Ѓубре

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Не помагаат парични казни ,ниту пак стапчето како вид на казна. Само општествено корисна работа помага. Секој што ќе биде забележан дека фрла ѓубре или отпад на несоодветни места да му биде изречена општествено корисна работа како еден вид на казна. Друг пат нема да му текнe да фрла. Додека на работните места не знам како би се решил проблемот.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
... не е точно дека сме гнаса од народ, туку луѓето покрај домашно воспитување треба да имаат и дисциплина, а денешнава демократија се разбира поинаку... а тоа се прави со државни институции и казнување, што мислиш во странство ако нема кој да надгледува и казни, ѓубрето „ќе биде средено“?

Прегледај го приврзокот 248216

Берлин
Процесот е уствари многу едноставен. Плаќаш еден комунален инспектор кој собира казни од кои се плаќаат двајца чистачи и не е битно дали се културни луѓето бидејќи се е чисто.

П.С Денес се шетам пошто не бев излезен некое време и гледам еден куп ѓубре по пат иако пред да биде кризава се беше зелено и убаво ама кога доаѓаат луѓе оставаат и срање позади нив.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ѓубре...збор што е врежан длабоко во мојата меморија.
Како мал излегов со татко ми и од дома земав едно чоколадо почнав полека да уживам во него и несвесно ја фрлив хартијата на тротоар каде одевме, ме виде и ми врза една воспитна и рече на 5 метра имаш канта, земи ја хартијата и однеси ја таму, од тогаш ако нема канта у џеб си ја носам.
ПС
Не биди ѓубре едуцирај ги своите деца на време...на било кој начин :pos:
Да така беше порано во минатиот век кога децата се воспитуваа или со карање или со по некоја воспитна шлаканица. Ама денеска ниту родителот сопственото дете што го создал не смее да го скара, ниту пак смее да му врзе една, две или три васпитни, а замисли па тек некој друг човек да скара нечиво туѓо дете, односно онака да го поучи, па ќе биде распнат на крст или запален на клада, е затоа после новите генерации не ги бивало, особено овие родени во овој сегашен посран 21 век !
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Зш сме куртони и како народ и како држава.Оној што ќе фрли на улуца мисли дека заебал цела држава,цел систем..сите заебал.А такви многу ги има..килави институции,неспособни директори..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај да нема канти, да нема контејнери, го има на место Скопје овој проблем, разбирам. Ама клошарине што фрлаат отпушок на семафор или среде возење лименка од прозор? Абе прстите да им се скршат на лице место.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мене ме интересира што е тоа што ги тера да фрлаат ѓубре од прозор од балкон, од кола, додека шетаат по улица или седат во парк, а имаат канта на некои 50-100 метри?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6495[1].jpg metropola a vaka e so godini, i koga bi ocistila opstinata pak ke bide isto za kratko vreme, i denes e vaka i beter. abre cajko sokrise tamu vo nekoja grmuska ili vo kola o kogo ke nacekas ZAKOPAJGO TUKA.
 

Attachments

Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Мене ме интересира што е тоа што ги тера да фрлаат ѓубре од прозор од балкон, од кола, додека шетаат по улица или седат во парк, а имаат канта на некои 50-100 метри?
Најверојатно она што е спомнато погоре, демек го заебале системот/државата, кој тоа на нив ќе им кажува што да прават (ова го прават онакви од денес за утре ликови кои не се замараат со ништо, демек еднаш се живее бабуш) и плус што нема никаква одговорност и поголема осуда, како од најблиската околина, така и од повисоките инстанци како полиција, власт и слично.
Оваа навидум „мала“ работа може лесно да се поврзе со милион проблеми во општествово (сообраќајна култура, мизерна финансиска состојба на мнозинството, несигурна иднина, непостоење на апсолутно никаква одговорност со години и тука нормално не треба да се заборават сите малцинства кои ги заболе за државата и за општеството, па уште толку се мочаат од керамиди) и моралната деградација на тешкото мнозинство од луѓето тука.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Зато што смо џубрад. Ето зашто.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6498[1].jpg karsi servizot MERCEDES vo Lisice
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Секаде во свет има народ што фрла, не е само кај нас. Само во поразвиените земји има служби кои чистат редовно. Кај нас ем народот нема свест, ем тие што треба да се грижат за чистотата ги гледаме исполегнати под дрва у парк како спијат...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Сите планински првои во државава се затрпани со губре.Стража,Гавато Плетвар си застанал да се надишиш чист воздух околу депонија.Друга работа шо паѓа во очи се местата каде најчесто се практикува секс во коли.Секој град си има вакви места во околината.Ама зошто после сексот да се прави таква депонија од влажни марамчиља и куртони?Па дали има нешто поодваратно од тоа?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ѓубре...збор што е врежан длабоко во мојата меморија.
Како мал излегов со татко ми и од дома земав едно чоколадо почнав полека да уживам во него и несвесно ја фрлив хартијата на тротоар каде одевме, ме виде и ми врза една воспитна и рече на 5 метра имаш канта, земи ја хартијата и однеси ја таму, од тогаш ако нема канта у џеб си ја носам.
ПС
Не биди ѓубре едуцирај ги своите деца на време...на било кој начин :pos:
Мене слично ми се случи, лименката шо ја испив незнам шо ми мавна в гла и ја шутнав, така да се покажам, дете будало. Та татета одозгора од на тераса (летно време) ко ми ја пушти та влечката лајнакра во мене, проектил. Сега кај шо кажвам ме болит на истото место.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Мене ме интересира што е тоа што ги тера да фрлаат ѓубре од прозор од балкон, од кола, додека шетаат по улица или седат во парк, а имаат канта на некои 50-100 метри?
Не се плашат од законот затоа фрлаат од балкон на зграда од хх спрат крушки, јаболки, полни кеси со отпад од домаќинство, отпад од тоалетот, како и отпад од кујната, празни стаклени шишиња од разни алкохолни пијалоци, половично испушени цигари неугасени кои сеуште чурат ги џиткаат исто од балконите и паѓаат доле врз паркираните автомобили, а може и врз некој минувач до зградата врз глава да му падне пикавецот и да го изгори или пак по глава да му тресне лушпата од банана која некоја градска госпожа или градски господин културно си ја џитнале од терасата на својот стан, ама битно живеат во главен град на држава и тоа во Центар, Карпош или Аеродром, они се граџанство... Луѓе со по х дипломи и функции џиткаат лушпи од банани, кеси со ѓубре и пикавци кои сеуште чурат од терасите на своите станови, вакви шупелки има безброј низ Скопјево, дури и лично имам приметено како ситуирани луѓе во одредени Скопски богати квартови џиткаат ѓубре од своите тераси од становите директива доле по улици, тротоари, тревњаци, врз паркирани автомобили... со еден збор кажано милина. Ми се има случувано и тоа неколку десетици пати колата да ми биде изгорена бидејќи некој од терасата одозгора ми фрлил пикавец врз хауба или пак на предното стакло од автомобилот ми треснала лушпа од банана или полуизедена круша или јаболка и после колата ми е бербат !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom