Автобуси

Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
TOTO има 3 нови автобуси за кој гарантирам дека се нови
:pos2: е сега се кажа,баш тото нови автобуси можеби офарбани но ништо повеќе.види сега неможеш да ми кажуваш која фирма има нови автобуси, а која не бидејки сум запознат со сите во македонијава и од странство,кој возат во рм, тото има дигани, 413 што значи неимсе ни оргинал високо туристички автобуси, под нов автобус се подразбира производство 2007 година, а не репарирани 2003 година,башка тоа каква и да имаш врска со тото нивните автобуси се смртон0осни стапици, башка тоа дури и бокс рукавците им се на мутери,технологија штое исфрлена уште во 60 сетите епа види сега колку се нови
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Добро нема да се убедувам само ќе ти кажам дека тото ми е многу близок роднина и изгледа знам што е и како е со автобусите, а за тоа смртоносни стапици грешка си не дека го бранам ама распрашај се подобро дали е така
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Добро нема да се убедувам само ќе ти кажам дека тото ми е многу близок роднина и изгледа знам што е и како е со автобусите, а за тоа смртоносни стапици грешка си не дека го бранам ама распрашај се подобро дали е така
абе знам немна што да се распрашувам,многу добро ги ознавам сите авто транспортни петпријатија во македонија поготово што вршат транспорт на патници, и не гарантирај нешто што се коси сологиката!! прво и основно објасними од кај тото пари за нови автобуси кога еден, Хисар туризам тоест Ружди кој има линии заво германија кој држи над 10 линии во македонија има купено само половни автобуси, и реновирано или руле турс кој е фиансиски нај моќен ради автобуската па мерцедесите половни ги купи сега ти ме убедуваш дека Тото имал нови автобуси јас ти велам несе нови туку се репарирани стари коли ,и тоа диме друма ги репарираше тие автобуси
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Добро ајде нека биде така не планирам да се расправам ги знаеш подобро.
 

JerryMK

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
5 мај 2009
Мислења
259
Поени од реакции
12
so vakvi avtobusi se prevezuvaat lugeto od svedska inaku ova e mercedes capasity
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Транскоп Битола... пред 2 години купија 3 нови автобуси, кои одат на релација Битола-Софија, Битола-Белград и некоја линија во летен период.
Гледај да не ти падне да се возиш во автобус на ГАЛЕБ Охрид,мислам дека купија 5 нови Мерцедеси и држат линии за Германија ама шоферите се ужас,штедат нафта и цело време возат 80 КМ/H па се случува и врапчињата да го претекнат автобусот :pos: :pos: :pos: :pos:

Сите кажими една фирма која има нов автобус, купен од фабрика или една македонска фирма шт произведува автобуси,има лиценца за производство на автобуси, истите тие нови автобуси ги носи на атест на машински и во мвр за штанцување на бројки на шасија,кј од тие вирми има увезено нови управувачки ситеми и кочни системи ,која од нив инсталира нов погонски систем и движечки систем ганц нов преден заден трап, ганц нови шасиски подржувачи и стабилизатори и суспендори,стабилизатори и суспендори речиси никој немаат,пошто,друже сее тоа старо нашмикано а ти кажими еден нов автобус у мк??
Македонија Сообраќај пред 5 месеци купи 2 нови Мерцедеса Травего!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Гледај да не ти падне да се возиш во автобус на ГАЛЕБ Охрид,мислам дека купија 5 нови Мерцедеси и држат линии за Германија ама шоферите се ужас,штедат нафта и цело време возат 80 КМ/H па се случува и врапчињата да го претекнат автобусот :pos: :pos: :pos: :pos:
Ај да не коментирам, ама се што ке заштедат е за нив сите имаат дизек возила и пари за гориво не даваат. А дали ке стигниш за 15 или 18 сати не менва многу. Битно шоферот може да извади просечна потрошувачка помала од фабрички наведената :pos2:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Ај да не коментирам, ама се што ке заштедат е за нив сите имаат дизек возила и пари за гориво не даваат. А дали ке стигниш за 15 или 18 сати не менва многу. Битно шоферот може да извади просечна потрошувачка помала од фабрички наведената :pos2:
Во Март месец патував со автобус на Ниш Експрес од Скопје до Белград,по патот гледав циркуси,ќе го залетаат автобусот,ќе го угасат и го пуштаат да го бутка инерцијата а ако начекаа некоја надолница тогаш тоа ми личеше како на Курдите во Турција кои имаат свои камиони,на угорница 40 а на надолница колку оди :pos2::pos2:.

:eek:ftopic:

Што се однесува до потрошувачката ќе дојдат од Мерцедес и ќе ги земат овие како тест возачи,можам да замислам како Охриѓани ги возат кајчињата кога штедат бензин :pos: :pos: :pos: :pos:
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
тото има 3 санос с403 нови купени од фабрика, авто атом купи 3 нови автобуси марка марбус (поранешна автокаросерија љубљана), македонија сообраќај има купено санос с715 НОВ. тоа е се што знам од нови автобуси во македонија.

Едитирано од модератор. Без рекламирање, јасно стои во правилата.

Гледај да не ти падне да се возиш во автобус на ГАЛЕБ Охрид,мислам дека купија 5 нови Мерцедеси и држат линии за Германија ама шоферите се ужас,штедат нафта и цело време возат 80 КМ/H па се случува и врапчињата да го претекнат автобусот :pos: :pos: :pos: :pos:


Македонија Сообраќај пред 5 месеци купи 2 нови Мерцедеса Травего!
галеб не купи 5 туку купи 3 не знам дали се нови затоа што се предпослдна генерација на мерцедес турисмо мерцедеса туризмо схд а мак сообракај исто купи мерцедеси турисмо само од последната генерација.
шоферите на галеб со новите автобуси возат 80 затоа што и на угорница возат 80 км/х ова го кажувам затоа што се имам возено со еден од новите за охрид и на плетвар претицуваше се што ке му излезе пред автобус
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
галеб не купи 5 туку купи 3 не знам дали се нови затоа што се предпослдна генерација на мерцедес турисмо мерцедеса туризмо схд а мак сообракај исто купи мерцедеси турисмо само од последната генерација.
шоферите на галеб со новите автобуси возат 80 затоа што и на угорница возат 80 км/х ова го кажувам затоа што се имам возено со еден од новите за охрид и на плетвар претицуваше се што ке му излезе пред автобус
Нови се од Галеб и ги возат до Германија, а шоферите кој како возат и со 120 некои
а инаку најбрзи шофери во Симекс имаш од постарите
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
знам дека возат до германија. возато во соработка со македонија сообракај и со транскоп т.е. се менуваат на секоја линија. иначе тие автобуси не се германски туку се турски

Eve eden model na Dubrava,star Jugoslovenski avtobus:


Eve i eden postar SANOS:

ова е санос наменет за пазарот во саудиска арабија. има многу јак мотор и во него има и дизел мотор од голф 2 кој е наменет само за да може да работи климата во тие топли услови.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
тото има 3 санос с403 нови купени од фабрика, авто атом купи 3 нови автобуси марка марбус (поранешна автокаросерија љубљана), македонија сообраќај има купено санос с715 НОВ. тоа е се што знам од нови автобуси во македонија.

Едитирано од модератор. Без рекламирање, јасно стои во правилата.



галеб не купи 5 туку купи 3 не знам дали се нови затоа што се предпослдна генерација на мерцедес турисмо мерцедеса туризмо схд а мак сообракај исто купи мерцедеси турисмо само од последната генерација.
шоферите на галеб со новите автобуси возат 80 затоа што и на угорница возат 80 км/х ова го кажувам затоа што се имам возено со еден од новите за охрид и на плетвар претицуваше се што ке му излезе пред автобус
тешко дека се нови автобусите на тото С430 пошо шасиите во санос се од 93 година вкупно ги има,380 решет5ки,па распашковски сега ги продава ко нови, да новисе ама тапацирите почто цел управувачки систем преден заден трап,им се од пролетерски автобуси распашковски ги зема за багателни цени од,пролетер во ликвидација,е сега шал таблите се нови,1000 еу една, иначе само тапацирот и ентериоерот им се нови климите му ги монтира,Ацо како и на повеќето автобуски компании, и тие се стари компресори несе нови,испаривачи од 78 година, седиштата,ги земаше од турска и сеуште ги зема, а прашај колку автобуси на распашковски му се враќаат од мачински, спомна македонија турист па тиесе бре мерцедеси стари по 8 до десет години, ги земаа од истата фирма од кај што ги зема Руле турс така да не ми кажувај за автобуси во Македонија и на балканскиве простори ако сакаш да рекламираш тоа е друго јас со глава гарантирам дека во МК нема нов автобус само постари од 8 години и доста возени,

П.С Шовие гајле бе како возат шоферите брзо или споро си има ограничувања на брзина си постои возен ред, и не лажете дека ги гаснат автобусите тоа само лудак може да го направи шо прфпат седнува во автобус,иначе кога е во лер автобусот неможеш да знаеш дали работи моторот или не несе слуша бе :) знам од искуство, а ако го изгаснеш немаш ама баш никаква контрола над возилото нити имаш волан нити имаш кочници :toe: и ај сега размисли некој шфер што вози со години дали ке изгаси автобус у вожња да штеди гориво, :)

знам дека возат до германија. возато во соработка со македонија сообракај и со транскоп т.е. се менуваат на секоја линија. иначе тие автобуси не се германски туку се турски



ова е санос наменет за пазарот во саудиска арабија. има многу јак мотор и во него има и дизел мотор од голф 2 кој е наменет само за да може да работи климата во тие топли услови.
Не беа нам,енети за саудиска арабија туку за А.Т.П пролетер скопје, галеб охрид, и ниш експрес 1981 Пролетер Купува тогаш 70 вакви саноси
Галеб купува 20 и ниш експрес 90 автобуси , да има врска со саудиска арабија но не извозна туку тие години со овие автобуси се возеа Аџиите од цела југославија на аџилак Во саудиска арабија. е после распадот на југославија а и нмешто порано овие автобуси се распродадени,кој каде или дадени како компеација за продавани билети,точно имаа клими со засебен мотор но кој се возел со вклучена клима повеќе од 4 часа обавезно фака запаление на плуќа,јебига им беа ставени компресаори,за ладилници за длбоко замрзнување тоест хладњачи како кланица шо имаше,колку за споредба камион ладилник најголема минус температура може да постигне, -1 додека овој баткава во автобусот праеше -4 степени за 45 минути :pos2:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
П.С Шовие гајле бе како возат шоферите брзо или споро си има ограничувања на брзина си постои возен ред, и не лажете дека ги гаснат автобусите тоа само лудак може да го направи шо прфпат седнува во автобус,иначе кога е во лер автобусот неможеш да знаеш дали работи моторот или не несе слуша бе :) знам од искуство, а ако го изгаснеш немаш ама баш никаква контрола над возилото нити имаш волан нити имаш кочници :toe: и ај сега размисли некој шфер што вози со години дали ке изгаси автобус у вожња да штеди гориво, :)
ограничувања има ама постојат финти што ги користат шоферите и фирмиве за да возат побрзо, а помалку да покажува, а дека ги гасат ги гасат и секогаш можеш да знаеш дали работи автобусот или не
а ако го исгаснеш и да го пуштиш додека има добра брзина имаш бе контрола над се и кочници и се дај не заебавај ептен ги знам овие работи и од искуство и од шо знам еден куп шофери на автобуси, а за тоа последното има да се чудиш кога ќе ти кажат поискусните и постарите шофери како штедат гориво
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
ограничувања има ама постојат финти што ги користат шоферите и фирмиве за да возат побрзо, а помалку да покажува, а дека ги гасат ги гасат и секогаш можеш да знаеш дали работи автобусот или не
а ако го исгаснеш и да го пуштиш додека има добра брзина имаш бе контрола над се и кочници и се дај не заебавај ептен ги знам овие работи и од искуство и од шо знам еден куп шофери на автобуси, а за тоа последното има да се чудиш кога ќе ти кажат поискусните и постарите шофери како штедат гориво
ова мене миго кажуваш или сам си збориш,слушај сега нема таков шо ке изгаси автобус ај ти седни вози 80 или стотка,па изгасиго и управувај без серво:tapp: ти лудлиси бе шозбориш ало 17 тони кеги врти и со нозе да запне неврти абе торко јас работев како шофер на автобус несум се возел!! а полицијана нема радари нели тахографот колку сака нека ти покажува на суд радарот се слуша!! и незбори на памет изгледа не те возеле само физички туку и психички си терал некој шофер мајтап со тебе даму помине времето,иначе кога ке познаеш ти у во0жња дека е изгасејн моторот на автобус јас ке легнам под негп да ме прегази и напред и назад :pos2: колку километри имам напраено со пустите ти целживот нема да ја направиш таа километража абе дете бе,поискусни шофери па и дасум се чудел кој поискусен,остана бе Џондата од транскоп?? Аце од галеб ?? Кире ?? Бадникот од струмица експрес кажи де кој шофер ти го кажал тоа дека гаснел автобус у вожња !!! јас сум пуштал у лер невикам не ама да гасам ха ха ха ха ха седни ти вози јас ке се симна па гасиго,воланот несе мрда која идаја имаш брзина 17 до 22 тона лешат на него бе еј а нее механички серво воланот се укучува така речено кога неработи пумпата почто има премногу мал полжаф,а запчаникот муе уште помал и нема помошен лост како механичките волани
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ова мене миго кажуваш или сам си збориш,слушај сега нема таков шо ке изгаси автобус ај ти седни вози 80 или стотка,па изгасиго и управувај без серво:tapp: ти лудлиси бе шозбориш ало 17 тони кеги врти и со нозе да запне неврти абе торко јас работев како шофер на автобус несум се возел!! а полицијана нема радари нели тахографот колку сака нека ти покажува на суд радарот се слуша!! и незбори на памет изгледа не те возеле само физички туку и психички си терал некој шофер мајтап со тебе даму помине времето,иначе кога ке познаеш ти у во0жња дека е изгасејн моторот на автобус јас ке легнам под негп да ме прегази и напред и назад :pos2:

торко дома на твоите да им викаш
инаку се гледа дека не си возел автобус затоа што цел живот се расправам со шофери на автобуси и камиони па знам што како е
шофери со 20-30 годишно искуство над волан
така да многу повеќе ги знам тие работи од тебе
а кога сме до лентата од 80 повеќе не покажува па ту утепај се од докажувања ако сакаш и на суд појди пак шоферот ќе е во право
и ова од искуство го знам
а дека ќе познам кога е автобус запален или изгасен секако дека ќе познаам :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom