Љубовни текстови, изреки, писма, смс...

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Love is like the wind ... You can feel, but you can't see :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Драг Хулијан

Утрово дознав од Хорхе дека навистина си ја напуштил Барселона и си отишол во потрага на своите сни. Секогаш стравував дека тие соништа никогаш нема да те пуштат да бидеш мој и ничиј друг. Би сакала да те видам за последен пат, да можев да те погледнам во очи и да ти ги кажам работите, кои не умеам да ги раскажам во една песна. Ништо не испадна како што испланиравме. Те познавам премногу и знам дека нема да ми пишеш, дека нема ни да ми ја пратиш својата адреса, дека ќе сакаш да бидеш некој друг. Знам дека ќе ме мразиш што не бев таму како што ти имав ветено. Дека ќе веруваш дека те имав изневерено. Дека немав храброст.
Толку пати те замислував сам во тој воз, убедена дека те предадов. Многу пати пробав да те најдам преку Микел, ама тој ми кажа дека повеќе не сакаш да знаеш за мене. Какви лаги ти раскажаа за мене, Хулијан? Што ти рекоа за мене? Зошто им поверува?
Сега веќе знам дека те изгубив, дека изгубив се`. И покрај сето тоа, не можам да дозволам да си одиш засекогаш и да ме заборавиш, а да не дознаеш дека не сум ти лута, дека јас тоа го знаев од почетокот, знаев дека ќе те изгубам и дека ти никогаш нема да го гледаш она во мене што јас го гледав во тебе. Сакам да знаеш дека те сакав од првиот ден и дека и понатаму ќе те сакам, сега повеќе отколку некогаш, покрај тоа што би ти било тешко.
Ти пишувам потајно, никој да не знае. Хорхе се заколна дека ќе те убие ако пак те види. Не ме пуштаат повеќе да излегувам од куќата, ни да ѕирнам од прозорецот. Не верувам дека некогаш ќе ми простиш. Некој од доверба ми вети дека ќе го прати ова писмо. Не го спомнувам неговото име за да не го доведам во незгода. Не знам дали ќе дојдат моите зборови до тебе. Ама, ако се случи и ти се одлучиш да се вратиш по мене, овде ќе пронајдеш начин да го направиш тоа. Додека пишувам, те замислувам во тој воз, натоварен со соништата и со предадено скршено срце, како бегаш од сите нас и од самиот себе. Има толку работи што не можам да ти ги раскажам, Хулијан. Работи, кои никогаш не ги дознавме и кои подобро никогаш да не ги дознаеш.
Не сакам ништо повеќе од тоа ти да бидеш среќен, во се што се стремиш да ти се оствари и дека, иако со времето ќе ме заборавиш. еден ден конечно ќе сфатиш колку многу те сакав.
Засекогаш,
Пенелопе.


Извадок од „Сенка на ветрот“ од Карлос Руис Сафон.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
За некој ден па 4 месеци како сум со женската ми треба некоја убава порака да и напишам во писмо и да и го дадам со поклон што и купив?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Thirty Three Percent

"What are you doing?"

"I think…I finally figured out percentages."

"We learnt those in the third grade."

"Yeah, but we always complained that we'd never use them in real life."

"And you know how to use them in real life now?"

"Eighty four percent."

"What's that?"

"That's the percentage of how many basketball matches you lost to me when we were kids."

"That's not fair! You're taller than me!"

"Fifty two percent."

"Is that how much taller than me you are?"

"No. That's the percentage of times you speak out of turn and get into trouble for it."

"Very funny."

"Twenty three percent."

"Let me guess, that's how much I annoy you?"

"That's the percentage of times your mother told you she loved you when you were a child instead of the amount she should have."

"..."

"Seventy nine percent."

"I don't think I like this game anymore."

"That's how much of your heart loved that guy who broke it so completely callously."

"Look, I'm serious. Stop."

"Ten percent."

"Please stop."

"That's how sure you are that you will be able to love again."

"I'm not asking you for much, just stop this. I'm not joking anymore."

"Eight percent."

"Didn't I tell you to stop?!"

"That's how much you think there is left of you to love."

"…"

"Four percent."

"…"

"That's how much every person took when you gave yourself away piece by piece to them. The mother who didn't love you. The father who didn't care. The boys who broke your heart. The girls who tell you you're ugly. The best friends who betrayed you."

"...I'll see you later."

"Thirty three percent. This is the most important one."

"Why?"

"Because no matter what I do, at least thirty three percent of me is always thinking about you."

"What does that mean?"

"It means that a hundred percent of me loves you. And whether you believe it or not...there is a hundred percent of you to love too."
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
подобро е да го криеш чувството што го имаш, отколку да го глумиш чувството што го немаш.
Љубовта не може долго да се крие онаму каде што ја има, ниту долго да се глуми онаму каде што ја нема .
 
С

Сатори

Гостин
"One night, when the moon was full, I explained to you about how the moon controls the tides, and you said I was like the moon and you were the see, always following me about.And I said nothing, because I knew it was truly the other way around."
 
F

FuckYouAll

Гостин
Love is as much of an object as an obsession, everybody wants it, everybody seeks it, but few ever achieve it, those who do will cherish it, be lost in it, and among all, never... never forget it.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Некогаш сум идиот,некогаш сум лошотот момче кое го мразиш но не го одбиваш.Но верувај длабоко во мене се крие нешто што само ти го знаеш а тоа е љубовта кон тебе.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
In time, when I am old and grey,
I'll look back on my younger days:
on all the places I have been
and many wonders I have seen;
on nights spent under starlit skies
and sights I've witnessed with these eyes;
on countless roads I've travelled on
and dances shared to varied songs;
on waters swum and mountains climbed
in icy wastes and warmer climes.

In time, I'll look back on my days
and, of the vistas I survey,
I know the ones that will best please
of all the many memories,
and all the moments that I seized,
will be the few you shared with me.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Passing by

There's no delight can ever come close
no joy can equal mine
no splendour so sublimely flows
as when you're passing by
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ne treba da te dopiram za da znam za kogo tvoeto srce cuka,ne treba da slusam za da razberam deka jas sum toj za tebe i ne treba da te gledam za da znam sto gledaat vo mene.I da bidam slep i gluv edno sakam da znaes a toa deka si sozdadena za mene.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
"Love looks not with the eyes, but with the mind, and therefore is winged Cupid painted blind"

William Shakespeare
 

Kajgana Shop

На врв Bottom