АРМ?

Член од
3 март 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
баш ме интересира какво мислење имаат луѓето за нашава армија.исто ме интересира и дали ги подржуваат војниците во нивните барања и дали воопшто се знае во јавноста што се се случува во АРМ.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Јас појма немам што се случува во АРМ,објасни
 
Член од
3 март 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
:) а да одговореше барем на едно од прашањата шо ги поставив.
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
Sega ne e vreme za vakva tema, sega se IZBORI, a sto ti tekna sega na ARM
 
Член од
3 март 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
како бре шо ми текна.ти не си некој диктатор да ми кажуваш кога ќе ми текнува или не. и баш дека се избори ми текна,оти никој не ја почитува АРМ, сите бараат само жртви од нејзе а никаде ги нема кога ќе треба да му се даде помош.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
79
Поени од реакции
2
ARM go poddrzuvam 100% edna od podobrite institucii vo drzavava ama toa nivnoto baranje za prodolzuvanje na dogovorite e malku.... zatoa sto uste koga se odlucuvaat da stapat vo dogovor tie znaat deka maksimumot e 3 dogovori po 3 ili 4 godini ne znam tocno kako sto e vo site normalni armii na zapad e sega zamisli na site sto im zavrsuva dogovorot da ostanuvaat vo administracija kako sto baraat,pa za 10 godini cela drzava ke ni e administracija a moze da se napravi nesto vo toj pravec na primer na tie sto im zavrsuva dogovorot da moze da dobijat nekoj povolen kredit od drzavata za da mozat da pocnat nekoj privaten biznis ili slicno.Inace sekoja cest na ARM tie navistina se gordost na nasata zemja:smir:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
ARM go poddrzuvam 100% edna od podobrite institucii vo drzavava ama toa nivnoto baranje za prodolzuvanje na dogovorite e malku.... zatoa sto uste koga se odlucuvaat da stapat vo dogovor tie znaat deka maksimumot e 3 dogovori po 3 ili 4 godini ne znam tocno kako sto e vo site normalni armii na zapad e sega zamisli na site sto im zavrsuva dogovorot da ostanuvaat vo administracija kako sto baraat,pa za 10 godini cela drzava ke ni e administracija a moze da se napravi nesto vo toj pravec na primer na tie sto im zavrsuva dogovorot da moze da dobijat nekoj povolen kredit od drzavata za da mozat da pocnat nekoj privaten biznis ili slicno.Inace sekoja cest na ARM tie navistina se gordost na nasata zemja:smir:
Апсолутно се согласувам!
На крајот на краиштата гледаат што потпишуваат и свесни се за тоа!
Би требало да се измени и дополни постојниот закон за служба во АРМ во смисла...што после???
Државна администрација не бива.
Или некои преквалификации, поволни кредити...мал број можеби и би останал во АРМ...или помош при вработување...
 
Член од
3 март 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
се слагам со тоа меѓутоа треба да се запрашаме шо можат да прават тие луѓе. се вработиле доста млади, цел свој работен век работаат со пушка во рака. и кога ќе дојди 38 години шо можи тој човек да работи.нема други никакви квалификации.цел живот се спремал да војува и шо да прави во цивилство? а впрочем и не се толку стари на 38 години за да треба да се отпуштат.можи да се задржат до 45 г и со бенифицираниот стаж да се праќаат во пензија. или евентуално да ги префрлат во МВР. сигурно се поспремни од било кој обичен полицаец, кој само шетка по улици и се дебели. ова се само некои идеи.ако има некој поинакво мислење би сакал да го слушнам
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
се слагам со тоа меѓутоа треба да се запрашаме шо можат да прават тие луѓе. се вработиле доста млади, цел свој работен век работаат со пушка во рака. и кога ќе дојди 38 години шо можи тој човек да работи.нема други никакви квалификации.цел живот се спремал да војува и шо да прави во цивилство? а впрочем и не се толку стари на 38 години за да треба да се отпуштат.можи да се задржат до 45 г и со бенифицираниот стаж да се праќаат во пензија. или евентуално да ги префрлат во МВР. сигурно се поспремни од било кој обичен полицаец, кој само шетка по улици и се дебели. ова се само некои идеи.ако има некој поинакво мислење би сакал да го слушнам
Колку и да е парадоксално, тие потпишуваат договори и нема лутење. Тоа ти е исто како докторите. Кога студираат за доктори тие знаат дека таа професија е исполнета со многу стресови, неспиени ноќи итн. Прифатиле така и нема пишман. Инаку и јас се придружувам на претходните колеги, после завршување на договорите, да имаат помош од државата во продолжување на животот и работата докажувајќи се на друго поле.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Па јас незнам како АРМ и државата сака да примами млади лица ако не им обезбеди некаков живот и по завршување на службениот рок. Јас како што знам луѓето одат во војските (по другите земји) затоа што пензија и се до пензија им е некако обезбедено + имаат повисок статус во општеството.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
се слагам со тоа меѓутоа треба да се запрашаме шо можат да прават тие луѓе. се вработиле доста млади, цел свој работен век работаат со пушка во рака. и кога ќе дојди 38 години шо можи тој човек да работи.нема други никакви квалификации.цел живот се спремал да војува и шо да прави во цивилство? а впрочем и не се толку стари на 38 години за да треба да се отпуштат.можи да се задржат до 45 г и со бенифицираниот стаж да се праќаат во пензија. или евентуално да ги префрлат во МВР. сигурно се поспремни од било кој обичен полицаец, кој само шетка по улици и се дебели. ова се само некои идеи.ако има некој поинакво мислење би сакал да го слушнам
Не знам точно што е работата, затоа ако може појаснување. Дали тие лица се отпуштаат од АРМ порано? Неколку години пред да им дојде време за пензија? Ако е тоа точно, вон договорт да се испуштаат, тогаш не бива работата.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ja sluzev vo arm i super si pominav :salut:, inaku realno gledano RM nema potreba od vojska, samo dobra policija i specijalni edinici koj ke bidat dobro obuceni i naoruzani. A sto se odnesuva do vtoroto podprasanje mislam deka treba da im se ispolnat baranjata.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
АРМ е единствената институција со висок рејтинг и позитивно мислење кај народот. Мислам дека добро си ја вршат работата и дека треба да им се исполнат барањата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ja sluzev vo arm i super si pominav :salut:, inaku realno gledano RM nema potreba od vojska, samo dobra policija i specijalni edinici koj ke bidat dobro obuceni i naoruzani. A sto se odnesuva do vtoroto podprasanje mislam deka treba da im se ispolnat baranjata.
Точно така, професионална војска не повеќе од 6000 која во најголем дел ќе трењира по Авганистани и каде треба....ЗА ДОБРА ПЛАТА..., додека не затреба дома...
...после 38 години, пензионирање со скромна пензија.....тоа останало уште од римските ЛЕГИОНАРИ :) која си останува како стален приход, а за повеќе.....паа агенции за обезбедување, сопствен бизнис, одење на факултет во повластена квота .....итн.итн. АРМ не треба да прави инвалиди кои единствено знаат да пањкаат БУЏЕТСКА ПЛАТА,БУЏЕТСКО ВРАБОТУВАЊЕ...:) баш напротив....треба да биде одскочна даска...
животот не престанува на 38 години :)
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.702
Поени од реакции
919
Незнам на која будала му текна професионалните војници да служат во АРМ само до 38 години , кога факт е дека физички добро подготвен човек ( како што впрочем и се професионалните војници ) може да служи во армија барем до кај 45 годишна старост
 

Kajgana Shop

На врв Bottom