АЛБАНЦИ = ИЛИРИ ?

Статус
Затворена за нови мислења.
D

dzale1

Гостин
Секој има право да биде што сака и ако Албанците сакаат да се именуваат како Илири јас немам проблем со тоа. Незнам зошто би имале проблем и сите вие Македонци, зошто да паѓаме на ниво на Грците? Ако Албанците викаат дека се Илири тогаш се илири, а мие смо Македонци, инаку темава е фашистичка. Поздрав
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
TUKA E PROBLEMOT STO NI EDEN NE SPOMNAL ZA ALBANITE DEKA SE ILIRI
Ај не си треси глупости... ај молим те...кој е крив што ти си Нацист, тебе друже те мачат многу нешта... и плус не си крив ти, така те научиа тебе од дома! Излажен си, Измамен...ке бидам лубезен и ке ти порачам јас на тебе да се погрижиш за иднината на Македонија... не ми глуми патриот...:toe:
Ако не знаете нешто ќутете не мора да се мешате...:smir::smir::smir:
Не вреди ,човек со вас да се расправа... Албанија веке е во NATO луѓе, па вие расправете се тука колку што сакате од каде ни е потеклото... за кратко време и во Европа... ништо чудно, дека ке и растат крилата на орелот...
Толку од мене за ова тема... :salut::salut:
O SA MIR ME QEN SHQIPTAR
 
D

dzale1

Гостин
Reemtey незнам што ти значеше тоа дека ќе му раста крила на орелот, мислим дека ова е провокација и сугерираш на зголемување на албанската територија, ама и сигурен сум дека ќе ме сфатиш што сакам да ти кажам со ова прашање: Знаеш што се случува со орелот кога ќе се судри со вентилатор со 8 перке ? ај не треси многу.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Секој има право да биде што сака и ако Албанците сакаат да се именуваат како Илири јас немам проблем со тоа. Незнам зошто би имале проблем и сите вие Македонци, зошто да паѓаме на ниво на Грците? Ако Албанците викаат дека се Илири тогаш се илири, а мие смо Македонци, инаку темава е фашистичка. Поздрав
Problemot e vo toa st ja kradat istorijata za Ilirite,so koj sakaat da stanat dominantni.Ovoj problem e za M.A.N.U.i tie treba so fakti i argumenti pred site nas da ni go dostavat.Genezata od Ilirij;
Kralot na Evropa Polifem imal tri sina
Ilirij,Galat i Kelt - ponatamu;
Ilirij imal devet sina i edna kerka i bil naznacen za kral na togasniot Balkan od negoviot tatko Polifem.
Edinstvenata kerka mu se vikala Harmonija.
Harmonija e zena na Kadmo,koj e zet na Ilirij i ja dobiva teritorijata okolu denesna Budva vo Crna Gora.
Kadmo i Harmonija imaat kerka po ime Samela,koja e majka na Dionis.
Dionis eden od sinovite mu se vika Makedon koj go naznacuva za kral na teritorijata Trakija i oblasta Ematija(oblast vo paonija)
Makedon ima dva sina Pirej i Amat ili Emat.
Znaci denesniot Balkan i isto sto e imeto Ilirija mnogu odamna.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А малце да се приберете, ова не е форум политика и комплекси.

Држете се до темата!
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Признание од “ману“ или некои професори препишувачи од ресачката школа на СФРЈ не ми се потребни ниту очекувам нивна поддршка. Што побргу заминат од нивните “вечни“ функции толку подобро.

Нема потреба од карање, исто како што нема место за потценување и омаловажување едни со други.

Да потенцирам, јас не се осеќам како “антички“ или како “словен“, јас сум единствено Македонец, а тие два термини само го дообјаснуваат современото сфаќање за Македонците.
Megu niv ima i mladi profesori, a i asistenti. Ali dobro, nema da diskutirame za toa.

Ti si Makedonec, i jas te znam i te racunam kako takov.

I moeto krajno mislenje e da se zatvori ova tema. Imame diskutirano mnogu za ova, i fakt e deka nema nikakvi rezultati osven konflikt.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ај не си треси глупости... ај молим те...кој е крив што ти си Нацист, тебе друже те мачат многу нешта... и плус не си крив ти, така те научиа тебе од дома! Излажен си, Измамен...ке бидам лубезен и ке ти порачам јас на тебе да се погрижиш за иднината на Македонија... не ми глуми патриот...:toe:
Ако не знаете нешто ќутете не мора да се мешате...:smir::smir::smir:
Не вреди ,човек со вас да се расправа... Албанија веке е во NATO луѓе, па вие расправете се тука колку што сакате од каде ни е потеклото... за кратко време и во Европа... ништо чудно, дека ке и растат крилата на орелот...
Толку од мене за ова тема... :salut::salut:
O SA MIR ME QEN SHQIPTAR
zosto se nervirate pa i vie znaete deka ne ste Iliri,vas taka ve naucija od doma da ja iskrivuvate vistinata.Nie sme srekni sto Albanija e vo NATO I E.U.znaete zosto zatoa sto ke bidete mirni,bidejki Evropa nema da dozvoli poveka Albanija da vi bide logistika za se.Dokaz;
gledate kolku ste mirni za izborive denes.Znaete bez logistika nema uspeh,vi gi skratija kanalite za se.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Reemtey незнам што ти значеше тоа дека ќе му раста крила на орелот, мислим дека ова е провокација и сугерираш на зголемување на албанската територија, ама и сигурен сум дека ќе ме сфатиш што сакам да ти кажам со ова прашање: Знаеш што се случува со орелот кога ќе се судри со вентилатор со 8 перке ? ај не треси многу.
:pos2::pos2:
Реков дека нема да продолжам да пишувам во врска со ова тема, се предомислив и одлучив да си пишувам пак... ова не провокациа! ти мислиш така... А во врска со прашањето што премногу ми е смешно:pos2::pos2::pos2: , ке бидам лубезен и ке ти одговарам и на тоа... ке се расипа вентилаторот... а друже ако мислиш дека провоцирам , грешиш мнг... јас си ја сакам Македонија 100% повеке од тебе... јас давам живот за Македонија како што направил Дедо ми , Предедо ми,... :smir::smir::smir::smir:
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
А малце да се приберете, ова не е форум политика и комплекси.

Држете се до темата!
do koga makedonecot ke bega od vistinata,koja e mnogu daleku od politikata
zosto ne svatite deka se gradi drzava Makedonija bez makedonci.
vistinata mora sekoj da ja znae,da ja dokazime zaedno i da go sledime potoa petot na kosmopolitizamot (site braka i sestri)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Megu niv ima i mladi profesori, a i asistenti. Ali dobro, nema da diskutirame za toa.

Ti si Makedonec, i jas te znam i te racunam kako takov.

I moeto krajno mislenje e da se zatvori ova tema. Imame diskutirano mnogu za ova, i fakt e deka nema nikakvi rezultati osven konflikt.

Нормално дека ќе има конфликт, премногу зачурени глави, сепак балканци не сме за џабе. :)

Најсмешното допрва ќе дојде, кога не само врз база на објективни генетски истражувања туку и историски аргументи ќе се докаже дека сите имаме ист корен овде на Балканот.
Со таа разлика што политичките граници направиле бариера меѓу нас, а политиката не направила непријатели.

Ќе дојде момент, каде ќе се утврди основата, дека имаме мн. повеќе заеднички работи кои не зближуваат отколку оние кои не разликуваат.
Само треба волја и време.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
zosto se nervirate pa i vie znaete deka ne ste Iliri,vas taka ve naucija od doma da ja iskrivuvate vistinata.Nie sme srekni sto Albanija e vo NATO I E.U.znaete zosto zatoa sto ke bidete mirni,bidejki Evropa nema da dozvoli poveka Albanija da vi bide logistika za se.Dokaz;
gledate kolku ste mirni za izborive denes.Znaete bez logistika nema uspeh,vi gi skratija kanalite za se.
Ти си срекен што Албанија е во NATO?! :pos2: да се надеваме!
Вистина е дека ни ги скратат каналите ...НИ РАСТАТ КРИЛИТЕ БРАТЕ... ова е најважно... не ме цитирајте веке...:smir::smir::smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
do koga makedonecot ke bega od vistinata,koja e mnogu daleku od politikata
zosto ne svatite deka se gradi drzava Makedonija bez makedonci.
vistinata mora sekoj da ja znae,da ja dokazime zaedno i da go sledime potoa petot na kosmopolitizamot (site braka i sestri)
Иако не беше за тебе наменет мојот пост, туку за тие пред тебе ќе ти одговорам дека овде нема простор за бегање од вистината.

Но, треба да се задржи профилот на една историска дискусија, а не политичко префрлање.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
:pos2::pos2:
Реков дека нема да продолжам да пишувам во врска со ова тема, се предомислив и одлучив да си пишувам пак... ова не провокациа! ти мислиш така... А во врска со прашањето што премногу ми е смешно:pos2::pos2::pos2: , ке бидам лубезен и ке ти одговарам и на тоа... ке се расипа вентилаторот... а друже ако мислиш дека провоцирам , грешиш мнг... јас си ја сакам Македонија 100% повеке од тебе... јас давам живот за Македонија како што направил Дедо ми , Предедо ми,... :smir::smir::smir::smir:
i treba da si ja sakas ,i zaedno da gineme za nea,bidejki taa ni e sve sto imame,i treba da si ja cuvame.
znaci pred dvoglaviot orel treba da stoi sonceto na slobodata.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Нормално дека ќе има конфликт, премногу зачурени глави, сепак балканци не сме за џабе. :)

Најсмешното допрва ќе дојде, кога не само врз база на објективни генетски истражувања туку и историски аргументи ќе се докаже дека сите имаме ист корен овде на Балканот.
Со таа разлика што политичките граници направиле бариера меѓу нас, а политиката не направила непријатели.

Ќе дојде момент, каде ќе се утврди основата, дека имаме мн. повеќе заеднички работи кои не зближуваат отколку оние кои не разликуваат.
Само треба волја и време.
Брате се слозувам потполно со тебе... а за тоа што викаш зачурени глави, на некои псикопати да врегат,и да потценуват, им е како предручек... постојано провоцират, пишуват глупости... толку од мене... извинете ако сум навредил некого! поздрав
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Нормално дека ќе има конфликт, премногу зачурени глави, сепак балканци не сме за џабе. :)

Најсмешното допрва ќе дојде, кога не само врз база на објективни генетски истражувања туку и историски аргументи ќе се докаже дека сите имаме ист корен овде на Балканот.
Со таа разлика што политичките граници направиле бариера меѓу нас, а политиката не направила непријатели.

Ќе дојде момент, каде ќе се утврди основата, дека имаме мн. повеќе заеднички работи кои не зближуваат отколку оние кои не разликуваат.
Само треба волја и време.

Cista 5 za postov. Se slovuvam so tebe. :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom