АСПИРИН vs ПАРАЦЕТАМОЛ

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.362
ни тоа, ни тоа.
Коа ме боли ептен глава, зимам кафетин. (фала богу одамна е тоа ретко)
Коа ќе осетам дека наредниот ден се разболувам, пијам нешто друго и наредниот ден не ми е ништо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.362
немојте да пиете `бруфен`(старото име на лекот).јас го пиев многу одамна и го оштетив желудникот до граница каде половина од јадењата ми прават проблем
Е јеби га, некои викаат Ефералган е убер-штетен, пијте Бруфен, а други викаат како тебе.

У секој случај твоево тежи повеќе, пошто е од прва рука извештај за дејството.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Нема теорија да не помага Кетонал за болки, па тоа средство го даваат на коњи против болка....
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Нема теорија да не помага Кетонал за болки, па тоа средство го даваат на коњи против болка....
елај реинкарнирај се во мојто тело ко ке имам добиено менструација, напиј се кетонал и уверисе..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.106
Поени од реакции
34.900
@Psyside - јас кетонал имам пробано само еднаш за смирување на болката од пукната коска на вилицата по вадење заб. Немаше никаков ефект, ќе умрев од болка тој ден, никогаш не сум почувствувал посилна болка од тогаш. Затоа наредниот ден се вратив на стоматолог и побарав да ми препише нов аналгетик. Го благословував тој што го измислил бруфенот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.477
Поени од реакции
7.785
Парацетамол - Температура, главоболка

Аспирин - главоболка, температура, артеријални васкуларни заболувања, за венозни не е ефикасен. Контра - проблеми со желудникот, бубрези, чести крварења.

Аналгин - спазми и болки во стомак, бубрези, температура, главоболка, не е ефективен за болки во коски или зглобови.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Андол, аспирин после вадење на заб или ако имате отворена рана никако.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
А после трансплантација на мозок, може? :icon_lol:
Ама ич не е смешно, прееска татко ми имаше ваков случај, пациент наместо аналгин се напил андол и беља направил. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
A зошто не смее андол?
затоа што делува негативно врз коагулацијата, стврднувањето на крвта, правење "мрежичка" таму кај што тече крв. Ќе ти запре крварењето после два дена.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Рековте ибупрофен?US style, good (y)

Advil may cause life-threatening heart or circulation problems such as heart attack or stroke, especially if you use it long term.

Advil may also cause serious effects on the stomach or intestines, including bleeding or perforation (forming of a hole). These conditions can be fatal and can occur without warning while you are taking Advil, especially in older adults.
A шо викате за Вентор?Побрза реакција амин, ама бетер последици имал?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Рековте ибупрофен?US style, good (y)

Извор??? Нема ниту еден случај документиран колку што знам за вакво нешто... а иначе свесен си ти дека analginot што го клукаме ние како народ со децении е забранет во повеќе од 30 земји ?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Извор??? Нема ниту еден случај документиран колку што знам за вакво нешто... а иначе свесен си ти дека analginot што го клукаме ние како народ со децении е забранет во повеќе од 30 земји ?
Извор јас.А ова другото официјално од производителот Advil.Вакво чудо се напив, се најде дома случајно, имаше донесено некој од Америка од оние нивнине 500 парчиња пакување.Ми падна за 10 мин. и температура и главоболка не сетив веќе, ама желудникот ми наплати цел ден.После подолго време пак, не му удрив на внимание првиот пат.А дека е ефикасно (y)

Интересно, Аналгинот е забранет во Америка, Австралија, Франција, Шведска, Норвешка, Данска, Швајцарија, Канада, сите земји со јаки фармацевтски компании.Плус специјалци како Сирија, Саудиска Арабија, Индија, Венецуела, Мароко, Јемен и Зимбабве.
Од друга страна, дозволен е со рецепт во Италија, Израел, Чешка, Шпанија, Грција, Белгија и Германија.Во други земји е слободен.На крај, хемија си е хемија, дали било аспирин, аналгин или нешто трето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom