Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Така бе Рики. Не те засега. Кур те боли, меѓу нас кажано. Така и треба да биде.
Ама утре Рики коа некој рандом ќе ти жбрца нож у бубрег, зашо ја да излезам да протестирам?
У мој град нема албанци. Мене не ме засега, ама еве и јас сум суперфин како тебе, и мене не ми смета ако некој твој другар излезе да протестира, да си го искаже своето мислење. Така и впрочем функционира светот. Што е Македонија нешто помалку пак, крај краеви. Тотално си во право. Лични интереси си се лични интереси. Јебешлига. Ама ете по твоја логика, и јас арогантниот нацисоидно бендисаниот тврдам ќе излезам у пресрет и ќе му позајмам панцир на твојот другар кога ќе си изразува мислење.
Океј, не мора да излагаш да протестираш за мене. Ја за тебе би излегол у таква ситуација, не за тебе лично пошто не те познавам, туку од сосема трети причини кои се пак мои интереси, али ако тргнеме да дискутираме у оваа насока ептен ќе летнеме од темата.

Какви што имало во времето на Сталин и Тито, Мао Це Тунг, Хитлер и ред други диктатори. Студенти што утре може да ги урнат од власт, што лошо зборуваат за власта и ред други работи.
Fair enough, ако некогаш во било кој случај мене ми биде направено неправда или врз некој мој пријател на таква основа, тек тогаш и јас ќе протестирам. Засега нема таква причина, ако се ипостави дека е така ќе биде друг муабетот. А законот како што е донесен, така може и да се бутне. Малце ми е tin foil head муабетов али све си бидува.[DOUBLEPOST=1412363131][/DOUBLEPOST]
Riki, koa ke si otidat site ako ostanes posleden ne zaboravaj da ja izgasis lambata.
Јасно ми е дека емоциите го надвладејуваат разумот во вакви ситуации. Не мораш да ме судиш по муабетов на темава, се надевам ќе се најдеме на друга тема каде што ќе се слагаме во размислувањата. Дотогаш нема потреба од вакво мудрување само пошто не се согласуваш со мене :)
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.619
Поени од реакции
11.811
Јас само во ММФ и нејзините стенд бу аранжмани верувам, ама тогаш ќе биде too fucking late,

Инаку на темата, останав со подзината уста, не ми се верува. На крајот на краиштата не се работи за тестирање на знаење, се работи за контрола. Ако си против власта, а си студент лесно може да паднеш на испитот и толку од твојата иднина, која ионака ќе ја немаш во оваа држава.
За жалење се студентите, но јас лично мислам дека ако воопшто сакаат да имаат убава иднина, тогаш можеби треба да студираат во странство, а бидејќи вообичаено финансиската состојба им е главна причина зошто не заминуваат да студираат во странство, можат да го одложат факултетот за 2 до 3 години, а во меѓувреме да најдат работа, па макар и тоа да мораат да го бараат во странство.

Еден мој пријател така направи, фати да црнчи за ситни пари, возејќи лебови и печива во 2 смени, но после 4 години црнчење ги собра едно 5000 евра и сега се мисли да фаќа џаде за Швајцарија со парите.

Не е заинтересиран за факултет, но можеби Швајцарија ќе го премисли, со оглед на фактот дека има братучеди таму, за кои претпоставувам дека имаат завршено факултет.

Не велам дека тазе матурантите треба да црнчат во 2 смени цели 4 години, но сепак можат да го остават факултетот за подоцна, па кога ќе стојат добро финансиски, да фатат џаде на студирање во странство, каде што е поголема веројатноста да најдат и работа и да останат и најважно од се - да имаат убава иднина.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
учете ги упоредно со факсот и скандинавските јазици и беегајте што подалеку од МКД, оти оваквите експерименти и секојдневни стресови предизвикани од страна на оние кои многу љубат да експериментираат и тоа на мн. кратки временски интервали - можат само да ви ја докрајчат психата
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Зошто бе па мораше и инвеститорите да се побунат, на што личи тоа за плата од 200 еу пола држава праќа cv-а со факултетски дипломи. Вака барем и на запад да имаат менаџерите оправдување зошто платата е 200еу.
 
A

aye

Гостин
За жалење се студентите, но јас лично мислам дека ако воопшто сакаат да имаат убава иднина, тогаш можеби треба да студираат во странство, а бидејќи вообичаено финансиската состојба им е главна причина зошто не заминуваат да студираат во странство, можат да го одложат факултетот за 2 до 3 години, а во меѓувреме да најдат работа, па макар и тоа да мораат да го бараат во странство.

Еден мој пријател така направи, фати да црнчи за ситни пари, возејќи лебови и печива во 2 смени, но после 4 години црнчење ги собра едно 5000 евра и сега се мисли да фаќа џаде за Швајцарија со парите.

Не е заинтересиран за факултет, но можеби Швајцарија ќе го премисли, со оглед на фактот дека има братучеди таму, за кои претпоставувам дека имаат завршено факултет.

Не велам дека тазе матурантите треба да црнчат во 2 смени цели 4 години, но сепак можат да го остават факултетот за подоцна.
Подоцна овие лудиве кузнај што не ќе измислат. Плус немаат сите среќа ко другар ти не е се плукни залепни.
Кај дипломата не ни вреди ни колку една тоалетна хартија, а ја плаќаме ко парче злато, кај ги финансираме со сите тие провизии и таксени марки па уште и ќе не тестираат. И за што затоа што самите сме си решиле да се дообразоваме. Па ја да не планирав да студирам зашто да си ги трошев парите за џабе ќе си се вработев. А вака време губиме, нерви трошиме, се правиме за една скапана оценка за на крај цел тој материјал цело тоа поминато време, цел тој труд пак да го повторуваме за некој глуп тест. А време камо или не ние сме толку талентирани што во минимален рок се можеме да постигнеме, па уште и ако не го положиме првиот тест немаме право да продолжиме, а парите што сме ги потрошиле до тој прв тест кој ќе ни ги врати? Времето кој ќе ни го врати? Парите што сме ги изгубиле додека би работеле тоа време КОЈ ЌЕ НИ ГИ ВРАТИ?
Или замисли ете се е како што треба се положува тој прв тест се завршуваат останатите две години и на вториот тест дупка, се блокираш или поради некои други икс причини не успеваш да положиш. Нема да имаме право на диплома? Па ќе ги запалам сериозно!
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
И од кога ќе биде ова?Башка еве на пример правен има 3 години додипломски,2 години постдипломски(магистерски) студии.Би значело дека у 1ва година на постдипломски ќе се полагаат предмети од 2ра и 3та година додипломски студии?Изгледа вмроофциве стварно мразат ученици/студенти.Изгледа Грујо лечи фрустрации од детството/младоста.Они мене ме тепаа сеа јас ќе им ги малтелтилам децата.:tapp:
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Овде имаме сериозен кандидат за наградата Драган Павловиќ Латас која ќе ја додедулава партијата на крајот од годината.За описот кој е потребен за наградатa нема да зборувам доволно е да го познавате ликот и делото на личноста по кое оваа награда го добила името.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.039
Поени од реакции
21.606
Абе земете учете( не напамет) не туку ми бистрите политика.
Револуции ке ми кревале.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Нaјинтересни ми се тие штo викaaт "aјде сеa студенти дa ве видaм дaли ќе гo дигнете глaсoт" -_-
Пa дoбрo бе мaјку му стaрa тoлку ли сте oгрaничени у рaзмислувaњaтa ?!
Вчерa дoнеле зaкoн сo кoј нa местoтo нa штрaјкувaчите се врaбoтувaaт зaмени - прoблем нa нaстaвниците не нa целoтo oпштествo, денес се дoнесувa зaкoн сo кoј се уништувa висoкoтo образование - прoблем нa студентите не нa oпштествoтo.
Утре шo мислите чии прaвa ќе се скрaтaт a ?
Местo дa се прaите пaметни oд типoт нa "aјде дa ве видaм кoлку ќе се буните" сфaтете декa сите, aмa бaш сите требa дa реaгирaaт нa прoмените кoи не врaќaaд нaзaд !
Се слагам со тебе. Ама студентите се идните генерации кои ќе ја водат земјава. Од нив аконе почне ова, од кој тогаш? Кој да ги ствара промениве во земјава? Пензионерите?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.619
Поени од реакции
11.811
Подоцна овие лудиве кузнај што не ќе измислат. Плус немаат сите среќа ко другар ти не е се плукни залепни.
Кај дипломата не ни вреди ни колку една тоалетна хартија, а ја плаќаме ко парче злато, кај ги финансираме со сите тие провизии и таксени марки па уште и ќе не тестираат. И за што затоа што самите сме си решиле да се дообразоваме. Па ја да не планирав да студирам зашто да си ги трошев парите за џабе ќе си се вработев. А вака време губиме, нерви трошиме, се правиме за една скапана оценка за на крај цел тој материјал цело тоа поминато време, цел тој труд пак да го повторуваме за некој глуп тест. А време камо или не ние сме толку талентирани што во минимален рок се можеме да постигнеме, па уште и ако не го положиме првиот тест немаме право да продолжиме, а парите што сме ги потрошиле до тој прв тест кој ќе ни ги врати? Времето кој ќе ни го врати? Парите што сме ги изгубиле додека би работеле тоа време КОЈ ЌЕ НИ ГИ ВРАТИ?
Или замисли ете се е како што треба се положува тој прв тест се завршуваат останатите две години и на вториот тест дупка, се блокираш или поради некои други икс причини не успеваш да положиш. Нема да имаме право на диплома? Па ќе ги запалам сериозно!
Е па затоа велам нека студираат во странство, каде што ќе стекнат и знаење и практично искуство, а дипломите ќе им имаат некаква вредност.

А ако парите се проблем, нека поработат неколку години, па после нека студираат.

Нема сите да бидат среќлии, но никогаш не вели никогаш.
 
Член од
17 октомври 2013
Мислења
887
Поени од реакции
1.877
Се решиле да не докрајчат, аман веќе! Секој месец нова глупост. Ќе земам оџачарка ќе станам
 
A

aye

Гостин
Е па затоа велам нека студираат во странство, каде што ќе стекнат и знаење и практично искуство, а дипломите ќе им имаат некаква вредност.

А ако парите се проблем, нека поработат неколку години, па после нека студираат.

Нема сите да бидат среќлии, но никогаш не вели никогаш.
Абе види не е тоа туку така лесно да се замине и да се студира во странство, ајде проблемот со парите некако ќе се реши ама има ред други фактори кои кочат.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.794
Ајде дечки, само храбро, не се разочарувајте. Патот до успехот се состои од цврста верба во Бог, молитви и строги постови.

Сетете се само на нашите браќа албанци, кои само со верба во Бог и посен грав после петочна молитва, го добија тоа што секој би го посакал - да зема плата, а да не работи (што воедно претставува доказ дека Бог е милостив и ги слуша нашите молитви).
Нашите топли браќа без сведоци дека доколку се има цврста верба во Бог, Бог може да ви најде работа, да ве вработи и да ви заработи.

Така да, не губете надеж и верба никогаш. Со поголема верба во Бог, до повеќе поени на испитот.

Иначе, има и план Б: учете германски уште од сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom