АТП Монте Карло 2015

Кој ќе го освои мастерсот во Монте Карло?


  • Вкупно гласачи
    27
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Уште од вчера започна турнирот во Монте Карло кој стандардно се одржува секоја година и е прв Мастерс на земја. Интересно за овој турнир е да се напомене дека е од категоријата Мастерс, но е единствен Мастерс кој играчите може да го прескокнат ако не се повредени или слично. Затоа, на овој турнир не настапуваат Нишикори, Мареј и Алмагро, а и Делпо исто така го откажа своето учество. Прв носител е Новак Ѓоковиќ кој овде брани 1/2 финале. Вавринка ја брани титулата освоена лани против Федерер со 2-1 во сетови.

Морав еден ваков вовед од ракав, без Википедија и други ствари.
:D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Нека постави модераторот анкета, сосема изумив јас. :D
Гулбис со “маестрална“ партија сабајлево, изгуби 6-1 6-0 од Хаидер Маер притоа правејќи 41 неизнудена грешка. :lolzz:
Борна Чорич поразен од Долгополов али пружи сосема солиден отпор.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Djovak se zali na terenite vo Monte . Izjavi deka se najloshi otkoga igra na niv i deka bile so mnogu dupki. Zdrebot e korekten . Marej ne igra oti se zeni, Almagro beshe vo Monte ama se povredi. Ne e zadolzitelen masters ama luksuzot da preskoknuvat i birat mastersi go imaat Novak , Fed i Nadal ( dodusha ne e bash vo sjajno bodovno saldo) odnosno igrachi so golemo bodovno saldo.Kei sigurno ima drugi matematiki, ne brani poeni ovde , a drugata nedela brani titula vo Barsa , a znaejki kakov e staklen so fizikata i kakvi volci igrat vo Monte , mudro odmara, znae deka nema shto da bara vo Monte
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Има почеток на турнир, на кој Новак не се жали на повреда, или не му чини подлогата?

Утре добар меч би требало да биде Вердаско со Димитров, и интересно ќе биде да се види какво ќе биде враќањето на Чилиќ.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Има почеток на турнир, на кој Новак не се жали на повреда, или не му чини подлогата?

Утре добар меч би требало да биде Вердаско со Димитров, и интересно ќе биде да се види какво ќе биде враќањето на Чилиќ.
ne sum slushnal nekoja druga poplaka od Djovak , barem vo poslednite tri-chetiri godini . Da ne si go pomeshal so Nadal neshto , toj baajagi cesto mrchi za ubrzani podlogi , za povredi vekje da ne zboram , se neshto se povreduva i na kraj ,,stisnuva zabi ,, i igra , go fakjaat grchevi na presovi , Hofi-Mofi i slichno
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
kop, dosaden si so izmisleniot muabet za nekoe zalenje od strana na novak, ili pak glumenje na nekakva famozna povreda, se potpiras na izjavi na najgolemiot glumec na denesnicata koj licno od frustracija na nemok protiv Nole u zadnji nivni 10 dueli kade e sljakan ko malo detence, zborese gluposti ...
Koga sme kaj zalenjeto, kolku pati Federer se zalel deka podlogite se usporeni ? Nego, potseti ne veke koga nacnuvas takov muabet, koga Nole se zalel pred pocetokot na turnirite, ili koga toa on stvarno glumel nekakva povreda, za da kazes deka skoro pred sekoj turnir toa go pravi.
Zivee vo Monte Carlo, dovolno e kadaren da kaze deka podlogata e losa, teniser e, najdobar momentalno na planetava, sigurno poveke znae od tebe ili mene koga nesto ne cini ili ne e vo red, ko sto zaedno so Nadal, koj e kral na zemjena podloga, javno ja kritikuvaa oboenana zemja u Madrid pred nekoja godina, Nadal ako ne se lazam i se zakani deka nikad nema da igra na takva podloga ako pak ja praktikuvaat.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Не ми е јасно во што е проблемот ако кажал дека подлогата е лоша, со многу нерамнини и неправилности... Тоа е најдобронамерна критика кон организаторите, ништо страшно. Не дека го бранам Ноле, ама стварно стандард критика е ова и буквално големиве тенисери на секој турнир на земја го споменуваат ова. Па Надал дали лани дали пред некоја година беше, не ми текнува, јавно ја критикуваше подлогата во Мадрид која беше тогаш ужасна бидејќи на многу места од теренот фалеше земја и имаше нерамнини. Иначе не зборам за сината земја, него за црвената во Мадрид.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Еве денес имаше проблем со подлогата, на барање на Aлбер Рамос се средуваше, судијата му рече ќе мора да почекаат па 2 гејма ќе се изиграат, Ноле отиде да чека сервис мислам па слушна за муабетов со чекање за 2 гејма и рече не е проблем да седнат и да чекаат дека на таа проблематичната страна требаше да игра Рамос, а и овој башка беше дециден дека не сака да игра во такви услови, плус втор сет, 2-2 мислам беше резултатот, или 3-2 за Рамос, не ми текнува.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Рекордно мал број постови за мастерс турнир.
Ноле вчера некако слабо одигра. Ќе видиме денеска Надал во какво издание ќе се прикаже.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Овој којзнае каков меч гледал вчера.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Рекордно мал број постови за мастерс турнир.
Ноле вчера некако слабо одигра. Ќе видиме денеска Надал во какво издание ќе се прикаже.
Рано се утакмиците, поголемиот дел де. Работа, факултет, школо, па затоа по пост-два откако ќе ззавршат. :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Знаеш колку неизнудени грешки имаше?
Виде дека цело време пробуваше офанзивна тактика? Со Алберт Рамос играше, не со Надал ебаго. Башка прв сет матер му еба, после малце падна во темпото али сепак доволно беше за рутинска победа, башка прв меч на земја му е после скоро година дена.

Едит: Рафа изигра одличен меч денес, задоволен сум премногу. Следен Иснер или Троицки.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2014
Мислења
265
Поени од реакции
151
Федерер - Шарди 6:2 6:1 за 55 мин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom