Љубов ли е, дрога ли е?

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Психолозите од Нористерн универзитетот во Чикаго докажале дека силното чувство на љубов не чини толку еуфорични што нашата состојба може да се спореди со вистинско конзумирање на дрога, односно моментите на „хај“.
Кога луѓето се вистински заљубени, единствено за што размислуваат е партнерто. Ако саканата личност ја нема во близина, чувството на копнеж е идентично како кај наркоманите кои по секој цена мораат да дојдат до својата доза.

Како што минува времето, чувствата бледеат, исто така развојот на толерација на дрога, така што близината на партнерот повеќе не е доволна за постигнување екстаза. Од друга страна, прекинувањето на врска доведува до „криза“ која се појавува кај зависниците кога не се во можност да дојдат до наркотик.

Хемиската супстанца одговорна за феноменот заљубеност односно за тоа „хај чувство“ кај зависниците е допамин, а дел од мозокот што го активира е наречен мезолимбички допамински систем. Мозокот го користи овој неуротрансмитер за да ги регулира психичките функции и комуницира со телото. На тој начин влијае психичката и физичката благосостојба односно го стимулира метаболизмот, го поддржува системот за циркулација, ја отстранува депресијата и го подобрува протокот на информации во мозокот.
http://media.mk/life/3166-dokazhano--ljubovta-e-droga#.UzRytPl5OM4
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Психолозите не се во право.
Кризирањето за љубов би го споредил со криза за цигари , а за дрога- малу морген.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Дрога е, дрога е нека не ве лажат, сега најверојатно сите ќе не уапсат?! :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 1383.jpg Езеро Треска на отварањето и љубовта како најсилна дрога која ја пробав тогаш и се уште ме држи во живот.(аи,пак го покажав папокот,не ми бега бан сега)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Љубовта лесно поминува и во омраза
 
Член од
15 септември 2012
Мислења
112
Поени од реакции
123
Јас чиста сум една година :P
Јас веќе две! :О
Иако би сакала повторно да ја почуствувам таа дрога, но овој пат и тој којшто е со „мене“ - да ја користи, а не само јас како будала. :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Ама каква дрога. Да беше дрога многу од нас досега ќе ојдеа од предозираност. Можда опијат нешто за опуштање.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ајде бе,прво беше болест,сега дрога?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ова денешницава донесе се и сешто да видиме и слушнеме.

Љубовта се појавува помеѓу двајца, ако тие се вистински се сакаат, таа врска вечито ќе трае, а со самото тоа и љубовта нема да згасне. Точно е и дека тие стануваат зависни еден од друг, но во позитивна смисла на зборот. Од што се сакаат едвај чекаат да се видат. ....Љубовта е нешто прекрасно, едно прекрасно човеково чувство кое спојува две личности меѓусебно непознати.

Додека дрогата претставува ѓубре кое најчесто го земаат луѓе кои го немаат чувство за љубов во себе, туку луѓе со чувство за потреба, луѓе кои се слаби психички, луѓе кои незбнаат што е тоа љубов, па мислат дека љубовта не постои, туку постои истакнувањети пред другите со испумпаниот карактер.

Затоа и сите што имаат диплома дека се психолози не значи дека се психолози, како што и секој доктор не е доктор. Затоа тоа што сега го кажале некои психолози не треба многу многу да ни значи и да го порази она што е утврдено и важи веќе векови наназад.

Ова е уште еден доказ само колку малку луѓе во денешницава вистински сакаат и вистински ја почитуваат љубовта.


Но како и да е има разлика помеѓу љубов и ѓубре... ова де, дрога:)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
Љубовта се појавува помеѓу двајца, ако тие се вистински се сакаат, таа врска вечито ќе трае, а со самото тоа и љубовта нема да згасне. Точно е и дека тие стануваат зависни еден од друг, но во позитивна смисла на зборот. Од што се сакаат едвај чекаат да се видат. ....Љубовта е нешто прекрасно, едно прекрасно човеково чувство кое спојува две личности меѓусебно непознати.
:love::):pipi: :* <3


Додека дрогата претставува ѓубре кое најчесто го земаат луѓе кои го немаат чувство за љубов во себе, туку луѓе со чувство за потреба, луѓе кои се слаби психички, луѓе кои незбнаат што е тоа љубов, па мислат дека љубовта не постои, туку постои истакнувањети пред другите со испумпаниот карактер.
:eek::(:place::mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom