Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
A kollu ke ti plati doktorot dokolku napravi nekoja greshka pri chistenjeto i potoa nema da mozesh cel zivot deca da imash?! Dali negovata greshka vredi milion evra? :nenene:
Нема таква валута за да ја пресметаш грешката на докторот. Ризикот е твој и само твој.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Koga bi bila vo takva situacija da imash strav nesho da ne ti se sluchi pri chistenjeto,shto bi izbrala,dali sepak biabortirala ili bi rodila?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Престанување на срцева акција на ембрионот, мртов плод кој мора да се отстрани со киретажа.
Аха,нешто друго разбрав пак јас :uvo: сепак...зарем и за тоа зимат пари?
А тоа во државната како осигуран пациент,или во приватна како анонимен пациент?(за цената на абортусот мислев)
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Мене ме интересира колку е цената на легален абортус?
Чисто информативно...:smir:

Ако имаш сини картони, минимално е мислам дека 600 до 1000 ден највеќе, ако си приватно односно без сини картони да 7000 ден чини, епа сеа пак нека не ставаат кондоми ем без пари , ем без здравје, но кога се мора се мора, и затоа секој ден идат преку 15 киретажи не се сите толку свои и цврсти да ги родат:smir:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Аха,нешто друго разбрав пак јас :uvo: сепак...зарем и за тоа зимат пари?
А тоа во државната како осигуран пациент,или во приватна како анонимен пациент?(за цената на абортусот мислев)
Не знам како оди тоа во државните клиники, али во приватна дефинитивно се наплаќа и тоа поприлично убава сума.
Не знам што мислиш под "анонимен пациент" пошто и во приватните клиники постои целосна документација од воспоставување на дијагноза, преку извршени тестови до писмен документ за тоа како поминала интервенцијата со име и презиме на пациентот и на сите документи стои потпис и печат на докторот што го водел целиот случај.
Единствено не е запишано во здравствената книшка (ако на тоа мислиш). :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.715
Поени од реакции
19.847
Не знам како оди тоа во државните клиники, али во приватна дефинитивно се наплаќа и тоа поприлично убава сума.
Не знам што мислиш под "анонимен пациент" пошто и во приватните клиники постои целосна документација од воспоставување на дијагноза, преку извршени тестови до писмен документ за тоа како поминала интервенцијата со име и презиме на пациентот и на сите документи стои потпис и печат на докторот што го водел целиот случај.
Единствено не е запишано во здравствената книшка (ако на тоа мислиш). :)

Знам дека, ако се малолетни девојките мора да има еден родител со нив кој ќе го одобри абортусот, и бидејќи сите родители не сакаат нивните ќерки да бидат трудни а немажени, и ретко кој би се жртвувал да и помогне на ќеркаму своја да одлгеда и биде самохрана мајка, сепак за родителите е понижување и срам и решение наоѓаат во абортирање на фетусот, доколку е до 3 месец од бременоста, подоцна не е дозволено евентуално ако се работи за проблеми со плодот или здравствено нарушување на здравјето на мајката, тогаш со умртвување на плодот се предизвикува спонтано раѓање со помош на катетри кои ја шират карлицата, додека во абортусот сега ако се открие до 6тата недела се врши и ласерско чистење односно негребење на матката, кое овозможува многу посигурен абортус и се намалува ризикот од оштетување на матката и неплодност.
Би прифатила абортус само во одредени ситуации, и услови и ризици или аномалии на плодот, а за оние кои остануваат несакајќи бремени треба да внимаваат претходно за да недојде до несакана и абортус.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Пред некој ден слушнав некое 13 годишно девојче родителите ја однесле да абортира. Дали беше правилно ова девојче да роди бебе, кога и самата е дете, плус ризично, плус што ќе беше од бебето?? Сега ќе речете да мислела што праи, мала била, кондом...во ред, но темава не е заштита, туку абортус. А таа што си е луда, си е:uvo:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Пред некој ден слушнав некое 13 годишно девојче родителите ја однесле да абортира. Дали беше правилно ова девојче да роди бебе, кога и самата е дете, плус ризично, плус што ќе беше од бебето?? Сега ќе речете да мислела што праи, мала била, кондом...во ред, но темава не е заштита, туку абортус. А таа што си е луда, си е:uvo:
13 годишно!?:nesvest::nesvest:
Она колку е луда,родителите дупло повеќе од неа...Нека си го роди бе,сега ќе абортира после 4 месеци пак ќе иде со родителите да абортира(дека нели еден саат на стол и проблемите ги нема)и животот тече понатака.Така не вервам дека ќе и дојде памет,а дека може да биде мајка може,немој некој да каже па она е уште дете бла бла бла....
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
13 годишно!?:nesvest::nesvest:
Она колку е луда,родителите дупло повеќе од неа...Нека си го роди бе,сега ќе абортира после 4 месеци пак ќе иде со родителите да абортира(дека нели еден саат на стол и проблемите ги нема)и животот тече понатака.Така не вервам дека ќе и дојде памет,а дека може да биде мајка може,немој некој да каже па она е уште дете бла бла бла....
Што е улогата на мајката?
Мајка е онаа која ќе го роди детето? Тоа е мајка?
За мене мајка е онаа која се грижи за детето, која му пружи топлина, онаа која ќе го поучи и ќе го поведе на вистинскиот пат.
И оваа 13-годишна девојка која за жал не можела ни самата себе да се доварди, која не знае сеуште што сака од животот свој и не успева самата себе да се доведе на вистинскиот пат, ти велиш дека истата таа девојка е способна да биде мајка?
Па дај ти се молам...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.715
Поени од реакции
19.847
Што е улогата на мајката?
Мајка е онаа која ќе го роди детето? Тоа е мајка?
За мене мајка е онаа која се грижи за детето, која му пружи топлина, онаа која ќе го поучи и ќе го поведе на вистинскиот пат.
И оваа 13-годишна девојка која за жал не можела ни самата себе да се доварди, која не знае сеуште што сака од животот свој и не успева самата себе да се доведе на вистинскиот пат, ти велиш дека истата таа девојка е способна да биде мајка?
Па дај ти се молам...
Сосема се согласувам со годес, значи најлесна работа е да го родиш детето односно донесеш на свет, трудот, грижата и се она што следи понатака е одлика на една мајка, не за џабе рекле децата се огледала на родителите, како ќе ги исправиш како индивидуи, тогаш ќе видиш дали навистина си се трудел доволно, и да треба бар малку да си подготвен за да бидеш мајка, деца за деца неможат да се грижат, сепак позрела личност е сосема друга ситуација, а и веќе кога стигнала 13 годишна девојка до абортус, нема избор нејзин, тоа е одлука на родителите не е способна самата да одлучува за себе нити за своето тело, сенадевам дека ќе ја посоветуваат во иднина со подарок секоја недела по едно пакетче кондоми за секој случај:smir:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Што е улогата на мајката?
Мајка е онаа која ќе го роди детето? Тоа е мајка?
За мене мајка е онаа која се грижи за детето, која му пружи топлина, онаа која ќе го поучи и ќе го поведе на вистинскиот пат.
И оваа 13-годишна девојка која за жал не можела ни самата себе да се доварди, која не знае сеуште што сака од животот свој и не успева самата себе да се доведе на вистинскиот пат, ти велиш дека истата таа девојка е способна да биде мајка?
Па дај ти се молам...
Дур таа девојка знае што е ширење нозе,треба да знае и што е одговорност.Но за жал во случајот не е така,затоа и дошло до абортирање нели :toe:
Има секаков вид на „народ„ постојат стабилни,лабилни,ептен лабилни...Баба ми исто има родено со 15 (порано се имат ептен мали мажувани де) 6 деца,секој со супер изграден карактер итн.
Ама разликата од девојките пред 50 години и сегашните лигли е преогромна.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Пред некој ден слушнав некое 13 годишно девојче родителите ја однесле да абортира. Дали беше правилно ова девојче да роди бебе, кога и самата е дете, плус ризично, плус што ќе беше од бебето?? Сега ќе речете да мислела што праи, мала била, кондом...во ред, но темава не е заштита, туку абортус. А таа што си е луда, си е:uvo:
Jas koga bi bila na mestoto na nejzinite roditeli ni pod razno ne bi dozvolila da abortira nema sansi bidejki taa trajno neka se zboguva od sopstveno detet,nejzinata matka sega e razvijana kolku eden list hartija a so kiretaza e do toj stepen istancena sto i sama ne e svasna do koi trajni posledici moze da dojde ne samo streilitet tuku i po njzinoto zdravje.Jas bi pokrila se kako roditel i bi go zela deteto da go gledam izdrzuvam vospituvam kako da e moe za deteto povtrono da si bide slobodno jbg televizijava cuda prai ama i roditelite se premnogu konzervirani vo komunikacija so decata na poleto sex.Vo stranskite drzavi sexualnoto obrazovanie e vovedeno uste od 1 oddelenie i premnogu se informirani za site posledici do koi moze da dojde.A od ova seto dojdov do 1 zaklucok deka nejzinite roditeli trgnale i po cena da go izgubat sopstvenoto dete za da ne pukne stramot.Apsolutno ne se soglasuvam so nivnata odluka.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Абе аман, зборувате глупости, кај може бре девојче од 13 години да биде мајка да гледа дете?? Па каков живот ќе имаа таа после? Кој ќе ја земе за жена со дете кое го родила на 13 години? Се мисли и на тоа. Се десило се десило, тоа е, сега треба да се бира. Во случајов правилно одлучиле родителите, како прво не е ни полнолетна самото да одлучи да роди, а и не верувам дека самото девојче би сакала да го роди. Автоматски со тоа, и се уништува животот. Доколку имаше 18 19 години, нека го роди бе, нејзин избор, ама 13 години е апсурдно воопшто да се размислува за да го роди.
А за тоа дали ќе и дојде памет, ма ќе и дојде и то како,абортусот не е лесна работа, следниот пат ќе користи заштита, или па нема да има односи во наредните неколку години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom