Јадран е подготвен

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Туристичката сезона сè уште не почнала а хрватските трговци крај море ги кренале цените до небо, па така еден сладолед сега чини од 75 до 176 денари, додека пиците веќе почнале да ги служат по цена од дури 590 денари.

“Останав шокиран од цената на мојот омилен сладолед снешко, кој чини дури девет куни (75 денари), за кој знам дека секаде во Загреб се продава по цена од 5 куни (40 денари). Побаравме објаснување од продавачката, која само штуро ни рече дека така наредил сопственикот. Ни преседна сладоледот”, објаснува еден загрепчанец, кој допатувал во Ровињ.

Ништо поевтино не било ни на Крк и Бол на Брач, каде сопствениците на дуќани секогаш давале ист изговор: “Па, на остров сте!”, пишува Вечерњи лист. Таму една топка сладолед од слаткарница чини речиси 70 денари.

Бидејќи во случајов се коментираат цените на сладоледи на Ледо, кои речиси во цела Хрватска имаат иста цена, новинарите на Вечерњи ја контактирале компанијата од каде рекле дека даваат препорачана цена, но законски не може да се бара од трговците да се придржуваат до неа.

Но, освен сладоледот, драстично поскапеле и пијалаците и храната, па така пиењето турско кафе на балкон со поглед на море на Хвар, чини 126 денари. Некои од рестораните во Риека, пицата ја служат за 590 денари а морските специјалитети достигнуваат цена и од 1.430 денари за една порција, која на хрватското копно чини 1.000 денари.

“Од високите цени непријатно се изненадени и странските туристи, кои се чудат како е можно сладоледот толку многу да поскапел во рок од само една година”, ја завршува својата статија Вечерњи лист.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Лоша им е политикава- хаххахахах
Tako Večernjak piše da se cijene domaćega točenog piva od 0,5 dL kreću od 25 do 40 kuna, dok je cijena stranog piva od 35 do 40 kuna. Skupa je i hrana, ćevapi stoje 50 kuna. Kugla sladoleda u slastičarnici stajat će vas nevjerojatnih 10 kuna.
Turisti su u Dubrovniku već navikli na šokantno visoke cijene i svi će reći da to i nije neka novost. No ove se godine ruše i te granice.
'Bio sam na kruzeru s pet zvjezdica i pio pivo od četiri decilitra koje sam platio oko pet eura (oko 36 kuna), a dođem u Dubrovnik i malo Ožujsko pivo (0,33 dL) platim 33 kune', požalio se jedan od posjetitelja dragulja Jadrana.

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/10/0765006.html
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Јас се вратив од Хрватска, бев на островот Вир.
Пицата ви е 350 денари.
Пиво во кафана кригла голема 150 денари.

Во Задар исто има големи разлики, зависи на што ќе налеташ, секој гледа да ќари колку може.
Али не беше страшно да седнеш да се напиеш нешто, сладолед порција, пица и слично.

Нивните мали маркети и пазари имаат високи цени.
Ќе си купувате од големите странски маркети кои имаат постојано акција и прифатливи цени.

Далмација е незаменлива, секој кој има можност треба да летува таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom