Јуда...Предавник или не?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
jas mislam deka koristi tekstovi od ova biblija
http://www.mkbible.net/biblija/index.php
како и да е нек се договорат веќе еднаш која библија е најверна на оригиналот. Библијата која јас ја користам носи благослов и одобрение од МПЦ. Не знам неговата библија чиј благослов и одобрение носи или пак во секое издание на библијата има сменети зборови. Ако во рок од 9 годни во еден пасус имаме сменат збор мопжам да замислам во тек на 2000 години колку сменети зборови ќе најдиме

ПС
еве сега баш на таа страна гледам во МК библија од 1990 во првото послание до Коринтјаните 15:5 пиши дека Исус му се јавил на дванаесет апостоли, во верзија од 1999 стои дека му се јавил на единаесет. За 9 години еден апостол плус... за 100 години ќе дојдат до 23 апостоли
 
@

!@#$%

Гостин
Ни се синхронизирани ни се поклопуваат. Доказ за тоа се што Библијата а нарочно новиот завет, не може да го разбере секој. Мора да му се толкува. Генераации на луѓе напишале купови книги за да ја истолкуваат библијата. Искрена чиста вистинита книга нема потреба од толкувачи “Рекол тоа али не мислел на тоа туку на друго... не сакал да каже црно туку бело...“ “Проколнал смоквата али тој у ствари не ја проколнал туку преку тоа се огледа неговата ......“ Денес можеш и на интернет да најдеш доооолга листа на едноставни прашања зошто некои делови од библијата се спротивставуваат едни на други, и на нив имаш замрсени и нејасни толкувања од христијаните што се крие зад обичните зборови.
Христијанството се ширело паралелно со јудаизмот. Павле го ширел христијанството меѓу евреите во дијаспората, по раазурнувањето на Ерусалем и иселувањето и прогонот на Евреите низ светот и евреите кои го прифатиле Исус за месија, се разлеале низ светот. Евреите страдале во римското царство. Тие биле најголемите неприатели на рим. Римјаните не обрнувале многу внимание дали евреите кои ги праќаат во арени се христијани или јудејци. За римјаните во привте 2-3 века ниту ги интересирало кои се тие христијани. Тие страдале уз евреите. Комплет у пакет. И евреите биле прогонувани и повеќе од христијаните и подолго и тие опстанале до денешен ден и ја очувале својата вера. Значи ли тоа дека нивната вера е повистинита?? Во цела историја на христијанството не се убиени толку христијани затоа што се христијани колку за 12 години нацизам во европа се убиени евреи оти се евреи. Тоа е некој доказ за вистиноста на верата??
Христијанството од самиот почеток било поделено, Павле се жали на многуте разни верзии на христијанството, дека по него идат оние кои го дискредитираат неговото “апостолство“ дека некој е Јаковлев, некој Јованов, некој Аполонов некој Исусов.... Значи тазе по смртта Исус многумина различно го сфатиле и знаеле Исуса, проповедале разни вистини за него. Самиот Павле бил во кавга со старешините на Ерусалемската заедница. Кој е еретик? Јаков и заедницата во ерусалем кои се држеле до старозаветните закони и јудејска вера и биле назарени или павле кој таквата вера ја сменал во нешто друго - кое денес се нарекува христијанство. Со векови црквата имала мака со тие назарени, потомци на првите христијани, ебонити, кои тврделе дека Исус не е бог и дека Павле е лажен апостол. Спалени се томови и томови книги кои зборуваа поинаку за Исус, прогласени се за апокрифи купови посланија, евангелија, откровенија... кои не му одговараа на црквата. Историјата на црквата не е така симатично и наивно едноставна и логична, црквата се втемели на Павловите писанија. Назат враќање нема.
--- надополнето: 8 март 2012 во 22:53 ---


Баш према сите велиш.... е ај дај ги сите тие археолошки и историски докази дека Исаја ивеел 550 години пред Исус и дека е тој самиот автор на книгата на Исаја

(ова станува интересно)
So tebe nema muabet.....nikakov, daj mi ti za site ovie raboti so gi kazvas deka se 100% taka....ponasanje imas kako da si bil pred 2000 godini vo remeto na Isus , vo vremeto na crkvata ko ja menvala Biblijata , i se so tvrdis , tvrdis kako ti da si gledal vo zivo.....ajde potvrdi mi gi site ovie raboti so tvrdis deka Biblijata cela e nevistinita i deka e izmeneta??ajde potvrdi mi istoriski? najdi mi dokaz , pisan ili kakov bilo istoriski iszvor deka cela biblija e lazna i menvana i se to so tvrdis....prajs samo prazni muabeti i nepotvrdeni raboti zboras i celo vreme vo krug to pa to....nema muabet so tebe se e lazno se e nevistinito(to es to so ti odgovara to e vistinito, ako i za to nemas dokaz deka e taka bitno ti odgovara i po default e vistinito) sepak bidi pozdraven i ubedvaj gi tie so ti veravat vo tvojte mislenja!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
So tebe nema muabet.....nikakov, daj mi ti za site ovie raboti so gi kazvas deka se 100% taka....ponasanje imas kako da si bil pred 2000 godini vo remeto na Isus , vo vremeto na crkvata ko ja menvala Biblijata , i se so tvrdis , tvrdis kako ti da si gledal vo zivo.....ajde potvrdi mi gi site ovie raboti so tvrdis deka Biblijata cela e nevistinita i deka e izmeneta??ajde potvrdi mi istoriski? najdi mi dokaz , pisan ili kakov bilo istoriski iszvor deka cela biblija e lazna i menvana i se to so tvrdis....prajs samo prazni muabeti i nepotvrdeni raboti zboras i celo vreme vo krug to pa to....nema muabet so tebe se e lazno se e nevistinito(to es to so ti odgovara to e vistinito, ako i za to nemas dokaz deka e taka bitno ti odgovara i po default e vistinito) sepak bidi pozdraven i ubedvaj gi tie so ti veravat vo tvojte mislenja!!!
http://forum.kajgana.com/threads/Која-е-вистинската-Библија.58974/#post-4828611
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас користам Библија на Македонска Православна Црква
Таму стои УЧЕЊЕ (велиш дека библијата која е со благослов на МПЦ е муслиманска!!!)
која библија користиш ти?
Од која црква?
Ок, мило ми е што намерно не си го касапел стихот, туку се работи за незнаење, за користење погрешен превод.

Зборот „учење“ на коине грчки е дидахе, дидаскалиа. Оттаму и зборот „даскал“ за учител.
Во горенаведениот стих стои зборот „одос“ и тој збор означува „пат“. Оттаму и зборот „од“. Како така е преведен околу 100 пати во во новиот завет, како на пример во овој стих:
„И откако беа предупредени од Бога во сон, да не се враќаат при Ирода, заминаа по друг пат (одос) за својата земја.“ (ев. Матеј 2:12)

Заминале по друго учење за својата земја? Не би рекол нели.

Јас користам повеќе преводи, а за сериозни анализи користам интерлинеари од ракописи на коине грчки од новиот завет и староеврејски за стариот завет.
Библијата на МПЦ има многу тривијални грешки од кои за жал некои се намерни и со умисла направени за да и служат на православната догма. За некои од тие грешки им беше благовремено укажувано, но тие инаетливо се правеа наудрени и ги препишуваа грешките во секое наредно издание. Но ајде тоа е друга тема.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ок, мило ми е што намерно не си го касапел стихот, туку се работи за незнаење, за користење погрешен превод.

Зборот „учење“ на коине грчки е дидахе, дидаскалиа. Оттаму и зборот „даскал“ за учител.
Во горенаведениот стих стои зборот „одос“ и тој збор означува „пат“. Оттаму и зборот „од“. Како така е преведен околу 100 пати во во новиот завет, како на пример во овој стих:
„И откако беа предупредени од Бога во сон, да не се враќаат при Ирода, заминаа по друг пат (одос) за својата земја.“ (ев. Матеј 2:12)

Заминале по друго учење за својата земја? Не би рекол нели.

Јас користам повеќе преводи, а за сериозни анализи користам интерлинеари од ракописи на коине грчки од новиот завет и староеврејски за стариот завет.
Библијата на МПЦ има многу тривијални грешки од кои за жал некои се намерни и со умисла направени за да и служат на православната догма. За некои од тие грешки им беше благовремено укажувано, но тие инаетливо се правеа наудрени и ги препишуваа грешките во секое наредно издание. Но ајде тоа е друга тема.
Значи Павле во својата одбрана велел дека оди по пат (улица) а не дека некое учење спроведувал?
Обвинет за ерес тој вели (пато по кој јас одам...) небаре оди за ресен?
На таков пат ли мисли Павле? Јас не сум еретик јас сум патник?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Значи Павле во својата одбрана велел дека оди по пат (улица) а не дека некое учење спроведувал?
Обвинет за ерес тој вели (пато по кој јас одам...) небаре оди за ресен?
На таков пат ли мисли Павле? Јас не сум еретик јас сум патник?
Абе ти на шала ја сврте работава а? :) Во тоа време, христијаните, меѓу другото ги нарекувале и следбеници на Патот. Не знаеме зошто баш така ги нарекле. Можеби затоа што го следеле Исус Кој за Себе, меѓу другото, тврдел дека е „Патот“.

„Во тоа време се подигна не мал бунт заради Патот;“ (Дела 19:23)

Еве ти и во друг контекст каде се спомнува Патот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Juda go razapnale na krstot (na toa drvoto de talpa li so bilo), ko drugom jamu kopa sam u nju upada!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Абе ти на шала ја сврте работава а? :) Во тоа време, христијаните, меѓу другото ги нарекувале и следбеници на Патот. Не знаеме зошто баш така ги нарекле. Можеби затоа што го следеле Исус Кој за Себе, меѓу другото, тврдел дека е „Патот“.

„Во тоа време се подигна не мал бунт заради Патот;“ (Дела 19:23)

Еве ти и во друг контекст каде се спомнува Патот.
Знам дека ги викале “синови на светлината“, “свети“, “браќа“, “одбраните“ “учениците“ “назаретјани... за “следбеници на патот“ немам податок дека ги викале во првие години и децении
 
@

!@#$%

Гостин
kako ne od kaj znael isus koa rekol e ti bash ti ke go jajsh stapot?????
Uste pred da mu reci Isus na Juda deka ke go predade , Juda otide kaj staresinite i se dogovori so niv da go predade za 30 srebrenici......a posle toa na poslednata vecera na Pashata vejke Juda bese dogovoren so staresinite i togas Isus mu kaza , ama i go opomena:,,tesko toj sto ke go predade Coveckiot Sin , podobro ke mu bese da ne se rodel!!'' i Juda mu rece: ,,Da ne sum jas?'' a Isus mu odgovori: ,,Ti rece!''.
I te molam ne se izrazvaj so takvi zboroj ,,ke go jajsh stapot'' oti stvarno ne zborame bilo sto ili za bilo koj!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Знам дека ги викале “синови на светлината“, “свети“, “браќа“, “одбраните“ “учениците“ “назаретјани... за “следбеници на патот“ немам податок дека ги викале во првие години и децении
Епа ете, што туку научи нешто ново, дека покрај тие називи, ги викале и христијани и следбеници на Патот.

„и измоли од него писма до синагогите во Дамаск; ако најде таму некои следбеници на овој Пат, мажи и жени, да ги доведе врзани во Ерусалим.“ (Дела 9:2)
„Но бидејќи некои беа корави и непокорни, и зборуваа зло за Патот пред множеството, тој отстапи од нив и“ (Дела 19:9)
„Во тоа време се подигна не мал бунт заради Патот;“ (Дела 19:23)
„Но тебе ти признавам: дека според Патот, кого тие го наречуваат ерес, така Му служам на Бога на нашите татковци“ (Дела 24:14)
„Тогаш Феликс, кој доста добро го познаваше тој Пат, го одложи нивното дело,“ (Дела 24:22)

На секое од овие места си стои грчкото зборче „одос“ што буквално значи пат, а не учење. Да сакал авторот на Делата да пише учење, ќе пишел дидахе или дидаскалиа. Верувам дека ти е познато античкото дело „Дидахе“. Епа тоа токму значи „Учење“ или подолгиот назив: „Учењето на дванаесетмината“.
Со тоа што авторот пишал одос (пат), јасно дава до знаење дека тоа бил назив со кој ги нарекувале христијаните (меѓу другите називи)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Епа ете, што туку научи нешто ново, дека покрај тие називи, ги викале и христијани и следбеници на Патот.

„и измоли од него писма до синагогите во Дамаск; ако најде таму некои следбеници на овој Пат, мажи и жени, да ги доведе врзани во Ерусалим.“ (Дела 9:2)
„Но бидејќи некои беа корави и непокорни, и зборуваа зло за Патот пред множеството, тој отстапи од нив и“ (Дела 19:9)
„Во тоа време се подигна не мал бунт заради Патот;“ (Дела 19:23)
„Но тебе ти признавам: дека според Патот, кого тие го наречуваат ерес, така Му служам на Бога на нашите татковци“ (Дела 24:14)
„Тогаш Феликс, кој доста добро го познаваше тој Пат, го одложи нивното дело,“ (Дела 24:22)

На секое од овие места си стои грчкото зборче „одос“ што буквално значи пат, а не учење. Да сакал авторот на Делата да пише учење, ќе пишел дидахе или дидаскалиа. Верувам дека ти е познато античкото дело „Дидахе“. Епа тоа токму значи „Учење“ или подолгиот назив: „Учењето на дванаесетмината“.
Со тоа што авторот пишал одос (пат), јасно дава до знаење дека тоа бил назив со кој ги нарекувале христијаните (меѓу другите називи)
Значи Павле прогонувал оние што оделе по патиштата (ваљда нешто као сообраќајец) оделе по погрешна лента, или некој кој критикувал состојбата на патиштата, дупки, одрони.... или оние кои се бунтоваа оти не се направи магистрален пат од кај нивното село.
Башка е учење башка е пат. Кога Исус вели дека е пат т тој мисли на пат по кој с вози со кола. Кога повикува да се следи патот тој вели да се оди по пат кој води од еден град во друг..
која црква и припаѓаш Чорбаџијо?
изгледа доста забавнна!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom