Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Малиша, диши длабоко.
Никој не те спомена тебе, туку кој си има мува на капата....

Јас само повторив дека никој никому не смее да му наметнува избор. Како и дека од никого живото не ми е даден на користење или под кирија.
Избор на родителите, избор на неабортираните дали ќе се "рембаат" или не и дали ќе раѓаатѕ.

А ти, ишкај муата, а жените ќе си избираат дал' да раѓаат ил' не.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да се ставам во улога на адвокат на ѓаволот, се коси ова со дефинирање јавно прифатени норми и правила на живеење во ова нашево своевидно општество. Значи ако прави секој што сака ќе се сведиме на анархија, и демек за да не настане хаос и да не прави секој што сака, една (ќе напишев форматира :confused:) абортира, друг силува животни.. за да не дојде до тој колкетивен колапс како луѓе, рационално битие, треба да се водиме по однапред прифатени норми и правила на општеството кои генерално се дефинирани по некои застарени квази идеологии и кодекси на однесување од лошо преведени религии. И тука е целиот конфликт.
Да точно е тоа дека постојат одредени етички и цивилизациски норми и правила на однесување ............ значи да се разбереме, да, кривично дело и прекршување на тие норми и правила е да посегнеш по нешто туѓо, по туѓ живот, по туѓ имот и.т.н. НО како може да е кривично дело или прекршување на некои норми и правила абортусот на пример кога станува збор за плод на жената во нејзино тело, значи тука таа не посегнува по ништо туѓо, туку по свое, свој плод во свое тело .......... да направиме разлика помеѓу работите .......... кривично дело е нешто кога се посегнува кон нешто туѓо, без разлика дали е туѓ живот или туѓ имот, значи кражба, убиство, тепање, силување, кршење, палење, рекет и.т.н. и.т.н. тоа се кривични дела и прекршувања на нормите и правилата т.е. прекршувања на законот, но што се однесува до своето тело, својот имот, својот плод кој што сака ќе прави ............. како што напиша еден член/членка претходно: my body, my choise !
И некоја трудна може да остане и од еднашка, од прва, незначи дека некоја се рендала со секој втор/трет, но дали ќе го задржи или не тој плод е нејзино лично право, можеби не е подготвена да има бебе, нема желба, едноставно не ја посакувала таа бременост и нормално дека ќе оди кон абортус !
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kolku da podzagream diskusija:

Roe v. Wade (1973) ruled unconstitutional a state law that banned abortions except to save the life of the mother. The Court ruled that the states were forbidden from outlawing or regulating any aspect of abortion performed during the first trimester of pregnancy, could only enact abortion regulations reasonably related to maternal health in the second and third trimesters, and could enact abortion laws protecting the life of the fetus only in the third trimester. Even then, an exception had to be made to protect the life of the mother.
Duri i vo Puritan USA imalo nekoi mudri koi sfatil deka izborot treba da e licen i individualen, a ne nametnat.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Многу сакам деца и сум против абортус! Верник сум и конзервативец, и за мене е тоа грев!
Наметнувањето на правото за абортус, според мене доаѓа од причина што жената доби невидена слобода, со којашто семејството го замена со кариера и пари! Стана мрзоволна, не сака да чисти, да раѓа, да чува деца, постари, не го слуша мажот! Раѓа после 30-35 години...

Уште неоформени, и девојчината и момчињата влегуваат во сексуални односи, без да се прво информираат, за ризикот од несакана бременост, полови болести и сл...
Најважно е сексуалното воспитување! Родителите многу често не знаат како да им објаснат, а и постојат голем дел од нив кои и воопшто не зборуваат со децата за таквите интимни работи, што е огромна грешка! Исто така важна е едукацијата на школо, што побрзо да се вреже во свеста, за да се избегнат несаканите последици!

За секоја постапка треба да се има одговорност! Сексот е одговорност! Абортусот не треба да се користи како контрацепција! Сите зборувате како тој е право на жената, но не ги потенцирате опасните последици по здравјето и психата на жената, убиство на неродено дете, туку секогаш се концентрирате на парите како фактор на среќа!

Сепак мое мислење, за мене парите не се фактор на среќа, туку детските очи и насмевка!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kolku deca imas?
Vaka orientaciono ako moze da ni spodelis informacija.

Inaku bidi vernik. Ama razberi: pravoto na abortus ne se nametnuva. Tuku zabranata.
Samiot zbor zabrana e sam po sebe ogracuvacki.
Govorme za izbor.
A ako ne zmaes angliski da ti prevedam za Roe vs Wade?

I kazi poborniku na ragjanje kolku deca rodi dosega? Sedum? Osum? Niedno?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Многу сакам деца и сум против абортус! Верник сум и конзервативец, и за мене е тоа грев!
Наметнувањето на правото за абортус, според мене доаѓа од причина што жената доби невидена слобода, со којашто семејството го замена со кариера и пари! Стана мрзоволна, не сака да чисти, да раѓа, да чува деца, постари, не го слуша мажот! Раѓа после 30-35 години...

Уште неоформени, и девојчината и момчињата влегуваат во сексуални односи, без да се прво информираат, за ризикот од несакана бременост, полови болести и сл...
Најважно е сексуалното воспитување! Родителите многу често не знаат како да им објаснат, а и постојат голем дел од нив кои и воопшто не зборуваат со децата за таквите интимни работи, што е огромна грешка! Исто така важна е едукацијата на школо, што побрзо да се вреже во свеста, за да се избегнат несаканите последици!

За секоја постапка треба да се има одговорност! Сексот е одговорност! Абортусот не треба да се користи како контрацепција! Сите зборувате како тој е право на жената, но не ги потенцирате опасните последици по здравјето и психата на жената, убиство на неродено дете, туку секогаш се концентрирате на парите како фактор на среќа!

Сепак мое мислење, за мене парите не се фактор на среќа, туку детските очи и насмевка!
Вака сега на темава збориме за абортус т.е. за правото на жената да го абортира својот плод, доколку самата така одлучи ........... а не збориме за пари, за кариери и сл. бидејќи темава не е за економија !
Инаку велиш дека си била конзервативна и верничка си била, тоа си е ОК немам ништо против тоа, твое право на лично размислување си е тоа, но неможеш да ги наметнуваш твоите ставови врз други лица било машки, било женски .......... кој/а кога ќе се жени/мажи, кој пар колку деца ќе има, дали некоја ќе абортира или не, дали некој/а ќе се жени/мажи на 20/25/30/35 год. тоа си е лично интимно и индивидуално право, остај тоа конзервативизам такви ствари, конзервативизмот во 21 век е ко издуван балон ............. бидејќи се коси со начинот на живот и размислувањата/сфаќањата од 21 век !
Јас сум машко за мене не се однесува темава, но навистина дури и ми е смешно и чудно бидејќи сум млад човек како тоа според вас конзервативците толку е грешно жената да го абортира својот плод(по нејзина лична желба), кога сите знаеме дека тој плод е нејзин и се наоѓа во нејзиното тело, нејзин дел е !
П.С. Сите сме конзервативни кој повеќе, кој помалку по одредени прашања, но тука збориме за лично индивидуално право, значи нејзино тело, нејзин плод !
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Вака сега на темава збориме за абортус т.е. за правото на жената да го абортира својот плод, доколку самата така одлучи ........... а не збориме за пари, за кариери и сл. бидејќи темава не е за економија !
Инаку велиш дека си била конзервативна и верничка си била, тоа си е ОК немам ништо против тоа, твое право на лично размислување си е тоа, но неможеш да ги наметнуваш твоите ставови врз други лица било машки, било женски .......... кој/а кога ќе се жени/мажи, кој пар колку деца ќе има, дали некоја ќе абортира или не, дали некој/а ќе се жени/мажи на 20/25/30/35 год. тоа си е лично интимно и индивидуално право, остај тоа конзервативизам такви ствари, конзервативизмот во 21 век е ко издуван балон ............. бидејќи се коси со начинот на живот и размислувањата/сфаќањата од 21 век !
Јас сум машко за мене не се однесува темава, но навистина дури и ми е смешно и чудно бидејќи сум млад човек како тоа според вас конзервативците толку е грешно жената да го абортира својот плод(по нејзина лична желба), кога сите знаеме дека тој плод е нејзин и се наоѓа во нејзиното тело, нејзин дел е !
П.С. Сите сме конзервативни кој повеќе, кој помалку по одредени прашања, но тука збориме за лично индивидуално право, значи нејзино тело, нејзин плод !
Никој не наметнува ништо на никого!
Затоа и си кажав, дека сепак тоа е мое мислење!
А, за парите и те како се водат како главен фактор за имање деца, па едно 200 страни, само за тоа се зборува!
И не, не е ништо чудно, некој да е конзервативен во денешно време, и не за секого зборот - 21 век, представува изговор...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Никој не наметнува ништо на никого!
Затоа и си кажав, дека сепак тоа е мое мислење!
А, за парите и те како се водат како главен фактор за имање деца, па едно 200 страни, само за тоа се зборува!
И не, не е ништо чудно, некој да е конзервативен во денешно време, и не за секого зборот - 21 век, представува изговор...
Зборот 21 век претставувал изговор ............ па навистина сме 21 век .......... тука не гледам никаков изговор, уште малце 2013 год. започнува, значи одамна сме влезени во овој нов век, а воедно и нов милениум ............ и спрема тоа нели младите денеска(повеќето) неможат да размислуваат исто како нивните претци од пред 100/200/300... години ........ а кој/а сака да си биде конзерватив/ен/на и демо-христијан/ин/ка ОК .......... НО само без никакви наметнувања на ставови врз останатите !
Ако некоја сака да абортира(пошто за тоа се однесува темава) ......... никој не ја сопира и никој несмее да ја сопре, веднаш на доктор овластен за тоа и крај приче ! :icon_lol:
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Зборот 21 век претставувал изговор ............ па навистина сме 21 век .......... тука не гледам никаков изговор, уште малце 2013 год. започнува, значи одамна сме влезени во овој нов век, а воедно и нов милениум ............ и спрема тоа нели младите денеска(повеќето) неможат да размислуваат исто како нивните претци од пред 100/200/300... години ........ а кој/а сака да си биде конзерватив/ен/на и демо-христијан/ин/ка ОК .......... НО само без никакви наметнувања на ставови врз останатите !
Ако некоја сака да абортира(пошто за тоа се однесува темава) ......... никој не ја сопира и никој несмее да ја сопре, веднаш на доктор овластен за тоа и крај приче ! :icon_lol:
Абе друга ак сакат нека си кршит гла, најмалку ме интересира, јас си го кажав мојот став, и не го наметнувам истиот, крај приче! :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ubo, ne nametnuvaj stav, nikoj nema pravo da nametne nikomu stav. Toa e celata diskusija. Oti ima nekoi koi apriori bi go odzemale pravoto na izbor. bez ogled kakov i za sto da e. Dali pravo na izbor da rodi ili ne ili pravo da si krsi gla'ta ili pravo da uci ili da ne uci.....

Cel muabet e da se dozvoli da se ima usul vo toaranjeto stavovi vrz ostanatite.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Многу сакам деца и сум против абортус! Верник сум и конзервативец, и за мене е тоа грев!
Наметнувањето на правото за абортус, според мене доаѓа од причина што жената доби невидена слобода, со којашто семејството го замена со кариера и пари! Стана мрзоволна, не сака да чисти, да раѓа, да чува деца, постари, не го слуша мажот! Раѓа после 30-35 години...
Јас со закон би ви забранила конзервативни сфаќања. Ништо повеќе не ме иритира одколку млада душа со ваков став, не го слуша мажот. Што и е он бе Јагодче, бог? Духовен водич? Робовладетел?
Со децении жените се борат со сите инструменти да добијат право на избор, а ти велиш дека она не го слуша мажот? Срамота, за вас само едно муслиманско учење да ве затворат во четири ѕида и да си уживате во традициите и во конзервативните убавини. Не заслужувате никаков избор.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас со закон би ви забранила конзервативни сфаќања. Ништо повеќе не ме иритира одколку млада душа со ваков став, не го слуша мажот. Што и е он бе Јагодче, бог? Духовен водич? Робовладетел?
Со децении жените се борат со сите инструменти да добијат право на избор, а ти велиш дека она не го слуша мажот? Срамота, за вас само едно муслиманско учење да ве затворат во четири ѕида и да си уживате во традициите и во конзервативните убавини. Не заслужувате никаков избор.

Љандра фор президент!!

Мarry me....please marry me!!!

Ми промакнало
не го слуша мажот
Јеботе, жени слушајте!! Не бидете глуви. Ширете нозе, гответе, ама не прдете и пиво купувајте, секогаш да има ладно....
А децата ќе јадат грав...ако има и со по некое колбавче, ако не, гол грав. Важно да се раѓа!
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Јас со закон би ви забранила конзервативни сфаќања. Ништо повеќе не ме иритира одколку млада душа со ваков став, не го слуша мажот. Што и е он бе Јагодче, бог? Духовен водич? Робовладетел?
Со децении жените се борат со сите инструменти да добијат право на избор, а ти велиш дека она не го слуша мажот? Срамота, за вас само едно муслиманско учење да ве затворат во четири ѕида и да си уживате во традициите и во конзервативните убавини. Не заслужувате никаков избор.
Одиме во офф топик! Бракот е заедница во која сопружниците, се разбираат, се послушуваат....... не е по дифолт, мажот робовладетел! Да, денеска има многу мажи идиоти што не треба да се слушаат, но кога ќе го направиш правилниот избор за маж, доаѓаат ситуации кога не си умен сам да ги решиш проблемите, е тогаш треба тоа to stick together, а не да се изигрува бесна кучка, и најпаметна, и да се избрзува, без да ја праша другата половина за мислење, совет - не значи тоа наредба, робовладеење на мажот!

И да на некого тие убавини им се привлечни.... не гледам ништо чудно! Па да бевме сите со исто размислување, немаше да се подскаруваме на форум, и немаше интересно да е!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Одиме во офф топик! Бракот е заедница во која сопружниците, се разбираат, се послушуваат....... не е по дифолт, мажот робовладетел! Да, денеска има многу мажи идиоти што не треба да се слушаат, но кога ќе го направиш правилниот избор за маж, доаѓаат ситуации кога не си умен сам да ги решиш проблемите, е тогаш треба тоа to stick together, а не да се изигрува бесна кучка, и најпаметна, и да се избрзува, без да ја праша другата половина за мислење, совет - не значи тоа наредба, робовладеење на мажот!

И да на некого тие убавини им се привлечни.... не гледам ништо чудно! Па да бевме сите со исто размислување, немаше да се подскаруваме на форум, и немаше интересно да е!
Ова не е да го слуша мажот, него взаемно да се слушаат и разбираат.
Да се слуша мажот во времето на баба ми, дедо што ќе кажеше беше закон и устав, нема мрдање. Кој сака такво време назад бујрум еден куран во рака и правец во тетовско на обука.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Оф топик си госпожа.

А дека си конзервативно сатапена, се гледа и по тоа
да чува стари, деца
па и да носи утија, во широк фустан да е, да има шамија на глава....
...

А бе, немој да абортираш, ти се рече дека е тоа твој избор, само не наметнувај мислење и не ограничувај туѓ избор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom