Џингис-хан - Александар 40-12

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498


During the communist period, Genghis Khan was often described as reactionary, and positive statements about him were generally avoided.[23] In 1962, the erection of a monument at his birthplace and a conference held in commemoration of his 800th birthday led to criticism from the Soviet Union, and resulted in the dismissal of Tömör-Ochir, a secretary of the ruling Mongolian People's Revolutionary Party Central Committee. In the early 1990s, when democracy was established in Mongolia, the memory of Genghis Khan with the Mongolian traditional national identity has had a powerful revival partly because of his perception during the Mongolian People's Republic period. Genghis Khan became one of the central figures of the national identity. He is looked positively by Mongolians for his role in uniting various warring tribes. His name and likeness are endorsed on products, streets, buildings, and other places. His face can be found on everyday commodities, from liquors to the largest denominations of 500, 1000, 5000 and 10,000 Mongolian tögrög (₮). Mongolia's main international airport has been renamed Chinggis Khaan International Airport, and major Genghis Khan statues have been erected before the parliament[24] and near Ulaanbaatar. There have been repeated discussions about regulating the use of his name and image to avoid trivialization.[25] In summary, Mongolians see him as the fundamental figure in the founding of the Mongol Empire, and therefore the basis for Mongolia as a country.

Genghis Khan is now regarded as one of Mongolia's prominent leaders.[26] He is responsible for the emergence of the Mongols as a political and ethnic identity because there was no unified identity between the various tribes that had cultural similarity. He reinforced many Mongol traditions and provided stability and unity during a time of almost endemic warfare between various tribes. He is also given credit for the introduction of the traditional Mongolian script and the creation of the Ikh Zasag, the first written Mongolian law.[citation needed] There is a chasm in the perception of his brutality — Mongolians maintain that the historical records written by non-Mongolians are unfairly biased against Genghis Khan; and that his butchery is exaggerated, while his positive role is underrated.[27]

http://en.wikipedia.org/wiki/Genghis_Khan


40 метарски споменик на Великиот Кан:

 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Колку монголски фамилии леб ќе јадеа со парите од споменикот.
Будали.
Антиквизатори.
Националисти.
Сорос да им го пратите да им покаже како се работи чесно.
И Бранко и геро и црнион, црвеион каков е веќе.
И А1 да им отворите таму.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
kultuzin Мене ме интересира Зошто треба да се гордееме со некој крвник како Аце наш,човек што делкал се живо и диво,убивал колел пљачкал па и споменици да му дигаме?Па тоа ти е исто како сеа Џерманциве да сакаат да му изградат споменик на деда Хитлера.Не штима а?Мада они си го сакаат уште потајно ама ај..Не бива така друже,до вчера бевме славјани сеа преку ноќ станавме антички Македонци туку така, и ај сега ке дигаме култ на аце.Перење мозоци на кило.
А Канот бил културен деец и проповедал мир и соживот низ Европа и Азија?
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Ако мислиш повеќе ебел во контекст на тоа дека бил дивјак и еден од најсуровите императори, да!
Човекот сакаше да каже друго, ама ти или не разбра или се правиш на 11 бес 10.
Сбори се дека Аце не аресувал ного жените.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Значи статијата е како може еден ТОЛКАВ споменик да чини помалце од нашиов... овој малиот.
Исто како да прашуваш зошто едно МИНИ е исти пари како едно големо Хундаи. ;)

Инаку, реално, јас статијата ја сфаќам како „Зошто никој не се буни кога во Монголија прават ТОЛКАВ споменик и си го величат минатото, додека кај нас да стават калдрма и на една коцка да пишува АЛЕКСАНДАР, право Фуере е на А1.“ :)

БајДвеј... Монголија е многу голема, на неа и стојат вакви големи работи. Кај нас помало. :)
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Каде прочита ти дека Александар касапел жени и деца? Нормално е во тоа време војските војувале со штит и меч, ти со што сакаш да ги убивале, со електрична столица? Ајде кажи кој војсководец освен Александар градел градови во освоените територии, Александрија и Вавилон и ден денес постојат и се worldwide познати!

Александар испаднал подобар за државите кои ги освојувал отколку за својата земја. А ако сакаш ти да мислиш дека бил касап грешиш, можеби Филип Втори го бараш...
Епа сигурно дека кога си натрапник нема да те остави тамошното население туку така.Вајда не му се тргале од патот јебига..Не знам дали делкал жени и деца,ама сигурно паѓале многу глави.И на крајкраева со кое право он тргнал да освојува?Јас тоа не го оправдувам, и тоа е тоа.Според мене Александар бил образован човек што знае што сака,во младоста,желен за власт и слава.И од негде знам дела се смета за најбогатиот човек низ историјата.Сигурно не имал компанија јебига,туку пљачкал се живо и диво(што е нормално за војните).И да не бил касап,бил штетник тоа сигурно.Епа после градел градови.Па во таква ситуација и јас ке градам.(ај воа со градењево нека го земеме како позитивна страна)

--- надополнето ---

А Канот бил културен деец и проповедал мир и соживот низ Европа и Азија?
хехехе Тој бил чак скроз.Да не правиме сега споредба,не ми е тоа целта.Туку ме сврби тоа со спомениците,сеа на Џингис Кан му направиле поголем споменик од тој на Аце...doe's it really matter's ?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Значи, монголците - споменик - култура - традиција - шатори = туризам.

Македонија - споменик - перење пари - аматерство - државни пари - приватни хотели = Личен интерес.

Фала, но не фала.
Абе ај, така викаш а?
Ова информацииве ти се од многу читање на Фрфљо, или директ Фрче ти ги праќа по меил?
"Перење пари" е кога некој е на власт и НЕМА НИШТО изградено = НУЛА
Тоа истото што си го напишал за Монголија ќе биде и кај нас, минус шаторите.
Или ако сакаш ти дигни и една шатра под Аце, да ти држи сенка, а и ќе те разлади водата од фонтаните.
:wink:

kultuzin Мене ме интересира Зошто треба да се гордееме со некој крвник како Аце наш,човек што делкал се живо и диво,убивал колел пљачкал па и споменици да му дигаме?Па тоа ти е исто како сеа Џерманциве да сакаат да му изградат споменик на деда Хитлера.Не штима а?Мада они си го сакаат уште потајно ама ај..Не бива така друже,до вчера бевме славјани сеа преку ноќ станавме антички Македонци туку така, и ај сега ке дигаме култ на аце.Перење мозоци на кило.

Ако се ставаат споменици поарно на Гоцета и екипа,луѓе шо ја бранеле државата и направиле нешто вредно и храбро,а не Аце (херојот) the butcher,па и спомеников на Џингис Кан демек бил многу голем па и ние треба да напраиме поголем..:uvo: bulls shit
Ти бе си помирисал школска клупа некогаш, или "знаењево" ти е од дома дадено?
Овој ли Александар бил "крвник"..?

"As King of Asia Alexander set his own standards. They were
those not of Persia but of Macedonia: in short, tolerance of
religions, respect for local customs, continuance of local
government, and coexistence, as in the Macedonian kingdom. He
believed that these standards—so alien to European
imperialism—worked; for he said that he would have little
difficulty in winning Arabia, because he would allow the Arabs to
administer their state in accordance with their customs, as he
had done in India.[9] At the same time he was King of the
Macedonians."

Превод:
"Како Крал на Азија Александар си ги постави своите сопствени стандарди.
Тие не беа стандарди на Персија туку на Македонија, накратко: религиозна толеранција,
почит кон локалните обичаи, продолжување (дозволување, заб. моја) на локалната самоуправа,
и коегзистенција, исто како во Македонското Кралство. Тој веруваше дека овие стандарди--толку страни
(неприродни, заб. моја) за Европскиот империјализам--функционираат, и затоа тој рече дака лесно
ќе ја освои Арабија, зашто ќе им дозволи на Арапите да си ја управуваат нивната земја според нивните
обичаи, како што направи и во Индија.[9] Меѓутоа (за цело време) тој си беше и остана Крал на Македонците."

N.G.L. Hammond "The Macedonian imprint on the Hellenistic World"

Поголеми "крвници" од таквите абдалчиња како тебе нема на светов...

Човекот сакаше да каже друго, ама ти или не разбра или се правиш на 11 бес 10.
Сбори се дека Аце не аресувал ного жените.
На тебе тоа ли те "чеша" за Александар..?
 
F

FilipMacedon

Гостин
Човекот сакаше да каже друго, ама ти или не разбра или се правиш на 11 бес 10.
Сбори се дека Аце не аресувал ного жените.
Абе можда Ацко се штедел,но војската негова вршела работа и за него,па да не речам и за идните генерации....имаш убави примероци и ден денес во Авганистан,Турција,Пакистан и др...за балканот не ти зборам знам дека душевно ке те заболи....:)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
хехехе Тој бил чак скроз.Да не правиме сега споредба,не ми е тоа целта.Туку ме сврби тоа со спомениците,сеа на Џингис Кан му направиле поголем споменик од тој на Аце...doe's it really matter's ?
И мене не ми е сеедно кога наутро морам во прва да возам од Чаир до Мавровка, мислам дека од таа маса дел требаше да издвојат "за народ" што се вели -ние сме таму четврт Скопје, а кубуриме со живеачката...башка проблемите во другите сфери. Посебно дуплираните пари кои ќе завршат во нечии раце.
Ама тоа е, моеш нешто да смениш? Не..џабе нервози :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Абе ај, така викаш а?
Ова информацииве ти се од многу читање на Фрфљо, или директ Фрче ти ги праќа по меил?
"Перење пари" е кога некој е на власт и НЕМА НИШТО изградено = НУЛА
Тоа истото што си го напишал за Монголија ќе биде и кај нас, минус шаторите.
Или ако сакаш ти дигни и една шатра под Аце, да ти држи сенка, а и ќе те разлади водата од фонтаните.
:wink:
Колку сакам кога вака некој ќе ми се напенали...
демек перење пари е кога ништо не се гради? :) Дали ти воопшто си запознаен со поимот перење пари како се тоа прави или само изиграваш интелектуалац са прве класе?
Моите податоци не ми ги даде ни Бране, ни Фрле, ни Гвујо, туку самиот член кој што си отворил тема. Доколку се потрудеше да ја прочиташ темата, наспроти тоа да контрираш на се и сешто, можеби ќе го увидеше тој момент каде се напишани бројки (знаеш..тоа се тие симболите, арапскине...)

Смешен си.Види ја сликана монголине шо изградиле. Мислиш дека имам против такво нешто? НЕ! Тоа е чудо едно кое што кога тогаш ќе почне да привлекува туризам...а кај има туристи, има и пички за ебење.
Него, кај нас со дупло повеќе пари, се прави дупло помал споменик, во дупла помала површина, се узурпира и така веќе премногу малиот простор во самиот центар на градот, па наместо фудбал нема да имаме место на плоштад ни тетрис да играме.

Значи, кажи му на Гвујо, нека викне некој монгол, нека му ги даде истите пари што ги дал за вапцање јајца, овај леење на споменици, нека пикира некое земјиште на едно 5 хектара, нека направи културно-забавен парк каде што ќе се плаќа влезница, со ресторани хотели споменик огромен еден и јас би бил пресреќен.

Но ова вака...е перење пари, а ти ...џабе изиграваш паметен.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
rymz напиша:
Колку сакам кога вака некој ќе ми се напенали...
демек перење пари е кога ништо не се гради? :) Дали ти воопшто си запознаен со поимот перење пари како се тоа прави или само изиграваш интелектуалац са прве класе?
Моите податоци не ми ги даде ни Бране, ни Фрле, ни Гвујо, туку самиот член кој што си отворил тема. Доколку се потрудеше да ја прочиташ темата, наспроти тоа да контрираш на се и сешто, можеби ќе го увидеше тој момент каде се напишани бројки (знаеш..тоа се тие симболите, арапскине...)
Хаха, фудбалерче мило не ме радуј...
Темата е од ВЧЕРАШЕН весник, а јас весници читам додека се свежи т.е. кога излегуваат.
Е сега кога и весникот, а гледам и ти си многу за "споредба", де пошто си мноооогу информиран ти покажи ми ги на мене, а и на сите тука ВИСТИНСКИТЕ БРОЈКИ од тој проект таму, и овој нашиов, бива..?
А, да не зборам за целосна анализа на, да речеме колку чини градешна оператива, материјали, итн. во Монголија и тука кај нас во Македонија.
Ај да те видиме штом си толку мандрак, еве истопори се со ВАЛИДНА СПОРЕДБА со сите нишани и БРОЈКИ, па после драпај колчишта тука, бива ли мило фудбалерче, или немаш време од многу собирање топки од гол.?

rymz напиша:
Смешен си.Види ја сликана монголине шо изградиле. Мислиш дека имам против такво нешто? НЕ! Тоа е чудо едно кое што кога тогаш ќе почне да привлекува туризам...а кај има туристи, има и пички за ебење.
Него, кај нас со дупло повеќе пари, се прави дупло помал споменик, во дупла помала површина, се узурпира и така веќе премногу малиот простор во самиот центар на градот, па наместо фудбал нема да имаме место на плоштад ни тетрис да играме.

Значи, кажи му на Гвујо, нека викне некој монгол, нека му ги даде истите пари што ги дал за вапцање јајца, овај леење на споменици, нека пикира некое земјиште на едно 5 хектара, нека направи културно-забавен парк каде што ќе се плаќа влезница, со ресторани хотели споменик огромен еден и јас би бил пресреќен.

Но ова вака...е перење пари, а ти ...џабе изиграваш паметен.
"I'm just a gigolo, and everywhere I go... tra-la-la"
Детуле, не ми глаголи многу ќе ти се напенави виличето...

Не знам ти од кај си, ама на ПЛОШТАД НЕ СЕ ИГРА ФУДБАЛ.
Ниту до сега се играло, а се некако ми се чини дека ни од сега нема...
А, ти ако чекаш "туристки" за да се офајдиш, поарно фаќај патот за Монголија, сигурно ќе ќариш нешто во тоа "туристичката гужва"
:helou:
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Човекот сакаше да каже друго, ама ти или не разбра или се правиш на 11 бес 10.
Сбори се дека Аце не аресувал ного жените.
Имаш ти доказ дека тој бил геј??? Или се повикуваш на лаички муабети што си ги слушнал низ маало? Или пак си ти педер и затоа ја насочуваш дискусијава натаму?

Епа сигурно дека кога си натрапник нема да те остави тамошното население туку така.Вајда не му се тргале од патот јебига..Не знам дали делкал жени и деца,ама сигурно паѓале многу глави.И на крајкраева со кое право он тргнал да освојува?Јас тоа не го оправдувам, и тоа е тоа.Според мене Александар бил образован човек што знае што сака,во младоста,желен за власт и слава.И од негде знам дела се смета за најбогатиот човек низ историјата.Сигурно не имал компанија јебига,туку пљачкал се живо и диво(што е нормално за војните).И да не бил касап,бил штетник тоа сигурно.Епа после градел градови.Па во таква ситуација и јас ке градам.(ај воа со градењево нека го земеме како позитивна страна)




Ти си чул каков крал бил Дариј трети? Зошто мислиш дека ја изгубил битката кај Гавгамела?

- Владеел со тиранија и сопствениот народ не го сакал, кога војниците виделе дека губат самите се разбегале а Дариј му ја здувал како задња пичкица. Ете затоа и ја изгубил државата, а народот го пречекал Александар како ослободител а не како тиранин, цветови му фрлале кога поминувал.

Значи секаде каде што стапнал народот(не војската) го пречекувале како ослободител и цивилизатор!


И земи отвори некоја книга за да ги намалиш глупостите што ги истресе!
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
kultuzin Мене ме интересира Зошто треба да се гордееме со некој крвник како Аце наш,човек што делкал се живо и диво,убивал колел пљачкал па и споменици да му дигаме?Па тоа ти е исто како сеа Џерманциве да сакаат да му изградат споменик на деда Хитлера.Не штима а?Мада они си го сакаат уште потајно ама ај..Не бива така друже,до вчера бевме славјани сеа преку ноќ станавме антички Македонци туку така, и ај сега ке дигаме култ на аце.Перење мозоци на кило.

Ако се ставаат споменици поарно на Гоцета и екипа,луѓе шо ја бранеле државата и направиле нешто вредно и храбро,а не Аце (херојот) the butcher,па и спомеников на Џингис Кан демек бил многу голем па и ние треба да напраиме поголем..:uvo: bulls shit
Кажи Историја со која оцена те оцениле, биди искрен?
А, и тебе и на родителите твој (и мој) им бил перен мозокот. Прашај ја баба ти или прашај го дедо ти дали знаат што е СЛОВЕН?
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Ти си чул каков крал бил Дариј трети? Зошто мислиш дека ја изгубил битката кај Гавгамела?

- Владеел со тиранија и сопствениот народ не го сакал, кога војниците виделе дека губат самите се разбегале а Дариј му ја здувал како задња пичкица. Ете затоа и ја изгубил државата, а народот го пречекал Александар како ослободител а не како тиранин, цветови му фрлале кога поминувал.

Значи секаде каде што стапнал народот(не војската) го пречекувале како ослободител и цивилизатор!


И земи отвори некоја книга за да ги намалиш глупостите што ги истресе!
Абе дете,не ми продавај муда за бубрези.Како прво набрзинка одговорив прееска,ај малце објаснување...Тоа шо го кажа -првпат го слушам.Кој е тој Дариј???
Му пишав и на Ченто во порака,и ако ме мрзи ама ај пак ке пишам.Баш заради тоа и што Дариј владеел со тиранија не го сакале луѓето.Вајда постојано ги држел под страв,им мавал даноци,и живееле сиромашно како мршници со 500 муви на човек и фала богу кога дошол александар, си дале надеж дека ке им даде подобри услови за живот а и да му се спротиставеле,ке се заебеле,оти во главно(по некоја логика) останале повекето жени,деца и старци.Рајата видела надеж во аце,а знаеме дека надежта последна умира -така.Дариј побегнал,оти Аце играл добри стратегии (браво за тоа нема што).Штикот се чувствувал инфериорен над Александар со толку многу војници и мислел ке го порази.Одамна имам читано книга за Аце од Плутарх,ама не ми текнува баш на се. Аце е прочуен по тоа што на млади години има освоено толкава територија(до Индија кај тоа Орките),паметен,стратег,и многу битно е да се напомене фактот што се вратил жив и без пораз..и умира млад.Е тоа е тоа што всушност највише го става на пиедестал.Како и да е,не е за потценување тоа што го постигнал-посебно фактот што многу напори вложувал во библиотеките и ширење на писменост.
Значи нормално е да се изгради споменик,ама да не биде како Колос од Родос јбг.Значи дечково што ја отвори темава,да не се нервира што на Џингис Кан му направиле споменик поголем од нашиот :smir:
Кажи Историја со која оцена те оцениле, биди искрен?
А, и тебе и на родителите твој (и мој) им бил перен мозокот. Прашај ја баба ти или прашај го дедо ти дали знаат што е СЛОВЕН?
Со 5ка оти???
Словен-е човек од Словенија ако не се лажам.Да не мислиш за Славјан?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Кажи Историја со која оцена те оцениле, биди искрен?
А, и тебе и на родителите твој (и мој) им бил перен мозокот. Прашај ја баба ти или прашај го дедо ти дали знаат што е СЛОВЕН?
Моите сум ги прашувал - појма немаат.Ама знаат дека сите во Југославија тоа биле.Што е?Појма немаат."Од каде дошле"-исто.Не знаат ништо повеќе од тоа дека треба да бидат словени исто како сите Ју земји.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom