Австралија

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
807
Поени од реакции
1.168
Познавам во градежен сектор, но што и како ќе ти признаат зависи од генерација до генерација.
При процес на миграција, кај skilled визи, за оваа област skills assessment прави engineers Australia. Тие даваат целосен извештај што ќе ти признаат, и ова го наплаќаат, може да провериш колку им е цената во моментов (очекувај околу 1000ка).
Еве и калкулатор да видиш колку од бруто плата ќе остане за тебе: https://www.seek.com.au/career-advice/page/salary-calculator
Незнаев дека Австралискиот долар = 0.62 EUR ?

Мислев дека има поголема вредност, гледав плати за ИТ секторов специфично, нема некоја разлика, скоро иста со плативе низ поразвиениве ЕУ земји

Мислев дека да се работи ИТ и да се живее таму е добра опција ама немислев дека толку мала вредност има доларчево AUS
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Незнаев дека Австралискиот долар = 0.62 EUR ?
Варира многу австралискиот долар, едно време беше и 0.5 со еврото.
Од друга страна пред едно 15 години има одено и над USD, бил појака валута. :toe:

Мислев дека има поголема вредност, гледав плати за ИТ секторов специфично, нема некоја разлика, скоро иста со плативе низ поразвиениве ЕУ земји

Мислев дека да се работи ИТ и да се живее таму е добра опција ама немислев дека толку мала вредност има доларчево AUS
Без да гуглаш кажи ми барем 2 австралиски ИТ фирми.
За Америка сигурно ќе ми наброиш барем 10.
Поентата е дека Австралија не е ИТ земја и затоа примањата се просечни споредено со другите плати тука. Едноставно нема деманд за високоплатени работни места од таа професија.
Мој совет е да гледаш накај САД, ако веќе сакаш да емигрираш.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.786
Поени од реакции
6.334
А ако ти се сeди Европа, тогаш ела си Швајцарија. Не мораш да ги фајчаш третосветскиве вукојебени. Дупло појче вадиме. Ко че им кажиш 8000 франкој плата (просек/минимум) то ти иди ко 15000 асралиски долари, им се врти во глата. Зато мржњата кон нас. Ајт. Тие шо сте Цирих и Женева не рипајте, знам дека таму просекот движи од 10000 до 14000 франкој како најголеми градови. Овде зборував за просекот шо го земаш од старт.

Ама јеботе ладно е кај нас. Не ти бркаат работа хавајки и апостолки. Да видиш каков е Берн закотевен среде Алпи на зимо затрупан со снег, сите кафичи украсени ко со крзна од поларни мечки. Geschmackvoll. Туризам? Не, кој можи да си дозволи да дојди кај нас. За на зимо ти треба палто и капут отпорен и на снег и на ветер, со срeбрен крст на рамо. А ова, фала му на Исус, имаме.
Автоматски споено мислење:

Струеше едно видео на нет од Цирих, колку франки ти требале за едно кафе. Па се попалија американци во коментари дека швајцарците ја имале најлошата валута.

Швајцарците во коментари вратија дека се колебаат дали да им објаснат на американците дека Франкот вреди повеќе од америчкиот долар и е ебано постабилен (практично отпорен на девалвација) пошто се товари на злато. Златниот стандарт се учи и по економските факултите во МКД. И дека видеото има само за цел да покажи цена на живот во еден од најскапите градови на светот, а не инфлација на Франкот, лол.
Ама џабе просветлување на луѓе со најлошиот образовен систем на светот. Во земја од, како што ја нарекуваат швајцарците, од третиот свет. Термин и класификација на земјите, скован гордо од истите тие американци.
Горчи ли? Голтај.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.440
Незнаев дека Австралискиот долар = 0.62 EUR ?

Мислев дека има поголема вредност, гледав плати за ИТ секторов специфично, нема некоја разлика, скоро иста со плативе низ поразвиениве ЕУ земји

Мислев дека да се работи ИТ и да се живее таму е добра опција ама немислев дека толку мала вредност има доларчево AUS
Варира, но генерално не те интересира колку е, тука цените се прилагодени на него. Пак ќе пишам, цел континент е државава, има буквално се, дури и за скијање тука се Нов Зеланд и Тасманија, генерално парите не се проблем да шеташ туку времето.

И како што ти пишаа, не е најдобра земја за ИТ(но, прашање на време е кога ќе паднат платите во ИТ низ цел свет), но ако имаш претприемачки дух има доста кеш во други индустрии.
Автоматски споено мислење:

А ако ти се сeди Европа, тогаш ела си Швајцарија. Не мораш да ги фајчаш третосветскиве вукојебени. Дупло појче вадиме. Ко че им кажиш 8000 франкој плата (просек/минимум) то ти иди ко 15000 асралиски долари, им се врти во глата. Зато мржњата кон нас. Ајт. Тие шо сте Цирих и Женева не рипајте, знам дека таму просекот движи од 10000 до 14000 франкој како најголеми градови. Овде зборував за просекот шо го земаш од старт.

Ама јеботе ладно е кај нас. Не ти бркаат работа хавајки и апостолки. Да видиш каков е Берн закотевен среде Алпи на зимо затрупан со снег, сите кафичи украсени ко со крзна од поларни мечки. Geschmackvoll. Туризам? Не, кој можи да си дозволи да дојди кај нас. За на зимо ти треба палто и капут отпорен и на снег и на ветер, со срeбрен крст на рамо. А ова, фала му на Исус, имаме.
Автоматски споено мислење:

Струеше едно видео на нет од Цирих, колку франки ти требале за едно кафе. Па се попалија американци во коментари дека швајцарците ја имале најлошата валута.

Швајцарците во коментари вратија дека се колебаат дали да им објаснат на американците дека Франкот вреди повеќе од америчкиот долар и е ебано постабилен (практично отпорен на девалвација) пошто се товари на злато. Златниот стандарт се учи и по економските факултите во МКД. И дека видеото има само за цел да покажи цена на живот во еден од најскапите градови на светот, а не инфлација на Франкот, лол.
Ама џабе просветлување на луѓе со најлошиот образовен систем на светот. Во земја од, како што ја нарекуваат швајцарците, од третиот свет. Термин и класификација на земјите, скован гордо од истите тие американци.
Горчи ли? Голтај.
Јас паметам и време кога франкот беше 40 денари.
Имам апла блиски роднини во Швајцарија (таму се 45 години и поседуваат бизниси во 2 градови), па како дете имав прилика да добивам швајцарски франци, и преокупација ми беше да си проверувам колку ми вреди заштедата.

Швајцарија е позависна од САД, отколку САД од Швајцарија, не се чатали многу за споредба со нивниот долар.
 
Последно уредено:

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.786
Поени од реакции
6.334
Јас паметам и време кога франкот беше 40 денари.
Имам апла блиски роднини во Швајцарија (таму се 45 години и поседуваат бизниси во 2 градови), па како дете имав прилика да добивам швајцарски франци, и преокупација ми беше да си проверувам колку ми вреди заштедата.

Швајцарија е позависна од САД, отколку САД од Швајцарија, не се чатали многу за споредба со нивниот долар.
Јас памтам Холандија ко имаше валута вредна 120 денари, дупло од Еврото, кое горе долу вечно ја одржа својата стабилност. Не се споредувајте со земји и континенти со кој немате допирна точка повеќе. Пошто сте смешни ко кловној, то значи ич.
Асралјанец че му објаснува на швајцарски банкар колку Швајцарија била зависна од САД, лол. Ај седи таму по хавајки и јадранки, вади си тоа платичката и не попувај многу за светот.

Швајцарците не се обнокшс (ко некој) да му се курчат на секој. Со векови претпочитаат тивок луксуз и ум во глата а не чаталење, ама ако некоја будала од колониите се прикурчува, можат да ја стават в место.

Најважната масонска ложа на Светот е во Женева. Во незе идат и Арапи и Руси, а не само Американци. Изгледа идат дека маѓепсани од природата хехе. Не бладај многу за тоа дека сите дишеле и зависеле од САД. Не сме без причина надвор од сите гомнарии и унии и организации. Сонувај за тоа ептен блиските роднини со бизниси по Хелветика да те земеле, а не само да ти потфрлеле некој Франк. Сега чинам е доцна.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.440
Јас памтам Холандија ко имаше валута вредна 120 денари, дупло од Еврото, кое горе долу вечно ја одржа својата стабилност. Не се споредувајте со земји и континенти со кој немате допирна точка повеќе. Пошто сте смешни ко кловној, то значи ич.
Асралјанец че му објаснува на швајцарски банкар колку Швајцарија била зависна од САД, лол. Ај седи таму по хавајки и јадранки, вади си тоа платичката и не попувај многу за светот.

Швајцарците не се обнокшс (ко некој) да му се курчат на секој. Со векови претпочитаат тивок луксуз и ум во глата а не чаталење, ама ако некоја будала од колониите се прикурчува, можат да ја стават в место.

Најважната масонска ложа на Светот е во Женева. Во незе идат и Арапи и Руси, а не само Американци. Изгледа идат дека маѓепсани од природата хехе. Не бладај многу за тоа дека сите дишеле и зависеле од САД. Не сме без причина надвор од сите гомнарии и унии и организации. Сонувај за тоа ептен блиските роднини со бизниси по Хелветика да те земеле, а не само да ти потфрлеле некој Франк. Сега чинам е доцна.
Веруваме дека си банкар ;) ај сега терај магарето клошар еден и радувај се оти ќе може да видиш како уживаат богатите, дури ти се туткаш како глушец во некоја соба од 5м2.

Ако некогаш успееш да си платиш карта до тука, пиши, да те прошетаме да видиш како живеат тие на кои си начукал комплекси како дете во Прилеп. Гарантирам твоите си ги лечеле своите оти немале храброст да мрднат од тоа скрките, па сите странци им биле кабает.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.583
Поени од реакции
1.670
Најважната масонска ложа на Светот е во Женева. Во незе идат и Арапи и Руси, а не само Американци. Изгледа идат дека маѓепсани од природата хехе. Не бладај многу за тоа дека сите дишеле и зависеле од САД. Не сме без причина надвор од сите гомнарии и унии и организации. Сонувај за тоа ептен блиските роднини со бизниси по Хелветика да те земеле, а не само да ти потфрлеле некој Франк. Сега чинам е доцна.
А тоа беше заради? Неутралност. Не е дека се убај и лични или многу способни. Швицарска си беше неутрална, ги чуваше тутките од сите, и сега си рипна на 12 инчен дилдо.

For instance, Switzerland has aligned with European Union sanctions against Russia following the invasion of Ukraine, which marks a notable move within the framework of its typical neutral stance. This includes freezing assets of certain individuals and banning specific goods. However, it stopped short of sending weapons or military aid, adhering to its neutrality in terms of direct military involvement.

Што значи дека сите туткачи што имаат париња а се на иста страна со Русите ќе си бараат друга страна за да ставаат пари.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
807
Поени од реакции
1.168
Варира многу австралискиот долар, едно време беше и 0.5 со еврото.
Од друга страна пред едно 15 години има одено и над USD, бил појака валута. :toe:



Без да гуглаш кажи ми барем 2 австралиски ИТ фирми.
За Америка сигурно ќе ми наброиш барем 10.
Поентата е дека Австралија не е ИТ земја и затоа примањата се просечни споредено со другите плати тука. Едноставно нема деманд за високоплатени работни места од таа професија.
Мој совет е да гледаш накај САД, ако веќе сакаш да емигрираш.
Имам другар што работи за САД, мислам дека работата ја најде на otta.com и работи нешто како Product Manager/Management позиција. Ме интересира дали можам да склучам работен договор со клиенти од САД, но да работам од дома.

Да емигрирам во САД не би било проблем исто така, но немам читано и се немам запознаено дали имаат некаков тип на спонзорирана виза за да емигрираш до таму.

Иначе да, и ти со во право, нема некој си преголем ИТ пазар во Австралија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.440
Јаки ми се со тоа што пробуваат да се вадат на миграцијата, а во суштина им е срање дека економија.

Canada’s economic implosion a warning for Australia
Додека обичниот смртник ќе се тепа за шупа од 10м2, корпорациите прават повеќе профит од буџетот на многу држави низ светот, битно за данок ги нема никаде:
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.367
Поени од реакции
3.358
Дечки хелп.

Со туристичка виза издадена за макс престој една година на секои 90 дена се прави влез излез од Австралија. Првиот влез излез ок се беше Малезија, вториот е за план Сингапур со резервација за спиење на една ноќ во Аеротел. Хотелчево се наоѓа на терминал 1 и е во транзит зона. Не требало да се поминува низ Arrival Immigration јер назад у хотелов не можеш да се вратиш. Од друга страна по ако останеш у транзит зона се важи ли дека си искочил од Австралија. Негде пишува дека не може вака негде пишува дека може. Електронски не наоѓам ништо корисно има ли некој познавање и искуство?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.056
Поени од реакции
24.044
Дечки хелп.

Со туристичка виза издадена за макс престој една година на секои 90 дена се прави влез излез од Австралија. Првиот влез излез ок се беше Малезија, вториот е за план Сингапур со резервација за спиење на една ноќ во Аеротел. Хотелчево се наоѓа на терминал 1 и е во транзит зона. Не требало да се поминува низ Arrival Immigration јер назад у хотелов не можеш да се вратиш. Од друга страна по ако останеш у транзит зона се важи ли дека си искочил од Австралија. Негде пишува дека не може вака негде пишува дека може. Електронски не наоѓам ништо корисно има ли некој познавање и искуство?

znaci ako si izlegla od aus, si izlegla od aus. toa dali si vlegla vo sg nema vrska.

i so mkd pasos ne ti treba viza za sg. mozes da izlezes u sg pa da se cekiras u hotelot.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
znaci ako si izlegla od aus, si izlegla od aus. toa dali si vlegla vo sg nema vrska.

i so mkd pasos ne ti treba viza za sg. mozes da izlezes u sg pa da se cekiras u hotelot.
Уште се употребува зборчето poofter како навреда во Мелбурн? Јас коа живеев во близина на Мелбурн тоа беше една од најголемите навреди, не знам сега како е со воук идеологијава.
Автоматски споено мислење:

Исто и wog беше одамна тоа навреда за новопечени емигранти, неколку пати ме нарекоа вог, за среќа никогаш пуфтер :)
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.056
Поени од реакции
24.044
Уште се употребува зборчето poofter како навреда во Мелбурн? Јас коа живеев во близина на Мелбурн тоа беше една од најголемите навреди, не знам сега како е со воук идеологијава.
normalno... woke u aus e povise forsirano nego realno bar jas takva slika dobivam. neka kazat i drugite ovde, moze e do mene ama bar mene taka mi lici. vo melb imas nekoj delovi ete kade moze ima pogolem procent od niv ama niz naselbite bi rekol slabo e.

@Xibalba kako ti deluva sydney? porano oxford st bese nivno uporiste mada denes slabo funkcionira i oxford st i kings cross...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom