Авиони погодни за Македонија

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Nekogas odamna napisav ovde, ako veke ozbilno praime muabet...samo kupuvanje na licenca od Bert Rutan za negoviot ARES i izrabotka na edno 20 kom...sto e najsmesno...mozeme, a verojatno uste 20-30 bi kupile musterii po svet...:)


prototipot..pred nekoe vreme na Mohave

The ARES, Scaled Model 151, was designed initially in response to a U.S. Army request for a Low Cost Battlefield Attack Aircraft (LCBAA). A design study was performed by Rutan Aircraft Factory in 1981 for such an aircraft. The original LCBAA design was for a pusher turboprop aircraft, of generally the same aerodynamic configuration you see here. It also was designed around a 30mm chain gun. Its mission goals were low-altitude, close air support, with long endurance, and with adequate field performance to operate from roads. Its structure and systems were simple enough to be maintained and repaired in the field.

A sega bidejki Rutan epten se puni so para od proektot za Vselenski Turizam zaedno so Branson od Virgin Galactic, verojatno ke ja dade licencata i baksis, samo da go vidi avionot vo serija... :)
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Многу муабет тука за каков авиојон да набави Македонија. Сега засега нема стратегија.Ама и да има нема пари . така да не се надевајте многу , да се купи еден авион требаат пари ама повеке пари требаат да се одржува , ресурсите летаат како ништо и нема многу можност за скржавење значи да се купи нешто треба многу пари.
Иначе ако веке фантазираме.
ПВО може да е 4-6 системи С-300ПМУ и 12-16 ТОР М1
Земја воздух =доволни се Ми-24
За да леткаат полотите на авиони може 6-8 Супер Тукано.


п.с знаете ли дека Македонија има безпилони летала....ај да видам дали знаете од кој тип./
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
е добро де знам што е тоа,самото име кажува без-пилотно летало,а сеа дали имаме ние незнам.ако знаеш кажи
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Безпилотно летало е летало што нема пилот тука е командувано или по претходно програмиран компјутер или е радиокомандувано од контролен пункт на земјата.

Арм има веке такви летала ...
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Само с'с ПВО нјама как да стане според мен. Прекалено са ујазвими а п'к и аз си мислја че на Македонија ј трјабва штурмова платформа за да може да атакува партизански формированија и на нај-недост'пните места.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Иначе ако веке фантазираме.
ПВО може да е 4-6 системи С-300ПМУ и 12-16 ТОР М1, Земја воздух =доволни се Ми-24
За да леткаат полотите на авиони може 6-8 Супер Тукано.

п.с знаете ли дека Македонија има безпилони летала....ај да видам дали знаете од кој тип./
Пошто ова е и мое мислење (болдираното) ме интересира има ли стратегија и шанса за нешто такво? Ако има стратегија има ли пари или нема ни едното ни другото? Дали воопшто имаме стратегија за не дај боже?

Беспилотните се само за извидување и немаат борбени можности, точно?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
soglasno promocijata na s-400 se ocekuva s-300 da poevtini no sepak mislam deka AV-8 harier e mnogu pogoden za makedonija,imeno nema potreba od pista,ima solidni manevarski sposobnosti a zgora na toa se dokaza za vreme na vojnata vo folklandskite ostrovi posebno protiv MIG-ovite
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
soglasno promocijata na s-400 se ocekuva s-300 da poevtini no sepak mislam deka AV-8 harier e mnogu pogoden za makedonija,imeno nema potreba od pista,ima solidni manevarski sposobnosti a zgora na toa se dokaza za vreme na vojnata vo folklandskite ostrovi posebno protiv MIG-ovite
Sto pari e Harrierot?

Ubavo avionce, zgodno za nasi uslovi-terenski:




Video



 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
MNOOOGU SKAPO, ama epten izgor SKAPO!!!!...ako sakas da ti bide operativen , ako ti e za ukras za vo dvor ili na platformata na ALeksandar Makedonski , za da plasi grci...ke najdeme eden-dva za cena na aluminium, prevoz i carina + moja provizija, neli :)...cca 80.000 $ FOB Arizona ..negde duplo do Skopje.. :)
Onie dva vo dnoto se uste celi, ako pobrzas....
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Пошто ова е и мое мислење (болдираното) ме интересира има ли стратегија и шанса за нешто такво? Ако има стратегија има ли пари или нема ни едното ни другото? Дали воопшто имаме стратегија за не дај боже?
Сега за сега само како размислување.

Беспилотните се само за извидување и немаат борбени можности, точно?
Некои имаат , можат да носат по 2(4 ) ласерски наведувани ракети под крилата.
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
soglasno promocijata na s-400 se ocekuva s-300 da poevtini no sepak mislam deka AV-8 harier e mnogu pogoden za makedonija,imeno nema potreba od pista,ima solidni manevarski sposobnosti a zgora na toa se dokaza za vreme na vojnata vo folklandskite ostrovi posebno protiv MIG-ovite

Кај најде и Фолкландска војна Мигови.....??????????
Противници на Хериер во Волкланди е А-4 Скајхок како јуришник и Мираж 3 како ловец.Нема таму мигови.МиГови имаше во Ирак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom