Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Па ти само што наброја се што не чини со нашето образование, па дали мислиш дека до сега лошо спроведената настава и испити ќе се среди со уште еден ИСПИТ? Еве ти си завршил електро, кажи ми колку од од испитите ти биле навистина од корист во работата (под претпоставка дека работиш)?

Мене муабетот ми е дека не постои таков испит односно тестирање кое меродавно може да те оцени дали ти некој материјал го имаш совладано или не. Ако се решат за проверка на стекнатото знаење ама на практичен начин, пеки јас сум за. Може тогаш конечно професорите ќе се посветат малку повеќе на практична настава а не да ги гледаме само еднаш во годината за потпис.
Имаше @Ilumious пред некој ден интересн пост за најзини колеги од факс кои со просек 100 не можеле да пројдат интервју заради непознавање на основни работи. Е па сега тие таквите и овој тест ќе го положат со flying colors ама тоа нема да значи дека се спремни да се соочат со предизвиците што ги носи вработувањето и професионалниот живот.
И на работа никогаш не ми притребала книга од факултет. Како да ти кажам. Тоа што ми требало го нема во нашите застарени учебници и програми и десет математики.

Факт е дека нашето образование треба да претрпи огромни промени и треба да се филтрираат оние кои се запишуваат на факултетите ама овие способниве од власта немаат ни една иновативна идеја која би вродила со плод и замисли измислија голем брат на толку контраверзно екстерно тестирање. А да не почнувам колку почнуваат да ја поткопуваат автономијата на високообразовните институции. Но нејсе.
Другарке погрешно си ме сфатила со тој пост за колегите. Колегите мои ваков испит ќе положат со сите поени. Но не е тоа поентата. Затоа и ни е труло образованието, затоа што техничкиот кадар што искача од факултетиве е book worm, никад не работеле на активна опрема или па поврзувале рутер со модем и остали глупости, да не трујам. :)

тие што сте за испитов, дајте меил да ви пратам материјали по математика 1, 2, линеарни трансформации и дискретна математика од електро, решете 3-4 задачи под а), не мора испитни и вратете се на темава.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Другарке погрешно си ме сфатила со тој пост за колегите. Колегите мои ваков испит ќе положат со сите поени. Но не е тоа поентата. Затоа и ни е труло образованието, затоа што техничкиот кадар што искача од факултетиве е book worm, никад не работеле на активна опрема или па поврзувале рутер со модем и остали глупости, да не трујам. :)

тие што сте за испитов, дајте меил да ви пратам материјали по математика 1, 2, линеарни трансформации и дискретна математика од електро, решете 3-4 задачи под а), не мора испитни и вратете се на темава.
Токму и така те сфатив и истото и јас го зборам...не знам како ме разбра ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.186
Поени од реакции
1.188
Финкаши, многу се преценувате...
Извини, те навредив со некој дел од мојот пост ? Излажав нешто ? Никаде не спомнав дека на друг факултет овој испит лесно би се положил...
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Другарке погрешно си ме сфатила со тој пост за колегите. Колегите мои ваков испит ќе положат со сите поени. Но не е тоа поентата. Затоа и ни е труло образованието, затоа што техничкиот кадар што искача од факултетиве е book worm, никад не работеле на активна опрема или па поврзувале рутер со модем и остали глупости, да не трујам. :)

тие што сте за испитов, дајте меил да ви пратам материјали по математика 1, 2, линеарни трансформации и дискретна математика од електро, решете 3-4 задачи под а), не мора испитни и вратете се на темава.
Mislam deka istoto i ona vika,se slozi so tebe vo vrska so bubacite so imaat 10 prosek :)
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
То треба да се убие.
Ова ако се усвои ќе си напраам блеклист и ќе почнам да спроведувам атентати.
Неам ја намера најубавите години наместо да ги користам за да се изградам и нешто да научам, да ги пројдам у секирање зашо некој неписмен решил по 6ти пат да провери дали нешо сум научила. Нејќам на 25 години да сум со кратки живци и тикови да иам развиено зашо луѓе шо требало да ми помогнат експериментирале на мене. There's only so much a man can take.
Ко да не се доволен стрес регуларните испитни и колоквиумски..
Неписмени и неизживеани, све да им ебам..
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Финкаши, многу се преценувате...
Не се преценуваме уопште.
Да почнеме од тоа што предавањата и вежбите (аудиториски и лабораториски) нас ни се задолжителни. Само на факс проаѓам по 5 саати у денот у просек, другарките од средно шо се на други факултети (правен, филолошки, филозофски) тие саати Не мораат таму да ги проаѓаат и прва година си ја пројдоа со чат пат учење сред недела и малце постегнато у испитна.
Ја неам избор у тој поглед и не иде у предвид да си зеам слободен ден од факс зашо good luck после со надокнадување. Немоеш сам да го сфатиш материјалот.
Мене стегнато ми е низ Цела Година.
И материјалот ни е доста обемен и захтева континуирано учење, на правен ако имаат практикум и книга, ние иаме практикум, книга, збирки, презентации за предавања, презентации за аудиториски, лабораториски вежби по секој предмет еднаш неделно (на кои присуството е задолжително, се толерираат максимум две отсуства во семестарот) и плус проектчиња шо треба да се предадат на крајот на семестарот.
Нема да речам дека ни е Најтежок факултетот од сите у државава, ама у никој случај не се преценуваме, веруј.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Извини, те навредив со некој дел од мојот пост ? Излажав нешто ? Никаде не спомнав дека на друг факултет овој испит лесно би се положил...
Па не е баш така како што викаш ти, дека на факултетите за општествени науки имаш само книга и само тоа што е напишано во книгата ти е за испит.
Еве како пример ќе си го земам Јустинијан. За трудово право освен книгата треба да учиш и од ЗРО, казнено право - Кривичен законик, стварно право - ЗСДСП, право на друштва - ЗТД...
Коа ќе ти текне дека кај нас на секоја седница на Собрание се менуваат бар 2-3 закони, а ти треба да ги знаеш и најновите измени ќе видиш дека и не е баш лесно како што си мислиш ти.
Затоа и викам дека премногу се преценувате коа сметате дека тој ФИНКИ шо завршил е вундеркинд.

@King B запиши го тогаш вонредно правен, штом е толку лесно.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Што сте смешни:

1. Ако излезат студентите на протест, во рок од 1 час ќе има контра протест од цел Стив, Гоце, Пелагонија како и нашиве што се влезени на списоци.

2. Студентите нема шанси да излезат на протест, немаме ние критичка маса вон фејсбук.

3. Студентски парламент, која смешка, али на нив најмалку им одговара ова, на пример кај мене на Економски има/ше 30 годишен претседател на Студентски Парламент, ако сега треба да полага и ќе треба и да се отпише од факултет, ако добро разбрав дека ако не положиш не можеш да продолжиш понатаму. Во спротивно, ќе биде вечен претседател на студентски парламент.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.148
Не се преценуваме уопште.
Да почнеме од тоа што предавањата и вежбите (аудиториски и лабораториски) нас ни се задолжителни. Само на факс проаѓам по 5 саати у денот у просек, другарките од средно шо се на други факултети (правен, филолошки, филозофски) тие саати Не мораат таму да ги проаѓаат и прва година си ја пројдоа со чат пат учење сред недела и малце постегнато у испитна.
Ја неам избор у тој поглед и не иде у предвид да си зеам слободен ден од факс зашо good luck после со надокнадување. Немоеш сам да го сфатиш материјалот.
Мене стегнато ми е низ Цела Година.
И материјалот ни е доста обемен и захтева континуирано учење, на правен ако имаат практикум и книга, ние иаме практикум, книга, збирки, презентации за предавања, презентации за аудиториски, лабораториски вежби по секој предмет еднаш неделно (на кои присуството е задолжително, се толерираат максимум две отсуства во семестарот) и плус проектчиња шо треба да се предадат на крајот на семестарот.
Нема да речам дека ни е Најтежок факултетот од сите у државава, ама у никој случај не се преценуваме, веруј.
Државниов испит сигурно нема да биде тежок колку и испитите, исто како што екстерните за средно се боза. Ако си успеала да посветиш толку време на учење за да положиш се на финки, не би требало да имаш голем проблем за да го положиш и овој испит. Сепак мора да имаш на ум дека колку и да сакаат да стават дополнителен тест, државата пак има ГОЛЕМА желба да прикаже дека има многу интелектуалци (демек, уствари сите знаеме дека нема), па токму од таа причина испитов нема шанси да го напраат нешто за што ќе те фати глава.

That being said, има многу повеќе да се добие со елиминирање на оние студенти кои се провлакаат на полесни факултети без речиси никакво учење и со некои глупи семинарски и есеи, користејќи го ЕКТС-то колку што може повеќе. "Абе имав бод од ова, бод од она, и ете ме со 10ка у индекс без да полагам испит". За себе можам да кажам дека нема да имам гајле пошто одамна си ја имам сфатено озбилно работата, ама знам многу други кои се на факултетиве кои ги наброја, факултетите на кои се твоите другарки, што ќе им се крене косата, иако се на "лесен" факултет (според тебе). Ако размислиш, може да има добар бенефит од ова, пошто многу лесно ќе се намали бројот на бескорисни дипломци и ќе се намали "инфлацијата" на дипломи у државава.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Неможе да ги скршат студентите дека нема што да се скрши.Секој факултет си е како универзитет за себе и сите ги омаловажуваат и подценуваат останатите.Можеш и веќе да видиш дека се почна со "ете конечно на филолошки,правен и економски ќе им се вратело за се" класичен став ако треба и мојата куќа нека изгори само да ја гледам на комшијата како гори.
Истото беше и со другите категории. Кој ги ебе наставниците, зимаат 20.000 и ништо не работат, а ќе штрајкувале, кој би ебе докторите, ништо не работат по цел ден швалерисуваат итн и итн.

Буквално сме народ „да му умре козата на комшијата“. Никаква општествена одговорност, никако заедништво, еден куп себични и малограѓански бараби.

И на темата за штрајкот на наставниците ја посочив следнава дефиниција и сега пак, во моментов ова најдобро не опишува како народ:

First they came...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom