ЈСП - случки, прашања, дискусии

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
у 16 се возам за накај дома и таков затнат нос болен нешо бев и еден бездомник влезе абе погаден мирис у живот наем осетено..таков дишам на пола минута преку јакна...среќа брзо се симна па дишев ебате беља...ке се бљуфнеф на сред бус...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ме нервира смрдеата, топлото, закованите прозорци! Да се онесвестиш во некои автобуси нема од каде воздух да влезе.

Ме нервираат возачите што не гледаат кога некој излегува од автобусот па редовно некој се тепа од врата (ова посебно). Еднаш еден шофер мамето негово, ја затвори вратата на мајка со дете :tapp:му пцуев на цел глас се што му мрда по куќа.

Инаку се возам само во 15 и 19 оти живеам во Карпош 3 па секогаш се празни и седам :pipi:, а и строго гледам да не е случајно крај на наставата у ЗефЉуш па да се чувствувам ко туриста у Тирана.(исто така ме нервира)
А и имам фаворити автобуси па од центар на пример се молам да налета 4 или 24, а ако не знам да се заакам пешки.

Тетките во автобус на игнор ми се цело време, станувам само на деца мали до 6 годинки (обавезно). Ко што се млади по пазари да трчаат сигурно и во автобус можат да си постојат.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Се возам по бусеви активно веќе 13 години. И тоа најчесто релација од 25 км. Имам видено буквално се што може да се види во ЈСП бус.

Кога работев на претходните работни места често се возев со карактерични бусеви, како првиот во 5 и слично, па шоферите ме прашуваа за помош во врска со компјутери. Има неколку што ми застануваат пред куќа кога се враќам од работа :)

Жени шофери има неколку во ЈСП. Знам една што вози на 68ца, а имам видено уште 2 мислам.
Сообраќајка со ЈСП бус уште сум немал, ама сум гледал глупости како претекнување дупла 65ка среде кружниот тек кај Континентал, и нормално, судир.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Асоцијација за бус ми е Љубе лигавиот хахахахахахахахаха

Иначе си патувам со приватни најчесто, таму барем ретко се наоѓа некоја огромна гужва и ретко има автобуси кои се како лепрозни.
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
exxx автобуси македонски..болна тема..ме нервираат пуно работи,во глобола што ги нервираат и повеќето граѓани..нечистотијата,гужвите,нервозните шофери,невоспитани дечишта,прост народ..свашта..затоа се откажав од возење,се пешки идам,само некад ако треба ептен далеку да идам па се качувам..
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Во ЈСП автобусите освен (не)хигиената и гужвите насабајле ништо друго не ме нервира, додека кај Слобода превоз на кои горе-доле 23ките им се добро средени би им запалил се живо и диво од возачите. Такви гниди суштества не се среќаваат често.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
37
а кој бр. на автобус и каква беше женската, оваа што возеше беше плава и слаба кускуле а исто така судар за малку ќе направеше си викав у себе уште да ме истумба, едвај чекав да си дојдам дома од тогаш пешки се враќам...ако нешто ми е зорт да стигнам некаде бргу со такси автобус што поретко.
Во 7. Имаше коса црна..не памтам баш
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Една случка на моја другарка во автобус.
Се возела таа и таму на станицата кај воена болница, влегува една жена со болно дете и седнува до неа. Го гледа детево бледо се навалува, ќе поврати уште малце. И се преместила од карши, кога автобусот закочил и детево повратило врз неа. Нејзе нормално и се згрозило и на последна се симнала а женава и давала паломи за да се избрише. Ама после искочил шоферот па, некој постар и почнал да и се дере на другаркава, зашто не исчистила во автобусот? А на оваа више и се ску*чило па кога почнала да му вика: Јас тебе чистачка ќе ти изигравам, детево ме поврати па уште ти ми се качуваш на глава! И го пцуела така а тој па: Ох, па мислев јас дека ти си повратила.

Мене ме нервира нехигиената, мастики залепени под секое седиште или пак кога ќе прашам за една станица убаво, тој ќе ми рече да се губам! Божем ќе го осиромашам јас за едно возење па зар тој нема деца да ги остава на ладното. На стари луѓе станувам во автобус, освен кога ми доаѓа некое старче и ми се обраќа грубо како: Ајде мала станувај, ти не треба да седиш! Или пак возачите, една баба сакаше да се симне на станица на која не чекаше никој па отидов јас да му речам на шоферот да застане да не оди бабата пешки а тој ми рече дека немало никој на станицата, џабе ќе трошел гориво. Па човече, и да има еден човек должност ти е да застанеш! Ѓубре!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Мразам луѓе што се качуваат за само станица-две. Најчесто маџари или автокоманда, некако се погаѓаат на станици кај што автобусот само за нив застанува да се качат и замо за нив застанува да се симнат. Само ми го продолжуваат возењето кое ми трае над 40 минути во просек.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Мразам луѓе што се качуваат за само станица-две. Најчесто маџари или автокоманда, некако се погаѓаат на станици кај што автобусот само за нив застанува да се качат и замо за нив застанува да се симнат. Само ми го продолжуваат возењето кое ми трае над 40 минути во просек.
Еј а не знаат да пропешачат километар,ај сеа:)
 
M

M del Mar

Гостин
Ах тоа бусовите џоа конзерви се!
Многу мрзам да се возам во автобус, и фала богу неам потреба, ептен ретко!
Иначе многу ме нервира кога не отвараат тоа вратите и кога шоферот на 24ка си замислува дека е на трки!Нехигиената афкорс!Нецивилизираните граѓани(патници)! дел од нештата што ме иритираат да не должам...
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
А да се ПРЕИМЕНУВА темава во - ШТО НЕ ТЕ НЕРВИРА КАЈ ЈСП ??????:tapp:
Нема што не е тиња кај ова наше градско превозно решение...Нема ниту еден редовен автобус, нема хигиена, нема ред, промаја фучи , све се канти и репарирани автобуси одкупени од отпадите на балканов па се крпени да може да тргне и да се движи едвај. Јас предлагам да удрат катанци, и нека се распише ТЕНДЕР за некоја асолна и нормална фирма. FUCK JSP !!!:helou:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
некој погоре пиша прозори не се отварале...како можете за тоа замерка да наоѓате кога цел автобус фури промаја а вие за прозори сте се фатиле :bip: ....
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Мразам луѓе што се качуваат за само станица-две. Најчесто маџари или автокоманда, некако се погаѓаат на станици кај што автобусот само за нив застанува да се качат и замо за нив застанува да се симнат. Само ми го продолжуваат возењето кое ми трае над 40 минути во просек.
ti be od divle danesi ili susica :pos2: mozebi katlanovo:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom