Јавни огласи/конкурси за државните администрации

  • Креатор на темата Мартин`
  • Време на започнување
М

Мартин`

Гостин
Со последниов бран на владеачкава партија што ги зафати дел од градовите се сменија добар дел на инспектори, раководители на подрачни единици итн. Е сега ме интересира каде може да се најде повеќе информации околу тоа, каде може да се видат потребните услови да конкурираш за такво место воопшто бидејки не гледам ништо по интернетов ? што е потребно поточно ..
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
Со последниов бран на владеачкава партија што ги зафати дел од градовите се сменија добар дел на инспектори, раководители на подрачни единици итн. Е сега ме интересира каде може да се најде повеќе информации околу тоа, каде може да се видат потребните услови да конкурираш за такво место воопшто бидејки не гледам ништо по интернетов ? што е потребно поточно ..
Дебели врски..
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.376
Поени од реакции
6.416
На сајтот за агенција за администрација ги има сите отворени работни места за државни службеници.
аа.гов.мк мислам тој им беше сајтот, гуглај го.

Секој конкурс си има најверојатно свои услови за конкурирање, знам за јкп дервен го видов во весник 240 ектс и 5 годишно работно искуство дека се бараше.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Во главниот штаб на Вмро Дмпне се огласите. :icon_lol:
Точно знаат каде треба да се вработат луѓе и секој си дава предлог (некој свој близок роднина) за да го вработат потоа комисијата гласа. Моментално се гласа за избор на работник на царина. И знам дека ќе земат некој со средно обрзование а оние со факултет нормално без врски ќе седат дома. :mad:

Јас пред 3-4 месеци бев предложен за проф во едно основно училиште огласот го немаше никаде во јавноста туку само во партијата. Имам некои луѓе таму ми јавиа дека ќе се гласа за избор на проф. Но тој што имаше повеќе врски доби повеќе гласови.
Така да треба да имаш дебели врски со оние од комисијата во штабот и личност што ќе те предложи на конкурсот,инаку да конкурираш на среќа ти е џабе.
Kога веќе ќе се одбери кој ќе биде вработен се пушта некој јавен оглас како да се каже дека имало оглас.
Близок мој роднина кој работи како инспектор во УЈП ми кажа дека пред 2 месеци преку партија се земени 3-јца со средно обрзование да работат на компјутер и лапаат мин 28.000 плата а они немаат појма од офис и сл програми и сега моментално следат приватен курс по офис за да се научат да работат. :facepalm:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Не си правете бајрам со паметот за вакви огласи. Уште сега се знае кој ќе ги пополни местата.
 
S

Sagan

Гостин
Моментално се гласа за избор на работник на царина.
Имам некои луѓе таму ми јавиа дека ќе се гласа за избор на проф. Но тој што имаше повеќе врски доби повеќе гласови.
Близок мој роднина кој работи како инспектор во УЈП ми кажа дека пред 2 месеци преку партија се земени 3-јца со средно обрзование да работат на компјутер и лапаат мин 28.000 плата а они немаат појма од офис и сл програми и сега моментално следат приватен курс по офис за да се научат да работат. :facepalm:
Штом државата стигнала до тоа дереџе, да гласаат у партија кој ќе се вработи како царинар, кој како професор, кој како приправник... наместо тоа да се остави на царинска управа, на директорот и советот во училиштето или на фирмата... ЗНАЧИ ДЕКА СВЕ ОТИШЛО У КУ*АЦ!!!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Штом државата стигнала до тоа дереџе, да гласаат у партија кој ќе се вработи како царинар, кој како професор, кој како приправник... наместо тоа да се остави на царинска управа, на директорот и советот во училиштето или на фирмата... ЗНАЧИ ДЕКА СВЕ ОТИШЛО У КУ*АЦ!!!
Се е отишло кога ќе видеш дека некои со информатика работат во државна болница а оние со медицина седат дома ми се иде да ја скинам дипломата и да ги запалам сите факултети да не постоат!
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Штом државата стигнала до тоа дереџе, да гласаат у партија кој ќе се вработи како царинар, кој како професор, кој како приправник... наместо тоа да се остави на царинска управа, на директорот и советот во училиштето или на фирмата... ЗНАЧИ ДЕКА СВЕ ОТИШЛО У КУ*АЦ!!!

Па ова не е баш нешто ново
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Тие места се резервирани за партиските пешковци уште пред да се објават огласите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Со последниов бран на владеачкава партија што ги зафати дел од градовите се сменија добар дел на инспектори, раководители на подрачни единици итн. Е сега ме интересира каде може да се најде повеќе информации околу тоа, каде може да се видат потребните услови да конкурираш за такво место воопшто бидејки не гледам ништо по интернетов ? што е потребно поточно ..
Ќе одиш во локалниот вмровски штаб ако си член и активист на вмро и ќе предложиш за себе дека сакаш државна функција...Ако евентуално си понеписмен тогаш имаш уште поголема предност!
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Патем знаете ли што значи новиов бран? Си ги мењаат позициите како во оној скечот на к-15 ако ви текнува со Цацко кога е главен на Отоманството: Ти што си завршил? Професор по македонски. Еее ти ќе работиш во министерство за економија.:vozbud: Неверојатно ама вистинито.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.376
Поени од реакции
6.416
Во главниот штаб на Вмро Дмпне се огласите. :icon_lol:
Точно знаат каде треба да се вработат луѓе и секој си дава предлог (некој свој близок роднина) за да го вработат потоа комисијата гласа. Моментално се гласа за избор на работник на царина. И знам дека ќе земат некој со средно обрзование а оние со факултет нормално без врски ќе седат дома. :mad:

Јас пред 3-4 месеци бев предложен за проф во едно основно училиште огласот го немаше никаде во јавноста туку само во партијата. Имам некои луѓе таму ми јавиа дека ќе се гласа за избор на проф. Но тој што имаше повеќе врски доби повеќе гласови.
Така да треба да имаш дебели врски со оние од комисијата во штабот и личност што ќе те предложи на конкурсот,инаку да конкурираш на среќа ти е џабе.
Kога веќе ќе се одбери кој ќе биде вработен се пушта некој јавен оглас како да се каже дека имало оглас.
Близок мој роднина кој работи како инспектор во УЈП ми кажа дека пред 2 месеци преку партија се земени 3-јца со средно обрзование да работат на компјутер и лапаат мин 28.000 плата а они немаат појма од офис и сл програми и сега моментално следат приватен курс по офис за да се научат да работат. :facepalm:
Многу си иновативен.... а во сдс за шо гласаат?
 
М

Мартин`

Гостин
Де бе одма нападнавте ко хиени ме интересираа условите да аплицираш а не да те изберат што треба, тоа никој не може да го знае освен ако не сте во врвот и си кажувате искрено (што чисто сумњам).. затоа ќе пробаш па ќе видиш одприлика :D

И не е за мене, чисто информативно повеќе ме интересираше.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.204
Поени од реакции
25.924
Де бе одма нападнавте ко хиени ме интересираа условите да аплицираш а не да те изберат што треба, тоа никој не може да го знае освен ако не сте во врвот и си кажувате искрено (што чисто сумњам).. затоа ќе пробаш па ќе видиш одприлика :D

И не е за мене, чисто информативно повеќе ме интересираше.
За дел од партиските функции веќе има огласи. И мислам дека прво ќе завршат со нив, па ќе одат на административните. Инаку оглас како оглас, пишуваш CV, мотивационо писмо и програма за работа на институцијата за која аплицираш, па те викаат на општ разговор и ако им се допаднеш има втор разговор. Обично во вториот се три кандидати и е многу посериозен. Првиот го прави комисија, вториот го прави функционер чиј збор ќе има одлучно значење за изборот. Значи ако аплицираш за висока функција претседателот на партијата/премиерот во зависност дали е партиска или државна, ако аплицираш за некоја пониска - министер/генерален секретар или шеф на изборна единица исто во зависност дали државна или партиска функција. Сега членската книшка не е морална ниту за партиските функции. Сакаат да донесат нови луѓе, што подоцна ќе станат членови и функционери во партијата, да не има недоразбирање дека тие ќе останат непартиски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom