Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
:pos::pos::pos:
Жити мене кажи какво влијание имаат жените на вас незаштитените мажи? Какво и колку е тоа силно за така напатено да звучиш/те?:icon_lol: Можеш да надополниш и со тоа какви промени би ви одговарале. Ако не кажите јасно, може и да не се случат, затоа...:icon_lol:
Игнорирајте ги смајливе, озбилна сум.
Еве, набрзина ќе се обидам да ја доловам магнитудата на влијанието:

1. Продавање држави
2. Отакажувње од најбољи другари и семејство
3. Општо психичко смекнување и пацифизација
4. Зголемување на лениенција
5. Гледање романтични филмови, турски и шпански серии заради мир у брак

Предлагам:
Да се воведе повторно предметот „Домаќинство“ и тоа во предшколски установи и истиот да се предава низ целиот образовен систем, се' до постдипломски студии. Така ќе се избегнат сите замки и девијации.

Фала,
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ево, на брзина ќе се обидам да ја доловам магнитудата на влијанието:
1. Продавање држави
2. Отакжувње од најбољи другари и семејство
3. Општо психичко смекнување и пацифизација
4. Зголемување на лениенција
5. Гледање романтични филмови, турски и шпански серии заради мир у брак

Предлагам:
1. Да се воведе повторно предметот „Домаќинство“ и тоа во предшколски установи и истиот да се предава низ целиот образовен систем, се' до постдипломски студии. Така ќе се избегнат сите замки и девијации.

Фала,
Предложи нешто друго. Домаќинките и вас ви се досадни.
Фала ту ју ту.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не вади вакви муабети, мене ми се арни. Дури и оние од „Очајни домаќинки“.
Абе ајде. За да не забегуваме уште повеќе од темата, ете само во врска со неа да зборуваме. Домаќинката ти е арна оти пола збор нема да ти каже на твојата одлука во врска со абортусот? Сама нема да помисли да се реши на тоа да остане бремена или да зачува бебе или да го абортира?
Ако е така, "очајните" домаќинки не треба да ти чинат. Една таква, иако навидум би направила се` за тебе, секоја постапка би и била добро испланирана и со некоја цел. Тие се се` спротивно од овие првиве.
Туку мажи бе... зошто очекувам ваш јасен став во врска со жените и самата не знам.:unsure:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Абе ајде. За да не забегуваме уште повеќе од темата, ете само во врска со неа да зборуваме. Домаќинката ти е арна оти пола збор нема да ти каже на твојата одлука во врска со абортусот? Сама нема да помисли да се реши на тоа да остане бремена или да зачува бебе или да го абортира?
Ако е така, "очајните" домаќинки не треба да ти чинат. Една таква, иако навидум би направила се` за тебе, секоја постапка би и била добро испланирана и со некоја цел. Тие се се` спротивно од овие првиве.
Туку мажи бе... зошто очекувам ваш јасен став во врска со жените и самата не знам.:unsure:
господ да чува од женска беља
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Еве, набрзина ќе се обидам да ја доловам магнитудата на влијанието:

1. Продавање држави
2. Отакажувње од најбољи другари и семејство
3. Општо психичко смекнување и пацифизација
4. Зголемување на лениенција
5. Гледање романтични филмови, турски и шпански серии заради мир у брак

Предлагам:
Да се воведе повторно предметот „Домаќинство“ и тоа во предшколски установи и истиот да се предава низ целиот образовен систем, се' до постдипломски студии. Така ќе се избегнат сите замки и девијации.

Фала,
Затоа мажи, попедерчете се на време, ништо од горенаведенто нема да се случи, а само добивате повеќе. Добивате МНОOOГУ повеќе :D. If you know what I mean ...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Затоа мажи, попедерчете се на време, ништо од горенаведенто нема да се случи, а само добивате повеќе. Добивате МНОOOГУ повеќе :D. If you know what I mean ...
Абре доста ги повикуваш на другата страна од виножитото.... Маж нема да остане за нас „домаќинките“... :P
Повеќето од вас се против абортус. Ако се случи едниот партнер да сака да го задржи детето, но со услов откако ќе се роди другиот партнер да замине, што мислите дали попрво жените би го изгледале детето сами или мажите...
(Јас знам за мене, дете не абортирам, ако треба сама ќе го гледам.. :D)
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Конечно на повидок и решение за dark side of the Moon :)
Апој за :love:мушмули:love:

Да ја видиме големината на одговорноста и на другата страна. Колкава е приемчивоста за хемикалии кога станува збор (за свој дух и) за свое тело. :)


Пронајдена контрацепција и за мажи

Научниците од Бостонскиот институт за генетика пронашле прототип на контрацепциско сретство за мажи.
Соединението наречено JQ1 е тестирано на глувци и е утврдено дека може да ја пробие бариерата кон тестисите и да ја наруши сперматогенезата - процес на развивање на спермата.
Резултат на тоа е намалување на бројот на сперматозоиди и нивниот квалитет.
Од друга страна пак, со прекин на земање на оваа таблета доаѓа до повторна продукција на нормална сперма. ЈQ1 нема влијание на производството на тестостерон, не го менува однесувањето и не влијае на здравјето на потомството, соопштија научниците.
“Идеалното контрацепциско средство е сто отсто ефикасно, во целост е реверзибилно и нема нус појави, што значи дека многу добро се поднесува“, изјавија научниците кои се надеваат дека во рок од една година ќе почне нејзиното клиничко тестирање
Извор: Нетпресс http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=108029&kategorija=7
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
РАЗГОВОР УБИЈЕНОГ ДЕТЕТА СА СВОЈИМ УБИЦОМ

Ја сам човек лишен човековог имена. Ја сам дете које нема родитеље. Мене је смрт уграбила пре но што сам се родио. Из таме сам прешао у таму не видевши светлост. Но ипак ти се обраћам речју мајка,
теби која си ме носила у својој утроби, а затим ме бацила у кошчате руке смрти. Хоћу да ти кажем да сам те волео још пре свог рођења за које се испоставило да је моја смрт. У тренутку кад су се металnи нокти приближили мом телу, безгласно сам узвикнуо: „Мајко, спаси ме!“. Кад су се упили у моје тело као зуби грабљивице, повикао сам: „Мајко, не убијај ме, поштеди ме!“ Али све је било узалуд и мајчина утроба је за мене постала место погубљења.
Мајко, зашто си ме убила? Вероватно ниси знала колико сам те волео док сам био једно тело с тобом. Хтео сам да те загрлим, али ми је џелат одсекао руке. Хтео сам срцем да се привијем уз твоје груди, али га је проболо железо. Желео сам да ме носиш на својим рукама, али си ме бацила у хладноћу ноћне таме.
Децу стављају у колевку, а моје су тело исекли и бацили на сметлиште, међу завоје натопљене крвљу. Нико није плакао над мојим телом и нико га није положио у сандук. Нашао сам свој гроб у зубима пацова. Мајка чита молитву над својим уснулим дететом, а ко ће мене овде наћи и пригрлити? Ја се чак бојим да изговорим реч мајка кад се сетим ноктиjу који су кидали моје тело и кад је у том часу мајчино тело за мене постало тело хладне змије.
Постоје две свете речи: Бог и мајка. Бог ме по Својој милости није оставио, али Га моје очи не виде јер нисам просвећен крштењем. Другу свету реч сам изгубио јер ти се моја љубав показала непотребном.
Дете у тренуцима опасности виче: „Мама!“.Све док је мајка жива,човек није усамљен, није напуштен и зна да се мајчипо срце неће одвратити од њега, па макар и цео свег устао на њега, и да ће га мајка угрејати својом љубављу. Ја сам сироче поред живе мајке. Она ме је бацила у ноћ вечности, а да ме чак није ни погледала у лице. Она ме је без кривице осудила на казну и без суда ме предала смрти. Али она је несрећнија од мене. Док је убица секао моје тело, она је изгубила своје срце а да то и не зна. Не само да си ме лишила земног живота, него си ме лишила и Цркве. Налазим се у њеној огради, али не у њој. Видим светлост која се излива из ње, али не могу ући у њу. Зато си ти постала убица не само мога тела, него и моје душе. Запамти да се убиством невиног понавља суд над Христом. Јуда је продао Невину Душу за 30 сребрника, а ти си мене продала за право да будеш слободна од свог детета. Још си и платила за моју смрт. Ти си поступила као Јуда. Кајафа је осудио Невиног. Рекао је да је боље да погине један човек, него ли цео народ, а ти си рекла да је боље да умре твоје невино дете, тобоже зарад добробити целе породице. Као да ја нисам твоје дете. Христа су распели на Крсту, а ти си мене осудила на распеће. Иако не видим Лице Божије, ипак знам да Он за све жели спасење. Ниси ме чула кад сам у твојој утроби од ужаса викао: „Мајко, поштеди ме!“, и зато макар сада чуј друге речи: „Мајко, поштеди себе поштеди своју душу и опери је сузама покајања!“ Ако будеш имала друго дете, дај му ону љубав коју си мени била дужна И нека бар оно осети топлину мајчиних руку и чује молитву над својом колевком. Просветли га крштењем како не би отишло на онај свет слепо као ја и да, ако умре у раном детињству, чује над својим сандуком појање Цркве, а на небу појање анђела, оно чегаси мене лишила. Ипак, у овом животу нисам лишен одблеска Христове светлости, па макар она и издалека допирала. У зрацима те светлости ја те волим,несрећна моја мајко.

Тежок текст ... Жално, многу жално...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Турка и премиерот
Груевски: Македонија има рецесија на наталитетот
Вторник, 25 Септември 2012
Намалувањето на бројот на новородени деца претставува рецесија на наталитетот, рецесија на нацијата, која е поопасна рецесија од онаа со која денес се соочуваме во економијата.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Турка и премиерот
Груевски: Македонија има рецесија на наталитетот
Вторник, 25 Септември 2012
Намалувањето на бројот на новородени деца претставува рецесија на наталитетот, рецесија на нацијата, која е поопасна рецесија од онаа со која денес се соочуваме во економијата.
Кога сите млади му бегаат од државата, како сака да има наталитет? Само он проблемот го гледа од друга перспектива. Не, како да ги задржам младите овде? Туку ајде, ќе направам тие што веќе се овде, да се множат ко луди.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Кога сите млади му бегаат од државата, како сака да има наталитет? Само он проблемот го гледа од друга перспектива. Не, како да ги задржам младите овде? Туку ајде, ќе направам тие што веќе се овде, да се множат ко луди.
Покрај некои од причините поназад наведени од форумџиите за абортус (кариера, личен став за планирање на животот и така натаму) ова е еден од поголемите проблеми. Затоа и ќе се зголемува бројот на абортуси и/или ќе се намалува наталитетот. Барем во Македонија. Кондомите се скапи за секојдневна употреба, другите средства (спирала пример) се ризични и често телото не ги трпи. Едино прекинат коитус или абортус.
Планиравме да имаме и повеќе од 2 деца, но тоа во некоја друга подобра држава. Овде да израснеш дете и да го ставиш да се мачи во мизерија во секој смисол, греота е. Не сум обожавател на абортус (со исклучоци и слично), но во вакви услови животот те тера на такво нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom