Џорџ Флојд

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Зошто нема тема за ова?Не разбирам.
У моментов во Америка се случува The Purge,и тоа у буквална смисла на зборот,не знам да волку некогаш работите да искочат од контрола.Кружат застрашувачки видеа по нетов,и мислам дека им клизна ситуацијата од рака.Нормално е толпата да почне да дивее,да вандализира продавници и тн,ама како што гледав луѓево на улица почна да искачат со оружја,лакови,еден продавач додека ја бранел продавницата(белец) му се собра 10-15 црнци,и најверојатно е мртов,ако не грешам 2 полицајци веќе се убиени во немирите,сцената со камиониот на автопатот,ограбување,улетување со автомобил во толпа,буквално филмски сценарија ама на жал вистински дејствиа....
Искочи и војската на улиците,протестите се прошируват,ситуацијата им ескалира,и се повеќе и повеќе настани кој немат конекција со самиот Џорџ и барање правда,ако ги најдам видеата ќе ги поставам подоцна..
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.651
Поени од реакции
3.550
Палењето не треба да биде само заради овој човек, туку заради целото општество и целата поставеност на системот ама луѓето никаде уште мислам дека не се спремни за тоа.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Зошто нема тема за ова?Не разбирам.
У моментов во Америка се случува The Purge,и тоа у буквална смисла на зборот,не знам да волку некогаш работите да искочат од контрола.Кружат застрашувачки видеа по нетов,и мислам дека им клизна ситуацијата од рака.Нормално е толпата да почне да дивее,да вандализира продавници и тн,ама како што гледав луѓево на улица почна да искачат со оружја,лакови,еден продавач додека ја бранел продавницата(белец) му се собра 10-15 црнци,и најверојатно е мртов,ако не грешам 2 полицајци веќе се убиени во немирите,сцената со камиониот на автопатот,ограбување,улетување со автомобил во толпа,буквално филмски сценарија ама на жал вистински дејствиа....
Искочи и војската на улиците,протестите се прошируват,ситуацијата им ескалира,и се повеќе и повеќе настани кој немат конекција со самиот Џорџ и барање правда,ако ги најдам видеата ќе ги поставам подоцна..
Си имаат и америвие свој Чаир,Кондово и Арачиново.Јес дека цајканов шо го угуши Флојд е случај за детална психоанализа,ама тие гетата низ Америка се 10 пати поопасни од нашиве гета.Америве од премногу мешања во дугите работи заборавија да си средат низдома.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Си имаат и америвие свој Чаир,Кондово и АрачиновоЈЈес дека цајканов шо го угуши на Флојд случај за детална психоанализа,ама тие гетата низ Америка се 10 пати поопасни од нашиве гета.Америве од премногу мешања во дугите работи заборавија да си средат низдома.
Дел от системот. Изгледа по профитабилно им е сегашната (или поранешната) состојба....
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.302
Поени од реакции
36.711
Палењето не треба да биде само заради овој човек, туку заради целото општество и целата поставеност на системот ама луѓето никаде уште мислам дека не се спремни за тоа.
6BD89BB1-BCCF-4C7A-BE22-073794A3F460.jpeg
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.811
Поени од реакции
9.961
Не му ја секирајте за Америка, овие се контролирани протести со однапред прежалени жртви за да се издува малку работничката класа.

Вистинскиот проблем никој не се осудува да го спомне а тоа е класната поделеност, недостапност на здравствена нега и образование.

Во текнува на Окупирај Вол Стрит и како наеднаш исчезна од сите на медиуми?

Се дури сиромавите се палат на малцински права и кршење излози богатите мирно ќе си спијат
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Јас сум крајно револтиран од случајов и уште повеќе револтиран од настаниве после случајот. Зборови не се доволни да ви опишам колкава нервоза ми предизвика сево ова а дури и плачев.
Го гледав видеото и не можев да верувам што гледам. А со оглед на моето долгогодишно 4chan искуство, веројатно досега ги имам гледано најгрозните нешта кои умот не може ни да си ги замисли, помножено со 2. Ама тоа се терористи, шизофреници, ментални растројства итн.

До некаде ги разбирам оние случаи каде што има убиства затоа што било ноќе, па му се видело пиштол, па мислел дека е крадец итн. тоа се на некој начин и несреќи. Ама полицаец, со долгогодишно искуство, вкупно 10 ебани минути да го држиш човекот (кој е гол и невооружен) онака со колено врз врат ОД КОИ 5 МИНУТИ ПО ОНЕСВЕСТУВАЊЕ... не можам, стварно, не можам.

Пријателиве ми викаат расизам, садизам... ама мене не ме влече повеќе накај тоа бе. Искрено мислам дека не е ниту расизам, ниту садизам (или барем помалку) туку recklessness но во максимално ниво.

Не можам и не можам да сфатам како може полицаец онолку да биде немарен.

Кога го гледав видеото всушност не ни знаев дека он после ќе почине. И во моментите на гледање си помислив едно сценарио кое исто така ми предизвикува огромна нервоза. Замислете да се најдеше некој совесен граѓанин кој ќе му рипнеше на полицаецот и ќе го спречеше во овој грозоморен чин. Ама тогаш немаше да знаеме дека живот ќе беше спасен, и совесниот граѓанин ќе одеше во затвор. Е од ова прскам од нервоза.

Револтот на граѓаните секако дека го разбирам но мора да се делува некако за да се смират затоа што не бива ова што се случува.
Не го бива ни тоа што се случи.
Не го бива ни правниот систем, особено неговата брзина.
Колку и да изгледа чудно мојата следна препорака, мора некои промени да се направат во ретардираниот правен систем.
Во вакви случаи одма одредувам доживотна казна, ОДМА. Мислам дека тоа би делувало за смирување на народот.
Да, отворено е за дебата ова (филозофска, морална, етичка) и можеби делува чудно и нечовечки и се коси со се што учеле правниците ама некако сум цврсто убеден дека е правилно.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.703
Не му ја секирајте за Америка, овие се контролирани протести со однапред прежалени жртви за да се издува малку работничката класа.

Вистинскиот проблем никој не се осудува да го спомне а тоа е класната поделеност, недостапност на здравствена нега и образование.

Во текнува на Окупирај Вол Стрит и како наеднаш исчезна од сите на медиуми?

Се дури сиромавите се палат на малцински права и кршење излози богатите мирно ќе си спијат
Zad site zavesi imas poglednato.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.761
Поени од реакции
18.326
Си имаат и америвие свој Чаир,Кондово и Арачиново.Јес дека цајканов шо го угуши Флојд е случај за детална психоанализа,ама тие гетата низ Америка се 10 пати поопасни од нашиве гета.Америве од премногу мешања во дугите работи заборавија да си средат низдома.
Не да си имаат, би рекол многу полошо од тоа имаат, делови кај што ако случајно залуташ многу лошо ќе завршиш. Види ја статистикава за ЊуЈорк, пред некоја година беше срушен неславен рекорд - во оваа држава во период од 30 години не поминал ден без убиство, од 88 ма до 2018 та или така нешто.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.848
Поени од реакции
29.650
,,,neznam dali ja zabelezhavte onaa parola,ista ko shto beshe kaj nas vo Makedonija,,,
,,,-nema pravda nema mir-,,,
,,,ja nema taa sega ima drugi sliki,,,bea i na grid mk , i na time mk
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Зошто мора да има тема за ова? Не разбирам.

Остај ги нив нека игра мечката и на нивна врата малку, не верувам дека САД некогаш ќе се среди комплетно и ќе се врати во нормала, поминува нивното време.
Дека баш ми е жал и сум потресен од целата ситуација... тешка работа, премногу терор, војни, збрки и мизерија имаат направено во светот декади наназад.
Ваквите сценарија воопшто не ме изненадија, имаше слични немири претходните години, луѓето се во право што се бунтуваат полицијата има премногу овластување и заебувања години наназад, но не е само полицијата за ремонт туку целиот систем.
И не разбирам вакви стресови и секиранција од наши сограѓани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom