АЛБАНЦИ = ИЛИРИ ?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ти си срекен што Албанија е во NATO?! :pos2: да се надеваме!
Вистина е дека ни ги скратат каналите ...НИ РАСТАТ КРИЛИТЕ БРАТЕ... ова е најважно... не ме цитирајте веке...:smir::smir::smir:
POLEKA,POLEKA KOJ VISOKO LETA NISKO PAGA.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
A be ti navistina si tvrdoglav, ne te razbiram ama bas nisto sto sakas da mi kazez poveke. Jas ti kazav, deka ne e samo kaj nas orelot, i me boli kur civ bil prvo, samo znam deka za mene ima golemo znacenje, kako i za site albanci.
Па така бе шок, кажи си дека нит бил Илирски нит бил ваш нит знаеш од кај доага нит знаеш кој си...

испразни се во племенски стил...


значи точка 1 - ПОБИЕНА

идеме понатаму.


2.АЛБАНИЈА - кавказ

бидејки се инзаслушав секакви магии споредби факање за сламка ко давеници за ИЛ мил ал и бал, како наставки и орли својствени за сите важат само за вас... еве прашање


ЗОШТО СЕ ИГНОРИРА НЕ СЕ ЗНАЕ СЕ ПРАВИ СЛЕП НА ИДЕНТИЧЕН НАЗИВ ЗЕМЈА И НАРОД...а се величи туго.зборам за се..од историски записи артефакти обичаи имиња орли и цркви...СЕ

АЛБАНИЈА - ИЛИР

АЛБАНИЈА -АЛБАНИЈА

погоди го истото

НИ РАСТАТ КРИЛИТЕ.....О МАЈ GAD НЕПИСМЕН:vozbud:МУ РАСТЕЛЕ КРИЛИТЕ
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Па така бе шок, кажи си дека нит бил Илирски нит бил ваш нит знаеш од кај доага нит знаеш кој си...

испразни се во племенски стил...


значи точка 1 - ПОБИЕНА

идеме понатаму.


2.АЛБАНИЈА - кавказ

бидејки се инзаслушав секакви магии споредби факање за сламка ко давеници за ИЛ мил ал и бал, како наставки и орли својствени за сите важат само за вас... еве прашање


ЗОШТО СЕ ИГНОРИРА НЕ СЕ ЗНАЕ СЕ ПРАВИ СЛЕП НА ИДЕНТИЧЕН НАЗИВ ЗЕМЈА И НАРОД...а се величи туго.зборам за се..од историски записи артефакти обичаи имиња орли и цркви...СЕ

АЛБАНИЈА - ИЛИР

АЛБАНИЈА -АЛБАНИЈА

погоди го истото

НИ РАСТАТ КРИЛИТЕ.....О МАЈ ГАД НЕПИСМЕН:vozbud:МУ РАСТЕЛЕ КРИЛИТЕ
NE SE KRIVI ONI,KRIVI SE INSTITUCIITE NA CELO SO M.A.N.U.STO MOLCAT,I USTE SE NAFATIRAAT NA STARI GODINI - PROFITERI NA SMETKA NA SITE NAS GRAGANI NA MAKEDONIJA.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
i treba da si ja sakas ,i zaedno da gineme za nea,bidejki taa ni e sve sto imame,i treba da si ja cuvame.
znaci pred dvoglaviot orel treba da stoi sonceto na slobodata.
Господине, јас немав намера да те испоровоцирам со тоа... јас просто и едноставо ти викам поубаво ке ни биде да се грижиме за нашата Македонија... што мислите вие, Грците не пишуват секакви пропаганди за вас Македонците?
Нормално дека пишуват... зошто го прават тоа?! затоа што ммногумина си живеат во камено време, чуствуват омраза за другите нации во држава... така нема да се постигне ништо брате... јас сум про за да си зивееме заедно и во лоши времиња и во добри.... а на некого му смета тоа... зш? па нормално дека му смета , тој не се чуствува како Македонец, знае од кај му е потеклото... и постојано провоцират со пропаганти , од некои "filozofi"...
:toe:Toa e toa... наискрено се извинувам ако сум го повредил некого со моите цитати...:salut:

POLEKA,POLEKA KOJ VISOKO LETA NISKO PAGA.
не се занимавај со бајки брате... доказ сакаш?!
Еве ти Косово ти е доказ !!!...
А а другото си доага со текот на времето... се полако иде тоа... поздрав

Па така бе шок, кажи си дека нит бил Илирски нит бил ваш нит знаеш од кај доага нит знаеш кој си...

испразни се во племенски стил...


значи точка 1 - ПОБИЕНА

идеме понатаму.


2.АЛБАНИЈА - кавказ

бидејки се инзаслушав секакви магии споредби факање за сламка ко давеници за ИЛ мил ал и бал, како наставки и орли својствени за сите важат само за вас... еве прашање


ЗОШТО СЕ ИГНОРИРА НЕ СЕ ЗНАЕ СЕ ПРАВИ СЛЕП НА ИДЕНТИЧЕН НАЗИВ ЗЕМЈА И НАРОД...а се величи туго.зборам за се..од историски записи артефакти обичаи имиња орли и цркви...СЕ

АЛБАНИЈА - ИЛИР

АЛБАНИЈА -АЛБАНИЈА

погоди го истото

НИ РАСТАТ КРИЛИТЕ.....О МАЈ GAD НЕПИСМЕН:vozbud:МУ РАСТЕЛЕ КРИЛИТЕ
Не се секирај Бугарину !!!

всичко нај-хубаво
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
крилите..држи се до темата...а за другото...верувај ние чекаме повеке од вас реприза

2.АЛБАНИЈА - кавказ
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
крилите..држи се до темата...а за другото...верувај ние чекаме повеке од вас реприза

2.АЛБАНИЈА - кавказ
Ти спаѓас во таа група на несписмени, селјаци, што преска спомнав, ти не му посакуваш добро на Македонија, ... да се греши е човечки! Што знам искуството ке си го праи своето... но фала што ме потсети дека сум згрешил! :smir:
Ама брате , што е битно како зборувам сега?! Важно, кога ке ми се дигне... ми врсшат услуга!
Јас најсеризно не ти се лутам... а и тебе би ти порачал да си одиш во некоја клинка да си провериш дали си имате иста крв со татко ти... да не испаднеш дека си Албанец:smir:
Ај да ти пишувам малце на твој јазик... :nesvest:
всичко нај-хубаво
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Као прво, имаме грешка во чекори кој никој не може да примети.

Илирите биле племиња, кој меѓусебно не сите се разбирале како прво, како второ како што кажа Кариес, името го добиле од Грците како народи кој живеат на одредена територија.

Као второ Албанои, се споменети од птоломеј, полибис итн...

Као трето, јазикот е оној со кого зборувале старите грци.

Као трето носијата е онаа која ја носеле старите антички народи.

Како четврто генетиката, ги побива сите муабети на момците, како Стојменов и други.

Книгите кој Стојменов обожува да ги куца и толкува, се книги романи, од курле и од мадле, напишани од типци кои немале што да праат и ќе куцаме книги.
И Петар Поповски има книги, и Александар Донски има книги пишувано, ама се додека тие книги не добијат јасна и експлицитна, пред се позитивна критка од меѓунардониот научен круг, можеме да гледаме на нив само како импровизација и спекулација.

Има едно јасно и гласно на кое сите ние Балканците треба да гледаме како предуслов. ТОА Е:

Дека Србин, никогаш не може да биде објективен према Хрватите, према Босанците, према Албанците, према Македонците итн.
Македонец, никогаш нема и не може да биде објективен према ГРЦИТЕ, Албанците, Бугарите, Србите итн.
Албанец, никогаш ама никогаш објективен према Србите, Македонците, Грците и другите Славјански народи.
Особено Грк, не може да биде објективен према Македонците, Албанците, Бугарите, Турците итн.

Кога ние ќе ги сфатиме овие предуслови и овие априори факти, ние тогаш ќе намалиме тензии и ќе почнеме да куцаме порелаксирано и посексипилно.

Засега, односот на Македонците према Албанската историја, барем во последните 10 години, после 2001 година, е тенденциозен, комплексен (можеби со право), и целта на истражување е не да се истражува туку да се истражува само она премиса, елемент, како да да се докаже дека албанците не се од балкјанов туку се дојденци.
Изворот го наоѓаат во браќата Србски историчари, кој на почеток на 20 век., уживаат една визионерска метаморфоза и работат на нивната убава си кауза, како на крај Косово да биде узурпирано од страна на Албанците од Кафказ и како тоа од секогаш било Србско.

Имаме еден проблем убав, гласен и јасен, а тоа дека кога им се спомнуе на Македонците Кафказска Албанија свршаваат, а коа ќе им се каже за Албанија во Шкотска, Велс и Ирска, некако занемуваат, ќутат, ги фаќа паника и по нивниот гласник, да не му споменувам име, ќе кажат ЕЕ ОВА НЕ СЕ ОНИЕ АЛБАНЦИ НА КОИ СЕ ПАЛИ ШЌИПОТ...

А кои се тие албанци?

Стојменов и пријателите слободно можете мене да ми кажете кој се тие Албанци во Шкотска, Велс и Ирска кој носат E3b1a2? Имаат исти корени на некаде околу 40% од зборовите? И нив ги катапултираше Попеј и Курле и Мадле од Кафкаските Планини ? И за нив МАНУ ќути?

Ве молам кратко ми е мака да читам до сега читав книга насловена како МЕТАФИЗИЧКИ УЖАС, доаѓам тука да се релаксирам.

Благодарам!
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Као прво, имаме грешка во чекори кој никој не може да примети.

Илирите биле племиња, кој меѓусебно не сите се разбирале како прво, како второ како што кажа Кариес, името го добиле од Грците како народи кој живеат на одредена територија.

Као второ Албанои, се споменети од птоломеј, полибис итн...

Као трето, јазикот е оној со кого зборувале старите грци.

Као трето носијата е онаа која ја носеле старите антички народи.

Како четврто генетиката, ги побива сите муабети на момците, како Стојменов и други.

Книгите кој Стојменов обожува да ги куца и толкува, се книги романи, од курле и од мадле, напишани од типци кои немале што да праат и ќе куцаме книги.
И Петар Поповски има книги, и Александар Донски има книги пишувано, ама се додека тие книги не добијат јасна и експлицитна, пред се позитивна критка од меѓунардониот научен круг, можеме да гледаме на нив само како импровизација и спекулација.

Има едно јасно и гласно на кое сите ние Балканците треба да гледаме како предуслов. ТОА Е:

Дека Србин, никогаш не може да биде објективен према Хрватите, према Босанците, према Албанците, према Македонците итн.
Македонец, никогаш нема и не може да биде објективен према ГРЦИТЕ, Албанците, Бугарите, Србите итн.
Албанец, никогаш ама никогаш објективен према Србите, Македонците, Грците и другите Славјански народи.
Особено Грк, не може да биде објективен према Македонците, Албанците, Бугарите, Турците итн.

Кога ние ќе ги сфатиме овие предуслови и овие априори факти, ние тогаш ќе намалиме тензии и ќе почнеме да куцаме порелаксирано и посексипилно.

Засега, односот на Македонците према Албанската историја, барем во последните 10 години, после 2001 година, е тенденциозен, комплексен (можеби со право), и целта на истражување е не да се истражува туку да се истражува само она премиса, елемент, како да да се докаже дека албанците не се од балкјанов туку се дојденци.
Изворот го наоѓаат во браќата Србски историчари, кој на почеток на 20 век., уживаат една визионерска метаморфоза и работат на нивната убава си кауза, како на крај Косово да биде узурпирано од страна на Албанците од Кафказ и како тоа од секогаш било Србско.

Имаме еден проблем убав, гласен и јасен, а тоа дека кога им се спомнуе на Македонците Кафказска Албанија свршаваат, а коа ќе им се каже за Албанија во Шкотска, Велс и Ирска, некако занемуваат, ќутат, ги фаќа паника и по нивниот гласник, да не му споменувам име, ќе кажат ЕЕ ОВА НЕ СЕ ОНИЕ АЛБАНЦИ НА КОИ СЕ ПАЛИ ШЌИПОТ...

А кои се тие албанци?

Стојменов и пријателите слободно можете мене да ми кажете кој се тие Албанци во Шкотска, Велс и Ирска кој носат E3b1a2? Имаат исти корени на некаде околу 40% од зборовите? И нив ги катапултираше Попеј и Курле и Мадле од Кафкаските Планини ? И за нив МАНУ ќути?

Ве молам кратко ми е мака да читам до сега читав книга насловена како МЕТАФИЗИЧКИ УЖАС, доаѓам тука да се релаксирам.

Благодарам!
Genezata na narodite e sirok poim.Zosto ve cudi,visokite predeli vo Evropa se predeli na albanite.Dodeka niskite predeli se predeli na Galite I Keltite.Ne slucajno gi znaat kako belite planini.Nie sakame da dokazime deka na Balkanot nemaat nisto zaednicko so Ilirskite koreni,bidejki Ilirskite koreni se na denesnite gragani na Balkanot,koj sto se razbiraat,na novorodencinjata im stavaat isti ili slicni iminja,gaat isti folklor,isti obicai osven Albanite koj vo bilo koj del na Balkanot ako razgovaraat dvajca megu sebe ne moze da gi razbere nitu Srbinot,nitu Hrvatot,nitu Bugarinot,nitu Makedonecot i.t.n.Dokage te ni koj e starosedelecot,a koj e doslanecot.Kako ke vi bide nie od istocna Makedonija da dojdime vo vasite domovi i da donasame nasi zakoni.Ve molime,Ve prokolnuvame pocituvajte go ova sveto parce zemja,i bidete gordi na ovaa zemja,samo taka mozeme site da se spasime.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Значи да додадам уште нешто... Имено, секако дека ние меѓусебно не можеме да си кажеме и да си докажеме, ама затоа има момци кој на тоа работеле и работат.

THOT - TAT PARLAVA ALBANESE - THOT SPOKE IN ALBANIAN

Giuseppe Catapano филолог од Рим, читајќи ги хиероглифите, познавајќи ги Индо-Европските јазици(Германски, Англиски, Италијански итн.) и семитските јазици(Арапски, Еврејски итн..), доаѓа до еден заклучок... Дека јазикот со кого се служел Тот, Фараон-Бог на мудроста, философијата итн.. во древен Египет, бил баш јазикот кој денес го зборуваат албанците со сите форми и премиси!

Ова накратко...

Следејќи ја таа патека некои други археолози, Германци, Турци, Англичани, Американци- J.E. Gauter во 1894, R. Campbell - Thompson më 1910, E. Pitard во 1927, Kurt Bittel во 1831, Shevket Aziz Konsu, Kiliç Kokten, Enver Bostanci, Muzaffer Shanyurek, Fikret Ozansoy, од 1936 година па даље, Halet Çambel John Brandwood во 1968 идр...

Разјаснуваат во најпластична форма во нивните дела, баш она што го потврдил Катапано...
А тоа е дека:

-Првиот силен бран на преселби на Хититите кој претставуваа едно посебно Илирско племе, или му припаѓаа на едно од многуте племиња на Дарданите, се преселија, се разбира во неколу фази од Северен Балкан, односно од Дарданија, накај западните брегови и северните брегови на Црно Море, накај Кафказ до централна Анадолија.

-Ова пресела се деси во време на Палеолитикот, Мезелитикот, Неолитикот и Халколитикот

-Хититите ја донесоа технологијата на рударството и на металургијата од Балканот во Анадолија

-Некаде накај 2000-та година пред наша ера, почна историскиот период во Анадол, која од страна на научниците се нарече "периодот на хититие" (2000 - 700 п.н.е)

-Во XII век п.н.е. се споменуваат три деспоти или владетели со имињата АРНАВУДА(Arnavunda)I,II,III, име од кое изгледа дека се формира по законот на метастеза, еден од синонимите за Албанците, АРНАВУДИ-ARNAVUD

-Оти во 1200 п.н.е. се случува третиот бран на преселби на Илирите-ФРИГИ од Балканска Дарданија, од кое се креираше Царството на Фригите (750-546 п.н.е.) во западна Анадолија

-И, како што изгледа од времето на преселбите на Хититите датира историјата на една територија на Кафказ, која во античко време се нарекува АЛБАНИЈА, додека нејзините граѓани АЛБАНИ, сигурно од Ириското племе од Балкан кој се нарекуваа Албани

Засега толку..


Genezata na narodite e sirok poim.Zosto ve cudi,visokite predeli vo Evropa se predeli na albanite.Dodeka niskite predeli se predeli na Galite I Keltite.Ne slucajno gi znaat kako belite planini.Nie sakame da dokazime deka na Balkanot nemaat nisto zaednicko so Ilirskite koreni,bidejki Ilirskite koreni se na denesnite gragani na Balkanot,koj sto se razbiraat,na novorodencinjata im stavaat isti ili slicni iminja,gaat isti folklor,isti obicai osven Albanite koj vo bilo koj del na Balkanot ako razgovaraat dvajca megu sebe ne moze da gi razbere nitu Srbinot,nitu Hrvatot,nitu Bugarinot,nitu Makedonecot i.t.n.Dokage te ni koj e starosedelecot,a koj e doslanecot.Kako ke vi bide nie od istocna Makedonija da dojdime vo vasite domovi i da donasame nasi zakoni.Ve molime,Ve prokolnuvame pocituvajte go ova sveto parce zemja,i bidete gordi na ovaa zemja,samo taka mozeme site da se spasime.
Пријателе бе не ми одговори бе.
Јас сум разочаран.

Не биле исти носиите, викаш, не биле исти каши, исти фолкори, исти инструменти, исти прикаски, дури исти колнежи, дури иста чест, дури исти именувања на деновите..

Ај разгледа сега ова малку да те потсетам а, сега ова надолу што ќе го постирам..





Genezata na narodite e sirok poim.Zosto ve cudi,visokite predeli vo Evropa se predeli na albanite.Dodeka niskite predeli se predeli na Galite I Keltite
Хахаха абе генетиката е иста.

Стевен Ц. Бирд, пишува цела студија, за тоа како Римските генерали земале војски од Тракија Илирија и Македонија, за одбрана на Велика Британија.
Еве и за Келтите, ако сакаш толку


Хахахах
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Инаку Сојменов, еве ти и за ДНК- Гените...


Ќе ти се најде...

П.С. Котел не рипај котел голем, перверзен, геноциден, човекојаден канибалисту... Све ви дале Гусла... Не се прчи... Во газо не знајш да се дупниш туку лајш по форуми...

Еве ти котел, да чуеш како тоа свират Албаните, со инструментот на нивните прататковци и како тоа оригинал звучи, планински песни...

 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Дали некој воопшто негде споменал дека Албанои со градот Албанополис се илири и илирски? Дали некој антички писател кој пишувал за илирите ги опишал или ставил Албаноите како Илири?

Кој антички писател или летописец или историчар рекол “Албанои се илири“
Има ли таков некој?

Јас знам дека за многу племиња се опишани и запишани како илири но за Албанои не.
Кратко и јасно. Птоломеј. Фала.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ednas platenici cel zivot platenici za tugi interesi.Oslobodete se od Vatikan,da stanete slobodni.Ajde osvezi se i mozebi ke zaboravite na lilit,i crnata Atena so bufot.Slede te ja Nika,bozicata na slobodata i taa ke ve oslobodi.Imas golem problem


Името на Албанските планини останало да сведочи за една вистина која го потврдува податокот дека навистина кралот Херакле ги пронашол албанските племиња на таа планина и откако се приклучиле кон неговата војска со цел да ги вршат споредните работи се доселиле воглавно на териториите на денешен Казакстан и Дагестан со исклучок на некои племиња кои останале во денешна Словенија и Македонија на врвот на Шар Планина, каде се затечени со победата на риската војска над македонците во третата македонско-римска војна во 168 год. п.н.е.
Топонимите - значи имињата на местата населени, имињата на реките, планините се од времето на наводното доселување на Словените, а не од времето на доагањето на албанците во 1034 год.
Постои една вистина која никој не ја запишал:
,,Кој ќе ги има Албанците и македонските Романци, ќе го има Ориентот,,
Турците се чини дека сватиле половина од оваа истина.
На Балканот сите се Христијани освен тие, сите останати зборуваат меѓу себе на разбирлив јазик и писмо освен нив, имаат слични или исти имиња освен тие...
Мислиме дека овие податоци доволно зборуваат за потеклото на новојденците на Балканскиот Полуостров, кои со тек на времето стануваат се помногубројни.
Тие продолжуваат да работат така како што навикнале, односно како што им дозволува нивниот долги години граден карактер во Зат - Кавказјето, но и отпорано, кога престојувале во алпските предели.
Во почетокот на ова писание споменавме низ кои периоди минала државата Македонија по Отоманската империја, како и нејзините соседи, со тоа што сега во понатамошниот текст мораме да сметаме и на факторот наречен Албанија, кој во последно време одеднаш, и тоа силно се вмешува во работите на Балканот, и тоа како фактор за остварување на туѓи интереси, како што било и порано, што, пак, е својствено за тој народ.
За однесувањето на албанската популација во времето од доаѓањето на балканските простори досега, сведочат многу нешта.
Освен тоа во прилог им оди и незнаењето како да се реши проблемот но, сепак, од гледна точка на вистината останува само вистината дека во јаболкото наречено Балкански Полуостров и Еропа влегол црвот Голема Албанија. На тој црв му се помага не чувствувајки од страната на тој што му помага, дека си ја сечи гранката на која седи.
Доставуваме многу свеж пример:
Постојат докази за албанската народност и за време на владение на кралството на С.Х.С .каде австриската дипломатија во Албанија набавувала платеници кои нивната задача им била да одржува стален хаос, бидејќи во тие матни води им обеќаат на двете страни богати плодови. Од овде гледаме дека овие ,,модерни влади,, културни, цивилизовани го искористуваат народот од албанска националност како понизок од нив за своите пљачкашки цели.
Значи дипломатските модери на Виена, Белград, подоцна и Рим во тој временски период знаеле само за дивјачкото искористување на албанските орди во својата импереали- стичка цел. Ако некој го попрецува и курумпира и онемогучува секое душевно и матерјално развивање на албанските орди виновни се горе наведените дипломатски моделатори.
Денес нашите сограѓани од албанска националност, се повеќе стануваат трезвени луѓе на кои им досадило големото клање и тој вечен живот да биде разбојник за туѓи интереси, и секој како поединец, како индивидуалец, како институција треба да помогне на нашиов сограѓанин повеќе да не биде роб на туѓи интереси, туку време е да разберат дека со својата кожа ги плаќаат тие интереси, и да уживаат полна слобода во земјата каде е роден и творел нашиот Александар трети Македонски, нашата заедничка Македонија, оставајќи ги по- зади себе неповиканите ,,пријатели,,
.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Нормално дека ќе има конфликт, премногу зачурени глави, сепак балканци не сме за џабе. :)

Најсмешното допрва ќе дојде, кога не само врз база на објективни генетски истражувања туку и историски аргументи ќе се докаже дека сите имаме ист корен овде на Балканот.
Со таа разлика што политичките граници направиле бариера меѓу нас, а политиката не направила непријатели.

Ќе дојде момент, каде ќе се утврди основата, дека имаме мн. повеќе заеднички работи кои не зближуваат отколку оние кои не разликуваат.
Само треба волја и време.
Генетските истражувања веќе докажале тоа што треба. Сега е спорно само да се прифати тоа како реалност. Во албанските гени е пронајден илирски ген нормално во помали проценти отколку кај хрватите. Зашто? Дека албанците во поголем број се исламизирале и се измешале гените. Кај македонците е исто така пронајден ген од античките македонци, но сепак пронајден е и ген од словенските народи, зашто? Дека и македонците се измешале со срби, хрвати словени бугари и што друго не. Јебига.

Додека ние сеуште тука се расправаме и докажуваме, не разбирам една работа. Боли кога грк вика не си македонец, ама сепак некој мава на груда и вика ти не си албанец. Лечење комплекси или нешто друго, не знам не ни сакам да се замарам со тоа. Затоа на темава реплицирам на луѓе кои што се способни да читаат.

Да, како што сум кажал, и пак ќе повторам, имаме заеднички корења, и албанците и македонците. Но, секој по свој пат. Кога ќе се исчистат мозочните клетки на неколку поединци за пан-славизмот на македонците, кога ќе се прочешла историјата и ќе се избришат "трагите" кои што србите намерно си ги оставиле како нивни, и македонците ќе го сознаат тоа, тогаш можеби и полесно би било да се прифати таква реалност на заеднички корења...што и генетски се докажани, ама...дотогаш Добро Јутро Виетнам.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Значи да додадам уште нешто... Имено, секако дека ние меѓусебно не можеме да си кажеме и да си докажеме, ама затоа има момци кој на тоа работеле и работат.

THOT - TAT PARLAVA ALBANESE - THOT SPOKE IN ALBANIAN

Giuseppe Catapano филолог од Рим, читајќи ги хиероглифите, познавајќи ги Индо-Европските јазици(Германски, Англиски, Италијански итн.) и семитските јазици(Арапски, Еврејски итн..), доаѓа до еден заклучок... Дека јазикот со кого се служел Тот, Фараон-Бог на мудроста, философијата итн.. во древен Египет, бил баш јазикот кој денес го зборуваат албанците со сите форми и премиси!

Ова накратко...

Следејќи ја таа патека некои други археолози, Германци, Турци, Англичани, Американци- J.E. Gauter во 1894, R. Campbell - Thompson më 1910, E. Pitard во 1927, Kurt Bittel во 1831, Shevket Aziz Konsu, Kiliç Kokten, Enver Bostanci, Muzaffer Shanyurek, Fikret Ozansoy, од 1936 година па даље, Halet Çambel John Brandwood во 1968 идр...

Разјаснуваат во најпластична форма во нивните дела, баш она што го потврдил Катапано...
А тоа е дека:

-Првиот силен бран на преселби на Хититите кој претставуваа едно посебно Илирско племе, или му припаѓаа на едно од многуте племиња на Дарданите, се преселија, се разбира во неколу фази од Северен Балкан, односно од Дарданија, накај западните брегови и северните брегови на Црно Море, накај Кафказ до централна Анадолија.

-Ова пресела се деси во време на Палеолитикот, Мезелитикот, Неолитикот и Халколитикот

-Хититите ја донесоа технологијата на рударството и на металургијата од Балканот во Анадолија

-Некаде накај 2000-та година пред наша ера, почна историскиот период во Анадол, која од страна на научниците се нарече "периодот на хититие" (2000 - 700 п.н.е)

-Во XII век п.н.е. се споменуваат три деспоти или владетели со имињата АРНАВУДА(Arnavunda)I,II,III, име од кое изгледа дека се формира по законот на метастеза, еден од синонимите за Албанците, АРНАВУДИ-ARNAVUD

-Оти во 1200 п.н.е. се случува третиот бран на преселби на Илирите-ФРИГИ од Балканска Дарданија, од кое се креираше Царството на Фригите (750-546 п.н.е.) во западна Анадолија

-И, како што изгледа од времето на преселбите на Хититите датира историјата на една територија на Кафказ, која во античко време се нарекува АЛБАНИЈА, додека нејзините граѓани АЛБАНИ, сигурно од Ириското племе од Балкан кој се нарекуваа Албани

Засега толку..




Пријателе бе не ми одговори бе.
Јас сум разочаран.

Не биле исти носиите, викаш, не биле исти каши, исти фолкори, исти инструменти, исти прикаски, дури исти колнежи, дури иста чест, дури исти именувања на деновите..

Ај разгледа сега ова малку да те потсетам а, сега ова надолу што ќе го постирам..







Хахаха абе генетиката е иста.

Стевен Ц. Бирд, пишува цела студија, за тоа како Римските генерали земале војски од Тракија Илирија и Македонија, за одбрана на Велика Британија.
Еве и за Келтите, ако сакаш толку


Хахахах
mnogu ste smesni ha,ha,ha,ha,ha,ha,ziveete seuste vo lazen svet,izlezete od temninata da ja vidite svetlinata ha,ha,ha,ha,ha,ha,
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom