Ѓубре

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ајде не е се така црно и лошо, ќе се оправиме, ако не во овој 21 век, сигурно во следниот 22 век. Ете битно влеговме во НАТО, уште некоја годинка и во ЕУ ќе се смилуваат и ќе не вдомат и ќе ни фрлат некое мало ковче колку да лижеме, глодаме и живуркаме !
Автоматски споено мислење:

Не само ние и останатите четири соседи и Црна Гора, Босна исти се за таа работа... Едино само Словенија и колку толку Хрватска се поцивилизирани...

Не е проблем само ѓубрето по улиците туку градежен шут, кревети, душеци, фотелји по полиња, ниви, ливади... Што ако плати некој 700 денари во депонија за градежен шут... Менуваат ли нешто тие 700 денари за повеќе та помалку?

Друг проблем е во ВЦ шољите се што ќе најдат фрлаат, а најповеќе влажни марамчиња од нив најмногу се затнува уличната канализација...
Според мое мислење подобро е да се викнат овластени лица за таа дејност, да им платиш за да ти го соберат и однесат од дома градежниот шут или старите апарати, стари телевизори, стари компјутерски екрани, шпорети, фрижидери, бојлери, перални, кади, стар мебел, и.т.н. отколку сам да ризикуваш со свое возило и приколица да го фрлаш некаде на диво па да те суредат цајкани или инспекција !
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
pkraj mnogute inovacii za kvalitet i za spasuvanje zivot jas na rabota vo ARCELOR_MITTAL napraviv i postaviv nekolku kanti za otpadoci.Najpoveke za ostatoci od hrana koj bea rasvrlani sekade kaj da se svrtis,konzervi,kesi od sokcinja i jogurt,lebovi i dr. .
No sto se desi vednas drugiot den RADE___RADE _ RADE od hemiska labaratorija zema eden stap ili armatura bese i pocna da gi krsi kantite za otpadoci.
Kaj naucila seljacanata tamu na higiena i kultura.
I sto potoa se pozaliv ama mene me kazniva a nego go VEDNAS nagradiva so mislam 10% narednite meseci a i taka si ostana toa.
Do dusa nekoj kanti za otpadoci ostanaa podolgo vreme mozebi i se uste se vo upotreba kako ma ramnalka i dresiren stan.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Ајде не е се така црно и лошо, ќе се оправиме, ако не во овој 21 век, сигурно во следниот 22 век. Ете битно влеговме во НАТО, уште некоја годинка и во ЕУ ќе се смилуваат и ќе не вдомат и ќе ни фрлат некое мало ковче колку да лижеме, глодаме и живуркаме !
Автоматски споено мислење:



Според мое мислење подобро е да се викнат овластени лица за таа дејност, да им платиш за да ти го соберат и однесат од дома градежниот шут или старите апарати, стари телевизори, стари компјутерски екрани, шпорети, фрижидери, бојлери, перални, кади, стар мебел, и.т.н. отколку сам да ризикуваш со свое возило и приколица да го фрлаш некаде на диво па да те суредат цајкани или инспекција !
Koи цајкани која инспекција?
Eве јас години редовно се возам рекреативно со точак низ села што се 5-10 км оддалечени од град и одвреме-навреме гледам луѓе што истураат градежен шут, кревети, душеци, фотелји по ниви, ливади, реки, извори... И не е само тоа проблем што го истураат шутот во некоја нива... Пример некој во таа нива таа година се мачел орал, фрезирал, посадил нешто овошки вложувал пари за нафта, садници, семенски материјал и на крај сето тоа да му биде затрупано со градежен шут... Но досега не сум видел ни полиција да патролира, ниту пак инспекција...

И каде се комуналните служби да го соберат со багерите и киперите???
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ех би имал многу на темата да пишувам.

Само кратко, мене и еден постар лик накај 70 години во местото кај живееме не прават будали, не озборуватт и не исмејуваат.
Причината, јас и човекот единствени сме инаети во местото кај живееме, единствено ние двајца со мотики, лопати, и останат алат го чистиме едно поточе во кое пак паметните испуштаат отпадни води од купатила и кујни и фрлаат секакво ѓубре. Косиме тревата но расте одново постојано дива трева.

Капак на се, таа дива трева и вегетација кој расте со енормна брзина, нашата држава не дозволува увоз и продажба на ефикасните препарати за прскање на дива трева.
Препаратите глифосат на Монсанто се продаваат низ цела ЕУ и во соседните држави само кај нас не се дозволува увоз. Ниту препаратот Глифосав 480 на Хемикал Агросава од Србија не се дозволува увоз. И морам да одам во Србија по овој препарат но нашите граничари на граница не дозволуваат да се пренесе повеќе од 1 литар, а 1 литар се троши брзо. Да, дозволуваат повеќе литри да се пренесат ако некој има врски и пријатели во полиција.
А овие препаратите за дива трева во земјоделските аптеки во државава не се ефикасни едноставно.

Но ние двајцата не се предаваме и пак ќе чистиме додека постоиме и живееме во тоа место. А општината се прогласи за ненадлежна за чистење на потокот, за пуштање на отпадни води и фрлање ѓубре, и со тоа им даде слобода на паметните да продолжат со испуштање отпадни води и фрлање ѓубре. Браво за општината.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
pkraj mnogute inovacii za kvalitet i za spasuvanje zivot jas na rabota vo ARCELOR_MITTAL napraviv i postaviv nekolku kanti za otpadoci.Najpoveke za ostatoci od hrana koj bea rasvrlani sekade kaj da se svrtis,konzervi,kesi od sokcinja i jogurt,lebovi i dr. .
No sto se desi vednas drugiot den RADE___RADE _ RADE od hemiska labaratorija zema eden stap ili armatura bese i pocna da gi krsi kantite za otpadoci.
Kaj naucila seljacanata tamu na higiena i kultura.
I sto potoa se pozaliv ama mene me kazniva a nego go VEDNAS nagradiva so mislam 10% narednite meseci a i taka si ostana toa.
Do dusa nekoj kanti za otpadoci ostanaa podolgo vreme mozebi i se uste se vo upotreba kako ma ramnalka i dresiren stan.
види, по право и не смее неовластено да се поставуват на јавна површина корпи за отпадоци... Ама треба да се казнуваат тие што фрлаат смет. Е сега има и друго, до секоја продавница за храна МОРА да има некаква канта за отпадоци...
Дури и овие што пред маркети нудат разни дегустации, задолжително имаат некоја пластична кутија каде се фрла сметот и тие се должни да ја испразнат во некој контејнер...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Koи цајкани која инспекција?
Eве јас години редовно се возам рекреативно со точак низ села што се 5-10 км оддалечени од град и одвреме-навреме гледам луѓе што истураат градежен шут, кревети, душеци, фотелји по ниви, ливади, реки, извори... И не е само тоа проблем што го истураат шутот во некоја нива... Пример некој во таа нива таа година се мачел орал, фрезирал, посадил нешто овошки вложувал пари за нафта, садници, семенски материјал и на крај сето тоа да му биде затрупано со градежен шут... Но досега не сум видел ни полиција да патролира, ниту пак инспекција...

И каде се комуналните служби да го соберат со багерите и киперите???
Незнам како е во внатрешноста од државава, јас говорам за главниов град каде има многу повеќе разни инспекциски служби за се и сешто и многу повеќе полиција за разлика од другите помали градови од внатрешноста. Постојат казни за несоодветно фрлање на отпадот на несоодветни места кои не се предвидени за тоа т.н. диви депонии. Оној што ќе биде фатен секако дека ќе биде уапсен или казнет. Службата за комунална хигиена со нејзините вработени и нејзините камиони е овластена за собирање, транспорт и складирање на отпадот на нивни службени локации (депонија Дрисла на пр.) Исто како што си има закони и казни за ако некој пали оган во природа или пак краде дрва во некоја шума, ако биде фатен секако дека ќе одговара парично или затворски. И на улица додека одиш или на автобуска додека чекаш автобус ако фрлиш пикавец на земја или плукнеш или фрлиш отпадок и те види полицаец има право да те казни. Исто како што ќе ти лепнат казна ако запалиш цигара внатре во некоја институција или ја паркираш колата на несоодветно место па ќе ти ја дигне пајак-службата !
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Сите ќе речете, народот е таков гнасен итн. НЕ! Пошто така е и надвор од Македонијава наша, народот во глобала е таков, ако не сте виделе на интернет реални слики од големите градови во европа и надвор од неа ќе ви пуштам (или прогуглајте реални слики!). Што очекувате од народ кој што е постојано под ропство наместо да напредува после осамостјувањето, туку се дели на црвени, шарени, бањати и небањати? Што е целта како да се управиме? Непомага полициски час, напротив ќе влошува труење на градовите посебно парковите и други места. Потребно е полициско обезбедување на секој ќош(градови и паркови), ознаки, знаци, закони, предупредувања, казни итн...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Незнам како е во внатрешноста од државава, јас говорам за главниов град каде има многу повеќе разни инспекциски служби за се и сешто и многу повеќе полиција за разлика од другите помали градови од внатрешноста. Постојат казни за несоодветно фрлање на отпадот на несоодветни места кои не се предвидени за тоа т.н. диви депонии. Оној што ќе биде фатен секако дека ќе биде уапсен или казнет. Службата за комунална хигиена со нејзините вработени и нејзините камиони е овластена за собирање, транспорт и складирање на отпадот на нивни службени локации (депонија Дрисла на пр.) Исто како што си има закони и казни за ако некој пали оган во природа или пак краде дрва во некоја шума, ако биде фатен секако дека ќе одговара парично или затворски. И на улица додека одиш или на автобуска додека чекаш автобус ако фрлиш пикавец на земја или плукнеш или фрлиш отпадок и те види полицаец има право да те казни. Исто како што ќе ти лепнат казна ако запалиш цигара внатре во некоја институција или ја паркираш колата на несоодветно место па ќе ти ја дигне пајак-службата !
И што ако има инспекциски служби, што е проблем по овега, онега, да фатиш врски за тој инспектор да ти ја скине казната? Бидејќи сме мало државче скоро секој со секого се знаеме... И веројатноста е некој од инспекторите каде што е пратен некаде на таква задача да начека свој познат човек роднина/сват/пријател/познаник/комшија... Кој инспектор кај нас си го казнува својот? Ќе му речи терај си работа само гледај некој друг инспектор да не те види!!!
Сите ќе речете, народот е таков гнасен итн. НЕ! Пошто така е и надвор од Македонијава наша, народот во глобала е таков, ако не сте виделе на интернет реални слики од големите градови во европа и надвор од неа ќе ви пуштам (или прогуглајте реални слики!). Што очекувате од народ кој што е постојано под ропство наместо да напредува после осамостјувањето, туку се дели на црвени, шарени, бањати и небањати? Што е целта како да се управиме? Непомага полициски час, напротив ќе влошува труење на градовите посебно парковите и други места. Потребно е полициско обезбедување на секој ќош(градови и паркови), ознаки, знаци, закони, предупредувања, казни итн...
И во другите европски метрополи е така, ама најмногу од Балканци, Турци - ама Курди...
Еве земете ја пример Германија која перфектна чистота ја имаше порано пред децении, а која чистота ја има сега кога се населија милиони Балканци, Курди, Непалци и слични такви варварски племиња и изроди...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
kako prvo makedonija ne e eden grad da se sudi vo globala
rekov komunalna policija ja ima vo srbija,crna gora,hrvatska veke 15 g vo glavniot grad ima komunalni redari ,vo drugite gradovi gi nema pa e pocisto i vednash se intervenira
vo bivsa y.u na sekoj park imashe parkadzija redar po patistata i kejovite na vardar redari da ne se tovari pesok na divo po polinjata padari ,po raspadot tie sluzbi zamrea e zatoa imashe red
se bere i chisti i toa kako za primer imate kontejnerski i manuelen del kontejnerite idat od kontejner do kontejner i ops gi praznat ,manuelnite od kuka do kuka i gi frlaat kantite i se sto e izlozeno trevi,granki se osim sut ne, za sut ke se javish ke dojde traktor, koga ima neraboten den praznik manuelnite go izrabotuvaat so zemanje na ulicka dve plus taka da nema iaku 1 maj bese neraboten gubreto im se sobra vo cetvrtok na lugeto po kukite za vreme na praznicite ima dezuren kamion ,na sekoja 5 nedela si dezuren i togash se sobiraat kontejnerite dezurni se i metlarite ,sakam da kazam deka se e do sistemot na rabota ,a i kulturata na lugeto ,koja se stava vo kontrola so fotografiranje sekoj sofer ima drzaven telefon go slika gubreto i vednash go prijavuva koga objavija deka skopje se gusi vo smet napraviv presmetka i dojdov do zaklucok deka tie ni napola ne rabotat ,toa e za ova mozam da vi pisuvam celi tomovi ama voglavno e ova ,i b.t.w zapadot pred sekoj market ima avtomatski kontejneri, lugeto od sinoka sto go napravile doma smetot plasticni ,stakleni flashi,limenki,najloni gi odlagaat pred dukan i zimaat zavisno od kolicinata 20,50 centi tie nemaat pari ili imaat kultura a koj od nas domakini parajlii ke go stori toa za 2 ili 5 den?? znaci nie imame pari ni treba kultura inaku rabotata vo komunalna higiena e krvava para zarabotena
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И што ако има инспекциски служби, што е проблем по овега, онега, да фатиш врски за тој инспектор да ти ја скине казната? Бидејќи сме мало државче скоро секој со секого се знаеме... И веројатноста е некој од инспекторите каде што е пратен некаде на таква задача да начека свој познат човек роднина/сват/пријател/познаник/комшија... Кој инспектор кај нас си го казнува својот? Ќе му речи терај си работа само гледај некој друг инспектор да не те види!!!
Закони постојат и регулативи и казни е сега колку службите се функционални, ажурни и присутни на терен е сосема друга приказна и друга тема на дискусија. Пак јас мислам дека тој што не се плаши од законот односно што е над законите истура отпад кај стигне. Тука мислам на разно-разните партиски стаорци, како и роднини или пријатели на овој или оној. Кога имаш комбинација од повеќе негативни работи во општеството, од една страна свеста кај народот е на нула(0) а од друга страна институциите се килави, партизирани, корумпирани и делуваат селективно и како резултат на сето тоа имаш општ хаос и мини депонии на секој чекор и после кој е крив, пак Цацко бил крив за се.
На пример од десет прекршувачи на законот еден ќе биде фатен и казнет и истиот тој па ќе се лути после зошто и другите прекршувачи на законот како него исто така не се фатени и казнети туку или не се видени или па намерно се замижало за нив и на тој начин се креира уште поголем хаос, незадоволство и нерамноправност во државата и се така вртење во круг/центрифуга до бесконечност и пак хаос, ѓубре, диви депонии и катастрофална инфраструктура насекаде околу нас !
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Најмногу што прават ѓубре се тие со камиончиња што вршат превоз на градежен шут. Тие шутот го истураат каде што ќе им текне. Но зошто го прават тоа? За да исперат пари... Пример му даваш 1.000 денари на шоферот за превозот и уште 800 денари за да плати на капија во депонијата за градежен шут... Но тој нема да го истури во депонијата за градежен шут и тие 800 денари ќе си ги клај в џеб...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
a koja e taa lokacija -KAJ KE MU TEKNE ???
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Еднаш отидов во Маврово да собирам ѓубре и шут околу езерото, да наполнам неколку црни ќеси, повеќе луѓе бевме собрани, таман колку толку исчистивме ѓубрето околу езерото, после неколку часа собирање, дојде еден камион го истовари целиот градежен шут накај езерото (на почетокот на езерото над фудбалското игралиште му доаѓа тој пат), и за 1 минута го снема, си продолжи. Ние кога се вративме веќе наидовме на повеќе ѓубре од тоа што го имаше пред да почнеме да собираме.

Дефинитивно од главите си патиме и од домашното воспитување, ако од мал те учеле хартифче од чоколадце да го чуваш цел ден во џеб ако треба дур не наидеш на прва канта, тогаш нема да си копито кога ќе пораснеш. Ако твоите дома отвараат прозор од кола на први семафори и фрлаат пикавци и ѓубре што им се нашло во колата, тогаш за тебе ќе е нормално тоа кога ќе пораснеш и ќе речеш “ех ништо страшно, за едно ѓубренце сте се фатиле“. Кај правиш ѓубре, туку и ќе ги учиш другите дека тоа не е страшно, и автоматски ги охрабруваш и они така да загадуваат, да не ги јаде грижа на совест, пошто за некој Трпе тоа е нормално и ништо страшно.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ednash rekov ama ke povtoram nema lokacija -KAJ KE IM TEKNE ,zavisno od gradot za koj se komentira ,nasekade ima kontrolni sluzbi i nemozat da postignat ama brzo ukradeniot moment na nesvesniot so isturil se otstranuva EKO zdruzenija ima mnogu koj otkako ke soberat nekolku vreki vishe selfi se falat ako se e pomosh a dnevno da sobirash 50 kubika otpad od kuka do kuka ili sevkupno 550 kubika plus po tri cetiri traktori sut na 30 000 ziteli ne ke da e taka prljavo neli a za sves komunalna policija
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Еднаш отидов во Маврово да собирам ѓубре и шут околу езерото, да наполнам неколку црни ќеси, повеќе луѓе бевме собрани, таман колку толку исчистивме ѓубрето околу езерото, после неколку часа собирање, дојде еден камион го истовари целиот градежен шут накај езерото (на почетокот на езерото над фудбалското игралиште му доаѓа тој пат), и за 1 минута го снема, си продолжи. Ние кога се вративме веќе наидовме на повеќе ѓубре од тоа што го имаше пред да почнеме да собираме.

Дефинитивно од главите си патиме и од домашното воспитување, ако од мал те учеле хартифче од чоколадце да го чуваш цел ден во џеб ако треба дур не наидеш на прва канта, тогаш нема да си копито кога ќе пораснеш. Ако твоите дома отвараат прозор од кола на први семафори и фрлаат пикавци и ѓубре што им се нашло во колата, тогаш за тебе ќе е нормално тоа кога ќе пораснеш и ќе речеш “ех ништо страшно, за едно ѓубренце сте се фатиле“. Кај правиш ѓубре, туку и ќе ги учиш другите дека тоа не е страшно, и автоматски ги охрабруваш и они така да загадуваат, да не ги јаде грижа на совест, пошто за некој Трпе тоа е нормално и ништо страшно.
Проблемот е во тоа што во доста улици нема ниту една улична канта. Пример во мојата улица што е долга преку 250 метри, абе ниедна улична канта нема.

А и контењери нема доволно. И лоша работа е што доста контењери се пластични и се дешава одвреме-навреме некој да го запали контењерот...

Камионите кога ќе имаат дефект после недели и месеци ги поправаат. А и на доста камиони им течи ѓубрето по улиците...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom