Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
^^ прво незнам што се мачиш размисувајки за што понатаму со неа кога не ти се допаѓа и немаш емоции чуства..по мое терај даље а со неа ако ти е океј видете се и нека ти остане другарка...ако ви иде муабетот....а за девојка или жена као сто викаш ТРЕБА ДА ТИ СЕ СВИЃА и ЕМОЦИИ мораш да имаш..глупо е прашањето коа и сам знаеш чим немаш чуства
п.с. не искористувај никој за богатсвото што го има парите ..крајно глупо е.....
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Повеќе причини за што да не ја легнеш?Што ако излезе дека е сосема друга личност ќе ја чекаш ли и ќе пропуштиш 100 шанси во една година.Не си обврзан за неа со ланец имаш други во Македонијава.Во ред е да се допишуваш но не да се приврзуваш за неа,па да е топ моделка не би ја чекал има поквалитетни девојки.Договор си е договор ако требало да дојде летово ќе го земела нејзиниот мрзлив гз и првиот авион во Македонијава,ако не ти плати и го.Постави ултиматум и не се замарај да не испадне после да не побегне и отиде со првиот коњ што ќе го најде на улица :)
Па и од тоа се плашам бидејќи не можам целосно преку фб да и го проценам карактерот и ќе мора да ја чекам да се видиме во живо. А имам мислење дека е некако нервозна личност, така неколку пати се имаме карано на фб но по моја иницијатива се смиривме. Но ако ја чекам да се видиме, жртвовам одење во Америка летово и можеби ќе пропуштам поубави прилики таму. Оваа е таа дилема. Плус и двајцата сме прилично млади, и да се видиме летово тоа ќе биде за 2 недели и таа пак ќе се врати во Германија, и ќе треба пак на фб да муабетиме, а и не е можен брак во следниве 3 години, бидејќи таа е 18г и сеуште се школова. Иначе по муабетите што ги правиме на фб имам заклучено дека и се допаѓам, но сепак џабе е кога во живо не се имаме видено. А тука во градот кај што живеам сега и студирам нема многу прилики за добра забава, пошто е мало градчето и се исти луѓе се вртат во кафе шеми и вечерни излегувања, а и не сакам да се врзам со некоја од Мк, тоа е тоа.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Па и од тоа се плашам бидејќи не можам целосно преку фб да и го проценам карактерот и ќе мора да ја чекам да се видиме во живо. А имам мислење дека е некако нервозна личност, така неколку пати се имаме карано на фб но по моја иницијатива се смиривме. Но ако ја чекам да се видиме, жртвовам одење во Америка летово и можеби ќе пропуштам поубави прилики таму. Оваа е таа дилема. Плус и двајцата сме прилично млади, и да се видиме летово тоа ќе биде за 2 недели и таа пак ќе се врати во Германија, и ќе треба пак на фб да муабетиме, а и не е можен брак во следниве 3 години, бидејќи таа е 18г и сеуште се школова. Иначе по муабетите што ги правиме на фб имам заклучено дека и се допаѓам, но сепак џабе е кога во живо не се имаме видено. А тука во градот кај што живеам сега и студирам нема многу прилики за добра забава, пошто е мало градчето и се исти луѓе се вртат во кафе шеми и вечерни излегувања, а и не сакам да се врзам со некоја од Мк, тоа е тоа.
Ауу толку те маѓепсала типкава,да не употребила црна магија.Нервозна сака да се кара и за тоа има решение,не и збори кога се кара,на секое прашање вели и да,пред да те праша речи и да :).Нервирај ја малце не биди целовреме по нејзин ќеиф.Терај си го својот ќеиф ќе видиш како ќе се свртат страните и ќе сака да доаѓа во Македонија.Премногу размислуваш традиционално брак а не си ја запознал.Пред да направиш размисли два пати па скокни.Секако дека е убаво лудо и незаборавно но слеп состанок со некој што мислиш дека го знаеш е тоа не е убаво и јас велам нема квалитетни девојки но сепак некогаш излагаат на виделина.Запни тука малце да добиеш искуство да видиш како девојка мириса па после фрлај пари ако сакаш до Америка.Жените сакаат моќни и цврсти мажи не некој што им паѓа на нивните тестови.Да сум на твое место јас не би ја тинтрел ни првиот пат кога не дошла било какви причини да се.
Запамети дека било која девојка која ќе дојде на точно одреденото време и да малце закасниш и да не се љути таа е вистинската за тебе не некоја што ти дава глупи изговори :).
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Страв ми е да не ме одбие.
Значи вака има едно дете (бивш ми е ) секојдневно се гледаме, одиме во исто училиште и знам дека сеуште ме сака се чувствува кога некој е заљубен во тебе, а и јас во него иако пред сите велам дека не е така, се лажам и самата себе, мислев ќе го заборавам ама не можам сакам повторно да го почувствувам , таа негова прегратка , тој негов допир ако ме разбирате ... Во последно време утеха барам само кога ќе седнам и ќе напишам некоја песна ама секој стих секој збор е посветен за него... Дали да му пишам да се видиме може ќе попушти ама некако не сакам да се понижам да не ме одбие .. ?? ... се плашам, разочарана сум, не знам што да правам.
Не ме прашувајте ѕошто сме раскинале само кажете ми дали вие би го изгубиле достоинството ако некој НАВИСТИНА САКАТЕ __ ???? :(
Не можеш да добиеш на лото ако не играш. Како ќе го добиеш назад ако не се понижиш?! Ако те одбие, да, ќе се сруши светот, планетава ќе ја изгуби својата гравитација и сите луѓе ќе одлетаат во вселената и ќе снемаат воздух и ќе се угушат и човештвото ќе исчезне, ама хеј, не е толку страшно нели, пошто откако ќе умреш и ќе видиш колку е битно да ги цениш своите и туѓите емоции, ќе бидеш многу подобра и полвалитетна личност за следниот дечко што ќе те запознае.
the master напиша:
Има едно девојче од Германија, со кое нон стоп се допишуваме на фејсбук веќе година дена, а и два три пати имаме праено муабет на скајп. Со ова девојче требаше да се видиме летово, но поради некои нејзини причини не се видовме и така сега ќе треба да ја чекам да дојде тек другото лето во Мк за да се видиме, ама мене некако не ми се чека. Јас имам план да заминам за Америка летово со work & travel програмата а тоа е почетокот на јуни, и значи дека ако заминам повторно нема да се видиме летово. Иначе за девојчево немам некои чувства, освен што ја сметам за добра прилика ништо друго, така искрено кажано, но кога ќе размилам дека ако испадне нешто случајно со неа и бидеме заедно во остатокот од животот а на мене не ми се свиѓа тоа пак испаѓа дека само ќе се измачувам со неа секој ден од животот и покрај ''богатството'' кога со неа ќе одам секаде и ќе споделувам се. Пример и да испадне нешто не знам дали би ја засакал со тек на време, пошто еве веќе една година немам никакво чувство за неа. А доколку заминам Америка мислам дека би нашол некоја што ми се свиѓа и би се заљубил т.е тогаш би бирал, а вака на некој начин сум одбран. Сакам да ми дадете мислење во врска со ова дали вреди да се допишувам уште со ова момиче и да ја чекам летово да се видиме, па можеби би било нешто, или да бегам Америка дури имам шанса пошто сум 3та година на факултет а факсот ми е со 4 години.
Никад, ама никад не си го планирај животот преку девојка. Магла за Америка и исфрли го тоа од глава дека ќе се заљубиш. Ако форсираш по секоја цена да сакаш девојка, ќе налеташ само на gold digger или некоја идиотка што ќе те искористи на начин на којшто и одговара. Ако ти се деси љубов, таа мора да биде неочекувана и нефорсирана.

wot напиша:
Toa сакав да ти симплифицирам, џабе проанализирање и потење, кога на крајот се сведува на едно.
А да го проектираш својот тонус во хоризонтална положба и преминеш кон хибернација бидејќи постои опција да алиенизираш некој фрагмент од сопствениот организам?!

Ебаниот збор е поедностави ебате... поедностави. Македонски, мајчиниот твој јазик.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Има едно девојче од Германија, со кое нон стоп се допишуваме на фејсбук веќе година дена, а и два три пати имаме праено муабет на скајп. Со ова девојче требаше да се видиме летово, но поради некои нејзини причини не се видовме и така сега ќе треба да ја чекам да дојде тек другото лето во Мк за да се видиме, ама мене некако не ми се чека. Јас имам план да заминам за Америка летово со work & travel програмата а тоа е почетокот на јуни, и значи дека ако заминам повторно нема да се видиме летово. Иначе за девојчево немам некои чувства, освен што ја сметам за добра прилика ништо друго, така искрено кажано, но кога ќе размилам дека ако испадне нешто случајно со неа и бидеме заедно во остатокот од животот а на мене не ми се свиѓа тоа пак испаѓа дека само ќе се измачувам со неа секој ден од животот и покрај ''богатството'' кога со неа ќе одам секаде и ќе споделувам се. Пример и да испадне нешто не знам дали би ја засакал со тек на време, пошто еве веќе една година немам никакво чувство за неа. А доколку заминам Америка мислам дека би нашол некоја што ми се свиѓа и би се заљубил т.е тогаш би бирал, а вака на некој начин сум одбран. Сакам да ми дадете мислење во врска со ова дали вреди да се допишувам уште со ова момиче и да ја чекам летово да се видиме, па можеби би било нешто, или да бегам Америка дури имам шанса пошто сум 3та година на факултет а факсот ми е со 4 години.
Јас колку што разбрав од ова што си го напишал, ти уствари бараш прилика за женење, и сакаш тоа да биде со некоја надвор од Мк. Добар план ;)
Али не сакаш да биде без емоции, туку и чувства да има. Епа сега, штом за една година ти ништо не чувствуваш кон оваа, батали ја, оти тие емоции штом до сега не се појавиле, нема ни да се појават кога ќе ја видиш во живо.
Оди во Америка, искуси нешто ново, може и таму ќе го најдеш тоа што го бараш.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Има едно девојче од Германија, со кое нон стоп се допишуваме на фејсбук веќе година дена, а и два три пати имаме праено муабет на скајп. Со ова девојче требаше да се видиме летово, но поради некои нејзини причини не се видовме и така сега ќе треба да ја чекам да дојде тек другото лето во Мк за да се видиме, ама мене некако не ми се чека. Јас имам план да заминам за Америка летово со work & travel програмата а тоа е почетокот на јуни, и значи дека ако заминам повторно нема да се видиме летово. Иначе за девојчево немам некои чувства, освен што ја сметам за добра прилика ништо друго, така искрено кажано, но кога ќе размилам дека ако испадне нешто случајно со неа и бидеме заедно во остатокот од животот а на мене не ми се свиѓа тоа пак испаѓа дека само ќе се измачувам со неа секој ден од животот и покрај ''богатството'' кога со неа ќе одам секаде и ќе споделувам се. Пример и да испадне нешто не знам дали би ја засакал со тек на време, пошто еве веќе една година немам никакво чувство за неа. А доколку заминам Америка мислам дека би нашол некоја што ми се свиѓа и би се заљубил т.е тогаш би бирал, а вака на некој начин сум одбран. Сакам да ми дадете мислење во врска со ова дали вреди да се допишувам уште со ова момиче и да ја чекам летово да се видиме, па можеби би било нешто, или да бегам Америка дури имам шанса пошто сум 3та година на факултет а факсот ми е со 4 години.
Lad, цура од германија? од ГЕРМАНИЈА?
Нејќеш.
навистина нејќеш да фатиш цура од таму.
Голем поборник сум против генерализирирање но моето искуство како и тоа на луѓето што имаат фатено цура од таму ме наведува да ти дадам еден едноставен одговор. Не.
Девојките од таму се со друг менталитет. Ако мислиш дека кај нас цурите се размазени - германките се толку х10. Не, они не сакаат да ги тинтраш со whatever gift you would like. Ти целосно ќе се повиниш со своето слободно време за нивните мали желбички. И ќе се разбудиш после некое време ќе си речеш - „па кај курац јас завршив?“
Едина полоша варијанта е да фатиш американска кучка.
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
sovet: znaci zaljubena sum ama deckoto ne e zaljuben vo mene. :(
Дали си сигурна дека не е заљубен во тебе? Ако да, како дојде до тој заклучок?
Дали сметаш дека е невозможно тој да се заљуби во тебе?
 
D

devojcence

Гостин
kazi mi spored tebe decko da prasa devojce a ti mene mozes da me sakas? sto treba da znaci kako bi go svatil?? od maska prespektiva.
 
D

devojcence

Гостин
znaci dobro sum si mislela deka ne me saka. i pametno napraviv sto go iskluciv i blokirav od se zivo. e sega malce mi e tesko ama ke mi pomine. :)
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
kazi mi spored tebe decko da prasa devojce a ti mene mozes da me sakas? sto treba da znaci kako bi go svatil?? od maska prespektiva.
Неможам да ти кажам од машка перспектива, можам да ти кажам од моја. А мојата, и сечија друга се разликуваат многу. Тоа нема никако да ти помогне.
Сакам да ти објаснам дека се додека ти имаш нерасчистени мисли во врска со, во конкретниов случај, дечкото што ти се допаѓа, нема да постигнеш значаен успех. Разбистри го умот, размисли на што си, и ако заклучиш дека тоа е тоа, главата горе и земи го тоа што го сакаш. Ако само во еден момент при тој поход, осетиш дека се двоумиш или плашиш, одма знај дека тоа е еден голем минус. Минус кој не се брише. Колку повеќе минуси, толку помали шанси за успех. Нема ништо лошо во тоа да се обидеш, лошо е ако при обидот не си 100% посветена и сигурна.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
kazi mi spored tebe decko da prasa devojce a ti mene mozes da me sakas? sto treba da znaci kako bi go svatil?? od maska prespektiva.
А да седнеш и да разговараш зрело со дечко ти? Наместо ние да дешифрираме реченици, можеш ти да го прашаш. И не мора да значи дека ако не ти каже дека те сака, тој навистина не те сака.
Те сакам може да ти каже секој и обичен баци ко ќе фрлаш ѓубре може да ти рече дека те сака, ама битно е оној кој искрено го чувствува тоа да ти покаже. Не донесувај пребрзи заклучоци, разговарај со дечко ти за секој проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom