Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Види, румантика малу бе.

Шо ако на: "дојди и полевај ме", дојде и ја намоча??
„Ништо не е грубо ако е од тебе“. Љубовта имат многу форми и агрегатни состојби. Ако пиел ради неа, ред е и да ја намоча, за да е задоволен јин-јангот :)

*Шала Вилинско коњче, ова е мал фристајл, за ние а и ти да се насмејш и да ја релативизираш драматиката која шо мојт да ја ебит работата на крај. Пошо е многу важно да знајш дек со иста двослојна тоалетна хартија бришите фецесни остатоци од гс и дека не е низашто толку специјален за ти, самостојна девојка, да се топиш пред него ко железо и никел во Каварадци :smir:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Кога имав 22 години се фатив со асистент од мојот факултет (тој имаше тогаш 35-неженет) ... врската траеше 3 месеци (летен распуст) ... тој предложи да не кажуваме на никој (само на најблиските) ... не траеше долго ... му раскинав ... неможев да се кријам и да лажам ... секој пат кога ќе бевме излезени немав можност да го гушнам (бакнам) ... потоа се срамев од тоа што ке кажат другите за нас (дури и моите пријателки) ... јас бев студентка со висок просек ... нескав да помислат другите дека така сум го заслужила просекот ниту да кружат афери за нас – едноставно притискот за мене беше преголем!

Во меѓувреме останавме добри познаници – ретко сме во контакт, но кога треба си помагаме!

Сега имам 30 години и после подолго наше негледање – случајно се сретнавме во град пред 1 месец – и кај мене старите чуства се вратија – чуства на опиеност, страст и нежност во исто време – тој е сеуште неженет (никогаш не бил) а јас немам момче!

Оттогаш континуирано се среќаваме во град – па дури и седиме заедно – но цело време ќутиме – тој ќе зборува со сите само не и со мене, а јас кога зборам со него се збунувам, мислам дека чуствува дека го пијам со очите, дека знае дека можеби сакам нешто повеќе со него - целата треперам на помислата на него и едвај чекам да дојде викенд да го видам ...

Работите се сега понакви ... јас сум зрела личност ... вработена, сопствен стан и возило, со свое место во општеството, не зависам од никого и нема пред кого да ги оправдувам моите љубовни одлуки!

Но сепак, не сум нападна девојка и сега од нигде-никаде, секое излегување да му се тутнувам на сепаре и да дремам до него – но доколку не сум во поблизок контакт со него – се плашам дека залудно ќе го посакувам а тој нема ни да знае (подобро можеби и да знае)!

И најчудно од се – член сум на Кајгана, делам совети на другарки и непознати – доволно сум зрела и искусна да разбирам (прочитам меѓу редови) некои работи – да заведам маж и да флертувам – но тоа со него не го можам – едноставно се топам пред него ... кога завршува вечерта – посакувам да траеше уште малку подолго (абе симптоми на заљубеност)

Луѓе, ве молам помагајте – дајте разумен совет – бидејќи јас го немам!!!

Попатно, наскоро му е роденден – мислев да го изненадам (тоа сигурно ќе значи дека имам чуства кон него) со подарок убави бонбони или честитка (нешто како по пошта – не лично)! Што мислите за тоа?
Кога си имала 22 години, а тој 35, кога сте имале кратка врска, дали сте имале секс?

Ако не - имајте сега. Многу од работите ќе ви се разјаснат.

Ако да - имајте пак. Многу од работите ќе ви се разјаснат, вклучувајќи ги и причините зошто не сте останале заедно тогаш.

Можеби тогаш ти било страв, Вилинке, и не било времето. Сега и тоа како е.



Размисли во која категорија спаѓал типот тогаш, а во која спаѓа сега.

И соочи се со него. Си го оставила еднаш, ама животот пак то го враќа. Имаш со него нерасчистени работи.

И биди спремна на тоа дека тој може да е човекот на твојот живот. И колку и да мислиш дека може да не е, имај отворен став кон тоа. Заслужува втора шанса со тебе, зашто и ти тоа го чувствуваш, секогаш кога ќе го видиш и кога ќе си со него.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
„Ништо не е грубо ако е од тебе“. Љубовта имат многу форми и агрегатни состојби. Ако пиел ради неа, ред е и да ја намоча, за да е задоволен јин-јангот :)

*Шала Вилинско коњче, ова е мал фристајл, за ние а и ти да се насмејш и да ја релативизираш драматиката која шо мојт да ја ебит работата на крај. Пошо е многу важно да знајш дек со иста двослојна тоалетна хартија бришите фецесни остатоци од гс и дека не е низашто толку специјален за ти, самостојна девојка, да се топиш пред него ко железо и никел во Каварадци :smir:
FENI У Кавадарци беше?? Сум заборајл.
Чисто за железото и никелот.

И да Вилинско, и тој смрди под мишка ако се запоти и не стаи антисмрдин стик!
И не дозволувај преубавите емоции да те сторат роб, уживај во животот, ако биде, супер, ако не биде, пак супер!
 
Член од
20 март 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Заклучок: типот е срамежлив. Има и такви машки, што се срамат да го превземат првиот чекор и што се бетер од девојчиња. Пред да преминам на следниот дел, ме интересира дали тебе толку ти дошло до него и би направила се за да бидете заедно, или сакаш да најдеш некој друг?



Многу ми зазначи и цврсто сум убедена дека сакам да сум со него ....
И дека би направила се да сум сме заедно....Дефинитивно нејќам да најдам некој друг....4 месеци ми беа поќе од доволни да сватам дека не ми треба никој друг и сакам да сум со него ... :/:toe:
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Кога имав 22 години се фатив со асистент од мојот факултет (тој имаше тогаш 35-неженет) ... врската траеше 3 месеци (летен распуст) ... тој предложи да не кажуваме на никој (само на најблиските) ... не траеше долго ... му раскинав ... неможев да се кријам и да лажам ... секој пат кога ќе бевме излезени немав можност да го гушнам (бакнам) ... потоа се срамев од тоа што ке кажат другите за нас (дури и моите пријателки) ... јас бев студенткасо висок просек ... нескав да помислат другите дека така сум го заслужила просекот ниту да кружат афери за нас – едноставно притискот за мене беше преголем!

Во меѓувреме останавме добри познаници – ретко сме во контакт, но кога треба си помагаме!

Сега имам 30 години и после подолго наше негледање – случајно се сретнавме во град пред 1 месец – и кај мене старите чуства се вратија – чуства на опиеност, страст и нежност во исто време – тој е сеуште неженет (никогаш не бил) а јас немам момче!

Оттогаш континуирано се среќаваме во град – па дури и седиме заедно – но цело време ќутиме – тој ќе зборува со сите само не и со мене, а јас кога зборам со него се збунувам, мислам дека чуствува дека го пијам со очите, дека знае дека можеби сакам нешто повеќе со него - целата треперам на помислата на него и едвај чекам да дојде викенд да го видам ...

Работите се сега понакви ... јас сум зрела личност ... вработена, сопствен стан и возило, со свое место во општеството, не зависам од никого и нема пред кого да ги оправдувам моите љубовни одлуки!

Но сепак, не сум нападна девојка и сега од нигде-никаде, секое излегување да му се тутнувам на сепаре и да дремам до него – но доколку не сум во поблизок контакт со него – се плашам дека залудно ќе го посакувам а тој нема ни да знае (подобро можеби и да знае)!

И најчудно од се – член сум на Кајгана, делам совети на другарки и непознати – доволно сум зрела и искусна да разбирам (прочитам меѓу редови) некои работи – да заведам маж и да флертувам – но тоа со него не го можам – едноставно се топам пред него ... кога завршува вечерта – посакувам да траеше уште малку подолго (абе симптоми на заљубеност)

Луѓе, ве молам помагајте – дајте разумен совет – бидејќи јас го немам!!!
Девојко, очигледно е дека си заљубена во него, а и тој во тебе. Тоа што ви го препорачувам и на двајцата е да престанете да се измачувате самите себе си и конечно да бидете искрени еден кон друг. Излезете на едно кафе(каде ќе бидете само вие двајца) и културно направете си нормален отворен муабет. Гледам дека имаш истакнато дека си имала висок просек. Тоа значи дека си интелигентна девојка, па затоа не прави вакви почетнички грешки. Тоа што тој те одбегнува и не прави муабет со тебе, значи дека е срамежлив или пак исплашен од мислата дека не те заслужува(на крајот на краиштата, ти си 13 години помлада). Затоа, ми се чини дека ти треба да правземеш малку иницијатива :)

Попатно, наскоро му е роденден – мислев да го изненадам (тоа сигурно ќе значи дека имам чуства кон него) со подарок убави бонбони или честитка (нешто како по пошта – не лично)! Што мислите за тоа?
Типична грешка. Зошто? Затоа што љубов не се води со далечински управувач. Верувај, 1000 пати поголем ефект ќе има доколку отидеш на неговиот роденден, лично му го дадеш поклонот и го прегрнеш. Не се срами да ги покажеш своите чувства. Гледај по брза постапка да ги расчистите работите и конечно да бидете среќни. Но, ако и после тоа продолжи да води понижувачки однос кон тебе и да те игнорира, тогаш значи дека или има некоја друга или дека не сака жени. Нема друго објаснување за неговото однесување. Во тој случај верувам дека си интелигентна да донесеш правилна одлука.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Многу ми зазначи и цврсто сум убедена дека сакам да сум со него ....
И дека би направила се да сум сме заедно....Дефинитивно нејќам да најдам некој друг....4 месеци ми беа поќе од доволни да сватам дека не ми треба никој друг и сакам да сум со него ... :/:toe:
Тогаш оди со него до дома. Отпраќај го дома, или тој нека те отпраќа тебе дома. Секој ден биди заедно со него, кога веќе не излегувате во град. Влези му дома (и викни го тој да дојде кај тебе - според описот на типот, веројатно е дека првото поверојатно ќе се случи). Секогаш кога ќе се разделувајте, бакнувајте се (не мора интензивно - обичен бакнеж во уста ќе биде доволен) и секогаш делувај дека ќе си сакала да останеш подолго со него, но дека, ете, си морала да се вратиш. Запознај го и надвор од школо - ако не излегува никаде, уште подобро за тебе, зашто нема да има многу работи што ќе треба да ги дознаеш за него.

На овој начин, тој ќе биде со тебе, дури и да не сфатил дека е со некоја. И дури да се свести, веќе ќе биде твој.


Со среќа. :helou:

Aj da bevme od pogolem grad pak nekako vaka ako ja zemam posle :/ 300 gluposti ke bidat vaka ke se gledame pa sto bide neka bide...
Тоа што ќе се гледате тајно е привремено решение, но нужно во моментов. Добро е што го практикувате.

Сепак, бидете спремни дека ќе дојде моментот кога ќе треба да се соочиш со татко ѝ. А и таа. Најдобар ефект ќе биде ако заедно влезете таму, фатени за рака, и пред нив јасно и гласно кажете дека сакате да бидете заедно. Кога татко ѝ ќе ве види така фатени за рака, муабетот „јас или тој“ ќе падне во вода. Под услов татко ѝ да има малку мозок.

А ако нема, тогаш буквално нејзината рака дај ја во раката на татко ѝ, со зборовите „вие сте поголем маж од мене“ и отиди си.

Буквално е таква ситуацијата. Таткото не смее да ја уценува својата ќерка со зборовите „или тој или јас“, но кога е веќе до толку искомплексиран, во лице кажи му каква глупост прави. Па ако е перверзен, нека си ја чува ќерка си за себе. А и тебе не ти треба таква девојка, која не е способна да се избори за своето право да биде со кого сака. Сепак, каде и да сте, колку и да е мал градот, 19 години се 19 години и не смее да има ограничување во однос на тоа кој со кого сака да биде.

Значи, откако ќе ја оставиш неа во рацете на татко ѝ, ако таа се трга и сака да отиде накај тебе, а татко ѝ не ја пушта, остави ја таму и отиди си. Тоа ќе биде најтешката работа што некогаш ќе треба да ја направиш, но ќе можеш да се надеваш дека таа пак ќе се искрадне од дома и ќе продолжите да се гледате тајно. До следната сцена. После неколку повторувања на сцената, ќе треба да му падне на памет на татко ѝ дека нема шанси со тебе - помлад си и посоодветен за ќерка му од него.

А ако воопшто и не покаже знаци дека сака да дојде со тебе, остави ја целосно и почни да бараш нова девојка. И ова ќе биде тешко, но изводливо е. Со време и пракса, поминува.



Значи, сега за сега гледајте се заедно во тајно. Во еден момент ќе мора да ја пуштиш да остане кај татко ѝ (тоа мислам дека веќе го имаш сторено). Ако и понатаму сака да биде со тебе (како што сака да се гледате во тајно), правете така уште некое време. И потоа биди спремен за следна сцена. Па пак биди спремен дека ќе остане таму, а не со тебе. Ако пак ти се врати, пак продолжете во тајност итн.

Овој начин на живот нема да трае вечно, но уживајте го додека трае. Доколку ви е убаво во врската, во еден момент ќе можеш да ја побараш за жена. Е на тоа не верувам дека некој би се спротивставил. Мајката на девојката сугирно знае низ што таа поминува, па две жени против таткото сигурно се премногу за тој да може да поднесе.



Како и да е, со среќа. Ако се работи за вистинска љубов меѓу вас двајца, ги имате сите шанси. :helou:
 
D

devojcence

Гостин
garfil znam da citam fala vo sekoj slucaj :))) ) i uste stojam do toa deka ako e vistinska ljubov ke uspee. i da proba da go vikne na kafe i da go baci. da si dade sansa.a ako pocne da mrci nesto ili da se ljuti ili da nekje ic da ne i e krivo.i nemoj da go opravduvas ili da si mislis ke se smeni. poso za zal na kraj ke svatis samo deka ili ne te sakal deckoto nikad ili deka e glup treto nema. vo sekoj slucaj ke si izlezes sreknja so sebe so proba i ke mu kazes se najdobro. sreknjo vo sekoj slucaj :smir:
 
Член од
23 март 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
deckiii help

jas sum nova na forumov i mi treba nekoj sovet
mi se dopagja strasno edno momce od mojot klas
ne znam dali sum zaljubena na postojano mislam na nego i go cekam da se vkluci online. najtazno e sto vekje godina dena si pisuvame na chat na sekakvi teme a vo "realnosta“ nikoj nisto ne prezima izgleda i dvajcata sme tvrdoglavi:nesum: kazete mi sto da pravam odnapred blagodaram i kisses
 
T

Tetro

Гостин
jas sum nova na forumov i mi treba nekoj sovet
mi se dopagja strasno edno momce od mojot klas
ne znam dali sum zaljubena na postojano mislam na nego i go cekam da se vkluci online. najtazno e sto vekje godina dena si pisuvame na chat na sekakvi teme a vo "realnosta“ nikoj nisto ne prezima izgleda i dvajcata sme tvrdoglavi:nesum: kazete mi sto da pravam odnapred blagodaram i kisses
тури му го јазикот у грло, ама чекај погоден момент, баш кога ќе бидеш подалеку од тастатурата :vozbud:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
garfil znam da citam fala vo sekoj slucaj :))) ) i uste stojam do toa deka ako e vistinska ljubov ke uspee. i da proba da go vikne na kafe i da go baci. da si dade sansa.a ako pocne da mrci nesto ili da se ljuti ili da nekje ic da ne i e krivo.i nemoj da go opravduvas ili da si mislis ke se smeni. poso za zal na kraj ke svatis samo deka ili ne te sakal deckoto nikad ili deka e glup treto nema. vo sekoj slucaj ke si izlezes sreknja so sebe so proba i ke mu kazes se najdobro. sreknjo vo sekoj slucaj :smir:
I jas istoto go rekov, so poinakvi zborovi, no so ista sustina.
Edinstveno, ako pogresno me sfati, ne te ukoriv za nisto, tuku samo napomenav deka e veke vozrasna i deka ne smee da si dozvoli da se odnesuva kako tinejdzerka cij zivot doprva pocnuva :)

jas sum nova na forumov i mi treba nekoj sovet
mi se dopagja strasno edno momce od mojot klas
ne znam dali sum zaljubena na postojano mislam na nego i go cekam da se vkluci online. najtazno e sto vekje godina dena si pisuvame na chat na sekakvi teme a vo "realnosta“ nikoj nisto ne prezima izgleda i dvajcata sme tvrdoglavi:nesum: kazete mi sto da pravam odnapred blagodaram i kisses
Прекини да живееш/те зад тастатурата и излезете во реалниот свет, оној без наводници. Таму почнете дискусија за сите ТЕМЕ (теми, а не теме) и потоа отпочнете дискусија и за вас.
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
jas sum nova na forumov i mi treba nekoj sovet
mi se dopagja strasno edno momce od mojot klas
ne znam dali sum zaljubena na postojano mislam na nego i go cekam da se vkluci online. najtazno e sto vekje godina dena si pisuvame na chat na sekakvi teme a vo "realnosta“ nikoj nisto ne prezima izgleda i dvajcata sme tvrdoglavi:nesum: kazete mi sto da pravam odnapred blagodaram i kisses
Мене повеќе ми делува дека сте срамежливи, а не тврдоглави ;). Девојко, љубовта не е нешто што може да се доживее преку Интернет. Ти предлагам со младичот да излезете на кафе(ако треба ти биди таа што ќе го поканиш) и наместо да се замарате со муабет по chat(за кој мислам дека е гоооооооолемо губење на време) разговарајте во живо. Така и двајцата ќе бидете сигурни што чувствувате еден за друг.

П.С. Да не заборавам. За да бидеш сакана и за некој да те сака, понекогаш е потребно да имаш храброст и да се избориш за својата љубов. Верувај, никој нема да го направи тоа во твое име :)
 
Член од
23 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
1
dodeka barate soveti nisto ne pravite,dodeka ne gresite nikogas nema da naucite so e pravilno so ne e, zatoa internetot koristete go za edukativni celi, ne za ljubovni razocaruvanja i porazi :smir:pozz!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom