Љубовта е психичка болест (дали постои љубов?)

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Fortune напиша:
Ако те облеат чувства на љубов, ќе изброиш до десет за да дознаеш дали е тоа што си почувствувала и дали да му кажеш на тој што го сакаш за тоа?
Апсолутно да. Со тоа што ќе избројам ќе се осигурам во моите чувства, а па со тоа ќе не поштедам и двајцата од некаква си измама понатаму, која може да има поголеми последици ...

Sina^ напиша:
Ke recam samo deka ljubovta ne postoi, taa e iluzija! Skroviste na harmonijata, majstor na zborot i zarobenik na sonot.
Затоа што сеуште не си ја доживеал/а.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дивајн напиша:
Апсолутно да. Со тоа што ќе избројам ќе се осигурам во моите чувства, а па со тоа ќе не поштедам и двајцата од некаква си измама понатаму, која може да има поголеми последици ...
Ало не правам муабет за препознавање чувства, туку за тоа откако веќе знаеш што чувствуваш за тој што го сакаш. Еве за потсетување
Fortune напиша:
дали да му кажеш на тој што го сакаш за тоа
тој што го сакаш, а не тој што мислиш или се двоумиш дали го сакаш.

За тоа дека треба прво да си ги откриеш чувствата и потоа да кажуваш, нормално дека треба да почекаш додека станеш сигурен.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Fortune напиша:
Ало не правам муабет за препознавање чувства, туку за тоа откако веќе знаеш што чувствуваш за тој што го сакаш. Еве за потсетување

тој што го сакаш, а не тој што мислиш или се двоумиш дали го сакаш.

За тоа дека треба прво да си ги откриеш чувствата и потоа да кажуваш, нормално дека треба да почекаш додека станеш сигурен.
Ало, па и да сум сигурна дека го сакам ќе избројам до 10 пред да му кажам. Може и до 100, доколку не сум баш сигурна во неговите чувства ... комплициран е тој момент да го погодиш ... да кажеш некому што те сака дека го сакаш ... мислам дека доколку не го погодиш токму тој, треба да се бараш во некоја идна ситуација од листата од првиот пост ...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
:call:
Јас колку што ја сфатив темата (поопшто), таа кажува и за позитивното и за негативното влијание на љубовта. Оптеретувањето со нејзе, влијанието врз нашето секојдневие, расположение и сл. да не набројувам.
Дивајн напиша:
Може и до 100, доколку не сум баш сигурна во неговите чувства
Значи ти прво сакаш да ти каже тој дека те сака, за да бидеш сигурна дали да ги искажеш своите чувства? А што ако и тој чека на тебе? Или, што ако е човек кој ги искажува чувствата веднаш штом му се појават, без да чека да биде сигурен? Ете ти кажал што чувствува, па му се отвораш и ти. Нема да ти влијае негативно кога ќе сфатиш дека избрзал со искажување? Или тоа време додека чекаш да ти се отвори, онака си во исчекување, нема да ти влијае негативно?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Fortune напиша:
:call:
Јас колку што ја сфатив темата (поопшто), таа кажува и за позитивното и за негативното влијание на љубовта. Оптеретувањето со нејзе, влијанието врз нашето секојдневие, расположение и сл. да не набројувам.

Значи ти прво сакаш да ти каже тој дека те сака, за да бидеш сигурна дали да ги искажеш своите чувства? А што ако и тој чека на тебе? Или, што ако е човек кој ги искажува чувствата веднаш штом му се појават, без да чека да биде сигурен? Ете ти кажал што чувствува, па му се отвораш и ти. Нема да ти влијае негативно кога ќе сфатиш дека избрзал со искажување? Или тоа време додека чекаш да ти се отвори, онака си во исчекување, нема да ти влијае негативно?

Убаво сме ја сфатиле темата, само може во објаснување фаќаме малку кривина, ама секако е општа, па во ред е.

Туку за прашањето ... ако некој избрза со искажувањето, ќе ми влијае негативно т.е. ќе го отсакам (со тоа што не сум даркерски тип па да се фрлам од зграда цела разочарана дека ме лаже), а ако сум во исчекување може да ми влијае повеќе позитивно ... сепак тоа ми е повеќе реално од тоа на второ гледање некој да ми изјавува љубов ...

А според тебе, кои се реални причини за негативно влијание на љубовта, ако веруваш во тоа?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
:call:
Дивајн напиша:
Туку за прашањето ... ако некој избрза со искажувањето, ќе ми влијае негативно т.е. ќе го отсакам (со тоа што не сум даркерски тип па да се фрлам од зграда цела разочарана дека ме лаже), а ако сум во исчекување може да ми влијае повеќе позитивно ... сепак тоа ми е повеќе реално од тоа на второ гледање некој да ми изјавува љубов ...
Никој не спомна таква крајност, тамам работа да се фрламе барем од прв спрат при секое разочарување. Ама сепак фактот дека те излажал, а ти си ги искажала чувствата, не е баш така лесно да се надмине, да се заборави и веднаш да го отсакаш. И отсакувањето како и засакувањето си бараат повеќе време и различно влијание имаат. Нели?:smir:
Што е реалното (во врска со чувствата на другиот) во исчекувањето? Реалното е тоа што ти си чекаш и не знаеш дали ќе ти бидат искажани чувства какви што очекуваш.
Додека чекаш, нема да те оптеретат прашања (барем една минута) дали воопшто нешто чувствува? Кога очекуваш нешто (без разлика за што се работи), без да сакаш мислиш на истото и знае да ти влијае негативно.
Дивајн напиша:
А според тебе, кои се реални причини за негативно влијание на љубовта, ако веруваш во тоа?
И во првиот пост што го пишав на темава кажав дека љубовта има и негативно влијание врз нас. Можеби ги толкуваме како ситници влијанијата додека сакаме некого, ама сепак постојат. Причини? Разочараност, незадоволство, кои не мора да бидат пројавени додека си со тој што го сакаш. Може да се појават откако нема веќе да бидеш со личноста. Со прекинувањето на врската не значи дека прекинува и љубовта (барем кај едниот).
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Мислам дека единствено точно е тука зборот „психичка” затоа што сите ние кога сме во фаза на заљубеност сме малку потешко дефинирани,но кога станува збор за стабилна и возвратена љубов тогаш поинаку гледаме на неа.Факт е дека заљубеноста знае да биде тешка па дури и кобна кај одредени личности зависно од тоа како е возвратена и факт е дека тогаш сите ние сме поинакви затоа што сме водени исклучиво од срцето,а многу ретко и од разумот.Така да дека љубовта е психичка болест не ми е толку прифатливо колку заљубеноста дека е психичка болест.Љубовта е нешто без кое не се живее и сакале ние тоа да го прифатиме или не ...е факт без кој не се може затоа се додека сме живи сме „жедни”за љубов па ако така сака некој нека ја нарече ,...тогаш и сме болни по неа до последниот наш здив.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Никој не спомна таква крајност, тамам работа да се фрламе барем од прв спрат при секое разочарување. Ама сепак фактот дека те излажал, а ти си ги искажала чувствата, не е баш така лесно да се надмине, да се заборави и веднаш да го отсакаш. И отсакувањето како и засакувањето си бараат повеќе време и различно влијание имаат. Нели?:smir:

Како никој не спомна таква крајност? Зарем мислиш дека нема луѓе кои одат и до таму од едно обично љубовно разочарување? Еве пример ... гледав филм пред некој ден (филмовите не се баш далеку од реалноста) каде дечково од x заеднички причини почнува помалку да ја бара девојкава (имаа моментален проблем, значи не се работеше за раскинување или намерно оддалечување), а оваа после некое време, цела потресена, го откачува демек и почнува на велико да се ку*ва, пие и дрогира ... откако дознава тој, целиот уште повеќе разочаран, во нервоза го убива нејзиниот брат ... тоа е страшно дело предизвикано од навидум невозможна љубов, нормално пропратена со разочарувања.

Што е реалното (во врска со чувствата на другиот) во исчекувањето? Реалното е тоа што ти си чекаш и не знаеш дали ќе ти бидат искажани чувства какви што очекуваш.
Додека чекаш, нема да те оптеретат прашања (барем една минута) дали воопшто нешто чувствува? Кога очекуваш нешто (без разлика за што се работи), без да сакаш мислиш на истото и знае да ти влијае негативно.
Реалното е сето тоа што би се случувало ... времето кое му треба да сфати дали ме сака или не, со сите пропратни гледања и дружења ... нормално дека би ме оптеретувале прашања доколку сум заинтересирана за типот, ама дефинитивно не би ми влијаеле негативно. Напротив, трудејќи се да го освојам, би била полна со позитивна енергија.

Разочараност, незадоволство, кои не мора да бидат пројавени додека си со тој што го сакаш. Може да се појават откако нема веќе да бидеш со личноста. Со прекинувањето на врската не значи дека прекинува и љубовта (барем кај едниот).
Затоа на време се кажува се` што ни тежи и не измачува, за да не патиме после врската, а и во неа. Сите негативни влијанија на љубовта си ги правиме сами ... ќе преќутиме, ќе претераме во некоја ситуација, ќе паднеме ниско во друга и ете го кривецот ... љубовта нема врска со тоа, луѓето ја прават таква.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Лејди Сатори напиша:
Нормалниот го прави тоа што мисли дека е најдобро за себе, за општеството и ред др. работи и ако некој го убеди дека тоа е тоа што е најдообро е лесен за контролирање.
Болниот човек прави што сака, без принципи, без правила...нешто слично како љубовта!
емотивноста е ирационален момент. самата заљубеност ти ја извртува перцепцијата на реалноста, когнитивното и конотативното се занемаруваат, не си објективен, приоритетите ти се крајно себични и нелогични.

„нормалниот“ човек е свесен, за разлика од заљубениот, кој не е. на елитите би им одговарало кога сите би биле заљубени, бидејќи така граѓаните би се фокусирале на своите љубовни/секс објекти и би работеле на остварување на своите цели во врска со нив, со што би им отвориле простор за манипулација. кога си заљубен не ти чуе кој е на власт, какви политики се креираат, те интересира како да бидеш со тој што го сакаш и како да ти биде убаво со него (во основа љубовта е егоизам). твојот свет не се правилата и нормите и конвенционалноста, а твоето дејствување не е насочено кон политичко себеостварување или што ти знам.

за жал, никој не е отпорен на заљубување и се` што си доаѓа со него. нешто као со пороците..
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Љубовта е ирационална, преценета и подценета. Непредвидлива и силна, недоволно искористена и пацерски сложена.

Неописива. Потребна.


...
Помалку глупаво е едно такво чувство да се зароби во некаква си дефиниција. Да се сведи само на хемиски процеси и лачење на хормони.


Acid напиша:
Последица на тоа се измамата, одмаздата, несаканите и отфрлените деца, разводите и абортусите. Потребни се единствено брачни договори, додаде Жириновски.
Ни Русија не е она што беше... :)
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Љубовта е најсилна "дрога" шо сум ја искусил...од која нема лечење нормално.
П.С. Се сложувам со тврдењето дека љубовта е у основа егоизам.
 
Член од
17 април 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
postoj golema ljuboF jas go imam jadeno oddamna koj ke kaze deka ne postoi laze ili nesaka da priznae ili pak ne go pominal,i ne e svesen sto go ceka
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Заменик-претседателот на руската Дума, Владимир Жириновски синоќа по повод Денот на вљубените изјави дека љубовта е психичко заболување кое му штети на здравјето на луѓето.


- Се вљубуваат деца, од глупост и наивност и потоа страдаат цел живот. Љубовта е психичко заболување - човек сака во некој да се вљуби, со него малку да остане, да се заборави - ист е принципот на дејство како кај алкохолот и тутунот, истакна лидерот на либералните демократи во Русија.


Коментирајќи го прославувањето на Свети Валентин во западната традиција, Жириновски рече дека љубовта му нанесува штета на здравјето на луѓето и ги принудува да направат најтешки злосторства.


- Последица на тоа се измамата, одмаздата, несаканите и отфрлените деца, разводите и абортусите. Потребни се единствено брачни договори, додаде Жириновски.
Љубовта не може никако да штети на здравјето на луѓето..Да,,точно е дека често може да биде мотив за некои злосторства,,но никако не може да се рече дека е психичка болест...тоа е само чувство,,исто како и сите други само што е со подолготраен интензитет и неговата улога во животот е голема,,затоа што најчесто љубовта е и најодговорна за луѓето да бидат среќни:pipi:всушност,,луѓето имаат потреба од љубов исто онака како што имаат потреба од храна и вода,,но тоа не мора да биде случај со сите,,се зависи од личноста.....
И ЉУБОВТА ПОСТОИ,,ТОА НЕ ГО ЗНАЕ САМО ОНОЈ КОЈ НИКОГАШ НЕ ЈА ПОЧУВСТВУВАЛ........
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
38
Поени од реакции
1
Ljubovta ne postoi tuku e samo edna OPSESIJA so nekoja licnost! Vistinska ljubov mozno e da postoi no taa e premnogu retka poradi toa sto najcesto se slucuva vo POGRESNO VREME so VISTINSKA LICNOST ili vo VISTINSKO VREME so POGRESNA LICNOST (kazano od profesor Donco - psihologija.....POZZZ SHEFE, majstor si!) :helou::helou:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
интересно мислење...
Љубовта ти е подарок од господ како и душата што ти ја дал, нема дефиниција, формула, опис,карактер, што значи дека спаѓа во редот на непознати (сеуште) појави, облици, или слична форма која не може да се потенцира.
ако ние си зацртаме дека љубиме некој, тоа така и ќе биде...љубовта е релативма ствар, и неможе да се дефинира...
т.е. ние неможеме да го дефинираме...видете што ми кажа чичко гугл
http://www.google.com/search?q=define%3Alove
 

Kajgana Shop

На врв Bottom