Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
Све зa пaри пa нели пензиoнерoте се вoзaт беспaри тoa некoј мoрa дa гo плaти. Виде држaвaвa прoсти студенти и нoрмaлнo е декa ќе имa вaкви рaбoти.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

SenoraRamos

Tu voz - nuestro sentimiento!
Член од
20 март 2011
Мислења
191
Поени од реакции
108
Владата е одлучна по секоја цена да се воведе државниот испит..:facepalm: Ајде студенти излезете на улица против неправдата, незнам зошто чекате ? :([DOUBLEPOST=1417022692][/DOUBLEPOST]

Уште малце ќе се донесе законот овие дур да излезат пак на протести..
А ти од дома ќе набљудуваш? Излези и ти, бе! Повеќето сте запнале „ајде студенти, браво студенти“ и сѐ то е океј, али ова го засега секој, на овој или оној начин. Ако веќе цепидлачиме, ниту моменталните студенти не мора да преземат нешто, дека нели „и да сакаат нема да полагаат екстерно“. Ко шо е должност на секој студент да реагира, исто е должност и на секој граѓанин. На крај краева, солидаризирај се.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
А ти од дома ќе набљудуваш? Излези и ти, бе! Повеќето сте запнале „ајде студенти, браво студенти“ и сѐ то е океј, али ова го засега секој, на овој или оној начин. Ако веќе цепидлачиме, ниту моменталните студенти не мора да преземат нешто, дека нели „и да сакаат нема да полагаат екстерно“. Ко шо е должност на секој студент да реагира, исто е должност и на секој граѓанин. На крај краева, солидаризирај се.
И ако што бев симпатизер на ВМРО-ДПМНЕ овој пат сум за студентите, излезете на протести јас прв ќе сум тој што ќе ви се приклучам, и ако што веќе несум студент, срцето ми е со вас..
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Па и треба да полагаат ! Мора да полагаат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
Че учиш. Да видиш како е. Јас сум завршувал штулов и еве у Швицарска важи дипломата.
Значи сепак не си научил доволно за каков идиотизам станува збор со овие најавувани промени.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Гаро, ај те сфаќам ти е досадно, ама не уништувај и вакви теми.
 

SenoraRamos

Tu voz - nuestro sentimiento!
Член од
20 март 2011
Мислења
191
Поени од реакции
108
И ако што бев симпатизер на ВМРО-ДПМНЕ овој пат сум за студентите, излезете на протести јас прв ќе сум тој што ќе ви се приклучам, и ако што веќе несум студент, срцето ми е со вас..
Не те цитирав ради партиската определеност. Е, болдираното - то е то. :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.871
Поени од реакции
11.490
Во понеделник во 18 часот пред платото на УКИМ, 5ти собир на Студентскиот пленум.

Пленумци, дојде време за петтата студентска средба, прва по протестниот марш.

Понесете си топла зимска облека, и греени пијалаци, и во понеделник, 18 часот бујрум на плато на УКИМ.

Донесете ги и своите идеи за идни активности на пленумот.

Споделете го овој постер на социјалните мрежи, и доколку сте во можност испечатете неколку копии и залепете ги на вашиот факултет
#ПоздравПленумци #СтудентскиПленум

Очигледно дека не добиле одобрување од деканите на факултетите за користење на просторија. Смешно и тажно!
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Сакаат преку глупави реформи да крадат повеќе пари. Образованието, кое е на доста ниско ниво, не можат да го подигнат на поголемо ниво со тие непотребни испити туку само можат да ги демотивираат студентите. Да се вработи подобар кадар, да се подобрат условите на студентските домови можеби би ја подобриле работата. Универзитетите треба да останат независни инстутуции, и треба самите да направат иновации во шемата на работа на самиот универзитет и како ќе се одвиваат учебните дејности, кои од таму би можеле да донесат некои подобрувања. Факт е дека, откако станаа подостапни студиите на државните институции, огромен процент од матурантите се запишуваат и стана како "мода" да се запишеш на факс, иако ретко 50% поминуваат после прв семестар понатака. Треба промени во субјектите кои ги изучуваат студентите, да се конкретни и прецизни, на почеток општи а потоа да се влегува подлабоко во субјектот како што минуваат семестрите. Нема никаква потреба да се воведуваат државни испити и екстерни тестови, бидејки тоа води во ќорсокак. Убаво е што колегите излегоа на протести, тоа се почитува, ние, студентите сме водечката сила на општество кое е во развој и нашиот глас мора да биде слушнат. Јас сум индиректно поврзан со овие работи бидејки сум студент во Бугарија, но мило ми е што сите студенти, минус партиските миленичиња, имаат заедничка цел, и сигурен сум дека само заедно може да се влијае на глупавите одлуките за воведување на непотребни испити и тестови.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.871
Поени од реакции
11.490
Во однос на средбата во понеделник вечер, најверојатно ќе биде во некоја просторија од факултетите (не е битно кој). Ама не е уште сигурно. Така да, кој не сакаше да дојде заради ладното, сега да дојде. Убаво би било да има што е можно повеќе луѓе со цел самите одлуки да имаат поголем легитимитет. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom