Џорџ Флојд

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Прашање кое ме мачи:

Дали ако белец беше убиен од црнец, ќе имаше ист ваков заплет?

Дали ако Џорџ Флојд беше белец, ќе следуваше вакво сценарио? Бидејќи Џорџ Флојд можеше да биде секој, без разлика на вера, нација, боја на кожа. Бидејќи вакви Џорџ-евци има на секаде во светот, штета за човечката загуба но за жал на секој континент има барем по неколку вакви случаеви дневно за кои ние не знаеме.

Прашање кое дополнително ме мачи:

Зошто немаше вакви протести за секој загинат полицаец, војник поради психопати повторно без разлика на вера, нација, боја на кожа?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.223
Поени од реакции
22.403
Прашање кое ме мачи:

Дали ако белец беше убиен од црнец, ќе имаше ист ваков заплет?

Дали ако Џорџ Флојд беше белец, ќе следуваше вакво сценарио? Бидејќи Џорџ Флојд можеше да биде секој, без разлика на вера, нација, боја на кожа. Бидејќи вакви Џорџ-евци има на секаде во светот, штета за човечката загуба но за жал на секој континент има барем по неколку вакви случаеви дневно за кои ние не знаеме.

Прашање кое дополнително ме мачи:

Зошто немаше вакви протести за секој загинат полицаец, војник поради психопати повторно без разлика на вера, нација, боја на кожа?
Зошто под поимот расизам 99% од светот подразбираат белечки против сите обоени расизам. А од сите останати кон белци дека не постои.
И заради тоа секогаш белец кога ке убие обоен првата причина ќе биде расизам, а обоен кога ќе убие белец расизмот ќе биде последна причина.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Прашање кое ме мачи:

Дали ако белец беше убиен од црнец, ќе имаше ист ваков заплет?

Дали ако Џорџ Флојд беше белец, ќе следуваше вакво сценарио? Бидејќи Џорџ Флојд можеше да биде секој, без разлика на вера, нација, боја на кожа. Бидејќи вакви Џорџ-евци има на секаде во светот, штета за човечката загуба но за жал на секој континент има барем по неколку вакви случаеви дневно за кои ние не знаеме.

Прашање кое дополнително ме мачи:

Зошто немаше вакви протести за секој загинат полицаец, војник поради психопати повторно без разлика на вера, нација, боја на кожа?
На првото прашање. Не! Поради тоа што тоа е некој си "стандард" на живеење во Америките. Според последни статистики што читав уште пред веке 5 до 10 години уназад убиствата врз белци е поголема од бројките на црнците... Во глобала - во владеењето на Трамп, убиствата се намалени, сакате верувајте сакајте не. Ова е некоја матена работа за уривање на оваа гарнитура. Ама Трампо нема да се дади така.. бар по мое.

На второто. Пак поради тоа што тоа е стандард таму веќе... Луѓето што убиваат полицајци се борачи на правда...
Тоа е што е, многу е невкусно. Инаку прашањата исто и мене ме мачат ама тоа што наоѓам информации и од лично искуство од Америките кажав најпластично. :toe:
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Под итно треба да постават вонредна состојба секое напуштање на домовите да биде кривично дело, како што и самите закони нагласуваат потоа апсење и судење по брза постапка, ако е повеќе кратен сторител на кривични дела казна затвор, ако првпат го прекршува законот парична казна. Бидејќи ова е се, освен протест...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Сега, кога се надоврзуваш, да видиме на што се надоврзуваш. Типот вика зошто Антифа да бидат прогласени за терористичка организација, а тие од Шарлотсвил не. Репликата е дека во Шарлотсвил имаш марш, од кој марш еден лудак реши да ора народ со автомобил. На протести на антифа имаш организирано палење со молотови, млатење со палки, црни качулки и маски. Во Шарлотсвил има(ше) секаков народ и багра, а во антифа има организација, план на делување и координација, шо значи нивните „ќелии“ покажуваат единство во дејствувањето. Во Шарлотсвил можеше да се види конфедерациско знаме, америчко знаме, знаме со Пепе Д Фрог итн. Имаше транспаренти шо одеа во крајности како „White Unite“, па се до 4chan глупости. Не можеш никако да им залепиш етикета како шо можеш на Антифа, кои униформирани, маскирани, наоружани и во група одат да тероризираат. Ете, си нашол четворица во спојлерот горе, со Дјук се пет, нека се и 100, 200, пак се тоа 100 или 200 стаорци во толпа од илјадници. Од таа толпа еден, значи ЕДЕН решил да ора народ. Немаше ниту колективно, ниту организирано насилство. Не видов никакво требење, прочистување, дестилирање...ништо такво не видов. Видов психопат шо влета со автомобил во група луѓе. Се додека ти не ми покажеш слики од луѓето на протестите како дркаат на сечени еврејски глави, се додека не ми покажеш слики од тие луѓе и нивните тетоважи/ланци од кукасти крстови, сите наводни требења и прочистувања остануваат у твојата, пеер, глава.

Ова сега е многу различно. Тие снимки досега шо излегоа од Минеаполис, од Шарлотсвил прават епизода на Телетабиси. Брутално претепување невини луѓе, убивање невини луѓе, палење објекти на невини луѓе, масовни кражби, организиран истовар на ладно оружје, механизација. Згора на тоа, врз сите лешеви на невини луѓе, имаш гордо мафтање на знамиња на Антифа и БЛМ. Како никој ништо да не им може. Имаш и играње политика од разни нивоа на моќ, од лигави градоначалничиња, па до Бајден сенилниот. Имаш мижење пред терор и уништување. На половина запалена држава од, претежно, две организирани групи, имаш едначење по тежина со некоја болна особа шо влетала со автомобил во толпа. Па имаш ментални гимнастики и споредби со умрени групи како ККК, па имаш враќање во бронзено доба и ропство...

На крај, статистички ако гледаш, насилството во една држава од една група е многу нормално да создава поизразена интеракција на таа група со органи на прогон. Сигурно си ги видел статистиките и јасно ти е дека цајканите, заради ненормално високиот степен на насилство кај црнците, почесто имаат работа со црнци. Тој психо цајкан имал 50% шанса да гмечи црнец за врат и 50% шанса да гмечи некој од било која друга раса за врат. Ова ми е devil's advocate, инаку, немам проблем со тоа да прифатам дека бил расист и го убил воден од расни предрасуди.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Прашање кое ме мачи:

Дали ако белец беше убиен од црнец, ќе имаше ист ваков заплет?

Дали ако Џорџ Флојд беше белец, ќе следуваше вакво сценарио? Бидејќи Џорџ Флојд можеше да биде секој, без разлика на вера, нација, боја на кожа. Бидејќи вакви Џорџ-евци има на секаде во светот, штета за човечката загуба но за жал на секој континент има барем по неколку вакви случаеви дневно за кои ние не знаеме.

Прашање кое дополнително ме мачи:

Зошто немаше вакви протести за секој загинат полицаец, војник поради психопати повторно без разлика на вера, нација, боја на кожа?
Нека те мачат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Провинција стоп.
Иначе, не трујам. Единствениот начин да ги сфатиш одговорите е да те мачат прашањата. Друг ако ти ги објасни нема да ги сфатиш. Треба сам да ти текне.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
наводни требења и прочистувања
Тоа се нивни официјални идеологии и ставови, што треба групно да палат куќи и дуќани на евреи за да ги сфатиме озбилно, дека се опасни организации, и едни други така само по пивници се собираа на времето па почнаа после и во практика да го применуваат тоа што пијани го зборуваат на асталот.

Многу релативизираш, еве нека ги испоапсат сите антифра организатори, само што антифа не е унифицирана организација и некаков акт со кој секој што е поврзан со тие ограноци ќе се смета за терористички јатак е многу опасна пракса и широко толкување, впрочем како и Patriot act што не донесе сигурност ама донесе бааѓи кратење и ограничување граѓански права. Ама тука пак е другата страна, на која ти одиш со мантрата дека тоа се се фини луѓе со по некој забеган поединец, тие фини луѓе веруваат во чисти раси, во геноцид, во еврејски светски заговор.

Имаме среќа што Трамп е само богаташки квази расист од предградието, кој предимство дава на своите бизнис интереси и не е вистински лудак кој би ги материјализирал нивните фантазии, знае тролот да запали на твитер со провокативни досетки, ама ги држи под контрола горе-долу.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.472
Уживај, го местат. Спинови праат, лепат и монтираат за да не прелажат нас дека е лош.
Иначе он е сасвим океј, образован човек, стабилен во ставови.
That was not my point.
Автоматски споено мислење:

А сепак.. соросоидиве и картелите пронаоѓаат начин
Како успеваш да извадиш нешто од контекст. Тоа е чудо... :D
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Тоа се нивни официјални идеологии и ставови, што треба групно да палат куќи и дуќани на евреи за да ги сфатиме озбилно, дека се опасни организации, и едни други така само по пивници се собираа на времето па почнаа после и во практика да го применуваат тоа што пијани го зборуваат на асталот.
Не, не. „Ќе видиш“ не е доказ. Ти овде си пишуваш кратка приказна.Ми објаснуваш за некој beer hall putsch и ми викаш „ќе видиш, пак ќе има ѓурултии“. Ја ти/ви побарав факти. Бејкон/Ботко ми пишува за некакви таму крајно десничарски парамилитарни групи. Баш ме интересира кои акции на терор и палење имот/убивање цивили организираа тие страшни крајно десничарски парамилитарни организации. На скајп ли? На форум некој сигурно, ѕид од текст напишале за тоа како ќе убиваат Mudbloods. Акции на Антифа треба ли да постирам, сосе последици? Оти има такви, не се на твитер, по форуми и во incel Discord групи. Постојат. И насилни се. Со жртви.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.472
Да немаше видеа или сведоци, ќе си го заташкаа убиството или ќе му тупнеа суспензија на џандарот и толку.

Пред еден месец во Алабама испукаа еден црнец шо џогираше на патот.
Се додека не излезе видеото јавно, немаше никаков процес за сторителите.
уште еден куп вакви случаеви со лопата да ги риниш
Никаде, никој од нас тука на темава нема оправдано УБИСТВО над друг човек.
Јасно се гледа дека над 50% од убиствата се сторени токму од тие афро-американци. Не е битно дали се работи за меѓу расно убиство. Колку се процентуално белци, хиспано, црнци по затворите? Колку убиства поврзани со банди има секојдневно на територија на САД ?
Во најмала рака треба некој да ги жали црнците како раса во денешно време. Да, се случило убиство. УБИСТВО. За тоа џандарот треба да лежи доживотна! Само гледај сега што се случува. Зарем ова го прави нормален човек ? Исто беше и кога го убија тоа 13 годишно дете што вперило пиштол на џандар. И тогаш се утепаа од протестирање и КРАДЕЊЕ на големо. Исто како и сега. Дека афро-американците се кримоген народ, тоа е факт. Самите бројки го кажуваат тоа. И не, не сум расист, растен сум баш со музиката тие црнци во 90 што ја правеле, и ден денес ги рокам крс, биги... Иам читано доста и за нивната историја, за протестите, за тоа како од граѓани од втор ред дошло до тоа да имаат тотално исти права како белците. Напатен народ биле, овие денешниве сега немаат осетено НИШТО од тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom