релација Битола-Кичево.




Во село имам уште делови од него, од типот на скаличките за качување (на кров се носеле куфери и сличен багаж) и сл. А како завршил, не сакате да знаете. Дедо ми и неговиот брат (деца со по 6-7 години) влегле во него, со џебно ноже и одштрафувале штрафчиња и сечеле жички.... Така да автобусот после нивниот “мајсторлак“ останал неподвижен, и завршил како кокошарник. На крај по 10 години, се нашол некој од Нови Сад кој имал потреба и кеш да го купи само моторот и диференцијалот (ваљда тоа му требало)....

едит: имав некаде слика од него, ако ја најдам ке ја постирам.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
SETRA 431DT

Interesna tema na koja treba da obratime vnimanie bidejki bez avtobusi ne moze da se zamisli denesniot zivot?Postojat mnogu marki na avtobusi ama mene najgolema zelba mi e da go vozam najnoviot model ma SETRA sto e na 2 sprata,edno zaradi ubavinata a drugo zaradi amortizacijata sto ja ima bidejki sekoe trkalo koristi nezavisni raminja so vozdusni pernicinja taka da amortizacijata mozeme da ja sporedime so avtomobilite.Najdobriot vo svojata klasa e modelot S 431DT koj ke go vidite na slikata podolu a negovite karakteristiki mozete da gi vidite OVDE

 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Eve eden model na Dubrava,star Jugoslovenski avtobus:



Eve i edna slikicka od avtobus TAM:



Eve i eden postar SANOS:

 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Nekogas mozelo i vaka da se vozat patnicite,prvo ke go podbutnat avtobusot da zapali pa posle kacuvanje i patuvanje!



A vo Strumica imase eden model na FAP avtobus a ne znam dali uste go vozat ama od vreme na vreme trebase i da go podbutnat!

 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Ko To Tamo Peva

I za na kraj kako desert edna scena od kultniot film Ko To Tamo Peva! Vozi Misko,busim gume,decoooo....:vozbud::vozbud:

 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
ТАМ от погоре е со скината гума хехе
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Атом, ФАП-от беше на Огражден мислам, црвен...закон!
Она од Ко то тамо пева е модел на Мерцедес...од 1947...а треба да биде 1941...лесна е!
Поштувам Неоплан!
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Атом, ФАП-от беше на Огражден мислам, црвен...закон!
Она од Ко то тамо пева е модел на Мерцедес...од 1947...а треба да биде 1941...лесна е!
Поштувам Неоплан!
Imase i ELENICA mislam eden takov FAP ama ne sum gi videl odamna...
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
temava e super no steta sto zamira...
ajde momci poaktivno malku!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ima li pojma nekoj koga i kako se pojavuva markata SETRA??? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom