Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Прво, разликувај анархисти од комунисти. :) Веројатно предуслов да бидеш дел од Ленка е порано да си бил анархист. :D (шала)
Второ, јас и другите слепо веруваме? Немој да ме смееш. Ај да си одел по состаноци, да знаеш што се случува интерно, па да кажуваш нешто. Вака од страна, те молам немој да тропаш. Токму тоа е причината за понекогаш неорганизираност и хаотичност - во пленумот има луѓе со различни ставови, пред се' идеолошки. Патем кажано, ДА, Студентски Пленум е независна и непартиски настроена неформална организација. Тоа што понекогаш не делува така е заради ликовиве, кои се надевам ќе ги снема од пленумот во скоро време или ќе си ја стават нивната агенда надвор од пленумот. Не е работата за слепо верување (иако за жал има некои кои се сложуваат со нивните ставови, но јбг, тоа го носи хоризонталната структура), туку во надгласување.
И да, Зденка не е партија, политичко движење е, но наскоро би требало да стане партија.

Мани таа работа, ништо не е. :)


Деканот на ПМФ ако не се лажам е повеќе наклонет до владеачката партија исто како и деканите на Земјоделски, Шумарски, Мебел и дизајн (за Ветеринарен не сум сигурен). Веројатно заради тоа, плус огромен факултет е ПМФ, мислам дека е дупло поголем од овие на кампусов кај Ректорат.
На Ветерина денес се прогласи автономна зона. Деканот заедно со професорите целосно не поддржуваат. Утре планираме некои дискусии, па ќе видиме што ќе излезе, ние сме малку студенти воопшто како факултет.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.757
имаше една изрека, ослободи ме од ослободителот !
...значи ако навистина има мнозинство единствени, доволно е да бојкотираат запишување на семестар, палење на индекси и слично... ова е само малтретирање и силување... Посебно не може насила да се бара сите факултети да прифатат една работа, некој можеби сакаат државен испит за да се намали хиперпродукцијата и девалвацијата на дипломите ... значи одамна е надминат извоз на револуција, Че е по денешните ЕУ и УСА стандарди терорист а не револуционер...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Политичките партии имаат студентски крила во многу подемократски држави од нашава. Не е тоа ништо чудно. Ама кај нас мислат дека мора да се инсистира на најопштата можна множина за да се постигне нешто.
Мене ме нервира што преку протестите за екстерно сакаат да прогураат други свои цели,партиски. Али ако целта им е иста не глеам зашто не треба да присуствуваат па макар и да добикат политички поени ние не губиме ништо.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.823
некој можеби сакаат државен испит за да се намали хиперпродукцијата и девалвацијата на дипломите ...
Тие што сакаат да воведат државен испит можеби сакаат да го регулираат тоа кој може (смее) да заврши факултет, а кој не. Студентите што се ЗА државен испит можеби поради некоја причина се сигурни дека доколку се воведе државниот испит, ќе бидат меѓу "избраните" што можат/смеат да завршат факултет. Хмм, која би можела да е таа причина?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Деканот на Техничкиот факултет во Битола д-р Стојанче Нусев ги негира пишувањата дека тој намерно го исклучува парното на студентите кои го окупираа факултетот.
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=20381
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
И го гледаш набутал 30 години у газ, без ниту еден ден стаж, за се го ебе системот и државата, обожава да цитира филозофи, се користи со латинизми, џаболебар, и по фејсбукот пролева солзи радосници за ослобдувањето од диктатурата, од режимот со алтернативни предавања...
Имаш и друга варијанта.
Го гледаш џаболебар, начукал 30 години у газ, подалеку од штаб не мрднал, му мавтаат со можно вработување (читај продолжување на џаболебарството) во администрација пред нос, и по фејсбук плука по студенти, ги етикетира сите опозицонери како предавници и го воспева Груевски.

Туку... кога ќе ги прочитам коментариве против “политичките поени“ што можат да се добијат на грбот на студентите и било кои други граѓански иницијативи, ми текнува зашто сме каде што сме.
Убаво изиграно од страна на Царот и неговата пропагандна свита. Нема што.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Туку... кога ќе ги прочитам коментариве против “политичките поени“ што можат да се добијат на грбот на студентите и било кои други граѓански иницијативи, ми текнува зашто сме каде што сме.
Убаво изиграно од страна на Царот и неговата пропагандна свита. Нема што.
Трај да не беше Грујо да ги отвори очите преку штабовите, никогаш немаше да сфатиме дека има фаци шо се обидуваат да постигнат политички поени. Или можеби знаеш и ти дека има, али боље да има такви шо ќе подржуват, без разлика за што ќе го користат името на пленумот.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Деканот на Техничкиот факултет во Битола д-р Стојанче Нусев ги негира пишувањата дека тој намерно го исклучува парното на студентите кои го окупираа факултетот.
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=20381
Среќа наша што Османлииве на Гоце Делчев не му гаселе парно. Да не беше парното, денес Македонија немаше да биде тоа што е.

Револуцуја жими qrОФ. Ова е Менада револуција, ништо поише, ништо помалце.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Имаш и друга варијанта.
Го гледаш џаболебар, начукал 30 години у газ, подалеку од штаб не мрднал, му мавтаат со можно вработување (читај продолжување на џаболебарството) во администрација пред нос, и по фејсбук плука по студенти, ги етикетира сите опозицонери како предавници и го воспева Груевски.
Не зборам за конкретниот случај ама сакаш да ми кажеш дека ако не ја плукаш власта одма не те етикетираат како поддржуваш на истата, партиски куропушач, плакатолепач итн итн?

И не дека ме праша ама пре би џаболебар у јавна администрација да заработувам за себе него вакви што ги јебе системот и цвикаат како немаат пари а у принцип се деца од доброситуирани семејства што трошат по 20-30 евра на излагање.

Да и јас сум плакатолепач. Лепам плакати низ градов во вид на јадење говна за власт, опозиција и овие што се јебени од системот...
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Не ја плукаш власта, мора да си вмро.
Ја плукаш власта, еј браво брад кој цар си само, * тап тап по рамо * така треба, пада влада, уууаааа
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Не зборам за конкретниот случај ама сакаш да ми кажеш дека ако не ја плукаш власта одма не те етикетираат како поддржуваш на истата, партиски куропушач, плакатолепач итн итн?

И не дека ме праша ама пре би џаболебар у јавна администрација да заработувам за себе него вакви што ги јебе системот и цвикаат како немаат пари а у принцип се деца од доброситуирани семејства што трошат по 20-30 евра на излагање.

Да и јас сум плакатолепач. Лепам плакати низ градов во вид на јадење говна за власт, опозиција и овие што се јебени од системот...
Не зборуваме за неплукање на власта, зборуваме за плукање на се` што е со спротивен став од неа.
Мешаш две различни работи. Но, ако ме прашаш мене лично, сомнителни ми се луѓето што не ја плукаат.
Зашто, едно е да си со различна политичка ориентација, ама сосема друго е кога не плукаш по власт што игнорира студенти, крие убиства, мести судски процеси, мести избори, уништува мали и средни претпријатија и сл.
Нешто не штиима во таа приказна, но тоа е друга тема.

А јас повеќе почитувам луѓе од по 30 па макар и 40 и 50 години што седат невработени дома и филозофираат на facebook, отколку луѓе што сакаат да се обесат на државната цицка со истото неработење, нудејќи се себе како ништо повеќе од еден глас не размислувајќи за последиците. Зашто мене како даночен обврзник, поголем проблем ми се вториве.

Ти можеш да бидеш што сакаш, ама убаво би било да бидеш конструктивен.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Епа крејзи ин лове, тоа е муабетот. Хермафродитов зема микрофон (или разглас во случајов) и мисли дека е Мартин Лутер Кинг и ќе држи говор налик „ај хев а дрим“, му се баца буцково од МТВ и овој ги полни гаќите и почнува да зборува ко да има спич дозордер.

Тоа што дошле од МТВ, не значи дека цела изјава (чија и да е) ќе ја пренесат и нема да ја извртат. На тоа алудираат...
Пa уствaри oвa ќе му дoјде кaкo супер oпис нa пленумoт oд втoриoт мaрш пa нaвaму. Се силеa сo укинувaње, укинувaње, укинувaње, дaндaрa-мaндaрa, иaме aргументи, влaстa е глупa, ги викa Грујo нa средбa и oвие кo мaчињa предaт нa средбaтa и пoсле вo изјaвa викaaт, oдлoжувaње зa 1 гoдинa е супер, кoнструктивнa беше средбaвa, зaдoвoлни сме.
Зaтoa фaлa му нa пленумoт, aмa некa си бркa рaбoтa :)

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не зборуваме за неплукање на власта, зборуваме за плукање на се` што е со спротивен став од неа.
Мешаш две различни работи. Но, ако ме прашаш мене лично, сомнителни ми се луѓето што не ја плукаат.
Зашто, едно е да си со различна политичка ориентација, ама сосема друго е кога не плукаш по власт што игнорира студенти, крие убиства, мести судски процеси, мести избори, уништува мали и средни претпријатија и сл.
Нешто не штиима во таа приказна, но тоа е друга тема.

А јас повеќе почитувам луѓе од по 30 па макар и 40 и 50 години што седат невработени дома и филозофираат на facebook, отколку луѓе што сакаат да се обесат на државната цицка со истото неработење, нудејќи се себе како ништо повеќе од еден глас не размислувајќи за последиците. Зашто мене како даночен обврзник, поголем проблем ми се вториве.

Ти можеш да бидеш што сакаш, ама убаво би било да бидеш конструктивен.
Не е оправдување, никакво ама која власт не го прави болдираното?
Не само во фиром, насекаде низ светот. Секаде е Нарнија, само во фиром ова го прави вемероу? Ќе дојде елдепе (небитните) и ќе се оправиме?

Ти почитувај и 60 годишни што филозофираат на фб ама дај боже да имаш деца, па кога ќе ти дадат работа кажи не, јас ќе филозофирам на фејзбук а малите нека плачат, ќе филозофирам јас за тоа, како они плачат, мене ме јебе системот и немам пари да им купам кашичка.

Дај бе доста се мавате во гради, мислам...[DOUBLEPOST=1424367860][/DOUBLEPOST]
Пa уствaри oвa ќе му дoјде кaкo супер oпис нa пленумoт oд втoриoт мaрш пa нaвaму. Се силеa сo укинувaње, укинувaње, укинувaње, дaндaрa-мaндaрa, иaме aргументи, влaстa е глупa, ги викa Грујo нa средбa и oвие кo мaчињa предaт нa средбaтa и пoсле вo изјaвa викaaт, oдлoжувaње зa 1 гoдинa е супер, кoнструктивнa беше средбaвa, зaдoвoлни сме.
Зaтoa фaлa му нa пленумoт, aмa некa си бркa рaбoтa :)

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Да ти беше ова прво мислење во темава од старт ќе беше УМС :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Тој педерот гнасен шо се слика пиштол гол, сместа у пленум да се издејствува да не се појавува Нигде.
Имајте у глава дека тој не претставува Нас.
Уште срамот неможам да го преболам.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Не е оправдување, никакво ама која власт не го прави болдираното?
Не само во фиром, насекаде низ светот. Секаде е Нарнија, само во фиром ова го прави вемероу? Ќе дојде елдепе (небитните) и ќе се оправиме?

Ти почитувај и 60 годишни што филозофираат на фб ама дај боже да имаш деца, па кога ќе ти дадат работа кажи не, јас ќе филозофирам на фејзбук а малите нека плачат, ќе филозофирам јас за тоа, како они плачат, мене ме јебе системот и немам пари да им купам кашичка.

Дај бе доста се мавате во гради, мислам...
Ајдеее, што кажа сега, од 30 годишни џаболебари го сврте на ако имаш деца кажи не.
Во која држава не се местат избори и судски процеси и уништува приватен сектор ми рече бе и остана жив.
Јас велам, ако имаш деца, бори се за нивните права, слободно да студираат, да не ти умираат од безвезни болести зашто фондот не сака да плати лечење, и научи ги на вистински вредности.
Зашто системот и тебе кога-тогаш ќе те јебе. Кога ќе банкротира државата, де. Може тогаш ќе им дојде памет, кога ќе останат со прстот во уста. Зашто учење од туѓи грешки е за пички.

Тој педерот гнасен шо се слика пиштол гол, сместа у пленум да се издејствува да не се појавува Нигде.
Имајте у глава дека тој не претставува Нас.
Уште срамот неможам да го преболам.
А што направи толку срамно човекот?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom