Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А да седнеш и да разговараш зрело со дечко ти? Наместо ние да дешифрираме реченици, можеш ти да го прашаш. И не мора да значи дека ако не ти каже дека те сака, тој навистина не те сака.
Те сакам може да ти каже секој и обичен баци ко ќе фрлаш ѓубре може да ти рече дека те сака, ама битно е оној кој искрено го чувствува тоа да ти покаже. Не донесувај пребрзи заклучоци, разговарај со дечко ти за секој проблем.
:) Зошто на сите им викаш да разговараат со дечко им или девојка им?! Разговорот не е ништо друго освен партија шах, во којашто ако си добар играч, односно добар оратор, ќе победиш и ќе го добиеш она коешто го сакаш. Ќе го натераш да каже нешто коешто ти го сакаш и ќе се здобиеш со некоја корист од тоа.

Плус, сите нешта однапред се јасни, нема милион проблеми, шаблонски се поставени проблемите, шаблонски и се решаваат. Ама муабетот, разговорот, договорот не е една од работите за решавање на нештата, туку е начин некој да го сврти потокот на својата воденица. Ако е некој уверен дека е добар манипулатор и умешен со зборови и ако мисли дека е океј да ја изманипулира личноста со којашто треба да спие, јаде и живее, онда нека разговара.

Моите методи се секогаш поинакви. Во конкретниов случај за девојченце, пошто добро ја знам девојката, само ќе и кажам, преспиј, друг дечко ќе засакаш. Генерално ваков проблем, би го решил со зборовите: „Ако си се заубила, а он сигурна си дека не те сака, оди си од него или соочи се со болката“. За што би разговарале, стварно не знам?!
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
:) Зошто на сите им викаш да разговараат со дечко им или девојка им?! Разговорот не е ништо друго освен партија шах, во којашто ако си добар играч, односно добар оратор, ќе победиш и ќе го добиеш она коешто го сакаш. Ќе го натераш да каже нешто коешто ти го сакаш и ќе се здобиеш со некоја корист од тоа.
Затоа што проблемот во врската не настанува од комуникација, туку од немање комуникација.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Затоа што проблемот во врската не настанува од комуникација, туку од немање комуникација.
И тоа не е вистина. Секој проблем во секоја врска настанува заради нешто коешто партнерот константно го прави, то ест дел од карактерот е. Ако човек е толку глупав да не може сам да види како партнерот се однесува и кое е решението на проблемот, тогаш според мене, тој човек и не заслужува да има саглам партнер.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
И тоа не е вистина. Секој проблем во секоја врска настанува заради нешто коешто партнерот константно го прави, то ест дел од карактерот е. Ако човек е толку глупав да не може сам да види како партнерот се однесува и кое е решението на проблемот, тогаш според мене, тој човек и не заслужува да има саглам партнер.
Па ако јас не му кажам на партнерот шо и како ми пречи, а напишам на форум/прашам другари-ки за проблемот, како би опстојала мојата врска? Со пантомима?
 
С

сашенко

Гостин
Затоа што проблемот во врската не настанува од комуникација, туку од немање комуникација.[/quote
Типот рече разговарај со дечкото за таа.А не е секогаш најдобро решение да разговараш со партнерот.За некои работи не треба муабет.Во некои ситуации треба едствавно да реагираш, да направиш нешто.Немора да правите муабет за тоа со партнерот.Не сум бил свесен дека треба да направам нешто, го кажувам проблемот на форум и ми кажуваат како треба :pos: и сега нема да разговарам со неа за тоа, туку едноставно ќе го направам тоа.Е сега ако на пример си заљубена во некој дечко и приметуваш дека он е со тебе ради забава и дека не му значиш многу ке правиш муабет со него за тоа? Искрено, кога јас би приметил јас едноставно би си го искористил времето додека сум со неа на начин на кој и таа сака (забава само) и кога ке ми здосади крај (ако не го прекине таа пред време тоа)..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Вака ме интересира ваше мислење, али повеќе од машки аспект...
Се работи за еден дечко, со кој се знам кратко време али комуницираме секој ден и вака фин е...Ок дечко е...Дури и се видовме еднаш...
Се осеќам емоционално истрошена до максимум и не сум баш сигурна дали сум спремна да се улетам во некоја врска или сл...
А од друга страна пак, не сум во фаза да тагувам по некој или да правам обиди да се смирам со бившиот, затоа што ни на крај памет не ми дошло такво нешто...
Е сега за овој дечко ме занима следново:
- На интелектуално ниво си одговараме, а вака и физички ...Проблемот е што јас повеќе не можам на никој да верувам, а посебно не на потенцијалниот мој дечко...Не можам...Поготово последниов период што ли све не се случи, шокирана сум од луѓе што ги знаев по 5, по 10 години...Со овој немам заеднички пријатели и сл...А глупо ми е па да му кажам сега - јас тебе не ти верувам...Дрн, дрн, дрн...
Не ми се свиѓа кај него што секоја прилика ја користи да ми дава комплименти и со тоа уствари постигнува контра ефект кај мене...На пример кога сме на фб, ќе ги гледа сликите мои и ќе ми прати линк од некоја слика и следува 'тука ептен убаво изгледаш, фустанот ти е супер, косата ти е супер'...И така секој ден...
Претерува...
А јас нема шанси дури убаво не го запознаам, нешто да започнувам со него...Па ако сака златен нека биде...
Гајле ми е!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.286
Вака ме интересира ваше мислење, али повеќе од машки аспект...
Се работи за еден дечко, со кој се знам кратко време али комуницираме секој ден и вака фин е...Ок дечко е...Дури и се видовме еднаш...
Се осеќам емоционално истрошена до максимум и не сум баш сигурна дали сум спремна да се улетам во некоја врска или сл...
А од друга страна пак, не сум во фаза да тагувам по некој или да правам обиди да се смирам со бившиот, затоа што ни на крај памет не ми дошло такво нешто...
Е сега за овој дечко ме занима следново:
- На интелектуално ниво си одговараме, а вака и физички ...Проблемот е што јас повеќе не можам на никој да верувам, а посебно не на потенцијалниот мој дечко...Не можам...Поготово последниов период што ли све не се случи, шокирана сум од луѓе што ги знаев по 5, по 10 години...Со овој немам заеднички пријатели и сл...А глупо ми е па да му кажам сега - јас тебе не ти верувам...Дрн, дрн, дрн...
Не ми се свиѓа кај него што секоја прилика ја користи да ми дава комплименти и со тоа уствари постигнува контра ефект кај мене...На пример кога сме на фб, ќе ги гледа сликите мои и ќе ми прати линк од некоја слика и следува 'тука ептен убаво изгледаш, фустанот ти е супер, косата ти е супер'...И така секој ден...
Претерува...
А јас нема шанси дури убаво не го запознаам, нешто да започнувам со него...Па ако сака златен нека биде...
Гајле ми е!
Као што гледам не навалува човекот за озбилна врска така да немај страв, уште се` е рано.
А во случај да започне, кажи му дека сеуште не си спремна, лошо се чувствуваш. Ако навистина те сака, ќе почека. А ти, не скокнувај веднаш во тавче. Но истотака не го оставај во неизвесност предолго. Искалкулирај преку кои работи можеш да отидеш, а за кои ти треба време да ги средиш.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Вака ме интересира ваше мислење, али повеќе од машки аспект...
Се работи за еден дечко, со кој се знам кратко време али комуницираме секој ден и вака фин е...Ок дечко е...Дури и се видовме еднаш...
Се осеќам емоционално истрошена до максимум и не сум баш сигурна дали сум спремна да се улетам во некоја врска или сл...
А од друга страна пак, не сум во фаза да тагувам по некој или да правам обиди да се смирам со бившиот, затоа што ни на крај памет не ми дошло такво нешто...
Е сега за овој дечко ме занима следново:
- На интелектуално ниво си одговараме, а вака и физички ...Проблемот е што јас повеќе не можам на никој да верувам, а посебно не на потенцијалниот мој дечко...Не можам...Поготово последниов период што ли све не се случи, шокирана сум од луѓе што ги знаев по 5, по 10 години...Со овој немам заеднички пријатели и сл...А глупо ми е па да му кажам сега - јас тебе не ти верувам...Дрн, дрн, дрн...
Не ми се свиѓа кај него што секоја прилика ја користи да ми дава комплименти и со тоа уствари постигнува контра ефект кај мене...На пример кога сме на фб, ќе ги гледа сликите мои и ќе ми прати линк од некоја слика и следува 'тука ептен убаво изгледаш, фустанот ти е супер, косата ти е супер'...И така секој ден...
Претерува...
А јас нема шанси дури убаво не го запознаам, нешто да започнувам со него...Па ако сака златен нека биде...
Гајле ми е!
Сама Мара сукала, сама Мара фукала. Си го кажа проблемот и на крајот дури си го реши, е како да ти помогниме ние?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Вака ме интересира ваше мислење, али повеќе од машки аспект...
Се работи за еден дечко, со кој се знам кратко време али комуницираме секој ден и вака фин е...Ок дечко е...Дури и се видовме еднаш...
Се осеќам емоционално истрошена до максимум и не сум баш сигурна дали сум спремна да се улетам во некоја врска или сл...
А од друга страна пак, не сум во фаза да тагувам по некој или да правам обиди да се смирам со бившиот, затоа што ни на крај памет не ми дошло такво нешто...
Е сега за овој дечко ме занима следново:
- На интелектуално ниво си одговараме, а вака и физички ...Проблемот е што јас повеќе не можам на никој да верувам, а посебно не на потенцијалниот мој дечко...Не можам...Поготово последниов период што ли све не се случи, шокирана сум од луѓе што ги знаев по 5, по 10 години...Со овој немам заеднички пријатели и сл...А глупо ми е па да му кажам сега - јас тебе не ти верувам...Дрн, дрн, дрн...
Не ми се свиѓа кај него што секоја прилика ја користи да ми дава комплименти и со тоа уствари постигнува контра ефект кај мене...На пример кога сме на фб, ќе ги гледа сликите мои и ќе ми прати линк од некоја слика и следува 'тука ептен убаво изгледаш, фустанот ти е супер, косата ти е супер'...И така секој ден...
Претерува...
А јас нема шанси дури убаво не го запознаам, нешто да започнувам со него...Па ако сака златен нека биде...
Гајле ми е!
Комуникација жени! Комуникација!
Не знам шо е проблемот на некој директно да му каеш шо чини што не, само поарно може да биде, полошо не.
Си му кажала дека си емоционално истрошена? Дека не си спремна за врска? (тоа ми изгледа мене)
И кажи му дека сакаш поубаво да го запознаеш и дека не сакаш коа дава комплименти многу често (а воедно и покажува дека те мањачи на фб).
и крај

просто е ко пасуљ
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
sovet:1. kako se spravuvate so nesigrunosta vo sebe ??
2. dali vredi da ide covek na rizik??
1. it's a mental state - не се објснува баш, треба да сакаш и да не се плашиш пред се
2. да не вредеше најверојатно сеа сите ќе бевме неандарталци
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ма кој го врти...Ќе му кажам отворено - "ми треба време да те запознаам и готово..."
Па колку сака нека си мисли дека сум конзервативна, досадна и сл...
Што на ум тоа на друм - најдобро! (y)
Ако стварно му е до мене, ќе го разбере тоа и нема да ме форсира...
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Ма кој го врти...Ќе му кажам отворено - "ми треба време да те запознаам и готово..."
Па колку сака нека си мисли дека сум конзервативна, досадна и сл...
Што на ум тоа на друм - најдобро! (y)
Ако стварно му е до мене, ќе го разбере тоа и нема да ме форсира...
Ама зашто мислиш дека он знае да чита мисли па знае што мислиш за него?
Нели искреноста и отвореноста е најдобра отколку да нагаѓа па несвесно да му идат триста работи во глава.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Вака ме интересира ваше мислење, али повеќе од машки аспект...
Се работи за еден дечко, со кој се знам кратко време али комуницираме секој ден и вака фин е...Ок дечко е...Дури и се видовме еднаш...
Се осеќам емоционално истрошена до максимум и не сум баш сигурна дали сум спремна да се улетам во некоја врска или сл...
А од друга страна пак, не сум во фаза да тагувам по некој или да правам обиди да се смирам со бившиот, затоа што ни на крај памет не ми дошло такво нешто...
Е сега за овој дечко ме занима следново:
- На интелектуално ниво си одговараме, а вака и физички ...Проблемот е што јас повеќе не можам на никој да верувам, а посебно не на потенцијалниот мој дечко...Не можам...Поготово последниов период што ли све не се случи, шокирана сум од луѓе што ги знаев по 5, по 10 години...Со овој немам заеднички пријатели и сл...А глупо ми е па да му кажам сега - јас тебе не ти верувам...Дрн, дрн, дрн...
Не ми се свиѓа кај него што секоја прилика ја користи да ми дава комплименти и со тоа уствари постигнува контра ефект кај мене...На пример кога сме на фб, ќе ги гледа сликите мои и ќе ми прати линк од некоја слика и следува 'тука ептен убаво изгледаш, фустанот ти е супер, косата ти е супер'...И така секој ден...
Претерува...
А јас нема шанси дури убаво не го запознаам, нешто да започнувам со него...Па ако сака златен нека биде...
Гајле ми е!
pa otvoreno ce ti kazam kako razmisluva toj so samoto toa sto dava koplimenti na tvoite sliki te gleda kako idna partnerka e sega dali samo kaj tebe probuva taka ili i kaj drugi toa samata ce treba da si otkries :cautious:.
i normalno e posle sekoj eden prekin na edna vrska da ima zatisje e sega individualno e kaj sekoj dali povejke dena pomalku dena mesec godina toa e individualno. koj kako ce se pocustvuva za spremen taka ce napravi.
ps : izglea te videl i toj vo toa rozevoto fustance so ti rekov ce opali (y), ah hah ha
--- надополнето: Nov 18, 2011 7:49 PM ---
Ма кој го врти...Ќе му кажам отворено - "ми треба време да те запознаам и готово..."
Па колку сака нека си мисли дека сум конзервативна, досадна и сл...
Што на ум тоа на друм - најдобро! (y)
Ако стварно му е до мене, ќе го разбере тоа и нема да ме форсира...
ce rece doboro :) pa moze da si brka i drugi
mislis taka ce sedi ce taktizira i toj
--- надополнето: Nov 18, 2011 7:55 PM ---
А да седнеш и да разговараш зрело со дечко ти? Наместо ние да дешифрираме реченици, можеш ти да го прашаш. И не мора да значи дека ако не ти каже дека те сака, тој навистина не те сака.
Те сакам може да ти каже секој и обичен баци ко ќе фрлаш ѓубре може да ти рече дека те сака, ама битно е оној кој искрено го чувствува тоа да ти покаже. Не донесувај пребрзи заклучоци, разговарај со дечко ти за секој проблем.
nema taktiziranje dobro vika star pocetnik ili te saka ili ne devojkta ili vo konkretniot slucaj deckoto
so ce taktizira sem ako ima rezerva na pretek treto nema
 

Kajgana Shop

На врв Bottom